فیزیوتراپی در منزل سیاتیک

 1. خانه
 2. دسته‌بندی نشده
 3. فیزیوتراپی در منزل سیاتیک
فیزیوتراپی در منزل سیاتیک

فیزیوتراپی در منزل سیاتیک

در این مقاله قصد داریم با اهمیت فیزیوتراپی در منزل و کلینیک سیاتیک و روشهای مختلف فیزیوتراپی در منزل و کلینیک جهت درمان بیماران مبتلا به سیاتیک صحبت کنیم.

اهمیت ورزش درمانی و فیزیوتراپی در منزل و کلینیک سیاتیک چیست؟

ورزش درمانی و فیزیوتراپی در منزل و کلینیک سیاتیک معمولا درمان خط اول برای تسکین،درمان و پیشگیری از علائم بیماری سیاتیکا یا درد عصب سیاتیک هستند.

علائم و نشانه های معمول بیمار مبتلا به سیاتیک در طی فیزیوتراپی وی عبارتند از:

 • درد در ناحیه کمر،لگن،ران،ساق پا
 • بی حسی،سوزن سوزن شدن و یا ضعف در باسن،ران،ساق پا و یا ناحیه پا (فوت)

بیماریهای پزشکی مهمی همچون فتق یا تخریب دیسک های بین مهره ای ستون فقرات یا فشرده شدن ریشه های عصبی در ستون فقرات کمری ممکن است باعث ایجاد علائم انتشاری در پا شود که معمولاً به عنوان درد یا بیماری سیاتیک شناخته میشود.

فیزیوتراپی سیاتیک در منزل بخش مهمی از درمان سیاتیک را شامل میشود.فیزیوتراپیست ممکن است یک یا چند مورد از این تمرینات را برای تسکین درد سیاتیک توصیه کند.این تمرینات فیزیوتراپی در منزل و همچنین مرکز قابل انجام است.

در درمان سیاتیک، فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ممکن است:

 • تسکین علائم را ارائه دهد
 • علت اصلی سیاتیک را رفع کند
 • از عود بیماری سیاتیک جلوگیری کنید

چندین نوع از متخصصان پزشکی و توانبخشی در ارائه درمان های پزشکی جهت تسکین درد کمر تخصص دارند، از جمله متخصص فیزیوتراپی، متخصص کایروپراکتیک، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی (همچنین پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی نیز نامیده میشوند).

درمانگران فیزیوتراپی به طور خاص در ارائه خدمات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک جهت ارائه درمان های دستی،برنامه های ورزشی و توانبخشی برای درمان قطعی کمردرد آموزش دیده اند.

اهداف فیزیوتراپی در منزل و مطب جهت درمان بیماران مبتلا به سیاتیک

 • ورزش و فیزیوتراپی در منزل و کلینیک به تقویت و تحریک بافت های نرم کمر،لگن،شکم،باسن و ران کمک میکند
 • الگوهای حرکتی عملکردی بدون درد را بازیابی میکند
 • درد کمر،باسن،ران و ساق پا را تسکین میدهد
 • کاهش دادن اسپاسم های عضلانی
 • بازگرداندن عملکرد ستون فقرات کمری و مفصل ساکروایلیاک
 • بهبود دادن تحرک قسمت تحتانی بدن
 • ایجاد یک بافت و عملکرد سالم تر در ناحیه کمر
 • بهبود سازگاری های عصبی برای کاهش درک درد
 • از بروز مجدد درد در آینده جلوگیری کرده و ترس ناشی از حرکت را کاهش دهید
 • تعهد و تکرار دو ویژگی مهم یک نتیجه درمان موفق در هنگام استفاده از فیزیوتراپی در منزل و مرکز برای سیاتیک است.فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ممکن است با روش های تسکین درد مانند داروهای بدون نسخه (OTC) یا داروهای تجویزی ضدالتهاب غیراستروئیدی و یا تزریق استروئیدهای اپیدورال ترکیب شود یا نشود.

تکنیک های ورزشی و فیزیوتراپی در منزل و مطب برای درمان سیاتیک چگونه است؟

یک فیزیوتراپیست ممکن است ترکیبی از انواع مختلف مدالیته های فیزیکی، درمان دستی، تمرینات بافت نرم و درمان های ورزشی را در درمان سیاتیک تجویز کند.تمرینات فیزیوتراپی در منزل بستگی به علت زمینه ای سیاتیک و عوامل دیگر مانند سطح درد بیمار، وضعیت کلی و آموزش و تجربه فیزیوتراپیست دارد.

لیست زیر تکنیک های رایج فیزیوتراپی در منزل و کلینیک را برجسته می کند:

 • تمرینات اکستنشن و فلکشن کمر با تسریع و بهبود حرکات ستون فقرات به تسکین درد کمک می کند.اغلب افراد مبتلا به کمردرد و سیاتیک با حرکت جهت دار خاص در ستون فقرات احساس تسکین را میکنند.یک فیزیوتراپیست معمولا قبل از تجویز تمرینات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک جهت دار و خاص،ترجیح تمرینی جهت بهبود افراد را ارزیابی میکند زیرا این تمرینات متناسب با علائم و نشانه های بیمار است.این تمرینات شامل خم شدن به عقب (اکستنشن) و خم شدن به جلو (فلکشن) است.این حرکت های جهت دار جزء مهمی از روش مکنزی است که به تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز معروف است.
 • استفاده از روش مکنزی (تشخیص و درمان مکانیکی) در جلسات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک:روش مکنزی تکنیکی است که شامل مجموعه ای از حرکات جهت دار فعال برای شناسایی و درمان منبع درد در ستون فقرات،عضلات و یا مفاصل است.این تکنیک بر حرکت دادن درد انتشاری به مرکز بدن از طریق تمرین متمرکز است (مرکزی کردن یا سنترالزه کردن درد).نظریه این روش این است که متمرکز کردن درد نشان دهنده بهبود علائم است.هدف کاهش علائم انتشاری ناشی از مشکلات ستون فقرات است.درمانگری که این تکنیک را ارائه می کند،معمولا آموزش های ویژه ای در مورد روش مکنزی برای بیمار خواهد داشت.
 • تمرینات تقویتی فیزیوتراپی در منزل و کلینیک:شامل استفاده از وزن بدن و تمرینات مقاومتی برای تقویت عضلات شکم،کمر،باسن و پاها است.
 • تمرینات ایزومتریک فیزیوتراپی در منزل و کلینیک:شامل انقباض عضلات بدون حرکت دادن مفاصل است.نمونه هایی از تمرینات ایزومتریک شامل حفظ تمرین پل یا پلانک است.این تمرینات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک می تواند به تقویت عضلات در مواقع حادتر بودن علائم کمک کند.
 • تمرینات ایزوتونیک فیزیوتراپی در منزل و کلینیک:شامل انقباض عضله برای مقاومت در برابر بار ثابت مانند نوارهای مقاومتی(تراباند) و تمرینات وزنه ای است که به افزایش قدرت عضلانی از طریق مقاومت مداوم در برابر حرکات خاص کمک میکند.
 • بازآموزی عملکردی در جلسات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک:شامل بازگرداندن حرکاتی مانند بلند کردن،حمل و خم شدن یا چمباتمه زدن است.استفاده از تکنیک مناسب و الگوهای حرکتی سالم برای کاهش درد و جلوگیری از آسیب مجدد در نظر گرفته میشود.
 • نرو گلاید یا حرکت دادن و موبیلیزاسیون عصب در جلسات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک:شامل تکنیک های فعال یا غیرفعال بر روی یک عصب علامت دار شده است که تحت کشش و خارج از کشش بطور متناوب قرار می گیرد تا حرکت را تسهیل کرده و علائم را کاهش دهد.
 • موبیلیزاسیون مفصل در جلسات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک:یک روش درمانی دستی است که در آن درمانگر برای تحریک و ایجاد یک اثر درمانی به مفصلی فشار وارد میکند.
 • دستکاری یا منیپولاسیون مفصل در جلسات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک:یک تکنیک دستی است که در آن درمانگر با اعمال نیروی سریع و کوتاه در انتهای دامنه حرکتی مفصل به تسکین درد و بازگرداندن حرکت طبیعی کمک میکند.
 • درای نیدلینگ یا سوزن خشک در جلسات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک:یک تکنیکی است که در آن فیزیوتراپیست از یک سوزن کوچک برای هدف قرار دادن نقطه ای در عضله استفاده می کند.این تکنیک برای رهاسازی بافت های عضلانی بیش از حد تحریک پذیر شده و یا منقبض شده برای کاهش درد انجام میشود.
 • ماسل انرژی تکنیک یا تکنیک انرژی ماهیچه ای در جلسات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک:نوعی درمان دستی است که شامل بیمار است تا در کنار درمانگر انقباضات ملایم عضلات را انجام داده و مفاصل دردناک را در محدوده حرکتی خاصی حرکت دهد.این تکنیک ممکن است به کاهش درد و بازگرداندن عملکرد کمک شایانی کند.
 • مایوفاشیال ریلیز بافت نرم در جلسات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک:شامل درمانگر است که از دست یا وسیله ای برای تحریک بافتهای کمر،لگن یا پاها برای درمان محدودیت های فاسیال (بافت نرم روی عضله و زیر پوست) و کاهش تنشن یا اسپاسم عضلانی استفاده میکند.
 • آموزش راه رفتن در جلسات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک:شامل تجزیه و تحلیل تکنیک راه رفتن و بازآموزی الگوهای صحیح راه رفتن است.این تکنیک ممکن است شامل تجزیه و تحلیل ویدئو راه رفتن فرد نیز باشد.
 • تمرینات دامنه حرکتی کمکی فعال در جلسات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک:شامل حرکت دادن قسمت هایی از قسمت تحتانی بدن مانند ران و پاها به کمک درمانگر است.این تکنیک به تسهیل حرکت مفاصل یا عضلات خاصی که باعث درد میشوند کمک میکند.

در حالی که این فهرست جامع نیست درمانگران فیزیوتراپیست معمولا از یک یا چند مورد از این تکنیک ها در درمان درد سیاتیک استفاده می کنند.اگر تمرین یا درمان خاص فیزیوتراپی در منزل و کلینیک باعث درد یا ناراحتی می شود توصیه میشود بلافاصله به درمانگر خود اطلاع دهید.

نویسنده مقاله:فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در مطب و‌ منزل (تهران،کرج)
تماس جهت مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

کلمات کلیدی مرتبط :

فیزیوتراپی سیاتیک کمر، فیزیوتراپی سیاتیک، فیزیوتراپی درد سیاتیک، سیاتیک کمر، فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک، فیزیوتراپی دیسک کمر و سیاتیک در منزل، فیزیوتراپی در منزل سیاتیک، فیزیوتراپی سیاتیک در منزل، فیزیوتراپی در منزل تهران، فیزیوتراپی در منزل شرق منزل، فیزیوتراپی در منزل غرب تهران، فیزیوتراپی در منزل جنوب تهران، فیزیوتراپی در منزل شمال تهران، فیزیوتراپی در منزل کرج، سیاتیک، متخصص فیزیوتراپی کمر، دکتر فیزیوتراپ، دکتر فیزیوتراپیست

مقالات بیشتر

درمان گرفتگی کمر با فیزیوتراپی در منزل

درمان گرفتگی کمر با فیزیوتراپی در منزل و کلینیک توسط متخصصان با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. گرفتگی کمر که به اسپاسم عضلانی نیز معروف است، انقباضات غیرارادی عضلات پشت است. این انقباضات می تواند ناگهانی و شدید باشد و باعث ایجاد درد شدید در ناحیه آسیب دیده شود….

کایروپرکتیک در منزل با بیمه

کایروپراکتیک در منزل با بیمه توسط متخصصان و درمانگران با تجربه ما برای کمک به درمان مشکلات مرتبط با ستون فقرات ارائه می شود. کایروپرکتیک نوعی از طب جایگزین است که بر تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات مربوط به سیستم اسکلتی عضلانی، به ویژه ستون فقرات تمرکز دارد. رویکرد اصلی مورد استفاده در درمان…

راهکارهای درمان قطعی سیاتیک

راهکارهای درمان قطعی سیاتیک سیاتیک وضعیتی است که باعث درد، بی حسی یا سوزن سوزن شدن در ناحیه کمر، باسن و پاها می شود. این عصب معمولاً به دلیل فشرده شدن یا تحریک عصب سیاتیک که بزرگترین عصب بدن است و از قسمت پایین کمر از باسن و پایین پاها عبور می کند، ایجاد می…

دکتر متخصص کایروپراکتیک تهران

دکتر متخصص کایروپراکتیک تهران، یک متخصص مراقبت های بهداشتی است که در تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات سیستم اسکلتی عضلانی، به ویژه ستون فقرات تخصص دارد. متخصصان کایروپراکتیک بر این باورند که بسیاری از مشکلات سلامتی می تواند ناشی از ناهماهنگی ستون فقرات باشد که با سیستم عصبی بدن و فرآیندهای طبیعی بهبودی تداخل…

فیزیوتراپی توسط آقا و خانم با بیمه

فیزیوتراپی توسط آقا و خانم با بیمه در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در تهران در حوزه های تخصصی ارتوپدی ، نورولوژی و کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که بر کمک به افراد برای بازیابی و حفظ عملکرد فیزیکی، حرکت و تحرک تمرکز دارد. فیزیوتراپیست ها با افراد در هر سنی…

درمان گردن درد

درمان گردن درد با فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی یکی از موثرترین روشهای درمانی است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع است که می تواند در اثر عوامل مختلفی مانند وضعیت نامناسب، کشیدگی یا تنش عضلانی، آسیب یا شرایط پزشکی زمینه ای ایجاد شود. علائم…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ