فیزیوتراپی تنفسی در بیماران کرونایی

  1. خانه
  2. معرفی رشته های توانبخشی
  3. فیزیوتراپی
  4. فیزیوتراپی تنفسی در بیماران کرونایی
فیزیوتراپی تنفسی

فیزیوتراپی تنفسی در بیماران کرونایی برای کمک به تخفیف و بهبود عوارض تنفسی ایجاد شده در این بیماران از اهمیت زیادی برخوردار است.

با توجه به شیوع بیماری کرونا نقش فیزیوتراپی تنفسی بیش از قبل در نظام سلامت جامعه مورد توجه قرار گرفته است.

بیماری کرونا شرایط تنفسی و ریه بیمار را تحت تأثیر قرار می‌‌دهد و علاوه بر اینکه تیم پزشکی و دارودرمانی به بالابردن میزان اشباع اکسیژن خون بیمار کمک می‌‌کند، فیزیوتراپی نیز می‌‌تواند در بخش‌‌های ایزوله و ICU کرونا به بهبود حال بیماران مبتلا به کرونا کمک شایانی کند.

کووید 19 نوعی بیماری ویروسی است که با ویروس جدید کرونا ایجاد شده و با تاثیر بر سیستم تنفسی و درگیر کردن آن سبب بروز علائمی همچون سرفه شدید و مزمن و تنگی نفس می شود.

سیستم تنفسی و ریه یکی از اندام‌ هایی است که در اثر بیماری کووید ۱۹ درگیر می‌شود.

عفونت ریه یکی از مهمترین علائم ابتلا به بیماری کرونا محسوب می‌شود که در چهار شدت رخ می دهد ، نوع خفیف که علائم قابل توجهی از آن در رادیوگرافی ریه دیده نمی‌شود، نوع متوسط که بیمار طی آن دچار تب و علائم تنفسی شده و عفونت ریه در عکس قابل مشاهده است، نوع شدید که بیمار به سختی نفس می‌کشد و نوع شدید بحرانی که بیمار قادر به نفس کشیدن نیست و به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز دارد؛ در موارد شدید و بحرانی، عملکرد سایر اندام‌های بدن نیز با مشکل رو به رو می‌شود.

توانبخشی و فیزیوتراپی تنفسی برای کمک به بهبود عملکرد تنفسی این بیماران و پاکسازی راه‌ های هوایی از ترشحات ریه امری ضروری و بسیار مفید است.

توانبخشی ریوی شامل فیزیوتراپی قفسه سینه و ورزش های تنفسی می شود که فیزیوتراپیست در این زمینه برای بیمار در نظر می گیرد.

در شرایط عادی نیز برای هر بیماری که به هر دلیلی دچار شرایط حاد تنفسی شود و یا ریه‌‌های ضعیفی داشته باشد، یکی از ارکان درمان برای این بیمار، فیزیوتراپی تنفسی خواهد بود اما نقش فیزیوتراپی تنفسی در بیماری کرونا پررنگ‌‌تر به نظر می‌‌رسد

بر اساس نتایجی که طی چند ماه گذشته و پس از انتشار گسترده ویروس کرونا بدست آمده فیزیوتراپی نقش موثری در بهبود وضعیت تنفسی و جسمانی مبتلایان به کرونا دارد.

فیزیوتراپی می‌تواند نقش مؤثری در درمان تنفسی و توانبخشی جسمانی بیماران مبتلا به COVID-19 داشته باشد

فیزیوتراپیست‌ ها به عنوان بخش مهمی از تیم درمانی در بخش مراقبت‌ های ویژه کمک زیادی به کاهش مشکلات و عوارض تنفسی ایجاد شده برای بیماران کرونایی می کنند.

فیزیوتراپی تنفسی شامل اصلاح الگوی تنفسی، تقویت عضلات سیستم تنفسی، تخلیه ترشحات داخل ریه و مجاری تنفسی، تحریک رفلکس سرفه و آموزش روش‌های تنفسی و تمرینات تنفسی است.

فیزیوتراپی قفسه سینه نیز به پاک‌سازی ترشحات راه‌های تنفسی از جمله مخاط کمک می‌کند و به همین جهت به بهبود جرایان هوا در شش ها کمک می کند.

فیزیوتراپی ریوی به خصوص در شرایط پایدار برای پاک‌سازی ریه و بهبود عملکرد تنفسی بیمار یک مداخله ایمن و موثر است. 

فواید فیزیوتراپی تنفسی

  • پاکسازی راه‌های هوایی
  • ایجاد الگوی تنفسی عمیق
  • افزایش اکسیژن اشباع خون
  • بهبود حجم‌ های ریوی

توانبخشی ریوی و تنفسی در بیماران کرونایی

فیزیوتراپی در بیماری کووید ۱۹ و در تمام مراحل بیماری اعم از درگیری های خفیف تا رسیدن بیمار به بخش‌های مراقبت ویژه از اهمیت زیادی برخوردار است و حتی برای پیشگیری از بروز مشکلات ریوی و کاهش اثر علائم ریوی و مشکلات بیماران موثر است.

مجموعه‌ای از تکنیک‌های تنفسی و تمرینات تخصصی فیزیوتراپی می‌توانند به تقویت سیستم قلبی، عروقی و ریوی بیماران کمک زیادی کنند.

فیزیوتراپی تنفسی می‌تواند تا پیش از بروز مرحله حاد تنفسی، به بهبود عملکرد ریه‌ها و کاهش علائم بیماری کمک کند.

فیزیوتراپی شامل تمرینات بدنی، تمرینات عضلات تنفسی، تمریناتی برای پاکسازی ریه، تمرینات انگیزشی، تنفس عمیق و آرام و تنفس دیافراگمی می‌شود.

علاوه بر تمرینات تنفسی، ورزش‌های کل بدن مانند حرکت مچ دست و پا، بالا آوردن اندام‌های تحتانی، انقباض عضلات باسن، شکم و ران می‌تواند در بهبود سلامت بیماران مبتلا به کرونا کمک کند.

بیماران بستری شده، روزانه به دو جلسه فیزیوتراپی تنفسی نیاز دارند و مدت زمان هر جلسه نیز به توان جسمی هر بیمار بستگی دارد.

توانبخشی تنفسی عضلاتی را که در تنفس نقش دارند، تقویت کرده و با تخلیه ترشحات ریوی به تسهیل تنفس بیمار کمک می‌کند.

فیزیوتراپی ظرفیت اکسیژن ریه‌ها را افزایش داده و به تسریع فرایند بهبودی کمک زیادی می کند.

فیزیوتراپی تنفسی عضلات تنفسی را تقویت کرده و با تخلیه ترشحات ریوی باعث تسهیل در تنفس بیمار شود، این روش توانبخشی، کمک می‌‌کند که ظرفیت اکسیژن ریه‌‌ها افزایش یابد و بیمار نیاز کمتری به ونتیلاتور پیدا کند و فرد سریع تر به شرایط بهبودی برسد.

به گفته متخصصان تمرینات تنفسی حتی قبل از ابتلا به کرونا سبب تقویت سیستم تنفسی شده و در صورت ابتلا به کرونا عوارض تنفسی ایجاد شده را به حداقل می رساند.

نکته مهمی که بعد از ابتلا به کرونا باید به آن توجه شود، عوارضی است که پس از بیماری رخ می دهد.

ضعف جسمانی سبب می شود فعالیت های روزمره افراد دچار اختلال شود و این افراد می توانند با تمرین درمانی در منزل، به شرایط عادی بازگردند.

بیماران مبتلا به کووید ۱۹ که در بیمارستان بستری می‌شوند دچار عوارض متعدد حرکتی و عضلانی اسکلتی ناشی از بی تحرکی و بیماری می‌گردند که فیزیوتراپی و تمرین درمانی برای کاهش این عوارض و جلوگیری از عوارض ناشی از کاهش تحرک نیز بسار مفید و ضروری است.

پوسچر صحیح بیمار در تخت و انجام تمرینات بر روی تخت و خارج از تخت نیز از مواردی هستند که باید دقت زیادی به آن ها شود.

از آن جایی که بسیاری از افراد بدلیل شیوع بالای کرونا از مراجعه به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی اجتناب می کنند می توانند از خدمات فیزیوتراپی در منزل متخصصان ما بهره مند شوند.

 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی تنفسی – فیزیوتراپی قفسه سینه – درمان کرونا – علائم کرونا – عوارض کرونا – فیزیوتراپی در منزل – تعرفه فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – دکتر فیزیوتراپی – فیزیوتراپی خوب در شرق تهران – نشانه های کرونا – عوارض تنفسی کرونا – کووید 19 – واکسن کرونا – فیزیوتراپی در بیماران کرونایی – کلینیک فیزیوتراپی در تهران

 

مقالات بیشتر

درمان گردن درد

درمان گردن درد با فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی یکی از موثرترین روشهای درمانی است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع است که می تواند در اثر عوامل مختلفی مانند وضعیت نامناسب، کشیدگی یا تنش عضلانی، آسیب یا شرایط پزشکی زمینه ای ایجاد شود. علائم…

درمان کمر درد بدون جراحی

درمان کمر درد بدون جراحی با فیزیوتراپی و ورزش در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. کمردرد به ناراحتی یا درد احساس شده در پشت اشاره دارد که می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. کمردرد یک بیماری شایع است که می تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر…

ماساژ درمانی در کلینیک و منزل

ماساژ درمانی در کلینیک و منزل توسط متخصصان با تجربه ما که تجربه و آشنایی کامل با تکنیک های ماساژ را دارند ارائه می شود. ماساژ درمانی اغلب در فیزیوتراپی به عنوان یک درمان مکمل برای کمک به تسکین درد، کاهش تنش عضلانی، بهبود گردش خون و تقویت آرامش استفاده می شود. این یک تکنیک…

درمان تنگی کانال نخاعی بدون جراحی

درمان تنگی کانال نخاعی بدون جراحی با فیزیوتراپی و ورزش در بسیاری از بیماران موفقیت آمیز است و نیاز به انجام جراحی های غیرضروری را به حداقل می رساند. تنگی کانال نخاعی یک وضعیت پزشکی است که در آن فضاهای داخل کانال نخاعی که نخاع و اعصاب را در خود جای داده است، باریک می…

بهترین درمان دیسک کمر و سیاتیک

بهترین درمان دیسک کمر و سیاتیک با توجه به شرایط هر بیمار متفاوت است و نمی توان یک روش درمانی واحد را برای تمام افراد در نظر گرفت. فیزیوتراپی به عنوان یکی از موثرترین و بهترین روشهای درمان غیرجراحی مشکلات ستون فقرات شناخته می شود که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران به…

کایروپراکتیک دیسک کمر و گردن با بیمه

کایروپراکتیک دیسک کمر و گردن کایروپراکتیک یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که که بر تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات مکانیکی سیستم اسکلتی عضلانی، به ویژه ستون فقرات تمرکز دارد. متخصصان کایروپراکتیک از یک رویکرد عملی برای دستکاری یا تنظیم ستون فقرات با هدف بازگرداندن حرکت مناسب و تراز مهره های ستون فقرات استفاده…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ