فیزیوتراپی در منزل پس از جراحی

  1. خانه
  2. معرفی رشته های توانبخشی
  3. فیزیوتراپی
  4. فیزیوتراپی در منزل پس از جراحی
فیزیوتراپی در منزل پس از جراحی

فیزیوتراپی در منزل پس از جراحی برای بازیابی توانایی های از دست رفته و بازگشت هرچه سریع تر بیمار به شرایط مطلوب از اهمیت بالایی برخوردار است.

توانبخشی پس از عمل جراحی فوق العاده چالش برانگیز است. این یک همکاری بین بیمار و فیزیوتراپیست برای تدوین بهترین برنامه ممکن و دستیابی به نتیجه مطلوب و بازگرداندن بیمار به سطح فعالیت یا ورزش انتخابی است.

در ابتدا، بیماران پس از جراحی اغلب به دلیل عدم تمایل به حرکت دادن ناحیه درگیر – شانه، زانو، لگن، پشت، مچ دست پس از جراحی بسیار عصبی هستند زیرا احساس می کنند ممکن است باعث آسیب بیشتر شوند.

در نتیجه، یکی از مهمترین جنبه ها این است که بیمار پس از عمل جراحی را بررسی کند. آنچه می توانند انجام دهند و همچنین آنچه که نمی توانند انجام دهند.

بیماران باید پس از عمل با فیزیوتراپیست خود صحبت کنند تا بفهمند چه کاری می توانند انجام دهند و چه کاری نمی توانند انجام دهند. اغلب بیماران از اینکه متوجه می شوند حتی در چند هفته اول پس از عمل چقدر می توانند انجام دهند، کاملا شگفت زده می شوند. این یک علامت بسیار مثبت است و روند بهبودی را آغاز می کند.

در بیشتر موارد، با هر نوع جراحی ارتوپدی، بیماران ممکن است یک یا دو روز بستری شوند و پس از آن پروسه فیزیوتراپی در منزل پس از جراحی آغاز خواهد شد.

درد
شایع ترین عارضه بعد از جراحی ارتوپدی درد است.

مشاوران و فیزیوتراپیست ها معمولاً درد را در مقیاس بصری آنالوگ (VAS) اندازه گیری می کنند. این به طور معمول از 0 تا 10 امتیاز می گیرد. 0 بدون درد است و 10 بدترین دردی است که یک بیمار می تواند تصور کند. سطح درد و تحمل هر فرد متفاوت است، به همین دلیل از این مقیاس فردی استفاده می شود.

پس از جراحی و در طول دوران نقاهت بیماران، مهم است که VAS با درد زیاد نداشته باشید. اگر نمره درد بیماران بالا باشد، مانع از بهبودی آنها می شود.

بنابراین، ارتباط با مشاور، پرستاران و فیزیوتراپیست برای اطمینان از استفاده بیماران از مسکن مناسب و منظم (پاراستامول یا ضد التهاب های غیر استروئیدی) مهم است.

 

فیزیوتراپی در منزل پس از جراحی

فیزیوتراپی در منزل پس از جراحی

همه بیماران باید یک ارزیابی اولیه را با فیزیوتراپیست خود پس از جراحی ارتوپدی ترتیب دهند. بیمارانی که زودتر از خدمات فیزیوتراپی بهره مند می شوند، می توانند بهبودی خود را زودتر شروع کنند و به کنترل درد، تورم، کاهش دامنه حرکتی مفاصل و ضعف عضلانی بپردازند.

فیزیوتراپیست در همان روزهای ابتدایی پس از جراحی تمرینات ساده ای را برای بیمار در نظر می گیرد که کمک زیادی به تسریع بهبودی و جلوگیری از بروز عوارض ناشی از جراحی خواهد کرد.

این تمرینات ممکن است برای برخی بسیار ابتدایی و ساده به نظر برسند، اما در موارد دیگر، ممکن است بسیار سخت باشند.

در هر دسته ای که قرار می گیرند، مهم است که بیماران از دستورالعمل های مشاور و فیزیوتراپیست پیروی کنند و تمرینات مناسب را در کنار تسکین درد کافی انجام دهند.

پس از جراحی، احتمالاً تورم موضعی در ناحیه عمل و به طور بالقوه بیشتر در قسمت دیستال مانند مچ پا یا دست وجود دارد.

در مراحل اولیه، هدف فیزیوتراپی تلاش برای به حداقل رساندن تورم است تا دردناک نشود و از بهبودی بیماران جلوگیری کند. برای انجام این کار مراحل زیر ضروری است:

  • محافظت – این ممکن است شامل استفاده از عصا یا آتل باشد.
  • استراحت – این ممکن است مستلزم داشتن مدتی مرخصی از کار و عدم انجام وظایف منظم در اطراف خانه باشد.
  • یخ – این شامل 15 تا 20 دقیقه، سه تا چهار بار در روز در اطراف منطقه تحت عمل است.
  • فشرده سازی – اعمال فشار کم هنگام یخ زدن. باید احساس کند که بیمار به آرامی ناحیه مورد نظر را “فشرده” می کند تا مایع اضافی را خارج کند. 
  • ارتفاع – استفاده از نیروی جاذبه می تواند در کاهش تورم محیطی اطراف مچ پا یا دست بسیار مفید باشد. باز هم، با یخ و فشرده سازی، باید به طور منظم در طول روز انجام شود.

توانبخشی اولیه

پس از ارزیابی اولیه بیماران، متداول ترین نوع تمریناتی که توسط متخصص فیزیوتراپی در منزل پس از جراحی به بیماران داده می شود طیفی از تمرینات حرکتی است. شروع حرکت مفصل در صورت مجاز بودن و جلوگیری از هرگونه عارضه مهم مانند شانه یخ زده یا کوتاه شدن ماهیچه پس از جراحی حیاتی است.

معمولاً بیمار این تمرینات را به طور منظم در طول روز طی چند هفته آینده انجام می دهد.

سایر ورزش هایی که ممکن است برای بیماران تجویز شود تقویت کننده خواهد بود. اینها به طور بالقوه می تواند شامل تقویت عضلات روتاتور کاف اطراف شانه، فعال کردن عضلات چهارسر ران در اطراف زانو، یا ماهیچه های گلوت در اطراف لگن یا کمر باشد.

پیروی از این برنامه تمرینی جزء ضروری بهبودی بیماران است و در صورتی که بیماران از انجام این تمرینات پیروی نکنند یا نتوانند این تمرینات را انجام دهند، بهبودی آنها را به طور قابل توجهی به تاخیر می اندازد.

توانبخشی مرحله میانی

این می تواند متفاوت باشد اما حدود شش تا دوازده هفته است.

در این مرحله، بیماران به خوبی پیشرفت می‌کنند و به باشگاه بازگشته‌اند، در حالی که سایر بیماران هنوز با درد، حرکت محدود و ضعف دست و پنجه نرم می‌کنند که فقط می‌توانند تمرینات اولیه را انجام دهند.

بیماران باید به طور منظم به فیزیوتراپیست خود مراجعه کنند که توانبخشی آنها را به درستی پیش می برد.

فیزیوتراپی در منزل پس از جراحی در این مرحله ممکن است شامل پیشرفت تمرینات تقویتی، کنترل حرکتی و ثبات مرکزی باشد. بیماران به احتمال زیاد به طور منظم در باشگاه حاضر می شوند و تمرینات قلبی عروقی را دوباره شروع می کنند.

علاوه بر این، اکثر بیماران در این مرحله به سر کار بازمی‌گردند و به فعالیت‌های عادی خود بازمی‌گردند، که برقراری تعادل با توانبخشی فیزیوتراپی اغلب چالش برانگیز است.

مرحله پایانی

بسیار رایج است که بیماران از این مرحله عبور کنند زیرا احساس می کنند بهبود یافته اند.

بیماران ممکن است به ورزش یا فعالیت معمولی خود بازگردند، اما به دلیل کمبودهای مداوم در قدرت، کنترل حرکتی و حس عمقی که نیاز به بررسی دارند، دچار مشکل هستند.

پس از جراحی ارتوپدی، فیزیوتراپی بعد از عمل برای اطمینان از بهبودی کامل ضروری است.

این نیاز به یک ارزیابی کامل و جامع فیزیوتراپی، همراه با ارزیابی مجدد منظم و پیشرفت درمان و توانبخشی دارد تا بیمار را مطلع و با انگیزه نگه دارد.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل پس از جراحی – فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در تهرانپارس – فیزیوتراپی در نارمک – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – فیزیوتراپی در منزل توسط آقا – هزینه فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل کرج – بهترین مرکز فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل غرب تهران

مقالات بیشتر

درمان گرفتگی کمر با فیزیوتراپی در منزل

درمان گرفتگی کمر با فیزیوتراپی در منزل و کلینیک توسط متخصصان با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. گرفتگی کمر که به اسپاسم عضلانی نیز معروف است، انقباضات غیرارادی عضلات پشت است. این انقباضات می تواند ناگهانی و شدید باشد و باعث ایجاد درد شدید در ناحیه آسیب دیده شود….

کایروپرکتیک در منزل با بیمه

کایروپراکتیک در منزل با بیمه توسط متخصصان و درمانگران با تجربه ما برای کمک به درمان مشکلات مرتبط با ستون فقرات ارائه می شود. کایروپرکتیک نوعی از طب جایگزین است که بر تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات مربوط به سیستم اسکلتی عضلانی، به ویژه ستون فقرات تمرکز دارد. رویکرد اصلی مورد استفاده در درمان…

راهکارهای درمان قطعی سیاتیک

راهکارهای درمان قطعی سیاتیک سیاتیک وضعیتی است که باعث درد، بی حسی یا سوزن سوزن شدن در ناحیه کمر، باسن و پاها می شود. این عصب معمولاً به دلیل فشرده شدن یا تحریک عصب سیاتیک که بزرگترین عصب بدن است و از قسمت پایین کمر از باسن و پایین پاها عبور می کند، ایجاد می…

دکتر متخصص کایروپراکتیک تهران

دکتر متخصص کایروپراکتیک تهران، یک متخصص مراقبت های بهداشتی است که در تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات سیستم اسکلتی عضلانی، به ویژه ستون فقرات تخصص دارد. متخصصان کایروپراکتیک بر این باورند که بسیاری از مشکلات سلامتی می تواند ناشی از ناهماهنگی ستون فقرات باشد که با سیستم عصبی بدن و فرآیندهای طبیعی بهبودی تداخل…

فیزیوتراپی توسط آقا و خانم با بیمه

فیزیوتراپی توسط آقا و خانم با بیمه در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در تهران در حوزه های تخصصی ارتوپدی ، نورولوژی و کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که بر کمک به افراد برای بازیابی و حفظ عملکرد فیزیکی، حرکت و تحرک تمرکز دارد. فیزیوتراپیست ها با افراد در هر سنی…

درمان گردن درد

درمان گردن درد با فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی یکی از موثرترین روشهای درمانی است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع است که می تواند در اثر عوامل مختلفی مانند وضعیت نامناسب، کشیدگی یا تنش عضلانی، آسیب یا شرایط پزشکی زمینه ای ایجاد شود. علائم…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ