فیزیوتراپی در منزل سکته مغزی

  1. خانه
  2. دسته‌بندی نشده
  3. فیزیوتراپی در منزل سکته مغزی
فیزیوتراپی در منزل سکته مغزی

فیزیوتراپی در منزل سکته مغزی

اگر سکته مغزی داشته اید که به عنوان تصادف عروق مغزی (CVA) نیز شناخته می شود، ممکن است از فیزیوتراپی برای کمک به بازیابی حداکثر تحرک عملکردی بهره مند شوید. فیزیوتراپی ممکن است در یک بیمارستان یا یک کلینیک سرپایی انجام شود، اما گزینه دیگر این است که فیزیوتراپی در منزل خود، در محیط راحت و آشنای خود داشته باشید. 

سکته مغزی آسیبی است که زمانی ایجاد می شود که ناحیه ای از مغز شما نتواند خون کافی دریافت کند. این ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. دو نوع رایج سکته مغزی عبارتند از:

  • سکته مغزی ایسکمیک: این نوع سکته زمانی اتفاق می افتد که یک رگ خونی در مغز شما توسط یک لخته مسدود شود. این لخته از رسیدن خون به ناحیه خاصی از مغز جلوگیری می کند و باعث سکته می شود.
  • سکته هموراژیک: این نوع سکته زمانی اتفاق می افتد که یک رگ خونی ضعیف پاره می شود و از رسیدن خون به مغز جلوگیری می کند.

پس از ترخیص از بیمارستان،توانبخشی منظم با فیزیوتراپی در منزل برای بیماران سکته مغزی ضروری است. مغز برای ادامه درمان نیاز به تحریک مداوم دارد.

سکته مغزی شایع ترین اختلال نورولوژیک است که سالانه میلیون ها نفر را درگیر عوارض خود می کند، سکته مغزی می تواند منجر به بروز عوارضی همچون ضعف و فلج اندام ها ، اختلالات حسی ، اختلالات گفتاری و ذهنی شود.

هنگامی که سلول های مغز شروع به مردن می کنند، عملکردهای انجام شده توسط ناحیه آسیب دیده مانند کنترل ماهیچه ها، حرکت بازوها، پاها و غیره از بین می روند. علائمی مانند مشکل در صحبت کردن و درک، فلج و بی حسی، تاری یا سیاه شدن دید، سردرد، سرگیجه، استفراغ، تغییر هوشیاری و … در اثر این عارضه مغزی رخ می دهند.

سکته مغزی می تواند ناشی از انسداد شریان باشد، مانند سکته مغزی ایسکمیک، یا به دلیل نشت یا ترکیدن رگ خونی در طول سکته هموراژیک. برخی از عوامل خطرزای سبک زندگی و پزشکی مانند چاقی، کم تحرکی، مصرف الکل، فشار خون بالا، کلسترول و دیابت و غیره احتمال ایجاد سکته را افزایش می دهند. افرادی که 55 سال و بالاتر هستند و همچنین کسانی که سابقه شخصی یا خانوادگی سکته مغزی دارند در معرض خطر بیشتری هستند.

فیزیوتراپی یکی از ارکارن مهم برنامه توانبخشی پس از سکته مغزی است.

در صورتی که پس از سکته مغزی توانبخشی با فیزیوتراپی در منزل جدی نگرفته نشود ممکن است عوارض سکته مغزی به شکل پایدار درآمده و سبب بروز مشکلات زیادی برای فرد بیمار شود.

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی در منزل شرق تهران خدمات فیزیوتراپی در منزل را بالاترین کیفیت ارائه می دهند تا آن دسته از عزیزانی که به دلیل محدودیت های حرکتی ناشی از سکته مغزی توانایی مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی را ندارند از مزایای فیزیوتراپی بهره مند شوند.

فیزیوتراپی در منزل سکته مغزی

فیزیوتراپی در منزل سکته مغزی

تمرینات روزانه توانبخشی سکته مغزی
در حالی که ورزش بر تقویت عضلات شما تمرکز دارد، تمرین ریکاوری سکته مغزی مغز شما را فعال می کند تا پیام هایی را برای حرکت به عضلات ارسال کند. توانبخشی بر فعال کردن نوروپلاستیسیته تمرکز دارد، مکانیزمی که مغز از آن برای بازیابی مجدد و یادگیری مهارت های جدید استفاده می کند.

پس از اینکه بخشی از مغز تحت تاثیر سکته مغزی قرار گرفت، نوروپلاستیسیته مسیرهای جدیدی را به سمت مناطق سالم مغز ایجاد می کند. با انجام تمرینات فیزیوتراپی در منزل سکته مغزی بر اساس یک برنامه منظم و روزانه، مغز را به تحریکی که برای بازیابی  مجدد و بهبود عملکرد نیاز دارد تغذیه می کنید.

تقویت عضلات همچنین هدفی است که در طول توانبخشی سکته مغزی برای کمک به مبارزه با هرگونه آتروفی عضلانی ناشی از عدم استفاده رخ داده است.

آینه درمانی برای ریکاوری دست
آینه درمانی یکی از روش‌های فعال‌سازی سیگنال‌های دست به مغز است، به‌ویژه برای افرادی که فلج دست یا حرکت بسیار محدود دست دارند.

این روش درمانی برای بازماندگان سکته مغزی شامل استفاده از یک آینه رومیزی برای پوشاندن بازوی آسیب دیده با بازتاب بازوی در حال کار است. سپس، در حالی که به بازتاب نگاه می کنید، تمرینات دست درمانی روی میز را انجام می دهید.

اگرچه می‌دانید که فقط یک دستتان را حرکت می‌دهید، اما مغز را فریب می‌دهد که فکر کند هر دو دستتان را حرکت می‌دهید. این به فعال شدن نوروپلاستیسیته و بهبود آهسته تحرک در دست آسیب دیده کمک می کند.

حرکت درمانی
حرکت درمانی ناشی از محدودیت شکلی چالش برانگیز از فیزیوتراپی است که برای بیماران سکته مغزی مبتلا به همی پلژی یا همی پارزی (ضعف یا فلج در سمت آسیب دیده) مفید است. این عمل با محدود کردن حرکت سمت آسیب دیده در حالی که استفاده از سمت آسیب دیده را مجبور می کند کار می کند.

تمرین ذهنی برای بهبود فلج اندام ها
تمرین ذهنی شامل تمرین ذهنی چیزی قبل از انجام واقعی آن است. ورزشکاران حرفه ای برای بهبود ورزش خود تمرین ذهنی را انجام می دهند و بازماندگان سکته نیز می توانند از این کار سود ببرند.

تمرین ذهنی یکی از بخش های مهم برنامه فیزیوتراپی در منزل سکته مغزی به ویژه برای بیمارانی که با فلج دست و پنجه نرم می کنند و هنوز نمی توانند بدون کمک حرکت کنند مفید است. راهی برای کمک به مغز فراهم می کند تا بدون نیاز به حرکت، خود را دوباره بازیابی کند.

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در کلینیک و‌ منزل (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل سکته مغزی – فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل – درمان سکته مغزی با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در منزل نارمک – فیزیوتراپی در منزل تهرانپارس

مقالات بیشتر

آسیبهای ورزشی مفصل زانو

آسیبهای ورزشی مفصل زانو شکستگی کشکک شکستگی کشکک از آسیب های جدی زانو است که می تواند منجر به آسیب زانو شود. این آسیب زمانی اتفاق می‌افتد که مستقیماً روی کاسه زانو، سقوط میکنید و یا ضربه شدیدی به کشکک وارد می شود. علائم شکستگی کشکک عبارتند از: شروع ناگهانی درد شدید و تیز در…

درمان واژینیسموس با فیزیوتراپی

درمان واژینیسموس با فیزیوتراپی واژینیسموس وضعیتی است که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن، ماهیچه های اطراف دهانه واژن مشخص می شود. زنانی که با واژینیسموس دست و پنجه نرم می‌کنند، هر گونه فعالیت جنسی که شامل دخول به واژن باشد را غیرممکن می دانند و رابطه جنسی برای آن ها دردناک است (که…

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک یکی از روشهای درمان اختلالات کف لگن و مشکلات ناشی از اختلال در عملکرد عضلات کف لگن است. بیوفیدبک ابزاری است که برای توانبخشی کف لگن استفاده می شود. این تکنیک شامل قرار دادن یک وسیله کوچک در پایین بدن هنگام انجام تمرینات کف لگن است. این دستگاه محرک های…

فیزیوتراپی اختلالات کف لگن

فیزیوتراپی اختلالات کف لگن یک درمان موثر و مناسب برای شرایط شایعی مانند بی اختیاری ادرار و مدفوع، افتادگی اندام لگن و دردهای لگنی مزمن است. فیزیوتراپی کف لگن شامل تقویت عضلات کف لگن، آرامش و هماهنگی برای کمک به درمان سفتی یا ضعف عضلات کف لگن و مشکلات مرتبط با آن است. هنگامی که…

فیزیوتراپی در میرداماد

فیزیوتراپی در میرداماد طرف قرارداد با بیمه های پایه و تکمیلی توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ما ارائه می شود. فیزیوتراپی از تکنیک های اثبات شده برای کمک به بازگرداندن حرکت و عملکرد هر فردی که تحت تأثیر آسیب، ناتوانی یا وضعیت سلامتی قرار گرفته است استفاده می کند. این یک روش درمانی…

اهمیت فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی

اهمیت فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی سکته مغزی یک آسیب مغزی ناگهانی است که زمانی رخ می دهد که جریان خون به بخشی از مغز قطع شود و معمولا به دلیل انسداد یکی از عروق مغزی به دلیل وجود لخته خود و در موارد کمتر پارگی یکی از عروق مغزی رخ می دهد. سکته مغزی…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ