فیزیوتراپی سندرم پیریفورمیس در منزل

فیزیوتراپی سندرم پیریفورمیس در منزل

فیزیوتراپی سندرم پیریفورمیس در منزل

در این مقاله کوتاه در رابطه با فیزیوتراپی سندرم پیریفورمیس در منزل و آشنایی با سندرم پیریفورمیس که یکی از عوامل مهم دردهای لگن و ران است بحث خواهیم کرد

سندرم پیریفورمیس چیست؟

سندرم پیریفورمیس یک اختلال عصبی عضلانی غیرمعمول و ابنرمال است و زمانی ایجاد میشود که عضله پیریفورمیس عصب سیاتیک که بلندترین و قطورترین عصب بدن است را تحت فشار و آزار قرار میدهد.

عضله پیریفورمیس یک ماهیچه به شکل باند صاف و نواری مانند است که در باسن در نزدیکی مفصل ران (بالای این مفصل) قرار دارد.این عضله در حرکت پایین بدن بسیار مهم است زیرا مفصل ران را تثبیت میکند و ران را از بدن بلند کرده،دور کرده و می چرخاند.این اتفاق به ما امکان میدهد که راه برویم،وزن خود را از یک پا به پای دیگر منتقل کنیم و تعادل را حفظ نماییم.

همچنین در ورزش هایی که شامل بالا بردن و چرخاندن ران است اهمیت دارد.به طور خلاصه تقریبا در هر حرکت مفاصل ران و پاها استفاده میشود.عصب سیاتیک یک عصب ضخیم و بلند در بدن انسان است.این عصب از کنار یا از داخل عضله پیریفورمیس عبور می کند.این عصب در پشت طی مسیر به سمت پایین میکند و در نهایت به اعصاب کوچکتر منشعب می شود (عصب تیبیال و عصب پرونئال) که به ساق پاها ختم میشود.فشردگی و التهاب عصب می تواند ناشی از اسپاسم و گرفتگی عضله پیریفورمیس باشد.

علائم سندرم پیریفورمیس چیست؟

سندرم پیریفورمیس معمولاً با درد،سوزن سوزن شدن و گز گز یا بی حسی در باسن شروع میشود.درد می تواند شدید باشد و در طول عصب سیاتیک (بیماری سیاتیکا) گسترش و انتشار یابد.

این درد ناشی از این است که عضله پیریفورمیس عصب سیاتیک را تحت فشار قرار میدهد مانند نشستن روی صندلی ماشین یا دویدن.

همچنین ممکن است هنگام بالا رفتن از پله ها،فشار مستقیم بر روی عضله ی پیریفورمیس یا نشستن طولانی مدت درد ایجاد شود.با این حال بیشتر موارد درد سیاتیک به دلیل سندرم پیریفورمیس نیست.

تشخیص سندرم پیریفورمیس چگونه است؟

هیچ آزمایش و تست قطعی و تعریف شده برای سندرم پیریفورمیس وجود ندارد.

در بسیاری از موارد سابقه آسیب به ناحیه،فعالیت های مکرر و شدید مانند دویدن در مسافت طولانی یا نشستن طولانی مدت وجود دارد.تشخیص سندرم پیریفورمیس با گزارش علائم بیمار و معاینه فیزیکی با استفاده از حرکات مختلف برای ایجاد درد در عضله پیریفورمیس انجام میشود.

در برخی موارد عضله پیریفورمیس منقبض شده یا حساس و تندر در معاینه فیزیکی پیدا میشود.

از آنجا که علائم میتوانند در سایر شرایط نیز مشابه باشند ممکن است برای رد کردن و منتفی نمودن سایر علل فشرده سازی و تحریک عصب سیاتیک مانند فتق دیسک ، تست های رادیولوژیکی مانند ام ار ای مورد نیاز باشد.

درمان سندرم پیریفورمیس چگونه است؟

اگر درد سندرم پیریفورمیس ناشی از نشستن یا فعالیتهای خاص است سعی کنید از موقعیت هایی که باعث ایجاد درد میشوند اجتناب کنید.

استراحت،یخ و گرما ممکن است به تسکین علائم کمک کند.

برخی پزشکان ممکن است داروهای ضدالتهابی،شل کننده عضلات یا تزریق کورتیکواستروئید یا بی حس کننده را توصیه کنند.

درمانهای دیگری مانند یونتوفورزیس که از جریان الکتریکی ملایم استفاده میکند و تزریق سم بوتولینوم (بوتاکس) توسط برخی پزشکان انجام میشود. برخی معتقدند تزریق بوتاکس با استفاده از خواص فلج کننده سم بوتولینوم آن باعث رفع گرفتگی عضلات و کاهش فشردگی روی عصب سیاتیک میشود تا درد را به حداقل برساند.

فیزیوتراپی سندرم پیریفورمیس در منزل

پزشک یا فیزیوتراپیست می تواند برنامه ای از تمرینات و حرکات کششی را برای کمک به کاهش فشار روی عصب سیاتیک پیشنهاد کند.تمرینات فیزیوتراپی در منزل ویژه ای برای بیمار تجویز میشود.درمان منیپولیشن استئوپاتی برای کمک به تسکین درد و افزایش دامنه حرکتی استفاده شده است.

پیشگیری از سندرم پیریفورمیس چگونه است؟

از آنجا که سندرم پیریفورمیس معمولا در اثر ورزش یا حرکت نامتعارف ایجاد میشود که بارها بر عضله پیریفورمیس فشار می آورد و موجب اسپاسم این عضله میشود مانند دویدن یا حرکت لانج.پیشگیری اغلب با فرم خوب تمرین و ورزش مرتبط است.

از دویدن یا ورزش روی تپه ها یا سطوح ناهموار خودداری کنید.قبل از فعالیت به درستی گرم کردن را انجام دهید و شدت را به تدریج افزایش دهید.

هنگام دویدن،پیاده روی یا ورزش از حالت خوب و صحیح بدن استفاده کنید.در صورت بروز درد فعالیت را متوقف کرده و تا زمان کاهش درد استراحت کنید.در صورت نیاز به پزشک ارتوپد یا فیزیوتراپیست مراجعه کنید.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و مرکز
(فیزیوتراپی در منزل تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی لگن – فیزیوتراپی در منزل لگن – فیزیوتراپی سندرم پیریفورمیس – فیزیوتراپی لگن در منزل توسط آقا – فیزیوتراپی لگن در منزل توسط خانم – فیزیوتراپی سندرم پیریفورمیس در منزل – فیزیوتراپی سندرم پیریفورمیس در منزل توسط خانوم – فیزیوتراپی در منزل سندرم پیریفورمیس – دکتر فیزیوتراپ – متخصص فیزیوتراپی ران – دکتر فیزیوتراپی – دکتر متخصص فیزیوتراپی – دکتر فیزیوتراپیست – فیزیوتراپی سندروم پیریفورمیس در منزل – فیزیوتراپی سندرم پیریفورمیس در خانه – فیزیوتراپی در خانه تهران – فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی خانه تهران – فیزیوتراپی تخصصی سندروم پیریفورمیس – فیزیوتراپی سندروم پیریفورمیس –  سندرم پیریفورمیس

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ