فیزیوتراپی بعد از جراحی زانو

  1. خانه
  2. معرفی رشته های توانبخشی
  3. فیزیوتراپی
  4. فیزیوتراپی بعد از جراحی زانو
فیزیوتراپی بعد از جراحی زانو

فیزیوتراپی بعد از جراحی زانو از جمله جراحی تعویض مفصل زانو امری ضروری و مکمل درمان است که می تواند روند بهبودی را سرعت بخشد.

بیماران پس از جراحی زانو از جمله جراحی تعویض مفصل زانو نه تنها با درد پس از جراحی دست و پنجه نرم می کنند، بلکه در حال بازتوانی هستند تا دوباره روی پای خود بایستند. اولین چیزی که باید در مورد توانبخشی پس از جراحی بدانید این است که بعد از عمل در بیمارستان چه انتظاری دارید.

یکی از رایج ترین سوالاتی که بیماران پس از جراحی تعویض مفصل زانو می پرسند این است که انتظار دارند چقدر سریع بهبود یابند. جدول زمانی بهبودی بسته به سن، وزن و سلامت عمومی کمی متفاوت است.

اگر جراحی کرده اید، فیزیوتراپیست ظرف 24 ساعت پس از عمل به اتاق شما می آید. شما با ایستادن و حرکت در اطراف با استفاده از عصا یا پیاده روی شروع می کنید. این به این دلیل است که پس از روزها بستری شدن در رختخواب، قدرت عضلانی خود را از دست ندهید.

فیزیوتراپی بعد از جراحی زانو مهم است زیرا آتروفی ناشی از زمان طولانی در رختخواب را به حداقل می رساند. سایر عوارض پزشکی مرتبط با بی حرکتی مانند لخته شدن خون و ذات الریه را کاهش می دهد.

پس از ترخیص از بیمارستان در یک کلینیک فیزیوتراپی سرپایی حضور خواهید داشت یا اینکه برای راحتی بیشتر و حصول نتایج بهتر درمانی می توانید از خدمات فیزیوتراپی در منزل بهره مند شوید.

پس از بهبودی، توانبخشی بر ادامه بهبود تحرک شما با یک برنامه ورزشی تمرکز خواهد کرد. این برای کمک به ایجاد قدرت و دامنه حرکت است.

فیزیوتراپی بعد از جراحی زانو

تحرک نیز عامل مهم دیگری است که باید در مورد فیزیوتراپی در نظر گرفت. این به این دلیل است که فعالیت های خاصی وجود دارد که در چند هفته اول به کمک آنها نیاز خواهید داشت. این شامل دوش گرفتن، داخل و خارج شدن از تخت یا صندلی و همچنین بالا رفتن از پله می شود.

اولین نقطه عطف کلیدی رسیدن به 90 درجه خم شدن زانو است. این به شما این امکان را می دهد که به راحتی روی صندلی ها و کاناپه ها بنشینید و بالا و پایین بروید. اولویت بعدی این است که پای خود را به طور کامل دراز کنید طوری که گویی نمی توانید این کار را انجام دهید.

مقدار طبیعی خم شدن زانو باید تقریباً 135 درجه باشد، اما رسیدن به این هدف زمان زیادی می برد. گزینه دیگر استفاده از خانه کمکی است. همچنین می توانید از یک مرکز پرستاری برای کمک در انجام کارهای روزانه مانند حمام کردن و توالت استفاده کنید.

پس از انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو، بازگشت دامنه حرکتی شما به زمان نیاز دارد. این تا حدودی به دلیل تورم است که می تواند تا چند ماه پس از انجام این روش ادامه داشته باشد. شما باید انتظار ترکیبی از حرکت و کشش های ایستا را داشته باشید در حالی که این تمرینات را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

برنامه توانبخشی و فیزیوتراپی بعد از جراحی زانو شما همچنین شامل تمرینات تقویتی خواهد بود. دلیل این امر این است که پس از تعویض زانو، معمولاً مشاهده می شود که بیماران میزان استفاده از زانوهای جدید خود را به دلیل درد به حداقل می رسانند. این می تواند باعث ضعف در عضلات ساق و عضلات اطراف لگن شود.

به‌علاوه، اگر درد مزمن بیمار به‌ویژه شدید بود و باعث می‌شد که او به طور کلی فعالیت خود را کاهش دهد (مانند پیاده‌روی)، ما اغلب شاهد تضعیف عضلانی گسترده‌تر در قسمت‌های پایین بدن هستیم.

بازیابی قدرت و حرکت

اکثر بیمارانی که جراحی تعویض مفصل زانو انجام می دهند نیز کاهش قابل توجهی از قدرت را تجربه می کنند. ناگفته نماند، از دست دادن حرکت پس از عمل آنها.

به همین دلیل مهم است که فیزیوتراپی بعد از جراحی زانو را در اسرع وقت شروع کنید. این به شما کمک می کند تا قدرت و دامنه حرکتی مورد نیاز برای راه رفتن، بالا رفتن از پله ها یا بلند شدن از تخت را به دست آورید.

این برای بیمارانی که جراحی تعویض مفصل زانو انجام داده اند از اهمیت بالایی برخوردار است.

تکنیک های دستی بافت نرم سفتی عضلات را کاهش می دهد. حرکت مفاصل دامنه حرکتی زانو را بهبود می بخشد. علاوه بر این، ما همچنین می توانیم از روش هایی مانند TENS، US یا لیزر درمانی برای کمک به مدیریت درد ناشی از جراحی ها و تسریع زمان بهبودی استفاده کنیم.

اهمیت فیزیوتراپی بعد از جراحی زانو

پس از جراحی، مهم است که تحت درمان فیزیوتراپی مناسب قرار بگیرید تا بتوانید قدرت و دامنه حرکتی لازم برای راه رفتن را به دست آورید. این کار معمولاً پس از حدود شش هفته انجام می شود، زمانی که پزشکان احساس می کنند شما به اندازه کافی خوب هستید که می توانید بدون اینکه فشار زیادی به خود وارد کنید، از عهده فعالیت های شدید برآیید.

چند ماه اول پس از جراحی تعویض مفصل زانو دشوار خواهد بود. این به این دلیل است که بیماران قبل از بازگشت به خانه نیاز به زمان برای بهبودی دارند. آنها باید در صورت امکان از اعضای خانواده یا دوستان خود در این دوره کمک بگیرند.

همچنین رعایت دقیق تمام دستورالعمل های ارائه شده توسط کادر پزشکی مهم است. برای تسریع زمان بهبودی باید در جلسات فیزیوتراپی شرکت کرد! اگر درد شروع به تداخل با فعالیت‌های روزانه کند، ممکن است لازم باشد که بیمار مسکن‌های قوی‌تری مصرف کند.

توانبخشی فعال
توانبخشی فعال بخش مهمی از روند بهبودی پس از جراحی تعویض مفصل زانو است زیرا به بیماران این امکان را می‌دهد تا دامنه حرکتی و قدرت خود را بدون وارد کردن فشار زیاد به خود بازیابی کنند.

به طور معمول، این نوع درمان شش هفته پس از جراحی شروع می شود، زمانی که پزشکان احساس می کنند که بیماران به اندازه کافی خوب هستند تا فعالیت های سبک انجام دهند. مهم است که در این دوره کارها را به آرامی انجام دهید و در عین حال به بدن خود فرصت دهید تا بهبود یابد.

ماساژ درمانی
ماساژ درمانی یکی دیگر از درمان های مفید در برنامه فیزیوتراپی بعد از جراحی زانو است که بیماران می توانند در طول روند بهبودی از آن بهره مند شوند. این به بهبود جریان خون در بخش هایی از بدن که ممکن است به دلیل عدم تحرک سفت شده اند کمک کند.

این به سرعت بخشیدن به سرعت بهبودی شما کمک می کند و در عین حال به شما کمک می کند سریعتر از حد انتظار روی پای خود بازگردید. اگر درد شروع به تداخل با فعالیت‌های روزانه کند، ممکن است لازم باشد که بیمار مسکن‌های قوی‌تری مصرف کند.

ورزش بعد از جراحی تعویض مفصل زانو
پس از جراحی تعویض زانو، شرکت در تمرینات توصیه شده که به تقویت ماهیچه ها و جلوگیری از آتروفی کمک می کند، مهم است.

همچنین شرکت در فعالیت هایی مانند پیاده روی یا شنا برای بیماران بسیار مفید است زیرا این امر به بهبود جریان خون بدون وارد کردن فشار زیاد به مفاصل کمک می کند.

 

مقالات مرتبط :

فیزیوتراپی برای درمان زانودرد

فیزیوتراپی با بیمه تامین اجتماعی

فیزیوتراپی پس از جراحی شانه

مقالات بیشتر

آسیبهای ورزشی مفصل زانو

آسیبهای ورزشی مفصل زانو شکستگی کشکک شکستگی کشکک از آسیب های جدی زانو است که می تواند منجر به آسیب زانو شود. این آسیب زمانی اتفاق می‌افتد که مستقیماً روی کاسه زانو، سقوط میکنید و یا ضربه شدیدی به کشکک وارد می شود. علائم شکستگی کشکک عبارتند از: شروع ناگهانی درد شدید و تیز در…

درمان واژینیسموس با فیزیوتراپی

درمان واژینیسموس با فیزیوتراپی واژینیسموس وضعیتی است که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن، ماهیچه های اطراف دهانه واژن مشخص می شود. زنانی که با واژینیسموس دست و پنجه نرم می‌کنند، هر گونه فعالیت جنسی که شامل دخول به واژن باشد را غیرممکن می دانند و رابطه جنسی برای آن ها دردناک است (که…

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک یکی از روشهای درمان اختلالات کف لگن و مشکلات ناشی از اختلال در عملکرد عضلات کف لگن است. بیوفیدبک ابزاری است که برای توانبخشی کف لگن استفاده می شود. این تکنیک شامل قرار دادن یک وسیله کوچک در پایین بدن هنگام انجام تمرینات کف لگن است. این دستگاه محرک های…

فیزیوتراپی اختلالات کف لگن

فیزیوتراپی اختلالات کف لگن یک درمان موثر و مناسب برای شرایط شایعی مانند بی اختیاری ادرار و مدفوع، افتادگی اندام لگن و دردهای لگنی مزمن است. فیزیوتراپی کف لگن شامل تقویت عضلات کف لگن، آرامش و هماهنگی برای کمک به درمان سفتی یا ضعف عضلات کف لگن و مشکلات مرتبط با آن است. هنگامی که…

فیزیوتراپی در میرداماد

فیزیوتراپی در میرداماد طرف قرارداد با بیمه های پایه و تکمیلی توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ما ارائه می شود. فیزیوتراپی از تکنیک های اثبات شده برای کمک به بازگرداندن حرکت و عملکرد هر فردی که تحت تأثیر آسیب، ناتوانی یا وضعیت سلامتی قرار گرفته است استفاده می کند. این یک روش درمانی…

اهمیت فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی

اهمیت فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی سکته مغزی یک آسیب مغزی ناگهانی است که زمانی رخ می دهد که جریان خون به بخشی از مغز قطع شود و معمولا به دلیل انسداد یکی از عروق مغزی به دلیل وجود لخته خود و در موارد کمتر پارگی یکی از عروق مغزی رخ می دهد. سکته مغزی…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ