فیزیوتراپی در منزل ام اس

 1. خانه
 2. بیماری های مغز و اعصاب
 3. ام اس
 4. فیزیوتراپی در منزل ام اس
فیزیوتراپی در منزل ام اس

فیزیوتراپی در منزل ام اس توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما به آن دسته از عزیزانی که برای مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی محدودیت دارند ارائه می شود.

مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری عصبی پیشرونده است که به اعصاب آسیب می رساند. این آسیب اغلب منجر به علائم جدی می شود، مانند موارد زیر:

 • بی حسی و گزگز کردن اندام ها
 • ضعف عضلات و اندام ها
 • درد عضلانی
 • مشکلات بینایی

مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری خودایمنی سیستم عصبی مرکزی (CNS) است که با التهاب مزمن، دمیلیناسیون، گلیوز و از دست دادن نورون مشخص می شود. این دوره ممکن است ماهیت عود کننده- فروکش کننده یا پیش رونده داشته باشد. سیر بالینی بیماری کاملاً متغیر است و از بیماری مزمن پایدار گرفته تا یک بیماری به سرعت در حال تکامل و ناتوان کننده است. 

در برخی افراد، ام اس می تواند تهاجمی باشد و به سرعت پیشرفت کند. در افراد دیگر، می تواند خفیف باشد و با سرعت بسیار آهسته تر، با دوره های طولانی عدم تحرک پیشرفت کند.

در هر صورت، فیزیوتراپی در منزل ام اس (PT) می تواند بخش مهمی از درمان افراد مبتلا به ام اس باشد.

فیزیوتراپی اغلب زمانی توصیه می شود که یک مشکل خاص یا علائم مداوم وجود داشته باشد که بر فعالیت های روزمره، تحرک و استقلال تأثیر می گذارد. این می تواند به هر سطح ناتوانی شما کمک کند، اما زمانی که علائم فیزیکی پیشرفت می کنند یا در حال بهبودی از یک عود هستید، می تواند بسیار ارزشمند باشد.

اگر ام اس روی ورزش ها یا فعالیت هایی که می توانید انجام دهید تأثیر می گذارد، ممکن است راه های جدیدی برای تناسب اندام یا راه هایی برای انطباق تمرینات ترجیحی شما با شرایط شما پیشنهاد کنند. فیزیوتراپیست همچنین می تواند تمرینات خاصی را برای درمان و مدیریت مشکلات خاص مانند مشکلات حرکتی، تعادل، وضعیت بدن و خستگی پیشنهاد کند.

چرا فیزیوتراپی می تواند برای ام اس مفید باشد؟

فیزیوتراپی برای ام اس شامل تمریناتی برای تقویت عضلات و بهبود راه رفتن (نحوه راه رفتن) و تعادل و هماهنگی شما است. همچنین شامل حرکات کششی برای کمک به حفظ تحرک و جلوگیری از اسپاسم عضلانی است. فیزیوتراپی همچنین می تواند شامل آموزش نحوه استفاده از وسایل کمک حرکتی مانند عصا، واکر یا ویلچر باشد.

فیزیوتراپی حتی در مراحل اولیه ام اس می تواند مفید باشد. می تواند به شما کمک کند:

 • یاد بگیرید چگونه از خود حمایت کنید و با شرایط موجود کنار بیایید
 • از تشدید علائم جلوگیری کنید
 • تقویت قدرت و استقامت
 • پس از یک بیماری توانایی های خود را بازیابی کنید

مشورت با یک فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند تا بفهمید که بدن شما با پیشرفت بیماری چگونه تغییر می کند. مشورت با فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند تا برای این تغییرات آماده شوید و به شما کمک کند سبک زندگی سالمی را حفظ یا بهبود بخشید.

فیزیوتراپی در منزل ام اس

فیزیوتراپی ممکن است در مراحل مختلف بیماری شما و برای انواع مختلف ام اس مفید باشد.

فیزیوتراپی در منزل ام اس

در تشخیص
در زمان تشخیص ام اس، مهم است که با یک فیزیوتراپیست برای ارزیابی پایه ملاقات کنید. این معاینه به درمانگر اجازه می‌دهد ببیند که بدن شما در حال حاضر چه توانایی‌هایی دارد تا بتواند آن را با توانایی‌های آینده شما مقایسه کند. شما همچنین می توانید محدودیت های فیزیکی خود را مورد بحث قرار دهید و درک کنید که چه سطحی از ورزش و فعالیت بدنی برای شما مناسب است.

پس از معاینه اولیه، ممکن است نیازی به ادامه ملاقات با فیزیوتراپ نباشد. اما، اگر نوع MS تهاجمی و به سرعت در حال پیشرفت دارید، احتمالاً نیاز به این دارید که فیزیوتراپی را ادامه دهید.

در حین عود
عود – که عود یا تشدید نیز نامیده می شود – دوره زمانی است که علائم ام اس مکرر یا شدیدتر است. در این دوره، ممکن است در انجام کارهای روزمره مشکلات بیشتری داشته باشید که عبارتند از:

 • کار کردن
 • پخت و پز
 • پیاده روی
 • حمام کردن

فیزیوتراپیست شما با انجام یک معاینه فیزیکی و مقایسه آن با ارزیابی پایه شما، می‌داند که عود چه تأثیری بر شما می‌گذارد. پس از عود، باید با فیزیوتراپیست خود ملاقات کنید تا فیزیوتراپی در منزل ام اس را از سر بگیرید. درمان پس از عود ممکن است به شما کمک کند تا بخشی از قدرتی را که ممکن است در طول عود از دست داده اید، بازیابی کنید.

برای ام اس پیشرونده
اگر ام اس پیشرونده اولیه دارید، عود را تجربه نمی کنید. در عوض، بیماری شما در حال کاهش تدریجی و مداوم است.

اگر این نوع ام اس در شما تشخیص داده شد، از پزشک خود بخواهید فورا شما را به فیزیوتراپیست معرفی کند. برای سلامتی و رفاه شما بسیار مهم است که در اسرع وقت PT را شروع کنید. PT می تواند به شما یاد دهد که چگونه تغییراتی که تجربه خواهید کرد را جبران کنید. همچنین ممکن است لازم باشد نحوه استفاده از وسایل کمک حرکتی مانند دستگاه ایستاده یا ویلچر را بیاموزید.

برای ام اس پیشرفته
افراد مبتلا به ام اس پیشرفته علائم شدید ام اس دارند. در بیشتر موارد، افراد مبتلا به ام اس پیشرفته غیرمسیر هستند. این بدان معناست که آنها نمی توانند بدون کمک شخص دیگری یا وسیله موتوری راه بروند یا دور بزنند. همچنین، افراد در این مرحله در معرض خطر ابتلا به سایر بیماری ها مانند پوکی استخوان یا صرع هستند.

افراد مبتلا به ام اس پیشرفته هنوز هم می توانند از فیزیوتراپی در منزل ام اس بهره مند شوند. به عنوان مثال، فیزیوتراپی می تواند به شما کمک کند که به درستی بنشینید، قدرت بالاتنه را تقویت کنید و توانایی استفاده از وسایل کمک حرکتی را حفظ کنید.

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی ام اس در منزل نارمک – فیزیوتراپی در منزل ام اس – متخصص فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل تهرانپارس شرقی – فیزیوتراپی در منزل تهرانپارس غربی – فیزیوتراپی در منزل کمردرد – هزینه فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در منزل پس از جراحی – فیزیوتراپی زانودرد در تهرانپارس – فیزیوتراپی در نارمک – فیزیوتراپی در تهرانپارس – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در منزل غرب تهران – هزینه فیزیوتراپی در منزل -فیزیوتراپی در منزل توسط آقا – فیزیوتراپی در نارمک – دلایل بروز زانودرد – فیزیوتراپی در امامت – فیزیوتراپی در منزل جنوب تهران

مقالات بیشتر

درمان گردن درد

درمان گردن درد با فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی یکی از موثرترین روشهای درمانی است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع است که می تواند در اثر عوامل مختلفی مانند وضعیت نامناسب، کشیدگی یا تنش عضلانی، آسیب یا شرایط پزشکی زمینه ای ایجاد شود. علائم…

درمان کمر درد بدون جراحی

درمان کمر درد بدون جراحی با فیزیوتراپی و ورزش در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. کمردرد به ناراحتی یا درد احساس شده در پشت اشاره دارد که می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. کمردرد یک بیماری شایع است که می تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر…

ماساژ درمانی در کلینیک و منزل

ماساژ درمانی در کلینیک و منزل توسط متخصصان با تجربه ما که تجربه و آشنایی کامل با تکنیک های ماساژ را دارند ارائه می شود. ماساژ درمانی اغلب در فیزیوتراپی به عنوان یک درمان مکمل برای کمک به تسکین درد، کاهش تنش عضلانی، بهبود گردش خون و تقویت آرامش استفاده می شود. این یک تکنیک…

درمان تنگی کانال نخاعی بدون جراحی

درمان تنگی کانال نخاعی بدون جراحی با فیزیوتراپی و ورزش در بسیاری از بیماران موفقیت آمیز است و نیاز به انجام جراحی های غیرضروری را به حداقل می رساند. تنگی کانال نخاعی یک وضعیت پزشکی است که در آن فضاهای داخل کانال نخاعی که نخاع و اعصاب را در خود جای داده است، باریک می…

بهترین درمان دیسک کمر و سیاتیک

بهترین درمان دیسک کمر و سیاتیک با توجه به شرایط هر بیمار متفاوت است و نمی توان یک روش درمانی واحد را برای تمام افراد در نظر گرفت. فیزیوتراپی به عنوان یکی از موثرترین و بهترین روشهای درمان غیرجراحی مشکلات ستون فقرات شناخته می شود که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران به…

کایروپراکتیک دیسک کمر و گردن با بیمه

کایروپراکتیک دیسک کمر و گردن کایروپراکتیک یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که که بر تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات مکانیکی سیستم اسکلتی عضلانی، به ویژه ستون فقرات تمرکز دارد. متخصصان کایروپراکتیک از یک رویکرد عملی برای دستکاری یا تنظیم ستون فقرات با هدف بازگرداندن حرکت مناسب و تراز مهره های ستون فقرات استفاده…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ