فیزیوتراپی دست در منزل

فیزیوتراپی دست در منزل

فیزیوتراپی دست در منزل ، یک فرآیند توانبخشی غیرجراحی است که توسط فیزیوتراپییست برای مدیریت اختلالات و آسیب های دست انجام می شود.

فیزیوتراپی دست شامل استفاده از روش های مختلف فیزیکی از جمله ورزش، مراقبت از زخم و آتل بندی می شود. این تکنیک توانبخشی برای دست ها و سایر قسمت های اندام فوقانی از جمله بازو، شانه ها، مچ دست، ساعد و آرنج اعمال می شود.

فیزیوتراپی دست در منزل برای بازگرداندن عملکرد طبیعی دست ها و سایر قسمت های مرتبط حیاتی است.

در سالهای اخیر ، فیزیوتراپی دست در فرآیندهای کلی جراحی دست گنجانده شده است و ثابت شده است که در بهبودی پس از آسیب و جراحی ضروری است. با تمام تکنیک های مشخص شده فیزیوتراپی دست، بیماران می توانند برای بهبود آسیب به این فرآیند توانبخشی غیر جراحی اعتماد کنند.

فواید فیزیوتراپی دست در منزل

این تکنیکی است که به بیماران کمک می کند تا سریعتر به عملکرد طبیعی و سبک زندگی سازنده بازگردند. بیمارانی که واجد شرایط فیزیوتراپی دست هستند کسانی هستند که در حوادثی که باعث زخم، پارگی تاندون‌ها و اعصاب آسیب دیده، سوختگی، شکستگی یا حتی قطع دست‌ها، یا انگشتان شده است، درگیر شده‌اند. بیمارانی که از شرایط پزشکی مانند آرتریت، آرنج تنیس بازان، سندرم تونل کارپال و بیماری‌های عصبی مانند سکته مغزی رنج می‌برند نیز واجد شرایط فیزیوتراپی دست هستند.

فیزیوتراپی دست نقش مهمی در بهبود آسیب های دست یا مچ بدون نیاز به جراحی دارد. علاوه بر این، این روش در عمل جراحی دست گنجانده شده است و همچنین برای کمک به بهبودی بیماران از جراحی های دست استفاده می شود.

فیزیوتراپی دست در منزل همچنین به تسکین هر گونه درد، چه اخیر و چه طولانی مدت، کمک می کند.

علاوه بر این، فیزیوتراپی دست به بیماران کمک می کند بر آسیب های عصبی غلبه کنند و یاد بگیرند که چگونه دوباره احساس دستها را بازگردانند. 

فواید فیزیوتراپی دست به این محدود نمی شود، زیرا به کاهش حساسیت ناشی از مشکلات عصبی نیز کمک می کند. از آنجایی که تمرکز آن بر ورزش است، به افراد در حرکت و قدرت مچ دست و سایر قسمت های اندام فوقانی کمک می کند.

آتل بندی نیز بخشی از فیزیوتراپی دست است و برای از بین بردن سفتی آن بسیار حیاتی است. با رفع اکثر این بیماری ها و ناهنجاری ها، افراد به راحتی می توانند وظایف و فعالیت های روزمره خود را انجام دهند.

فیزیوتراپی دست در منزل

بعد از فیزیوتراپی دست چه انتظاری می توان داشت؟

پس از درمان و توانبخشی دست ها با فیزیوتراپی ، بیماران درد کمتری را تجربه می کنند، همانطور که قبلا ذکر شد. در موارد تورم، بیماران مشاهده خواهند کرد که تورم کاهش یافته است. فیزیوتراپی دست همچنین هرگونه اسکار و زخم بیمار را در نظر می گیرد و به مدیریت آنها کمک می کند.

پس از جلسات فیزیوتراپی دست در منزل، انتظار می رود که بیماران تحرک دست، مچ و انگشتان را بهبود بخشند. همه این نتایج پس از فیزیوتراپی دست انتظار می رود زیرا هدف آن تقویت عضلات و بازگرداندن عملکرد طبیعی دست ها است.

تکنیک های فیزیوتراپی دست

فیزیوتراپی دست شامل تکنیک ها و روش های مختلفی است. برخی از آنها عبارتند از:

تمرینات ورزشی

تمرینات برای روند توانبخشی پس از آسیب ها حیاتی هستند. آنها به همان اندازه مهم توانبخشی پس از جراحی هستند و بخش مهمی از فیزیوتراپی دست در منزل هستند. ورزش هایی که شامل دست ها و انگشتان می شود در بازگرداندن عملکرد و قدرت کامل دست ها و سایر قسمت ها مانند شانه ها مهم هستند. برخی از متداول ترین تمرینات انجام شده برای بیمارانی که در حال نقاهت پس از جراحات یا جراحی هستند عبارتند از:

  • مشت محکم. این تمرین فیزیوتراپی دست با خم کردن انگشتان به گونه‌ای انجام می‌شود که انگار می‌خواهید تا جایی که می‌توانید روی چیزی محکم بگیرید. پس از چند ثانیه نگه داشتن، بیماران باید انگشتان خود را رها کرده و از هم دور کنند. این تمرین را می توان با گرفتن توپ یا خرد کردن یک تکه کاغذ نیز انجام داد.
  • خم شدن انگشت. در طول فیزیوتراپی دست، این تمرین با هدف بهبود قدرت عضلانی و تقویت حرکت انجام می شود. این تمرین شامل خم شدن انگشتان در بند انگشت، صاف کردن آنها و تکرار روش است
  • تمرین انگشت به انگشت. با این یکی، از انگشت شست و اشاره خود برای تشکیل یک “O” استفاده کنید. این روش را با استفاده از تمام انگشتان دیگر و شست تکرار کنید.
  • خم شست. برای این تمرین فیزیوتراپی دست، انگشتان خود را صاف کرده و به هم نزدیک کنید. انگشت شست را به سمت انگشت صورتی حرکت دهید و با استفاده از انگشت شست پایه آن را لمس کنید.
  • ضربه انگشت. این یکی شامل استفاده از تمام انگشتان برای ضربه زدن بر روی یک سطح صاف است. با انگشت شست شروع کنید و تمرین را برای تمام انگشتان دیگر تکرار کنید.

مراقبت از زخم

فیزیوتراپی دست همچنین شامل متخصصان درمانی است که در مراقبت از زخم مهارت دارند. این تکنیک به منظور کاهش شدت و درد ناشی از زخم است. این شامل تمیز کردن، ضد عفونی کردن، پانسمان، برداشتن بخیه، مشاوره حرفه ای در مورد مدیریت زخم و ماساژ اسکار به منظور حفظ نرمی بافت است. مراقبت از زخم در روند بهبودی بیمار بسیار مهم است، زیرا خطر عفونت را کاهش می دهد، بنابراین، بهبودی را تسهیل می کند.

درمان دستی

اینها تکنیک های فیزیوتراپی دست هستند که با هدف بهبود تحرک، کاهش تورم و تقویت عملکرد کلی دست ها انجام می شود. این تکنیک ها همچنین دارای مدیریت ادم هستند. این تکنیک برای مدیریت تورم روی دست است که ممکن است پس از جراحی یا آسیب ایجاد شود. با مدیریت صحیح ادم، بیماران بر مشکلات حرکتی غلبه می کنند و همچنین عملکرد دست را بهبود می بخشند.

مدیریت اسکار

بهبود طبیعی زخم ها باعث ایجاد بافت اسکار می شود. زخم شدن دست می تواند عملکرد آن را کاهش دهد، درد ایجاد کند و حتی حساسیت را از دست بدهد. فیزیوتراپی دست نقش حیاتی در کاهش دردی که بیمار ممکن است به دلیل اسکار تجربه کند دارد. علاوه بر این، فیزیوتراپیست های دستی اسکار بیماران را ارزیابی می کنند و نحوه مراقبت کافی از اسکار را توصیه می کنند.

سایر تکنیک‌های فیزیوتراپی دست عبارتند از سوزن خشک، که در آن درمانگران سوزن‌های ظریفی را به قسمت‌های مختلف بدن بیمار وارد می‌کنند. آب درمانی همچنین در فیزیوتراپی دست گنجانده شده است، جایی که تمرینات در آب گرم برای شل شدن مفاصل و عضلات انجام می شود.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی دست در منزل – فیزیوتراپی در پرستار – فیزیوتراپی در منزل کرج – فیزیوتراپی در فلکه دوم تهرانپارس – فیزیوتراپی در فلکه سوم تهرانپارس – فواید فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در نبرد – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – تعرفه فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل توسط آقا – فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی – فیزیوتراپی در بلوار پروین – فیزیوتراپی خوب در تهرانپارس شرقی – فیزیوتراپی در فلکه اول تهرانپارس – فیزیوتراپی در شمال تهران – تعرفه فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل نیاوران – فیزیوتراپی در منزل مجیدیه – فیزیوتراپی در منزل هروی – فیزیوتراپی در منزل پاسداران – فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل – فیزیوتراپی در منزل با بیمه تکمیلی – – بهترین فیزیوتراپی تهرانپارس – بهترین فیزیوتراپی شرق تهران – فیزیوتراپی در منزل بلوار ارتش – فیزیوتراپی در منزل اقدسیه – فیزیوتراپی در منزل خیابان دولت – فیزیوتراپی در چیذر – فیزیوتراپی سکته مغزی در نارمک – فیزیوتراپی در قیطریه – فیزیوتراپی در ازگل – فیزیوتراپی در حکیمیه – فیزیوتراپی در سراج – فیزیوتراپی در شمس آباد – فیزیوتراپی در مجیدیه – فیزیوتراپی در شمیران نو – فیزیوتراپی در علم و صنعت – فیزیوتراپی در فرجام – فیزیوتراپی در قنات کوثر – فیزیوتراپی در لویزان – فیزیوتراپی در شیان – فیزیوتراپی در هروی – فیزیوتراپی در هنگام – فیزیوتراپی در بلوار پروین – فیزیوتراپی در مجیدیه – فیزیوتراپی در نظام آباد – فیزیوتراپی در سبلان – فیزیوتراپی در میدان تسلیحات – فیزیوتراپی در دردشت – فیزیوتراپی در زرکش – فیزیوتراپی در فدک- فیزیوتراپی در خیابان کرمان – فیزیوتراپی در مجیدیه جنوبی – فیزیوتراپی در مجیدیه شمالی – فیزیوتراپی در مدائن – فیزیوتراپی در وحیدیه – فیزیوتراپی در هفت حوض – فیزیوتراپی در پیروزی – فیزیوتراپی در نیرو هوایی

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ