فیزیوتراپی در منزل پس از سکته مغزی

  1. خانه
  2. بیماری های مغز و اعصاب
  3. فیزیوتراپی در منزل پس از سکته مغزی
فیزیوتراپی در منزل پس از سکته مغزی

فیزیوتراپی در منزل پس از سکته مغزی برای کمک به کاهش عوارض سکته مغزی و بهبود توانایی های بیمار از اهمیت بالایی برخوردار است.

سکته مغزی زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون در بخشی از مغز شما قطع شود، این امر باعث از کار افتادن آن و آسیب به سلول‌های مغز می‌شود. سکته مغزی معمولا ترکیبی از عوامل مختلف است. بر اساس آمارها، همه سنین ممکن است دچار سکته شوند، اما 75 درصد آن در افراد بالای 65 سال اتفاق می افتد.

اگر دچار سکته مغزی شده اید، فیزیوتراپی می تواند نقش بسیار مهمی در بهبودی شما داشته باشد، چه در طول اقامت در بیمارستان و چه پس از ترک آن و در منزل.

فیزیوتراپی باعث بهبود عملکرد و تحرک پس از سکته می شود. متخصصان حداقل 45 دقیقه فیزیوتراپی پنج روز در هفته را به عنوان بخشی از خدمات تخصصی توانبخشی سکته مغزی هفت روزه توصیه می کند. برای یادگیری مجدد توانایی های از دست رفته، درمان با شدت بالا مورد نیاز است.

توانبخشی باید تا زمانی ادامه یابد که فرد بهبودی قابل توجهی را نشان دهد و به اهداف مورد نظر خود دست یافته است. دسترسی به خدمات توانبخشی جامعه باید برای حمایت از نیازهای بلندمدت انعطاف پذیر باشد.

اولین اولویت این است که وضعیت شما از نظر پزشکی پایدار باشد، هنگامی که این اتفاق افتاد تمرکز شما می تواند به توانبخشی تغییر کند. توانبخشی شما توسط یک تیم چند رشته ای انجام می شود. این می تواند شامل فیزیوتراپی، گفتار درمانی و کاردرمانی باشد.

توانبخشی معمولاً در چند روز اول پس از سکته مغزی شروع می شود – در حالی که هنوز در بیمارستان هستید. نقش فیزیوتراپی شما کمک به بازگشت هر چه بیشتر عملکرد طبیعی است تا بتوانید به انجام کارهایی که در زندگی از آن لذت می برید ادامه دهید.

فیزیوتراپی در منزل پس از سکته مغزی

توانبخشی تحت تأثیر شدت سکته مغزی و مشکلات ناشی از آن خواهد بود. ممکن است شامل موارد زیر باشد:

به شما کمک می کند تا نحوه انجام حرکات اولیه مانند بلند شدن از رختخواب و راه رفتن را دوباره بیاموزید.
تمرینات خاصی برای کمک به ریکاوری شما با تقویت عضلات ضعیف، بهبود تعادل و آموزش راه های جدید برای تکمیل وظایف.
به شما آموزش می دهد که چگونه از تجهیزاتی که ممکن است برای ایمن نگه داشتن شما لازم باشد استفاده کنید.

عوامل خطر رایج برای سکته مغزی عبارتند از:

  • فشار خون بالا
  • سیگار کشیدن
  • عدم تحرک
  • نوشیدن زیاد
  • کلسترول بالا
  • چاقی

عوارض سکته مغزی

کمبود انرژی. این به این دلیل است که بدن شما در حال بهبودی پس از آسیب مغزی است. یادگیری مجدد مهارت‌های جدید نیز شما را خسته‌تر می‌کند، زیرا به تمرکز زیادی نیاز دارند. تقسیم کارها به مراحل بسیار کوچک تر می تواند به این امر کمک کند، زیرا می تواند فعالیت شما را به آرامی به جای گام های بزرگ افزایش دهد، و به یاد داشته باشید که در صورت نیاز، استراحت های منظم را برنامه ریزی کنید.

عضلات ضعیف. گاهی اوقات دست ویا پای شما احساس ضعف می کند یا حرکت آن دشوار است. تمرینات خاصی که توسط متخصص فیزیوتراپی در منزل پس از سکته مغزی تجویز می شود، می تواند به شما کمک کند قدرت و کنترل عضلانی خود را بازیابی کنید.

فقدان حس. پس از سکته مغزی ممکن است قسمت‌هایی از بدن شما بی‌حس شده یا فقط با حالت عادی متفاوت باشد. ماساژ ملایم (لمس نرم) می تواند کمک کند، همانطور که پوست شما را در معرض بافت ها و دماهای مختلف قرار می دهد تا به عادی سازی حس کمک کند.

تعادل. ممکن است هنگام حرکت در اطراف احساس عدم تعادل یا عدم ثبات کنید. یک متخصص فیزیوتراپی می تواند در مورد چگونگی راه رفتن ایمن و بهبود تعادل توصیه کند، این می تواند شامل تمرین پیاده روی روزانه یا ایمن تر کردن خانه شما باشد، به عنوان مثال. از بین بردن فرش هایی که ممکن است روی آن ها زمین بخورید. گاهی اوقات یک قاب یا چوب برای راه رفتن به شما کمک می کند تا به طور مستقل حرکت کنید.

فیزیوتراپی در منزل پس از سکته مغزی

فیزیوتراپی در منزل پس از سکته مغزی به افراد کمک می کند تا توانایی های حیاتی خود را دوباره بیاموزند. از 24 ساعت پس از سکته مغزی، فیزیوتراپیست ها توانبخشی را در دوره های مکرر کوتاه مدت، با تمرکز بر بلند شدن از رختخواب، ایستادن و راه رفتن آغاز می کنند. این آموزش به افراد کمک می‌کند تا حرکت را دوباره به دست آورند و فعالیت‌های روزمره را دوباره بیاموزند.

فیزیوتراپیست ها از تجهیزات کمکی برای بهبود توانبخشی سکته مغزی استفاده می کنند. دستگاه های به کمک ربات از افراد برای راه رفتن مستقل پشتیبانی می کنند در حالی که تمرین با تردمیل سرعت و استقامت راه رفتن را بهبود می بخشد. 

ادغام تمرینات استقامتی و قدرتی در توانبخشی باعث کاهش ناتوانی می شود. ثبات مرکزی بدن و تمرینات شامل تعادل، تغییر وزن و راه رفتن باعث بهبود تعادل بعد از سکته مغزی می شود.

از آن جایی که اغلب مبتلایان به سکته مغزی که نیازمند خدمات فیزیوتراپی هستند دچار ضعف و محدودیت حرکتی شده و توانایی مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی را ندارند ، فیزیوتراپی در منزل پس از سکته مغزی برای این افراد بسیار مناسب است.

مدت زمان بهبودی به شدت و محل سکته مغزی و دسترسی شما به درمان بستگی دارد. هرکسی مشکلات مختلفی را تجربه می کند و با سرعت های متفاوتی بهبود می یابد. هنگامی که خدمات توانبخشی مبتنی بر بیمارستان احساس می کند که شما برای رفتن به خانه امن هستید، ممکن است به خدمات مناسب مبتنی بر جامعه ارجاع داده شوید، این اغلب شامل فیزیوتراپی می شود.

یک برنامه فیزیوتراپی در منزل پس از سکته مغزی می تواند به شما در رفع بسیاری از علائم رایج پس از سکته کمک کند. 

برای دریافت خدمات فیزیوتراپی در منزل می توانید با متخصصان ما در ارتباط باشید: ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در کلینیک و‌ منزل (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل توسط دکتر فیزیوتراپی – متخصص فیزیوتراپی – متخصص توانبخشی – توانبخشی سکته مغزی – فیزیوتراپی سکته مغزی – درمان سکته مغزی – دکتر فیزیوتراپی در منزل – متخصص فیزیوتراپی در منزل – مرکز فیزیوتراپی در منزل

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک موثرترین روش درمان غیرجراحی این عارضه است که در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. درد عصب سیاتیک که به عنوان سیاتیک نیز شناخته می شود، یک بیماری شایع است که می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. با این حال، خبر خوب این است که تسکین موثر…

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران در مرکز فیزیوتراپی آیتن توسط متخصصان با تجربه ما و با هدف تشخیص ، ارزیابی و درمان مشکلات ستون فقرات ارائه می شود. ستون فقرات انسان یا ستون مهره‌ای، از 33 مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته‌اند. این مهره ها به پنج ناحیه گردنی، سینه ای، کمری،…

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد فیزیوتراپی ، یک روش غیرتهاجمی برای درمان کمردرد است. این شامل انواع تکنیک ها و تمرینات طراحی شده برای کاهش درد، بهبود عملکرد و جلوگیری از حمله های بعدی کمردرد است.  کمردرد یک بیماری شایع است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این…

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل فیزیوتراپی، شاخه ای تخصصی از مراقبت های بهداشتی، نقش اساسی در مراقبت های بعد از عمل ایفا می کند. این مقاله به اهمیت فیزیوتراپی پس از جراحی و چگونگی کمک به بهبود سریعتر و موثرتر می پردازد. بیمارانی که تحت عمل های ارتوپدی مانند تعویض مفصل زانو و لگن…

درمان سردرد با فیزیوتراپی

درمان سردرد با فیزیوتراپی به عنوان یکی از موثرترین روشهای درمانی در کلینیک فیزیوتراپی آیتن تهران ارائه می شود. سردرد یک بیماری شایع است که می تواند به طور قابل توجهی کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. در حالی که دارو اغلب راه حلی برای تسکین سردرد است، فیزیوتراپی یک رویکرد جایگزین و…

فیزیوتراپی تخصصی کمر درد

فیزیوتراپی تخصصی کمر درد کمر درد یک بیماری شایع است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. چه به دلیل وضعیت نامناسب، فشار عضلانی یا یک بیماری زمینه ای باشد، می تواند ناتوان کننده باشد و کیفیت زندگی فرد را تا حد زیادی کاهش دهد.  این بیماری می تواند…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ