فیزیوتراپی در منزل درد سیاتیک

  1. خانه
  2. بیماری های ارتوپدی
  3. فیزیوتراپی در منزل درد سیاتیک
فیزیوتراپی در منزل درد سیاتیک

فیزیوتراپی در منزل درد سیاتیک

پزشک ستون فقرات شما ممکن است به عنوان بخشی از طرح درمان چند رشته ای سیاتیک شما را به فیزیوتراپیست ارجاع دهد. فیزیوتراپی (PT) معمولاً شامل درمان‌های غیرفعال و فعال است. PT غیرفعال به درمان‌هایی (مانند بسته‌های گرما/سرما) اشاره دارد که توسط فیزیوتراپ انجام می‌شود و PT فعال به مشارکت «فعال» شما (مثلاً ورزش درمانی) نیاز دارد.

چرا فیزیوتراپی برای افراد مبتلا به سیاتیک مفید است؟

زیرا می تواند به کاهش التهاب و درد، بهبود عملکرد فیزیکی و جلوگیری از عود علائم سیاتیک کمک کند. بعلاوه، برنامه فیزیوتراپی شما ممکن است به شما یاد دهد که چگونه وضعیت بدنی خود را بهبود بخشید و اغلب شامل یک برنامه تمرینی خانگی برای بهبود سلامت بدنی طولانی مدت است.

فیزیوتراپی غیرفعال ممکن است شامل حرکات ورزشی درمانی برای افزایش دامنه حرکتی باشد. 

در طول اولین قرار ملاقات یا متخصص فیزیوتراپی در منزل درد سیاتیک، درمانگر سابقه پزشکی، عادات سبک زندگی شما را بررسی می کند و از شما سوالاتی در مورد تجربه سیاتیک شما می پرسد. او ممکن است از زمان شروع سیاتیک بپرسد، آیا آسیب یا رویداد خاصی باعث علائم سیاتیک شده است یا خیر، و در مورد سطح فعالیت شما قبل از ایجاد درد در ناحیه کمر و ساق پا سوال کند.

در مرحله بعد، فیزیوتراپیست شما ممکن است از شما بخواهد که یک سری حرکات ساده را برای ارزیابی دامنه حرکتی، وضعیت بدن، رفلکس ها و توانایی حرکتی خود انجام دهید. ممکن است از شما خواسته شود که از پهلو به پهلو خم شوید، از ناحیه کمر به جلو خم شوید، به سمت عقب دراز شوید یا در کمر بچرخید. درمانگر شما را نیز در حال راه رفتن مشاهده می کند. این بخش از معاینه شما یک ارزیابی پایه از وضعیت فعلی شما و اینکه چگونه سیاتیک بر توانایی عملکرد فیزیکی شما برای انجام فعالیت های روزمره تأثیر می گذارد، به درمانگر ارائه می دهد.

سپس متخصص فیزیوتراپی در منزل درد سیاتیک آنچه را که از ارزیابی شما بدست آمده است را ترکیب می کند و یک برنامه فیزیوتراپی سازماندهی شده برای شما ایجاد می کند. برنامه درمانی غیرفعال و فعال شما طوری طراحی شده است که شامل اهداف واقع بینانه ای باشد که می خواهید به آنها برسید. با کاهش درد کمر و ساق پا و قابل کنترل تر شدن، برنامه درمانی شما ممکن است طوری تنظیم شود که شامل انواع کشش ها و تمرینات باشد.

مانند بسیاری از گزینه های درمانی، فیزیوتراپی یک راه حل سریع نیست و ممکن است چندین هفته طول بکشد تا به نتایج دلخواه برسید. 

 

فیزیوتراپی در منزل درد سیاتیک

چگونه فیزیوتراپی غیرفعال سیاتیک را کاهش می دهد؟

هدف فیزیوتراپی غیرفعال این است که با آرام کردن بدن، تنش دردناک بافت نرم را به آرامی کاهش دهد، در نتیجه بدن شما را برای درمان‌های فعالی که قدرت، انعطاف‌پذیری و پیشگیری طولانی‌مدت از درد را تقویت می‌کند، آماده می‌کند. طرح فیزیوتراپی غیرفعال فردی شما ممکن است شامل برخی از درمان های زیر باشد.

فیزیوتراپی در منزل درد سیاتیک

ماساژ بافت های عمیق

ماساژ بافت عمیق ماهیچه‌های نخاعی و فاسیا (بافت همبند عضلانی) را در ستون فقرات کمری (کمر)، باسن و باسن هدف قرار می‌دهد که ممکن است عصب سیاتیک و یا اعصابی را که از عصب سیاتیک منشعب می‌شوند، فشرده کنند. درمانگر از فشار و اصطکاک مستقیم استفاده می‌کند تا تنش را در بافت‌های نرم شما (رباط‌ها، تاندون‌ها، ماهیچه‌ها) آزاد کند.

گرما و سرما درمانی

با استفاده از گرما، فیزیوتراپیست به دنبال رساندن خون بیشتری به ناحیه مورد نظر است ، جریان خون بیشتر، اکسیژن و مواد مغذی بیشتری را به آن ناحیه می‌آورد. به عنوان مثال، یک کمپرس گرم که روی عضله پیریفورمیس شما قرار داده می شود ممکن است به کاهش اسپاسم عضلانی که می تواند باعث سیاتیک شما شود، کمک کند. از طرف دیگر، کمپرس سرد گردش خون را کند می کند و به کاهش التهاب، اسپاسم عضلانی و درد کمک می کند. فیزیوتراپ شما به طور متناوب بین درمان های گرم و سرد جایگزین می کند تا بیشترین سود را از هر یک به دست آورد.

TENS (تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست)

TENS توسط دستگاهی فعال می شود که ماهیچه های شما را از طریق شدت های متغیر (اما ایمن) جریان الکتریکی تحریک می کند. TENS به کاهش اسپاسم عضلانی کمک می کند و ممکن است تولید اندورفین را در بدن شما افزایش دهد – مسکن های طبیعی بدن شما. حتی اگر درمانگر شما لازم بداند می‌توانید از آن در خانه استفاده کنید. تجهیزات TENS که فیزیوتراپیست شما استفاده می کند بزرگتر از دستگاه استفاده «در خانه» است. با این حال، چه بزرگ یا کوچک، یک واحد TENS می تواند یک درمان مفید باشد.

اولتراسوند

اولتراسوند امواج صوتی تولید می کند که به عمق بافت های عضلانی شما حرکت می کند و گرمای ملایمی ایجاد می کند که گردش خون را بهبود می بخشد و به سرعت بهبودی کمک می کند. افزایش گردش خون به کاهش اسپاسم عضلانی، گرفتگی، تورم، سفتی و درد کمک می کند.

فیزیوتراپی های فعال برای تسکین سیاتیک

در بخش فعال فیزیوتراپی در منزل درد سیاتیک، درمانگر شما حرکات کششی و تمرینات درمانی مختلفی را به شما آموزش می دهد که برای بهبود انعطاف پذیری و قدرت عضلانی طراحی شده اند. برنامه PT شما با در نظر گرفتن سلامت و سابقه شما فردی است. ممکن است شامل تهویه هوازی، تمرینات تقویتی و حرکاتی برای افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکتی باشد.

همانطور که هر فرد مبتلا به سیاتیک می داند، داشتن درد عصبی ناتوان کننده در کمر و پاها باعث می شود ورزش جذابیت کمتری داشته باشد. با این حال، عضلات قوی یک دفاع قوی در برابر درد هستند. در حقیقت، برخی از ورزش‌های شدید در صورت انجام نادرست می‌توانند فشار زیادی بر ستون فقرات شما وارد کنند. خوشبختانه، هدف از درمان‌های فعال این نیست که شما را به حداکثر برسانند. در عوض، فیزیوتراپ شما تمرینات ملایمی را به شما آموزش می دهد تا ستون فقرات و شکم شما را آماده کند.

آب درمانی نوعی ورزش ملایم است که فیزیوتراپیست شما ممکن است به عنوان بخشی از برنامه مدیریت سیاتیک شما توصیه کند. آب درمانی از مقاومت ملایم آب برای ساختن و تقویت ماهیچه ها استفاده می کند – و بسیاری از افرادی که ورزش تحمل وزن در خشکی را دردناک می دانند، در این شکل از فعالیت موفقیت زیادی کسب می کنند. ایروبیک در آب و شنا از انواع آب درمانی هستند.

علاوه بر تمرینات ملایم برای کمک به تقویت قسمت مرکزی، کمر و پاها، فیزیوتراپیست شما ممکن است به شما کمک کند تا یاد بگیرید چگونه وضعیت خود را اصلاح کنید و اصول ارگونومیک را در فعالیت های روزمره خود بگنجانید تا بهتر از ستون فقرات خود محافظت کنید. این تغییرات ساده در حرکات روزانه کمک زیادی به پیشگیری از حملات سیاتیک در آینده خواهد کرد.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در کلینیک و‌ منزل (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل درد سیاتیک – فیزیوتراپی سیاتیک در منزل – متخصص فیزیوتراپی در منزل

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کودک فلج مغزی

فیزیوتراپی برای کودک فلج مغزی امری ضروری است و کمک زیادی به تخفیف عوارض و بهبود شرایط کودکان مبتلا به این عارضه می کند. فلج مغزی (CP) علت اصلی ناتوانی عصبی دوران کودکی است و شایع ترین ناتوانی رشد جسمانی در دوران کودکی است که شامل گروهی از اختلالات رشد حرکتی و وضعیتی است که…

اسپوندیلولیز

اسپوندیلولیز یا شکستگی استرسی ستون مهره ها زمانی اتفاق می افتد که مشکلی در ستون فقرات باعث ایجاد یک ترک یا شکستگی کوچک بین دو مهره (استخوان های ستون فقرات) شود. اسپوندیلولیز باعث کمردرد می شود اما معمولاً بدون جراحی قابل درمان است. درمان هایی مانند دارو درمانی و فیزیوتراپی زمانی که زودتر شروع شوند…

فیزیوتراپی آسیب های ورزشی

فیزیوتراپی آسیب های ورزشی یکی از حوزه های تخصصی فیزیوتراپی است که به ارزیابی ، درمان و توانبخشی آسیب های ورزشی می پردازد. کشیدگی عضلانی، رگ به رگ شدن رباط و مشکلات تاندون مانند آرنج تنیس بازان یا تاندینوپاتی آشیل از جملخ شایع ترین آسیب های ورزشی هستند که متخصصان فیزیوتراپی در درمان و توانبخشی…

فیزیوتراپی پس از جراحی

فیزیوتراپی پس از جراحی برای بهبودی بهتر و سریع تر و کاهش عوارض ناشی از جراحی همچون درد ، تورم و کاهش دامنه حرکتی ضروری است. انجام یک جراحی موفقیت آمیز به این معنی نیست که می توانید از یک زندگی سالم که قبل از ورود به سالن جراحی در آن زندگی می کردید لذت…

فیزیوتراپی برای بیمار ام اس

فیزیوتراپی برای بیمار ام اس نقش موثر و کمک کننده ای در مدیریت علائم و غلبه بر چالش ها و مشکلات ناشی از این بیماری پیشرونده عصبی دارد. رشته های عصبی توسط یک غلاف میلین احاطه شده اند که از آنها محافظت می کند. میلین همچنین به اعصاب کمک می کند تا سیگنال های الکتریکی…

فیزیوتراپی در منزل برای فلج مغزی

فیزیوتراپی در منزل برای فلج مغزی توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما در کلیه مناطق تهران بزرگ و کرج ارائه می شود. فلج مغزی (CP) در مجموع به مجموعه ای از اختلالات عصبی اشاره می کند که بر حرکت و هماهنگی تأثیر می گذارد. این بیماری در اثر آسیب مغزی یا ناهنجاری در رشد مغز…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ