فیزیوتراپی در منزل برای دیسک کمر

 1. خانه
 2. معرفی رشته های توانبخشی
 3. فیزیوتراپی
 4. فیزیوتراپی در منزل برای دیسک کمر
فیزیوتراپی در منزل برای دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل برای دیسک کمر

فتق دیسک که به آن برآمدگی دیسک یا بیرون زدگی دیسک نیز گفته می شود، در تصویربرداری در افراد مبتلا به کمردرد و بدون کمردرد (LBP) مشاهده می شود. این به مهاجرت مایع مرکزی “ژله مانند” از مرکز دیسک به سمت انتهایی اشاره دارد. سپس فتق دیسک ممکن است اعصاب خروجی را در هر سطح ستون فقرات فشرده کند و منجر به سوزش و تشعشع درد، ضعف، گزگز و بی حسی شود. این علائم را می توان در هر جایی از کمر، باسن، ران، ساق پا و حتی تا انگشتان پا احساس کرد. احتمال فتق دیسک در تصویربرداری با افزایش سن افزایش می‌یابد و اغلب در افرادی که سابقه فعلی یا گذشته کمردرد ندارند، وجود دارد.

آیا فتق دیسک جدی است؟

خبر خوب این است که بیشتر فتق‌های دیسک جدی نیستند و اغلب می‌توانند از طریق ورزش هدفمند، اصلاح فعالیت، آموزش و توصیه‌های وضعیتی فیزیوتراپیست شما را کاهش دهند. فیزیوتراپی در منزل برای دیسک کمر راهکاری موثر در بهبود علائم فتق دیسک کمر است.

در موارد شدید، فتق دیسک ممکن است با فیزیوتراپی بهبود نیابد و ممکن است جراحی برای ترمیم دیسک با تراشیدن قسمت کوچکی از آن نشان داده شود.

هرکسی که درد ناشی از بیرون زدگی دیسک کمر را تجربه کرده باشد به شما خواهد گفت که این درد می تواند ناتوان کننده باشد. با این حال، این مشکل را می توان با فیزیوتراپی برای اغلب این بیماران مدیریت کرد. سایر بیماران ممکن است یاد بگیرند که دیسک برآمده یا فتق دارند و علائم دردناکی ندارند یا حداقل علائم دردناکی دارند.

کمردرد یکی از شکایات جدی جمعیت در سن کار بوده است که سبک زندگی افراد را به نحوی تحت تأثیر قرار داده است. کمردرد دومین دلیل اصلی است که چرا به دنبال مشاوره مراقبت های اولیه است و یکی از شایع ترین دلایل LBP فتق دیسک بین مهره ای در کانال نخاعی است.

برای اکثر افراد فتق و برآمدگی دیسک نتیجه اجتناب ناپذیر و بدون درد زندگی طولانی سالم و فعال است. درست مانند سفید شدن موها با افزایش سن، با گذشت زمان دیسک های ستون فقرات ما تغییر می کنند. اگر متوجه شدید که دیسک بیرون زده یا فتق دارید اما دردی را تجربه نمی کنید، بدانید که این طبیعی است و نیازی به درمان ندارید.

با این حال، همه افراد آنقدر خوش شانس نیستند. دیسک هایی که در نتیجه ضربه یا نیروهای غیرطبیعی روی مفاصل ستون فقرات با سرعت بیشتری برآمده یا فتق می کنند، می توانند بسیار دردناک باشند. آنها ممکن است شامل کمردرد حاد باشند و درد ممکن است به یک یا هر دو پا گسترش یابد. برخی از بیماران هر ترکیبی از بی حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف را تجربه خواهند کرد. این بیماران از برنامه درمان فیزیوتراپی در منزل دیسک کمر سود خواهند برد.

برنامه فیزیوتراپی هر بیمار بر اساس تظاهرات بالینی آنها از جمله تاریخچه مشکل، عواملی که در ایجاد مشکل نقش داشته اند، رفتار علائم آنها و نقص عملکردی که رخ داده است، طراحی می شود. به همین دلیل، نمی‌توان برنامه فیزیوتراپی معمولی برای برآمدگی و فتق دیسک را ترسیم کرد. با این حال، اکثر برنامه ها ترکیبی از عناصر زیر را شامل می شوند.

فیزیوتراپی در منزل برای دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل برای دیسک کمر

برنامه فیزیوتراپی دیسک کمر که بصورت فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ارائه می شود شامل موارد زیر است:

 • تکنیک های تسکین درد
 • درمان دستی برای بازگرداندن دامنه حرکتی طبیعی مفصل ستون فقرات
 • تقویت عضلات مرکزی که از ستون فقرات حمایت می کنند
 • تقویت باسن
 • تکنیک های تحرک عصبی
 • کشش عضلات کوتاه شده
 • آموزش مجدد وضعیت و مشاوره و ارزیابی ارگونومیک
 • اصلاح فعالیت ها
 • تمرینات جهت دار برای بازگرداندن دامنه از دست رفته حرکت و کنترل علائم

گزینه های زیادی در مورد نحوه درمان درد و علائم برآمدگی یا فتق دیسک وجود دارد. مهم است که اطمینان حاصل کنید که یک ارزیابی جامع توسط فیزیوتراپیست و با تجربه انجام شده است که می تواند یک برنامه درمانی را طراحی کند که نیازها و اهداف خاص شما را برآورده کند. شایان ذکر است که روش‌های الکتریکی غیرفعال فقط باید با هدف کاهش درد (اگر اصلاً وجود داشته باشد) بسیار کم استفاده شوند. شواهد برای این نوع درمان ها بسیار ضعیف است.

ملاحظات مهم برای بیماران مبتلا به برآمدگی و فتق دیسک

عوارض جدی ناشی از فتق یا برآمدگی دیسک نادر است، اما دانستن علائم مشکلی که نیاز به ارزیابی فوری دارد، مهم است. اگر بیمار هر یک از علائم زیر را تجربه کرد، باید فوراً به دنبال ارزیابی پزشکی باشد.

 • مشکل در شروع ادرار
 • بی اختیاری ادرار
 • بی اختیاری مدفوع
 • بی حسی در ناحیه پرینه
 • ضعف یا اختلال عملکرد سریع پا
 • از دست دادن هماهنگی اندام تحتانی

بار دیگر، اکثریت قریب به اتفاق بیماران هرگز هیچ یک از علائم فوق را بروز نمی دهند. آنها به طور موثری با یک برنامه فیزیوتراپی در منزل برای دیسک کمر درمان می شوند و می توانند مشکل خود را با برخی تمرینات خانگی مداوم مدیریت کنند تا ستون فقرات خود را سالم نگه دارند.

با تکمیل یک برنامه توانبخشی جامع متمرکز بر فعالیت بدنی و حرکت، ماده بیرون زده دیسک کمر اغلب می تواند در جهت مخالف حرکت کند، فشرده سازی اعصاب و تحریک مکانیکی گیرنده های درد را کاهش می دهد و در نتیجه علائم کمر را کاهش می دهد.

معمولاً از بسیاری از موارد کمردرد که شامل فتق دیسک می‌شود، می‌توان از طریق فعالیت بدنی منظم، تقویت عضلات مرکزی بدن، توصیه‌های وضعیتی و مدیریت بار جلوگیری کرد. مهم است که به طور مداوم نیروهای کنترل شده را از طریق انواع حرکات، تمرینات و وضعیت های مختلف به ستون فقرات خود هر روز ارائه دهید. هنگامی که نیاز به مواجهه با یک نیرو یا بار غیرعادی دارید، صاف نگه داشتن کمر و فعال کردن هسته بدن می تواند به جلوگیری از آسیب کمک کند.

 

فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در کلینیک و‌ منزل (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

مقالات مرتبط :

دلایل بروز کمردرد

فیزیوتراپی در منزل درد سیاتیک

فیزیوتراپی کمردرد در منزل

بیرون زدگی دیسک کمر

فیزیوتراپی خوب در تهرانپارس

روشهای پیشگیری از کمردرد

فیزیوتراپی در منزل تجریش

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی زانو در شریعتی

فیزیوتراپی زانو در شریعتی توسط متخصصان ما برای کمک به درمان و توانبخشی بیماری ها و آسیبهای مفصل زانو ارائه می شود. مفصل زانو به دلیل شیوع بالای آسیب های زانو در ورزش مورد مطالعه گسترده قرار گرفته است و با مداخله زودهنگام مدیریت درد و آسیب های زانو با اقدامات ساده می تواند بسیار…

مزایای فیزیوتراپی برای کمردرد

مزایای فیزیوتراپی برای کمردرد فقط در تسکین درد خلاصه نمی شود ، بلکه فیزیوتراپی می تواند به درمان عامل بوجود آورنده درد کمک کند و ریسک بروز آسیب دیدگی مجدد را نیز به حداقل برساند. کمردرد می‌تواند تأثیر جدی بر روی فعالیت های روزانه شما داشته باشد، اما جستجوی درمان ممکن است کیفیت زندگی شما…

فتق دیسک کمر چیست؟

فتق دیسک کمر چیست؟ فتق دیسک کمر یکی از علل شایع کمردرد و پا درد (مانند سیاتیک) است. دیسک های بین مهره ای که به عنوان ضربه گیر ستون فقرات عمل می کنند، در بین هر مهره قرار دارند. یک نوار لاستیک مانند (آنولوس فیبروزیس) یک ماده ژل مانند، هسته پالپوزوس را در بر می…

آسیبهای ورزشی مفصل زانو

آسیبهای ورزشی مفصل زانو شکستگی کشکک شکستگی کشکک از آسیب های جدی زانو است که می تواند منجر به آسیب زانو شود. این آسیب زمانی اتفاق می‌افتد که مستقیماً روی کاسه زانو، سقوط میکنید و یا ضربه شدیدی به کشکک وارد می شود. علائم شکستگی کشکک عبارتند از: شروع ناگهانی درد شدید و تیز در…

درمان واژینیسموس با فیزیوتراپی

درمان واژینیسموس با فیزیوتراپی واژینیسموس وضعیتی است که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن، ماهیچه های اطراف دهانه واژن مشخص می شود. زنانی که با واژینیسموس دست و پنجه نرم می‌کنند، هر گونه فعالیت جنسی که شامل دخول به واژن باشد را غیرممکن می دانند و رابطه جنسی برای آن ها دردناک است (که…

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک یکی از روشهای درمان اختلالات کف لگن و مشکلات ناشی از اختلال در عملکرد عضلات کف لگن است. بیوفیدبک ابزاری است که برای توانبخشی کف لگن استفاده می شود. این تکنیک شامل قرار دادن یک وسیله کوچک در پایین بدن هنگام انجام تمرینات کف لگن است. این دستگاه محرک های…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ