فیزیوتراپی در درمان کمر درد

  1. خانه
  2. دسته‌بندی نشده
  3. فیزیوتراپی در درمان کمر درد
فیزیوتراپی در درمان کمر درد

فیزیوتراپی در درمان کمر درد در درمان غیرجراحی کمردرد و عامل بوجود آورنده درد از اهمیت زیادی برخوردار است.

کمردرد یکی از علل اصلی درد و ناتوانی در سراسر جهان است. فیزیوتراپی در مدیریت درد و اختلال عملکرد مرتبط با مشکلات این ناحیه بسیار موثر است. 

کمردرد یک تجربه بسیار رایج است و می تواند از یک ناراحتی مزمن تا درد شدید و حاد متغیر باشد. در حالی که این درد اغلب می تواند خود به خود از بین برود، بهترین راه برای اطمینان از عدم بازگشت آن در آینده، درمان آن است. صرف نظر از شدت کمردرد، تیم فیزیوتراپیست ما در مرکز فیزیوتراپی در منزل و کلینیک به شما کمک می کنند چگونه به بهبودی و جلوگیری از بروز مجدد آن کمک کنیم.

قسمت تحتانی کمر یا از 5 مهره (استخوان) در پایین ترین قسمت ستون فقرات تشکیل شده است. کمردرد یک بیماری شایع است که اکثر ما در مرحله ای از زندگی خود آن را تجربه خواهیم کرد.

دلایل مختلفی برای کمردرد وجود دارد که اکثریت قریب به اتفاق موارد منشاء اسکلتی- عضلانی بدون آسیب ساختاری جدی دارند. این موارد به فیزیوتراپی که معمولاً شامل درمان دستی، تمرینات و تغییر وضعیت بدن می‌شود، بسیار خوب پاسخ می‌دهند.

کمردرد می تواند ناشی از طیف گسترده ای از عوامل باشد، از نشستن طولانی مدت گرفته تا مشکلات مزمن سلامتی، آمادگی جسمانی ضعیف و حمل نادرست اجسام سنگین. هنگامی که کمردرد را به عنوان یک مشکل برای خود تشخیص می دهید و از پزشک خود در مورد آن سؤال می کنید، آنها معمولاً یک دوره یک ماهه فیزیوتراپی را برای کمک به تقویت بدن و تسکین درد شما تجویز می کنند. اگر فیزیوتراپی موفقیت‌آمیز نباشد، ممکن است لازم باشد که گزینه‌های درمانی دیگر از جمله جراحی در نظر گرفته شود.

کمردرد در دو نوع درد موضعی و درد تشعشعی وجود دارد. درد موضعی فقط در ناحیه کمر و باسن احساس می شود، درد تابشی را می توان در یک یا هر دو پا احساس کرد. تشعشع درد همچنین می تواند خود را به صورت بی حسی در هر دو پا یا احساس سوزن سوزن شدن نشان دهد. اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، باید هرچه سریع تر به دنبال درمان باشید.

به ندرت، کمردرد یک فرد ممکن است نشانه ای از یک مشکل اساسی جدی تری باشد. در چنین مواردی، فیزیوتراپیست قادر است مشکل را ارزیابی کرده و برای مراقبت مناسب به پزشک متخصص مراجعه دهد.

فیزیوتراپی در درمان کمر درد علاوه بر کمک به تسکین درد بیمار به درمان عامل بوجود آورنده درد نیز کمک زیادی می کند و علائم بیمار را تسکین می دهد.

در بسیاری از موارد کمردرد، تشخیص اینکه دقیقاً کدام ساختار باعث درد می شود، دشوار است. در طول معاینه ما، اولین قدم این است که هر چیز جدی را رد کنیم. ما عملکرد ستون فقرات را آزمایش می کنیم و تصمیم می گیریم که در کجا محدودیت هایی در حرکت یا انقباض عضلانی وجود دارد. کمردرد معمولا به دلیل مشکل در ترکیبی از ساختارها و الگوهای حرکتی به جای یک مفصل، دیسک یا عضله خاص ایجاد می شود. متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما درمان خود را بر اساس علائم ارائه شده و همچنین الگوهای حرکتی و فعال سازی پشت قرار می دهند.

فیزیوتراپی در درمان کمر درد 

هدف فیزیوتراپی بهبود عملکرد است که منجر به کاهش فوری درد و بازگرداندن حرکت عادی بدون درد می شود. عوامل دیگری نیز وجود دارند که اغلب با کمردرد مرتبط هستند، به ویژه زمانی که فرد علائم طولانی مدت یا مکرر داشته باشد. اینها ممکن است شامل کیفیت پایین خواب، استرس، تناسب اندام پایین، مشکلات در محل کار و خانه یا سایر بیماری ها و شرایط پزشکی باشد. این عوامل می توانند باعث ایجاد قسمت های کمردرد یا افزایش شدت علائم شوند. فیزیوتراپیست ها پیچیدگی های کمردرد را درک می کنند و سعی می کنند تمام عوامل موثر در درمان را بررسی کنند.

فیزیوتراپی یکی از موثرترین روش ها برای درمان کمردرد است. تحقیقات زیادی برای پشتیبانی از تکنیک هایی که ما استفاده می کنیم وجود دارد. اکثر موارد کمردرد به خوبی به یک برنامه درمان دستی و تمرینات درجه بندی شده پاسخ می دهند. درمان دستی می تواند شامل ماساژ، حرکت و دستکاری مفصل باشد. این تکنیک ها درد را کاهش می دهند و به بازیابی حرکت کمک می کنند. برنامه تمرینی معمولاً شامل ترکیبی از دامنه حرکات و تمرینات حرکتی، تمرینات تقویت تنه و پا و بازگشت تدریجی به فعالیت‌ها است. 

در حالی که کمردرد در نهایت کاهش می یابد، اگر درد شما درمان نشود، احتمالاً بعداً دوباره تشدید می شود. این درد حتی ممکن است مزمن شود اگر به مدت کافی باقی بماند زیرا علت اصلی درد شما همچنان بر بدن شما تأثیر می گذارد. هر چه سریعتر بتوانید از طریق درمان کمردرد کمک بگیرید، بهتر است.

فیزیوتراپی برای کمر شما به تقویت بدن شما کمک می کند و از آسیب دیدگی یا تجربه مجدد درد جلوگیری می کند، نه تنها ناراحتی شما را برطرف می کند، بلکه اطمینان می دهد که تمرینات و ابزارهای لازم برای جلوگیری از آن در آینده را دارید.

انواع روشهای فیزیوتراپی در درمان کمر درد

دو دسته کلی از فیزیوتراپی وجود دارد که می تواند برای درمان کمردرد استفاده شود: فیزیوتراپی غیرفعال و فعال.

فیزیوتراپی های غیرفعال می تواند شامل تحریک الکتریکی عضلات در یک ناحیه دردناک باشد.

فیزیوتراپی‌ فعال بر روی تمرین‌ها و کشش‌های خاص با هدف درمان آسیب یا منبع ناراحتی تمرکز دارند. در اکثر طرح‌های درمانی که برای کمردرد تدوین شده‌اند، تمرینات ورزشی بخش مهمی از درمان را شامل می شود.

برنامه درمانی فیزیوتراپی شما به طور خاص منبع درد و نیازهای شما را هدف قرار می دهد، با این حال اکثر برنامه های درمانی فیزیوتراپی برای کمردرد شامل درمان دستی و تمرینات حرکتی است. درمان دستی شامل فیزیوتراپیست شما می شود که از تکنیک های عملی برای شل کردن مفاصل و ماهیچه های سفت داخل و اطراف ستون فقرات شما استفاده می کند. تمرینات حرکتی به بازیابی حرکت، انعطاف پذیری و قدرت در بدن شما کمک می کند و درد را کاهش می دهد. 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در درمان کمر درد – درمان کمردرد با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی برای درمان کمردرد – دلایل کمردرد – فیزیوتراپی کمر – فیزیوتراپی ستون فقرات

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک یکی از روشهای درمان اختلالات کف لگن و مشکلات ناشی از اختلال در عملکرد عضلات کف لگن است. بیوفیدبک ابزاری است که برای توانبخشی کف لگن استفاده می شود. این تکنیک شامل قرار دادن یک وسیله کوچک در پایین بدن هنگام انجام تمرینات کف لگن است. این دستگاه محرک های…

فیزیوتراپی اختلالات کف لگن

فیزیوتراپی اختلالات کف لگن یک درمان موثر و مناسب برای شرایط شایعی مانند بی اختیاری ادرار و مدفوع، افتادگی اندام لگن و دردهای لگنی مزمن است. فیزیوتراپی کف لگن شامل تقویت عضلات کف لگن، آرامش و هماهنگی برای کمک به درمان سفتی یا ضعف عضلات کف لگن و مشکلات مرتبط با آن است. هنگامی که…

فیزیوتراپی در میرداماد

فیزیوتراپی در میرداماد طرف قرارداد با بیمه های پایه و تکمیلی توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ما ارائه می شود. فیزیوتراپی از تکنیک های اثبات شده برای کمک به بازگرداندن حرکت و عملکرد هر فردی که تحت تأثیر آسیب، ناتوانی یا وضعیت سلامتی قرار گرفته است استفاده می کند. این یک روش درمانی…

اهمیت فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی

اهمیت فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی سکته مغزی یک آسیب مغزی ناگهانی است که زمانی رخ می دهد که جریان خون به بخشی از مغز قطع شود و معمولا به دلیل انسداد یکی از عروق مغزی به دلیل وجود لخته خود و در موارد کمتر پارگی یکی از عروق مغزی رخ می دهد. سکته مغزی…

فیزیوتراپی کمردرد در شریعتی

فیزیوتراپی کمردرد در شریعتی توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ما (طرف قرارداد با بیمه ها) ارائه می شود. ستون فقرات از 33 استخوان به نام مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته اند. 7 عدد در گردن، 12 عدد در قسمت میانی پشت و 5 عدد در قسمت تحتانی کمر وجود…

فیزیوتراپی زنان در شریعتی

فیزیوتراپی زنان در شریعتی برای کمک به مشکلات مرتبط با اختلال در عملکرد عضلات کف لگن ، کمردرد و … توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی در شریعتی (طرف قرارداد با بیمه) یا توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما ارائه می شود. فیزیوتراپی نقش مهمی در افزایش سلامت بانوان و بهبود کیفیت زندگی آن ها…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ