فیزیوتراپی سندرم پیریفورمیس در منزل

  1. خانه
  2. دسته‌بندی نشده
  3. فیزیوتراپی سندرم پیریفورمیس در منزل
فیزیوتراپی سندرم پیریفورمیس در منزل

فیزیوتراپی سندرم پیریفورمیس در منزل

در این مقاله کوتاه در رابطه با فیزیوتراپی سندرم پیریفورمیس در منزل و آشنایی با سندرم پیریفورمیس که یکی از عوامل مهم دردهای لگن و ران است بحث خواهیم کرد

سندرم پیریفورمیس چیست؟

سندرم پیریفورمیس یک اختلال عصبی عضلانی غیرمعمول و ابنرمال است و زمانی ایجاد میشود که عضله پیریفورمیس عصب سیاتیک که بلندترین و قطورترین عصب بدن است را تحت فشار و آزار قرار میدهد.

عضله پیریفورمیس یک ماهیچه به شکل باند صاف و نواری مانند است که در باسن در نزدیکی مفصل ران (بالای این مفصل) قرار دارد.این عضله در حرکت پایین بدن بسیار مهم است زیرا مفصل ران را تثبیت میکند و ران را از بدن بلند کرده،دور کرده و می چرخاند.این اتفاق به ما امکان میدهد که راه برویم،وزن خود را از یک پا به پای دیگر منتقل کنیم و تعادل را حفظ نماییم.

همچنین در ورزش هایی که شامل بالا بردن و چرخاندن ران است اهمیت دارد.به طور خلاصه تقریبا در هر حرکت مفاصل ران و پاها استفاده میشود.عصب سیاتیک یک عصب ضخیم و بلند در بدن انسان است.این عصب از کنار یا از داخل عضله پیریفورمیس عبور می کند.این عصب در پشت طی مسیر به سمت پایین میکند و در نهایت به اعصاب کوچکتر منشعب می شود (عصب تیبیال و عصب پرونئال) که به ساق پاها ختم میشود.فشردگی و التهاب عصب می تواند ناشی از اسپاسم و گرفتگی عضله پیریفورمیس باشد.

علائم سندرم پیریفورمیس چیست؟

سندرم پیریفورمیس معمولاً با درد،سوزن سوزن شدن و گز گز یا بی حسی در باسن شروع میشود.درد می تواند شدید باشد و در طول عصب سیاتیک (بیماری سیاتیکا) گسترش و انتشار یابد.

این درد ناشی از این است که عضله پیریفورمیس عصب سیاتیک را تحت فشار قرار میدهد مانند نشستن روی صندلی ماشین یا دویدن.

همچنین ممکن است هنگام بالا رفتن از پله ها،فشار مستقیم بر روی عضله ی پیریفورمیس یا نشستن طولانی مدت درد ایجاد شود.با این حال بیشتر موارد درد سیاتیک به دلیل سندرم پیریفورمیس نیست.

تشخیص سندرم پیریفورمیس چگونه است؟

هیچ آزمایش و تست قطعی و تعریف شده برای سندرم پیریفورمیس وجود ندارد.

در بسیاری از موارد سابقه آسیب به ناحیه،فعالیت های مکرر و شدید مانند دویدن در مسافت طولانی یا نشستن طولانی مدت وجود دارد.تشخیص سندرم پیریفورمیس با گزارش علائم بیمار و معاینه فیزیکی با استفاده از حرکات مختلف برای ایجاد درد در عضله پیریفورمیس انجام میشود.

در برخی موارد عضله پیریفورمیس منقبض شده یا حساس و تندر در معاینه فیزیکی پیدا میشود.

از آنجا که علائم میتوانند در سایر شرایط نیز مشابه باشند ممکن است برای رد کردن و منتفی نمودن سایر علل فشرده سازی و تحریک عصب سیاتیک مانند فتق دیسک ، تست های رادیولوژیکی مانند ام ار ای مورد نیاز باشد.

درمان سندرم پیریفورمیس چگونه است؟

اگر درد سندرم پیریفورمیس ناشی از نشستن یا فعالیتهای خاص است سعی کنید از موقعیت هایی که باعث ایجاد درد میشوند اجتناب کنید.

استراحت،یخ و گرما ممکن است به تسکین علائم کمک کند.

برخی پزشکان ممکن است داروهای ضدالتهابی،شل کننده عضلات یا تزریق کورتیکواستروئید یا بی حس کننده را توصیه کنند.

درمانهای دیگری مانند یونتوفورزیس که از جریان الکتریکی ملایم استفاده میکند و تزریق سم بوتولینوم (بوتاکس) توسط برخی پزشکان انجام میشود. برخی معتقدند تزریق بوتاکس با استفاده از خواص فلج کننده سم بوتولینوم آن باعث رفع گرفتگی عضلات و کاهش فشردگی روی عصب سیاتیک میشود تا درد را به حداقل برساند.

فیزیوتراپی سندرم پیریفورمیس در منزل

پزشک یا فیزیوتراپیست می تواند برنامه ای از تمرینات و حرکات کششی را برای کمک به کاهش فشار روی عصب سیاتیک پیشنهاد کند.تمرینات فیزیوتراپی در منزل ویژه ای برای بیمار تجویز میشود.درمان منیپولیشن استئوپاتی برای کمک به تسکین درد و افزایش دامنه حرکتی استفاده شده است.

پیشگیری از سندرم پیریفورمیس چگونه است؟

از آنجا که سندرم پیریفورمیس معمولا در اثر ورزش یا حرکت نامتعارف ایجاد میشود که بارها بر عضله پیریفورمیس فشار می آورد و موجب اسپاسم این عضله میشود مانند دویدن یا حرکت لانج.پیشگیری اغلب با فرم خوب تمرین و ورزش مرتبط است.

از دویدن یا ورزش روی تپه ها یا سطوح ناهموار خودداری کنید.قبل از فعالیت به درستی گرم کردن را انجام دهید و شدت را به تدریج افزایش دهید.

هنگام دویدن،پیاده روی یا ورزش از حالت خوب و صحیح بدن استفاده کنید.در صورت بروز درد فعالیت را متوقف کرده و تا زمان کاهش درد استراحت کنید.در صورت نیاز به پزشک ارتوپد یا فیزیوتراپیست مراجعه کنید.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و مرکز
(فیزیوتراپی در منزل تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی لگن – فیزیوتراپی در منزل لگن – فیزیوتراپی سندرم پیریفورمیس – فیزیوتراپی لگن در منزل توسط آقا – فیزیوتراپی لگن در منزل توسط خانم – فیزیوتراپی سندرم پیریفورمیس در منزل – فیزیوتراپی سندرم پیریفورمیس در منزل توسط خانوم – فیزیوتراپی در منزل سندرم پیریفورمیس – دکتر فیزیوتراپ – متخصص فیزیوتراپی ران – دکتر فیزیوتراپی – دکتر متخصص فیزیوتراپی – دکتر فیزیوتراپیست – فیزیوتراپی سندروم پیریفورمیس در منزل – فیزیوتراپی سندرم پیریفورمیس در خانه – فیزیوتراپی در خانه تهران – فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی خانه تهران – فیزیوتراپی تخصصی سندروم پیریفورمیس – فیزیوتراپی سندروم پیریفورمیس –  سندرم پیریفورمیس

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

فواید فیزیوتراپی در درمان کمردرد

فواید فیزیوتراپی در درمان کمردرد کمردرد می تواند به اشکال مختلف ظاهر شود، از ناراحتی حاد، کوتاه مدت تا درد مزمن و طولانی مدت. این می تواند ناشی از عوامل متعددی از جمله وضعیت بدنی نامناسب، عدم تعادل عضلانی، فتق دیسک یا حتی استرس باشد. صرف نظر از علت، درد می تواند ناتوان کننده باشد…

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک موثرترین روش درمان غیرجراحی این عارضه است که در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. درد عصب سیاتیک که به عنوان سیاتیک نیز شناخته می شود، یک بیماری شایع است که می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. با این حال، خبر خوب این است که تسکین موثر…

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران در مرکز فیزیوتراپی آیتن توسط متخصصان با تجربه ما و با هدف تشخیص ، ارزیابی و درمان مشکلات ستون فقرات ارائه می شود. ستون فقرات انسان یا ستون مهره‌ای، از 33 مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته‌اند. این مهره ها به پنج ناحیه گردنی، سینه ای، کمری،…

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد فیزیوتراپی ، یک روش غیرتهاجمی برای درمان کمردرد است. این شامل انواع تکنیک ها و تمرینات طراحی شده برای کاهش درد، بهبود عملکرد و جلوگیری از حمله های بعدی کمردرد است.  کمردرد یک بیماری شایع است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این…

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل فیزیوتراپی، شاخه ای تخصصی از مراقبت های بهداشتی، نقش اساسی در مراقبت های بعد از عمل ایفا می کند. این مقاله به اهمیت فیزیوتراپی پس از جراحی و چگونگی کمک به بهبود سریعتر و موثرتر می پردازد. بیمارانی که تحت عمل های ارتوپدی مانند تعویض مفصل زانو و لگن…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ