فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو

  1. خانه
  2. معرفی رشته های توانبخشی
  3. فیزیوتراپی
  4. فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو
فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو بخش مهمی از پروتکل توانبخشی پس از این جراحی و تکمیل کننده درمان است و کمک زیادی به موفقیت آمیز بودن این جراحی بزرگ خواهد کرد.

پس از جراحی تعویض مفصل زانو، یک برنامه فیزیوتراپی در منزل برای بازیابی حرکات زانو و تطابق هرچه سریع تر فرد با مفصل مصنوعی از اهمیت بالایی برخوردار است.

امروزه تعداد فزاینده ای از افراد تحت جراحی تعویض مفصل زانو قرار می گیرند و پس از آن نیازمند خدمات توانبخشی با فیزیوتراپی هستند.

یکی از رایج ترین جراحی هایی که جراحان ارتوپد انجام می دهند، تعویض کامل زانو است.

این می تواند یک زمان بحرانی برای بیماران باشد، زیرا آنها نه تنها با درد پس از جراحی دست و پنجه نرم می کنند، بلکه در حال بازتوانی هستند تا دوباره روی پای خود بازگردند. اولین چیزی که باید در مورد توانبخشی بعد از جراحی بدانید این است که بعد از عمل در بیمارستان چه انتظاری دارید.

یکی از رایج ترین سوالاتی که بیماران بعد از جراحی تعویض مفصل زانو می پرسند این است که انتظار دارند چقدر سریع بهبود یابند. جدول زمانی بهبودی بسته به سن، وزن و سلامت عمومی کمی متفاوت است.

فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو

اگر عمل جراحی انجام داده اید، فیزیوتراپیست ظرف 24 ساعت پس از عمل به اتاق شما می آید. شما با ایستادن و حرکت در اطراف با استفاده از عصا یا پیاده روی شروع می کنید. این به این دلیل است که پس از روزها بستری شدن در رختخواب، قدرت عضلانی خود را از دست ندهید.این مهم است زیرا آتروفی ناشی از زمان طولانی در رختخواب را به حداقل می رساند. سایر عوارض پزشکی مرتبط با بی حرکتی مانند لخته شدن خون و ذات الریه را کاهش می دهد.

پس از ترخیص از بیمارستان توانبخشی با فیزیوتراپی به مدت چند هفته تا چند ماه باید برای شما انجام شود و از آن جایی که مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی برای افرادی که تحت جراحی های اندام های تحتانی قرار گرفته اند دشوار است ، فیزیوتراپی در منزل برای این افراد بسیار مناسب است.

پس از بهبودی، توانبخشی بر ادامه بهبود تحرک شما با یک برنامه ورزشی متمرکز خواهد شد. این برای کمک به ایجاد قدرت و دامنه حرکت است.

تحرک نیز عامل مهم دیگری است که باید در مورد فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو در نظر گرفت. این به این دلیل است که فعالیت های خاصی وجود دارد که در چند هفته اول به کمک آنها نیاز خواهید داشت. این شامل دوش گرفتن، داخل و خارج شدن از تخت یا صندلی و همچنین بالا رفتن از پله می شود.

اولین نقطه عطف کلیدی رسیدن به 90 درجه خم شدن زانو است. این به شما این امکان را می دهد که به راحتی روی صندلی ها و کاناپه ها بنشینید و بالا و پایین بروید. اولویت بعدی این است که پای خود را به طور کامل دراز کنید، طوری که گویی نمی توانید این کار را انجام دهید. راه رفتن را بسیار سخت می کند

مقدار طبیعی خم شدن زانو باید تقریباً 135 درجه باشد، اما رسیدن به این هدف زمان زیادی می برد.

پس از انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو، بازگشت دامنه حرکتی شما به زمان نیاز دارد. این تا حدودی به دلیل تورم است که می تواند تا چند ماه پس از انجام این روش ادامه داشته باشد. شما باید انتظار ترکیبی از حرکت و کشش های ایستا را داشته باشید در حالی که این تمرینات را متخصص فیزیوتراپی در منزل برای شما در نظر خواهد گرفت.

برنامه توانبخشی شما که توسط متخصص فیزیوتراپی در منزل در مرکز فیزیوتراپی در تهرانپارس تنظیم می شود همچنین شامل تمرینات تقویتی خواهد بود. دلیل این امر این است که پس از تعویض زانو، معمولاً مشاهده می شود که بیماران میزان استفاده از زانوهای جدید خود را به دلیل درد به حداقل می رسانند. این می تواند باعث ضعف در عضلات ساق و عضلات اطراف لگن شود. به‌علاوه، اگر درد مزمن بیمار به‌ویژه شدید بود و باعث می‌شد که او به طور کلی فعالیت خود را کاهش دهد (مانند پیاده‌روی)، ما اغلب شاهد تضعیف عضلات با توزیع گسترده‌تر در قسمت‌های پایین بدن هستیم.

اکثر بیمارانی که جراحی تعویض مفصل زانو انجام می دهند نیز کاهش قابل توجهی از قدرت را تجربه می کنند. ناگفته نماند، از دست دادن حرکت پس از عمل آنها. به همین دلیل مهم است که فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو را در اسرع وقت شروع کنید. این به شما کمک می کند قدرت و دامنه حرکتی مورد نیاز برای راه رفتن، بالا رفتن از پله ها یا بلند شدن از تخت را به دست آورید. این امر برای بیمارانی که جراحی تعویض مفصل زانو انجام داده اند بسیار اهمیت دارد.

تکنیک های دستی بافت نرم باعث کاهش سفتی عضلات می شود. حرکت مفصل زانو دامنه حرکتی زانو شما را بهبود می بخشد. علاوه بر این، متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما می توانند از روش هایی مانند TENS، US یا لیزر درمانی برای کمک به مدیریت درد ناشی از جراحی ها و تسریع زمان بهبودی استفاده کنند.

پس از جراحی، مهم است که تحت درمان فیزیوتراپی مناسب قرار بگیرید تا بتوانید قدرت و دامنه حرکتی لازم برای راه رفتن را به دست آورید. این معمولاً پس از حدود شش هفته انجام می‌شود، زمانی که پزشکان احساس می‌کنند شما به اندازه کافی خوب هستید و می‌توانید بدون اینکه فشار زیادی به خودتان وارد کنید، از پس فعالیت‌های شدید برآیید.

چند ماه اول پس از جراحی تعویض مفصل زانو دشوار خواهد بود. این به این دلیل است که بیماران قبل از بازگشت به خانه نیاز به زمان برای بهبودی دارند. آنها باید در صورت امکان از اعضای خانواده یا دوستان خود در این دوره کمک بگیرند.

همچنین رعایت دقیق تمام دستورالعمل های ارائه شده توسط کادر پزشکی مهم است. برای تسریع زمان بهبودی باید در جلسات فیزیوتراپی شرکت کرد! اگر درد شروع به تداخل با فعالیت‌های روزانه کند، ممکن است لازم باشد که بیمار مسکن‌های قوی‌تری مصرف کند.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل زانو – فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل لگن – فیزیوتراپی در فلکه دوم تهرانپارس – فیزیوتراپی در فلکه سوم تهرانپارس – فواید فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – تعرفه فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل توسط آقا – فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی – فیزیوتراپی در بلوار پروین – فیزیوتراپی خوب در تهرانپارس شرقی – فیزیوتراپی در فلکه اول تهرانپارس – فیزیوتراپی در شمال تهران – تعرفه فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل نیاوران – فیزیوتراپی در منزل مجیدیه – فیزیوتراپی در منزل هروی – فیزیوتراپی در منزل پاسداران – فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل – فیزیوتراپی در منزل با بیمه تکمیلی – – بهترین فیزیوتراپی تهرانپارس – بهترین فیزیوتراپی شرق تهران – فیزیوتراپی در منزل بلوار ارتش – فیزیوتراپی در منزل اقدسیه – فیزیوتراپی در منزل خیابان دولت – فیزیوتراپی در چیذر – فیزیوتراپی سکته مغزی در نارمک – فیزیوتراپی در قیطریه – فیزیوتراپی در ازگل

مقالات بیشتر

درمان گردن درد

درمان گردن درد با فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی یکی از موثرترین روشهای درمانی است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع است که می تواند در اثر عوامل مختلفی مانند وضعیت نامناسب، کشیدگی یا تنش عضلانی، آسیب یا شرایط پزشکی زمینه ای ایجاد شود. علائم…

درمان کمر درد بدون جراحی

درمان کمر درد بدون جراحی با فیزیوتراپی و ورزش در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. کمردرد به ناراحتی یا درد احساس شده در پشت اشاره دارد که می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. کمردرد یک بیماری شایع است که می تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر…

ماساژ درمانی در کلینیک و منزل

ماساژ درمانی در کلینیک و منزل توسط متخصصان با تجربه ما که تجربه و آشنایی کامل با تکنیک های ماساژ را دارند ارائه می شود. ماساژ درمانی اغلب در فیزیوتراپی به عنوان یک درمان مکمل برای کمک به تسکین درد، کاهش تنش عضلانی، بهبود گردش خون و تقویت آرامش استفاده می شود. این یک تکنیک…

درمان تنگی کانال نخاعی بدون جراحی

درمان تنگی کانال نخاعی بدون جراحی با فیزیوتراپی و ورزش در بسیاری از بیماران موفقیت آمیز است و نیاز به انجام جراحی های غیرضروری را به حداقل می رساند. تنگی کانال نخاعی یک وضعیت پزشکی است که در آن فضاهای داخل کانال نخاعی که نخاع و اعصاب را در خود جای داده است، باریک می…

بهترین درمان دیسک کمر و سیاتیک

بهترین درمان دیسک کمر و سیاتیک با توجه به شرایط هر بیمار متفاوت است و نمی توان یک روش درمانی واحد را برای تمام افراد در نظر گرفت. فیزیوتراپی به عنوان یکی از موثرترین و بهترین روشهای درمان غیرجراحی مشکلات ستون فقرات شناخته می شود که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران به…

کایروپراکتیک دیسک کمر و گردن با بیمه

کایروپراکتیک دیسک کمر و گردن کایروپراکتیک یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که که بر تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات مکانیکی سیستم اسکلتی عضلانی، به ویژه ستون فقرات تمرکز دارد. متخصصان کایروپراکتیک از یک رویکرد عملی برای دستکاری یا تنظیم ستون فقرات با هدف بازگرداندن حرکت مناسب و تراز مهره های ستون فقرات استفاده…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ