فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی

 1. خانه
 2. بیماری های مغز و اعصاب
 3. سکته مغزی
 4. فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی
فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی

فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما در مناطق شمال تهران ، شرق تهران ، غرب تهران و جنوب تهران ارائه می شود.

اگر دچار سکته مغزی شده اید که به عنوان یکی از عوامل شایع مرگ و میر و ناتوانی در سراسر جهان نیز شناخته می شود، ممکن است از فیزیوتراپی برای کمک به بازیابی حداکثر تحرک عملکردی بهره مند شوید. فیزیوتراپی ممکن است در یک بیمارستان یا یک کلینیک سرپایی انجام شود، اما گزینه دیگر این است که فیزیوتراپی در منزل خود، در محیط راحت و آشنای خود داشته باشید. 

سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی آسیبی است که زمانی رخ می دهد که ناحیه ای از مغز شما نتواند خون کافی دریافت کند. این ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. دو نوع رایج سکته مغزی عبارتند از: 

 • سکته مغزی ایسکمیک: این نوع سکته زمانی اتفاق می افتد که یک رگ خونی در مغز شما توسط یک لخته مسدود شود. این لخته از رسیدن خون به ناحیه خاصی از مغز جلوگیری می کند و باعث سکته می شود.
 • سکته مغزی هموراژیک: این نوع سکته زمانی اتفاق می افتد که یک رگ خونی ضعیف پاره می شود و از رسیدن خون به مغز جلوگیری می کند.

فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی در تخفیف عوارض پس از هر دو نوع رایج سکته مغزی کمک کننده است و کمک زیادی به بازیابی توانایی های حرکتی این بیماران خواهد کرد.

علائم سکته مغزی

 • بی حسی یا ضعف در صورت، بازو یا پا، که معمولاً بطور ناگهانی در یک طرف بدن رخ می دهد.
 • دوبینی یا مشکل در بینایی بطور ناگهانی و بدون سابقه قبلی
 • گیجی یا مشکل در صحبت کردن بطور ناگهانی
 • مشکل در راه رفتن، سرگیجه یا از دست دادن هماهنگی و تعادل بطور ناگهانی
 • سردرد شدید بطور ناگهانی

به خاطر داشته باشید که سکته مغزی یک آسیب مغزی است، بنابراین هر علامتی که نشان دهنده تغییر در وضعیت عصبی شما باشد باید جدی گرفته شود.

اگر مشکوک به سکته مغزی هستید، باید فورا به بیمارستان بروید، چراکه هرچه زمان بیشتری از بروز سکته مغزی بگذرد و اقدامات درمانی به تعویض بیفتد ریسک مشکلات جدی تر افزایش خواهد یافت.

فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی

خدمات مراقبت در منزل پس از سکته مغزی ممکن است شامل مراقبت های پرستاری، درمان آسیب شناسی زبان گفتار (SLP)، کاردرمانی (OT) و فیزیوتراپی (PT) باشد.

اولین جلسه شما با یک متخصص فیزیوتراپی در منزل پس از سکته مغزی، شامل ارزیابی اولیه خواهد بود. در طول این جلسه، فیزیوتراپیست شما با شما در خانه ملاقات می کند و وضعیت عملکرد فعلی شما را تعیین می کند.

فیزیوتراپیست با شما و خانواده تان در مورد ماهیت آسیب شما، دوره مراقبتی که تاکنون دریافت کرده اید و سطح عملکرد و تحرک قبلی شما صحبت خواهد کرد. بررسی سابقه پزشکی گذشته شما انجام خواهد شد.

متخصص فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی احتمالاً آزمایشات مختلفی را انجام خواهد داد. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • دامنه حرکت
 • تون و اسپاسم عضلانی
 • استحکام – قدرت
 • تحرک تخت
 • توانایی انتقال (از تخت به صندلی یا از صندلی به ایستاده)
 • توانایی راه رفتن
 • استفاده از دستگاه کمکی
 • مدیریت پله ها
 • ارزیابی تعادل و ایمنی

فیزیوتراپیست شما از اطلاعات مربوط به اختلالات و وضعیت عملکرد فعلی شما برای ایجاد یک برنامه مراقبت مناسب برای توانبخشی استفاده خواهد کرد. آنها با شما (و خانواده شما) برای توسعه اهداف فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی همکاری خواهند کرد.

این اهداف ممکن است بهبود تحرک، افزایش قدرت و بهبود روشی باشد که می توانید در خانه خود حرکت کنید. هدف کلی فیزیوتراپی در منزل پس از سکته مغزی این است که به شما کمک کند تا حداکثر تحرک عملکردی را به دست آورید تا بتوانید به سطح قبلی فعالیت خود بازگردید.

درمان فیزیوتراپی در منزل پس از سکته مغزی بر اساس نتایج ارزیابی اولیه شما خواهد بود. درمانی که دریافت می کنید باید خاص نیازهای شما باشد. درمان های فیزیوتراپی در خانه پس از سکته مغزی ممکن است شامل اجزای مختلفی باشد.

فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی

یادگیری راه رفتن مجدد پس از سکته مغزی یکی از اهداف اصلی فیزیوتراپی در منزل پس از سکته مغزی است. فیزیوتراپ شما با شما همکاری خواهد کرد تا نحوه راه رفتن و حرکت در خانه را بهبود بخشد. آنها همچنین دستگاه کمکی صحیح مورد استفاده را تعیین خواهند کرد. این ممکن است یک واکر، چهار عصا، عصای زیر بغل کانادایی یا یک عصای استاندارد باشد. PT شما همچنین می تواند از اندازه مناسب دستگاه کمکی اطمینان حاصل کند.

تمرینات مخصوص راه رفتن نیز ممکن است انجام شود. برای تمرین حرکت در جهات مختلف می توان پله های بلند، گام های جانبی و گام های عقب را انجام داد. همچنین ممکن است تمریناتی برای کار بر روی هماهنگی اندام تحتانی انجام شود.

فیزیوتراپیست شما همچنین بالا رفتن و پایین آمدن از پله ها را در خانه پس از سکته به شما آموزش می دهد. اگر یکی از پاهای شما ضعیف است یا تحت تأثیر سکته مغزی قرار گرفته است، ممکن است مجبور شوید نحوه مدیریت پله ها را تغییر دهید. به طور کلی، قانون این است که از پای قوی خود برای بالا رفتن از پله ها استفاده کنید و با پای ضعیف خود به سمت پایین رفتن از پله ها هدایت شوید.

در دستورالعمل‌های بالینی مشترک برای بهبودی پس از سکته مغزی تمرینات فشرده، تکراری و تکلیف حرکتی را برای همه افراد مبتلا به محدودیت راه رفتن پس از سکته توصیه می‌کنند. همچنین استفاده از ارتز مچ پا پس از سکته مغزی را برای افراد مبتلا به اختلالات راه رفتن قابل اصلاح (به عنوان مثال، افتادگی پا) برای بهبود تحرک توصیه می کنند.

ممکن است تمرینات خاصی برای کمک به بهبود تحرک کلی تخت شما توسط متخصص فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی در نظر گرفته شود. بلند کردن پاها بطور مستقیم ممکن است به بهبود قدرت لگن کمک کنند و ورزش دامنه حرکتی اندام فوقانی می تواند به شما کمک کند از شانه های خود به طور موثرتری برای حرکت در رختخواب استفاده کنید.

متخصص فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی ، همچنین ممکن است برای کمک به بهبود هماهنگی کلی در طول جلسات توانبخشی مراقبت از منزل پس از سکته با شما همکاری کند. آنها ممکن است حرکات آهسته را با قدم زدن و رسیدن هدفمند انجام دهند تا نحوه حرکت بدن خود را بهبود بخشند. برخی از این حرکات ممکن است غیرفعال باشند، که در آن PT بدن شما را برای شما حرکت می دهد. سایر حرکات فعال هستند، جایی که شما از عضلات خود برای حرکت به روش های هماهنگ برای بهبود تحرک عملکردی کلی استفاده می کنید.

پس از سکته مغزی، ممکن است برای کمک به حرکت بهتر به ارتز و بریس های خاصی نیاز داشته باشید. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ارتز مچ پا (AFO)
 • ارتز زانو مچ پا (KAFO)
 • مچ بند و ارتز موقعیت یابی دست

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی در منزل کرج – فیزیوتراپی در فلکه دوم تهرانپارس – فیزیوتراپی در فلکه سوم تهرانپارس – فواید فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در نبرد – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – تعرفه فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل توسط آقا – فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی – فیزیوتراپی در بلوار پروین – فیزیوتراپی خوب در تهرانپارس شرقی – فیزیوتراپی در فلکه اول تهرانپارس – فیزیوتراپی در شمال تهران – تعرفه فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل نیاوران – فیزیوتراپی در منزل مجیدیه – فیزیوتراپی در منزل هروی – فیزیوتراپی در منزل پاسداران – فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل – فیزیوتراپی در منزل با بیمه تکمیلی– بهترین فیزیوتراپی تهرانپارس – بهترین فیزیوتراپی شرق تهران – فیزیوتراپی در منزل بلوار ارتش – فیزیوتراپی در منزل اقدسیه – فیزیوتراپی در منزل خیابان دولت – فیزیوتراپی در چیذر – فیزیوتراپی سکته مغزی در نارمک – فیزیوتراپی در قیطریه – فیزیوتراپی در ازگل – فیزیوتراپی در حکیمیه – فیزیوتراپی در سراج – فیزیوتراپی در شمس آباد – فیزیوتراپی در مجیدیه – فیزیوتراپی در شمیران نو – فیزیوتراپی در علم و صنعت – فیزیوتراپی در فرجام – فیزیوتراپی در قنات کوثر – فیزیوتراپی در لویزان – فیزیوتراپی در شیان – فیزیوتراپی در هروی – فیزیوتراپی در هنگام – فیزیوتراپی در بلوار پروین – فیزیوتراپی در مجیدیه – فیزیوتراپی در نظام آباد – فیزیوتراپی در سبلان – فیزیوتراپی در میدان تسلیحات – فیزیوتراپی در دردشت – فیزیوتراپی در زرکش – فیزیوتراپی در فدک- فیزیوتراپی در خیابان کرمان – فیزیوتراپی در مجیدیه جنوبی – فیزیوتراپی در مجیدیه شمالی – فیزیوتراپی در مدائن – فیزیوتراپی در وحیدیه – فیزیوتراپی در هفت حوض – فیزیوتراپی در پیروزی – فیزیوتراپی در نیرو هوایی

 

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

فواید فیزیوتراپی در درمان کمردرد

فواید فیزیوتراپی در درمان کمردرد کمردرد می تواند به اشکال مختلف ظاهر شود، از ناراحتی حاد، کوتاه مدت تا درد مزمن و طولانی مدت. این می تواند ناشی از عوامل متعددی از جمله وضعیت بدنی نامناسب، عدم تعادل عضلانی، فتق دیسک یا حتی استرس باشد. صرف نظر از علت، درد می تواند ناتوان کننده باشد…

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک موثرترین روش درمان غیرجراحی این عارضه است که در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. درد عصب سیاتیک که به عنوان سیاتیک نیز شناخته می شود، یک بیماری شایع است که می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. با این حال، خبر خوب این است که تسکین موثر…

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران در مرکز فیزیوتراپی آیتن توسط متخصصان با تجربه ما و با هدف تشخیص ، ارزیابی و درمان مشکلات ستون فقرات ارائه می شود. ستون فقرات انسان یا ستون مهره‌ای، از 33 مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته‌اند. این مهره ها به پنج ناحیه گردنی، سینه ای، کمری،…

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد فیزیوتراپی ، یک روش غیرتهاجمی برای درمان کمردرد است. این شامل انواع تکنیک ها و تمرینات طراحی شده برای کاهش درد، بهبود عملکرد و جلوگیری از حمله های بعدی کمردرد است.  کمردرد یک بیماری شایع است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این…

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل فیزیوتراپی، شاخه ای تخصصی از مراقبت های بهداشتی، نقش اساسی در مراقبت های بعد از عمل ایفا می کند. این مقاله به اهمیت فیزیوتراپی پس از جراحی و چگونگی کمک به بهبود سریعتر و موثرتر می پردازد. بیمارانی که تحت عمل های ارتوپدی مانند تعویض مفصل زانو و لگن…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ