فیزیوتراپی تنفسی در بیماران کرونایی

فیزیوتراپی تنفسی

فیزیوتراپی تنفسی در بیماران کرونایی برای کمک به تخفیف و بهبود عوارض تنفسی ایجاد شده در این بیماران از اهمیت زیادی برخوردار است.

با توجه به شیوع بیماری کرونا نقش فیزیوتراپی تنفسی بیش از قبل در نظام سلامت جامعه مورد توجه قرار گرفته است.

بیماری کرونا شرایط تنفسی و ریه بیمار را تحت تأثیر قرار می‌‌دهد و علاوه بر اینکه تیم پزشکی و دارودرمانی به بالابردن میزان اشباع اکسیژن خون بیمار کمک می‌‌کند، فیزیوتراپی نیز می‌‌تواند در بخش‌‌های ایزوله و ICU کرونا به بهبود حال بیماران مبتلا به کرونا کمک شایانی کند.

کووید 19 نوعی بیماری ویروسی است که با ویروس جدید کرونا ایجاد شده و با تاثیر بر سیستم تنفسی و درگیر کردن آن سبب بروز علائمی همچون سرفه شدید و مزمن و تنگی نفس می شود.

سیستم تنفسی و ریه یکی از اندام‌ هایی است که در اثر بیماری کووید ۱۹ درگیر می‌شود.

عفونت ریه یکی از مهمترین علائم ابتلا به بیماری کرونا محسوب می‌شود که در چهار شدت رخ می دهد ، نوع خفیف که علائم قابل توجهی از آن در رادیوگرافی ریه دیده نمی‌شود، نوع متوسط که بیمار طی آن دچار تب و علائم تنفسی شده و عفونت ریه در عکس قابل مشاهده است، نوع شدید که بیمار به سختی نفس می‌کشد و نوع شدید بحرانی که بیمار قادر به نفس کشیدن نیست و به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز دارد؛ در موارد شدید و بحرانی، عملکرد سایر اندام‌های بدن نیز با مشکل رو به رو می‌شود.

توانبخشی و فیزیوتراپی تنفسی برای کمک به بهبود عملکرد تنفسی این بیماران و پاکسازی راه‌ های هوایی از ترشحات ریه امری ضروری و بسیار مفید است.

توانبخشی ریوی شامل فیزیوتراپی قفسه سینه و ورزش های تنفسی می شود که فیزیوتراپیست در این زمینه برای بیمار در نظر می گیرد.

در شرایط عادی نیز برای هر بیماری که به هر دلیلی دچار شرایط حاد تنفسی شود و یا ریه‌‌های ضعیفی داشته باشد، یکی از ارکان درمان برای این بیمار، فیزیوتراپی تنفسی خواهد بود اما نقش فیزیوتراپی تنفسی در بیماری کرونا پررنگ‌‌تر به نظر می‌‌رسد

بر اساس نتایجی که طی چند ماه گذشته و پس از انتشار گسترده ویروس کرونا بدست آمده فیزیوتراپی نقش موثری در بهبود وضعیت تنفسی و جسمانی مبتلایان به کرونا دارد.

فیزیوتراپی می‌تواند نقش مؤثری در درمان تنفسی و توانبخشی جسمانی بیماران مبتلا به COVID-19 داشته باشد

فیزیوتراپیست‌ ها به عنوان بخش مهمی از تیم درمانی در بخش مراقبت‌ های ویژه کمک زیادی به کاهش مشکلات و عوارض تنفسی ایجاد شده برای بیماران کرونایی می کنند.

فیزیوتراپی تنفسی شامل اصلاح الگوی تنفسی، تقویت عضلات سیستم تنفسی، تخلیه ترشحات داخل ریه و مجاری تنفسی، تحریک رفلکس سرفه و آموزش روش‌های تنفسی و تمرینات تنفسی است.

فیزیوتراپی قفسه سینه نیز به پاک‌سازی ترشحات راه‌های تنفسی از جمله مخاط کمک می‌کند و به همین جهت به بهبود جرایان هوا در شش ها کمک می کند.

فیزیوتراپی ریوی به خصوص در شرایط پایدار برای پاک‌سازی ریه و بهبود عملکرد تنفسی بیمار یک مداخله ایمن و موثر است. 

فواید فیزیوتراپی تنفسی

  • پاکسازی راه‌های هوایی
  • ایجاد الگوی تنفسی عمیق
  • افزایش اکسیژن اشباع خون
  • بهبود حجم‌ های ریوی

توانبخشی ریوی و تنفسی در بیماران کرونایی

فیزیوتراپی در بیماری کووید ۱۹ و در تمام مراحل بیماری اعم از درگیری های خفیف تا رسیدن بیمار به بخش‌های مراقبت ویژه از اهمیت زیادی برخوردار است و حتی برای پیشگیری از بروز مشکلات ریوی و کاهش اثر علائم ریوی و مشکلات بیماران موثر است.

مجموعه‌ای از تکنیک‌های تنفسی و تمرینات تخصصی فیزیوتراپی می‌توانند به تقویت سیستم قلبی، عروقی و ریوی بیماران کمک زیادی کنند.

فیزیوتراپی تنفسی می‌تواند تا پیش از بروز مرحله حاد تنفسی، به بهبود عملکرد ریه‌ها و کاهش علائم بیماری کمک کند.

فیزیوتراپی شامل تمرینات بدنی، تمرینات عضلات تنفسی، تمریناتی برای پاکسازی ریه، تمرینات انگیزشی، تنفس عمیق و آرام و تنفس دیافراگمی می‌شود.

علاوه بر تمرینات تنفسی، ورزش‌های کل بدن مانند حرکت مچ دست و پا، بالا آوردن اندام‌های تحتانی، انقباض عضلات باسن، شکم و ران می‌تواند در بهبود سلامت بیماران مبتلا به کرونا کمک کند.

بیماران بستری شده، روزانه به دو جلسه فیزیوتراپی تنفسی نیاز دارند و مدت زمان هر جلسه نیز به توان جسمی هر بیمار بستگی دارد.

توانبخشی تنفسی عضلاتی را که در تنفس نقش دارند، تقویت کرده و با تخلیه ترشحات ریوی به تسهیل تنفس بیمار کمک می‌کند.

فیزیوتراپی ظرفیت اکسیژن ریه‌ها را افزایش داده و به تسریع فرایند بهبودی کمک زیادی می کند.

فیزیوتراپی تنفسی عضلات تنفسی را تقویت کرده و با تخلیه ترشحات ریوی باعث تسهیل در تنفس بیمار شود، این روش توانبخشی، کمک می‌‌کند که ظرفیت اکسیژن ریه‌‌ها افزایش یابد و بیمار نیاز کمتری به ونتیلاتور پیدا کند و فرد سریع تر به شرایط بهبودی برسد.

به گفته متخصصان تمرینات تنفسی حتی قبل از ابتلا به کرونا سبب تقویت سیستم تنفسی شده و در صورت ابتلا به کرونا عوارض تنفسی ایجاد شده را به حداقل می رساند.

نکته مهمی که بعد از ابتلا به کرونا باید به آن توجه شود، عوارضی است که پس از بیماری رخ می دهد.

ضعف جسمانی سبب می شود فعالیت های روزمره افراد دچار اختلال شود و این افراد می توانند با تمرین درمانی در منزل، به شرایط عادی بازگردند.

بیماران مبتلا به کووید ۱۹ که در بیمارستان بستری می‌شوند دچار عوارض متعدد حرکتی و عضلانی اسکلتی ناشی از بی تحرکی و بیماری می‌گردند که فیزیوتراپی و تمرین درمانی برای کاهش این عوارض و جلوگیری از عوارض ناشی از کاهش تحرک نیز بسار مفید و ضروری است.

پوسچر صحیح بیمار در تخت و انجام تمرینات بر روی تخت و خارج از تخت نیز از مواردی هستند که باید دقت زیادی به آن ها شود.

از آن جایی که بسیاری از افراد بدلیل شیوع بالای کرونا از مراجعه به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی اجتناب می کنند می توانند از خدمات فیزیوتراپی در منزل متخصصان ما بهره مند شوند.

 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی تنفسی – فیزیوتراپی قفسه سینه – درمان کرونا – علائم کرونا – عوارض کرونا – فیزیوتراپی در منزل – تعرفه فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – دکتر فیزیوتراپی – فیزیوتراپی خوب در شرق تهران – نشانه های کرونا – عوارض تنفسی کرونا – کووید 19 – واکسن کرونا – فیزیوتراپی در بیماران کرونایی – کلینیک فیزیوتراپی در تهران

 

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ