فیزیوتراپی در منزل کمر

فیزیوتراپی در منزل کمر

فیزیوتراپی در منزل کمر روشی موثر برای درمان کمردرد و عوامل زمینه ای است که به افرادی که به هر دلیل توانایی مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی را ندارند، کمک می کند.

کمردرد می تواند کاملاً ناتوان کننده باشد و فعالیت های روزانه فرد را متوقف کند. افرادی که از کمردرد رنج می برند، مشکلات قابل توجهی را در زندگی خود تجربه می کنند. در حالی که برخی از آنها به مسکن ها، تزریق ها و شل کننده ها وابسته هستند، تمرینات فیزیوتراپی برای کمردرد می تواند مفیدتر باشد. وقتی صحبت از کاهش طبیعی درد می شود، ورزش می تواند تاثیر بیشتری داشته باشد. چندین روش فیزیوتراپی قبلاً برای بیماران در گروه‌های سنی مختلف مؤثر بوده است.

فیزیوتراپی در منزل کمر در بسیاری از مبتلایان به کمردرد موثر است و نیاز به مصرف داروهای شیمیایی و انجام جراحی های غیرضروری را به حداقل می رساند. حتی در صورت جراحی نیز فیزیوتراپی در منزل پس از جراحی برای تسریع بهبودی ضروری است.

برای درمان کمردرد و حصول بهترین نتیجه درمانی ابتدا باید علت بروز درد شناسایی شود تا درمان بر اساس آن انجام بگیرد.

دلایل کمردرد

 • سیاتیک. سیاتیک یکی از علل اصلی کمردرد است و وضعیتی شایع تر از آن چیزی است که تصور می شود. زمانی اتفاق می افتد که فتق دیسک به عصب سیاتیک فشار وارد می کند.
 • انحنای غیرطبیعی ستون فقرات. انحنای غیرطبیعی ستون فقرات می تواند ناشی از شرایطی مانند لوردوز، کیفوز و اسکولیوز باشد. کمردرد زمانی ایجاد می شود که عضلات، رباط ها و تاندون ها تحت فشار باشند.
 • تنگی کانال نخاعی. تنگی نخاع در نتیجه انحطاط دیسک است که منجر به باریک شدن ستون فقرات فرد می شود. فشار بر نخاع و اعصاب نخاعی منجر به کمردرد می شود.
 • آسیب دیسک. پارگی یا لیز خوردن دیسک ستون فقرات می تواند منجر به درد مزمن شود. موارد شدید آسیب دیسک نیاز به جراحی گسترده و به دنبال آن توانبخشی با فیزیوتراپی در منزل کمر دارد.
 • برخی از علل دیگر عبارتند از آرتریت، اسپوندیلولیز، و فشار بیش از حد.

فیزیوتراپی در منزل کمر

فیزیوتراپیست ها می توانند افراد مبتلا به کمردرد را بر اساس ماهیت و شدت بیماری، تحت چندین نوع درمان قرار دهند. موارد اساسی عبارتند از:

 • گرما. گرما درد و اسپاسم را تسکین می دهد و می تواند منجر به افزایش انعطاف پذیری شود.
 • رهاسازی عضلانی. این درمان باعث شل شدن عضلات و افزایش گردش خون می شود.
 • طب سوزنی. طب سوزنی برای کمردرد یکی دیگر از درمان های محبوب برای کاهش علائم است.
 • تحریک الکتریکی. این یک حالت درمانی است که عضلات را منقبض می کند، درد را از طریق مکانیسم دروازه درد کاهش می دهد.

نکات مربوط به کمردرد

 • وضعیت بدنی مناسب باید در تمام فعالیت ها حفظ شود.
 • عضلات خود را به طور منظم برای تسکین علائم کشش دهید.
 • به دنبال درمان کمردرد مبتنی بر فیزیوتراپی در منزل باشید.

هدف اصلی فیزیوتراپی در منزل کمر بازگرداندن رفاه شخصی بیمار برای داشتن یک زندگی فعال، سالم و بدون درد است.

بیمارانی که به دلیل درد و شرایط پس از جراحی و یا بدلیل محدودیت های ناشی از افزایش سن توانایی مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی را ندارند می توانند از خدمات فیزیوتراپی در منزل متخصصان ما بهره مند شوند.

حضور فیزیوتراپیست در منزل به فیزیوتراپیست امکان می دهد تا وضعیت شما را به طور جامع بررسی کنند و راه حل های شخصی برای مدیریت مشکلات شما بیابند. متخصصان فیزیوتراپی در منزل نه تنها درمان توانبخشی را برای بهبود وضعیت شما ارائه می دهند، بلکه بینش خود را نیز به اشتراک می گذارند و بستگان یا مراقبان را در تکنیک های جابجایی و جابجایی راهنمایی می کنند. 

مزایای فیزیوتراپی در منزل کمر

 • نتایج بهتر به دلیل مراقبت در منزل
 • افزایش زمان استراحت، که وقتی با درمان مؤثر ترکیب شود، سرعت بهبودی را افزایش می‌دهد.
 • مراقبت شخصی برای هر بیمار
 • فیزیوتراپیست های ما با مراجعه به منزل شما می توانند تغییرات و توصیه های بیشتری را با توجه به محیط خانه شما انجام دهند. این به شما امکان می دهد فرصت های بهتری را برای بهبودی در یک محیط راحت کشف کنید.
 • مناسب برای بیماران در معرض خطر .بسیاری از افراد مستعد عفونت هستند یا به دلیل ناتوانی یا بیماری که مانع از تحرک می شود، محدود شده اند. آنها بیماران پرخطری هستند که فیزیوتراپی در منزل بهترین اقدام برای آنهاست.

فیزیوتراپی در منزل کمر

ارزیابی اولیه فیزیوتراپی

هنگامی که برای ارزیابی اولیه با یک فیزیوتراپیست (PT) ملاقات می کنید، می توانید از فیزیوتراپیست انتظار داشته باشید که تعدادی سؤال در طول بخش مصاحبه ارزیابی شما بپرسد. به احتمال زیاد، او سؤالاتی در مورد:

 • چگونه کمر درد شما ایجاد شد؟
 • چه مدت آن را داشته اید و آیا در گذشته نیز درد را تجربه کرده اید؟
 • چه فعالیت هایی باعث تشدید یا بهبود درد می شود؟
 • هر گونه سابقه پزشکی که ممکن است بر درمان شما تأثیر بگذارد.

سپس، درمانگر یک معاینه اسکلتی عضلانی انجام می دهد که ممکن است شامل ارزیابی موارد زیر باشد:

 • حرکات ستون فقرات کمری و انعطاف پذیری عضلانی،
 • وضعیت نشستن و ایستادن و …
 • تست قدرت پاها و عضلات تنه شما
 • فیزیوتراپیست  ممکن است “حرکات مکرر” و پاسخ کمردرد شما را به چندین تکرار یک حرکت خاص در جهات مختلف بررسی
 • کند. علاوه بر این، در صورت لزوم، PT ممکن است رفلکس یا احساس شما را آزمایش کند. 

پس از ارزیابی اولیه دقیق و تشخیص عامل درد و شدت علائم فیزیوتراپیست برنامه منحصر بفردی را برای فیزیوتراپی در منزل کمر برای شما در نظر می گیرد.

در معاینه فیزیوتراپی کمردرد، فیزیوتراپیست اغلب می‌تواند حرکات و موقعیت‌های خاصی را شناسایی کند که در واقع درد را کاهش داده یا کنترل می‌کند. پس از شناسایی، فیزیوتراپیست ممکن است به شما آن دسته از وضعیت ها و حرکاتی را آموزش دهد که به کاهش درد کمک می کند. سپس می‌توان این موارد را برای فعالیت‌هایی که روزانه در آن شرکت می‌کنید، اعمال کرد. یک برنامه درمانی فیزیوتراپی که ماهیت فعال دارد و در جهت آموزش تکنیک های خود مراقبتی و پیشگیری از آسیب کمر به بیمار است، عناصر کلیدی در بازگشت فرد به یک سبک زندگی بدون درد، فعال و سالم است.

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در کلینیک و‌ منزل (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل کمر – متخصص فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی کمردرد در منزل – هزینه فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در هفت حوض – فیزیوتراپی در منزل هفت حوض – فیزیوتراپی در منزل تهران نو – فیزیوتراپی در منزل نارمک – فیزیوتراپی در منزل خیابان دماوند – فیزیوتراپی در منزل تهرانپارس

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی در نیاوران – فیزیوتراپی در شمال تهران

فیزیوتراپی در نیاوران توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن برای طیف وسیعی از اختلالات اسکلتی – عضلانی ، مشکلات نورولوژی و مشکلات کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی به بهینه سازی حرکت و عملکرد انسان اختصاص دارد و شامل طیف گسترده ای از اقدامات با هدف ارتقاء، حفظ و بازیابی بهزیستی فیزیکی، روانی و اجتماعی…

درمان کمردرد با ورزش

درمان کمردرد با ورزش و فیزیوتراپی موثرترین روش غیرجراحی در درمان این اختلال اسکلتی – عضلانی شایع است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. کمردرد یکی از شایع ترین شکایات سلامتی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. کمردرد می تواند ناشی از عوامل…

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ