فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی

فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی

فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما در مناطق شمال تهران ، شرق تهران ، غرب تهران و جنوب تهران ارائه می شود.

اگر دچار سکته مغزی شده اید که به عنوان یکی از عوامل شایع مرگ و میر و ناتوانی در سراسر جهان نیز شناخته می شود، ممکن است از فیزیوتراپی برای کمک به بازیابی حداکثر تحرک عملکردی بهره مند شوید. فیزیوتراپی ممکن است در یک بیمارستان یا یک کلینیک سرپایی انجام شود، اما گزینه دیگر این است که فیزیوتراپی در منزل خود، در محیط راحت و آشنای خود داشته باشید. 

سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی آسیبی است که زمانی رخ می دهد که ناحیه ای از مغز شما نتواند خون کافی دریافت کند. این ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. دو نوع رایج سکته مغزی عبارتند از: 

 • سکته مغزی ایسکمیک: این نوع سکته زمانی اتفاق می افتد که یک رگ خونی در مغز شما توسط یک لخته مسدود شود. این لخته از رسیدن خون به ناحیه خاصی از مغز جلوگیری می کند و باعث سکته می شود.
 • سکته مغزی هموراژیک: این نوع سکته زمانی اتفاق می افتد که یک رگ خونی ضعیف پاره می شود و از رسیدن خون به مغز جلوگیری می کند.

فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی در تخفیف عوارض پس از هر دو نوع رایج سکته مغزی کمک کننده است و کمک زیادی به بازیابی توانایی های حرکتی این بیماران خواهد کرد.

علائم سکته مغزی

 • بی حسی یا ضعف در صورت، بازو یا پا، که معمولاً بطور ناگهانی در یک طرف بدن رخ می دهد.
 • دوبینی یا مشکل در بینایی بطور ناگهانی و بدون سابقه قبلی
 • گیجی یا مشکل در صحبت کردن بطور ناگهانی
 • مشکل در راه رفتن، سرگیجه یا از دست دادن هماهنگی و تعادل بطور ناگهانی
 • سردرد شدید بطور ناگهانی

به خاطر داشته باشید که سکته مغزی یک آسیب مغزی است، بنابراین هر علامتی که نشان دهنده تغییر در وضعیت عصبی شما باشد باید جدی گرفته شود.

اگر مشکوک به سکته مغزی هستید، باید فورا به بیمارستان بروید، چراکه هرچه زمان بیشتری از بروز سکته مغزی بگذرد و اقدامات درمانی به تعویض بیفتد ریسک مشکلات جدی تر افزایش خواهد یافت.

فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی

خدمات مراقبت در منزل پس از سکته مغزی ممکن است شامل مراقبت های پرستاری، درمان آسیب شناسی زبان گفتار (SLP)، کاردرمانی (OT) و فیزیوتراپی (PT) باشد.

اولین جلسه شما با یک متخصص فیزیوتراپی در منزل پس از سکته مغزی، شامل ارزیابی اولیه خواهد بود. در طول این جلسه، فیزیوتراپیست شما با شما در خانه ملاقات می کند و وضعیت عملکرد فعلی شما را تعیین می کند.

فیزیوتراپیست با شما و خانواده تان در مورد ماهیت آسیب شما، دوره مراقبتی که تاکنون دریافت کرده اید و سطح عملکرد و تحرک قبلی شما صحبت خواهد کرد. بررسی سابقه پزشکی گذشته شما انجام خواهد شد.

متخصص فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی احتمالاً آزمایشات مختلفی را انجام خواهد داد. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • دامنه حرکت
 • تون و اسپاسم عضلانی
 • استحکام – قدرت
 • تحرک تخت
 • توانایی انتقال (از تخت به صندلی یا از صندلی به ایستاده)
 • توانایی راه رفتن
 • استفاده از دستگاه کمکی
 • مدیریت پله ها
 • ارزیابی تعادل و ایمنی

فیزیوتراپیست شما از اطلاعات مربوط به اختلالات و وضعیت عملکرد فعلی شما برای ایجاد یک برنامه مراقبت مناسب برای توانبخشی استفاده خواهد کرد. آنها با شما (و خانواده شما) برای توسعه اهداف فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی همکاری خواهند کرد.

این اهداف ممکن است بهبود تحرک، افزایش قدرت و بهبود روشی باشد که می توانید در خانه خود حرکت کنید. هدف کلی فیزیوتراپی در منزل پس از سکته مغزی این است که به شما کمک کند تا حداکثر تحرک عملکردی را به دست آورید تا بتوانید به سطح قبلی فعالیت خود بازگردید.

درمان فیزیوتراپی در منزل پس از سکته مغزی بر اساس نتایج ارزیابی اولیه شما خواهد بود. درمانی که دریافت می کنید باید خاص نیازهای شما باشد. درمان های فیزیوتراپی در خانه پس از سکته مغزی ممکن است شامل اجزای مختلفی باشد.

فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی

یادگیری راه رفتن مجدد پس از سکته مغزی یکی از اهداف اصلی فیزیوتراپی در منزل پس از سکته مغزی است. فیزیوتراپ شما با شما همکاری خواهد کرد تا نحوه راه رفتن و حرکت در خانه را بهبود بخشد. آنها همچنین دستگاه کمکی صحیح مورد استفاده را تعیین خواهند کرد. این ممکن است یک واکر، چهار عصا، عصای زیر بغل کانادایی یا یک عصای استاندارد باشد. PT شما همچنین می تواند از اندازه مناسب دستگاه کمکی اطمینان حاصل کند.

تمرینات مخصوص راه رفتن نیز ممکن است انجام شود. برای تمرین حرکت در جهات مختلف می توان پله های بلند، گام های جانبی و گام های عقب را انجام داد. همچنین ممکن است تمریناتی برای کار بر روی هماهنگی اندام تحتانی انجام شود.

فیزیوتراپیست شما همچنین بالا رفتن و پایین آمدن از پله ها را در خانه پس از سکته به شما آموزش می دهد. اگر یکی از پاهای شما ضعیف است یا تحت تأثیر سکته مغزی قرار گرفته است، ممکن است مجبور شوید نحوه مدیریت پله ها را تغییر دهید. به طور کلی، قانون این است که از پای قوی خود برای بالا رفتن از پله ها استفاده کنید و با پای ضعیف خود به سمت پایین رفتن از پله ها هدایت شوید.

در دستورالعمل‌های بالینی مشترک برای بهبودی پس از سکته مغزی تمرینات فشرده، تکراری و تکلیف حرکتی را برای همه افراد مبتلا به محدودیت راه رفتن پس از سکته توصیه می‌کنند. همچنین استفاده از ارتز مچ پا پس از سکته مغزی را برای افراد مبتلا به اختلالات راه رفتن قابل اصلاح (به عنوان مثال، افتادگی پا) برای بهبود تحرک توصیه می کنند.

ممکن است تمرینات خاصی برای کمک به بهبود تحرک کلی تخت شما توسط متخصص فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی در نظر گرفته شود. بلند کردن پاها بطور مستقیم ممکن است به بهبود قدرت لگن کمک کنند و ورزش دامنه حرکتی اندام فوقانی می تواند به شما کمک کند از شانه های خود به طور موثرتری برای حرکت در رختخواب استفاده کنید.

متخصص فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی ، همچنین ممکن است برای کمک به بهبود هماهنگی کلی در طول جلسات توانبخشی مراقبت از منزل پس از سکته با شما همکاری کند. آنها ممکن است حرکات آهسته را با قدم زدن و رسیدن هدفمند انجام دهند تا نحوه حرکت بدن خود را بهبود بخشند. برخی از این حرکات ممکن است غیرفعال باشند، که در آن PT بدن شما را برای شما حرکت می دهد. سایر حرکات فعال هستند، جایی که شما از عضلات خود برای حرکت به روش های هماهنگ برای بهبود تحرک عملکردی کلی استفاده می کنید.

پس از سکته مغزی، ممکن است برای کمک به حرکت بهتر به ارتز و بریس های خاصی نیاز داشته باشید. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ارتز مچ پا (AFO)
 • ارتز زانو مچ پا (KAFO)
 • مچ بند و ارتز موقعیت یابی دست

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی در منزل کرج – فیزیوتراپی در فلکه دوم تهرانپارس – فیزیوتراپی در فلکه سوم تهرانپارس – فواید فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در نبرد – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – تعرفه فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل توسط آقا – فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی – فیزیوتراپی در بلوار پروین – فیزیوتراپی خوب در تهرانپارس شرقی – فیزیوتراپی در فلکه اول تهرانپارس – فیزیوتراپی در شمال تهران – تعرفه فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل نیاوران – فیزیوتراپی در منزل مجیدیه – فیزیوتراپی در منزل هروی – فیزیوتراپی در منزل پاسداران – فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل – فیزیوتراپی در منزل با بیمه تکمیلی– بهترین فیزیوتراپی تهرانپارس – بهترین فیزیوتراپی شرق تهران – فیزیوتراپی در منزل بلوار ارتش – فیزیوتراپی در منزل اقدسیه – فیزیوتراپی در منزل خیابان دولت – فیزیوتراپی در چیذر – فیزیوتراپی سکته مغزی در نارمک – فیزیوتراپی در قیطریه – فیزیوتراپی در ازگل – فیزیوتراپی در حکیمیه – فیزیوتراپی در سراج – فیزیوتراپی در شمس آباد – فیزیوتراپی در مجیدیه – فیزیوتراپی در شمیران نو – فیزیوتراپی در علم و صنعت – فیزیوتراپی در فرجام – فیزیوتراپی در قنات کوثر – فیزیوتراپی در لویزان – فیزیوتراپی در شیان – فیزیوتراپی در هروی – فیزیوتراپی در هنگام – فیزیوتراپی در بلوار پروین – فیزیوتراپی در مجیدیه – فیزیوتراپی در نظام آباد – فیزیوتراپی در سبلان – فیزیوتراپی در میدان تسلیحات – فیزیوتراپی در دردشت – فیزیوتراپی در زرکش – فیزیوتراپی در فدک- فیزیوتراپی در خیابان کرمان – فیزیوتراپی در مجیدیه جنوبی – فیزیوتراپی در مجیدیه شمالی – فیزیوتراپی در مدائن – فیزیوتراپی در وحیدیه – فیزیوتراپی در هفت حوض – فیزیوتراپی در پیروزی – فیزیوتراپی در نیرو هوایی

 

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی در نیاوران – فیزیوتراپی در شمال تهران

فیزیوتراپی در نیاوران توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن برای طیف وسیعی از اختلالات اسکلتی – عضلانی ، مشکلات نورولوژی و مشکلات کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی به بهینه سازی حرکت و عملکرد انسان اختصاص دارد و شامل طیف گسترده ای از اقدامات با هدف ارتقاء، حفظ و بازیابی بهزیستی فیزیکی، روانی و اجتماعی…

درمان کمردرد با ورزش

درمان کمردرد با ورزش و فیزیوتراپی موثرترین روش غیرجراحی در درمان این اختلال اسکلتی – عضلانی شایع است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. کمردرد یکی از شایع ترین شکایات سلامتی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. کمردرد می تواند ناشی از عوامل…

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ