فیزیوتراپی قفسه سینه

  1. خانه
  2. دسته‌بندی نشده
  3. فیزیوتراپی قفسه سینه
فیزیوتراپی قفسه سینه

فیزیوتراپی قفسه سینه یا همان فیزیوتراپی تنفسی یک تکنیک پاکسازی راه هوایی برای تخلیه ریه ها است که توسط متخصصان فیزیوتراپی ارائه می شود.

فیزیوتراپی قفسه سینه (یا CPT) نوعی فیزیوتراپی است که به پاکسازی ترشحات راه هوایی مانند مخاط کمک می کند و جریان هوا را به داخل ریه ها بهبود می بخشد. اغلب به آن درمان پاکسازی راه های هوایی (یا ACT) می گویند. برای افرادی که دارای بیماری مزمن هستند، سرفه یا خفن برای پاکسازی مخاط از ریه ها کافی نیست، بنابراین این نوع درمان به این روند طبیعی کمک می کند.

ریه ها برای کمک به دفاع در برابر میکروب ها مخاط می سازند. فیبروز کیستیک مخاط را تغییر می دهد و باعث غلیظ شدن آن می شود و به سختی پاک می شود. این مخاط جایی است که عفونت می تواند رخ دهد. عفونت باعث التهاب یا تورم ریه می شود. هم عفونت و هم التهاب باعث ترشح بیشتر مخاط می شود. مخاط بیشتر در ریه ها می تواند منجر به عفونت های بیشتر شود. این چرخه عفونت، التهاب و مخاط بیشتر می تواند به ریه ها آسیب برساند و عملکرد ریه را کاهش دهد.

ضربه زدن سریع به دیواره قفسه سینه توسط متخصص فیزیوتراپی قفسه سینه به شکستن و از بین بردن مخاط کمک می کند، بنابراین می توان آن را راحت تر از بدن خارج کرد یا سرفه کرد.

تنفس عمیق ممکن است برای برخی آسان باشد و افکار آرام را به همراه داشته باشد و تنش را از بین ببرد. اما برای کسانی که بیماری‌های مزمنی دارند که بر راه‌های هوایی تأثیر می‌گذارد، همیشه کار ساده‌ای نیست.

آیا می دانستید که فیزیوتراپی قفسه سینه می تواند به پاکسازی راه های هوایی و جلوگیری از عفونت کمک کند؟ 

کاربرد فیزیوتراپی قفسه سینه

فیزیوتراپی تنفسی می تواند به افرادی که دارای شرایطی هستند کمک کند:

  • فیبروز کیستیک (CF)
  • برونشکتازی (لوله های برونش آسیب دیده)
  • آبسه ریه
  • اختلالات عصبی عضلانی (مانند ام اس)
  • پنومونی در نواحی وابسته به ریه

درک نیاز به فیزیوتراپی قفسه سینه

مخاط بخش فوق العاده مهمی از بدنی است که به خوبی کار می کند. غشاهای مخاطی دهان، بینی، گلو، سینوس ها و ریه های شما را پوشانده و برای محافظت و حمایت از اندام های شما مخاط تولید می کنند. آنها باکتری ها و ذرات دیگری را که تنفس می کنید، به دام می اندازند، ذرات که می توانند شما را بیمار کنند.

هنگامی که ریه ها به طور طبیعی کار می کنند، موهای کوچک مخاط را در راه های هوایی به سمت بالا حرکت می دهند. اعمال ساده ای مانند سرفه کردن و صاف کردن گلو، آن را از ریه ها خارج می کند.

افراد مبتلا به بیماری های مزمن مانند CF مشکلاتی دارند که مخاط را از طریق راه های هوایی به سمت بالا حرکت می دهند که منجر به تجمع می شود. مخاط همراه با تمام باکتری هایی که به دام افتاده در ریه ها گیر می کند. بدون تلاش خارجی برای حذف مخاط، خطر عفونت و التهاب قفسه سینه افزایش می یابد.

فیزیوتراپی قفسه سینه به پاکسازی مخاط و همراه با آن، هر گونه باکتری مضر جمع آوری شده کمک می کند.

تکنیک های فیزیوتراپی قفسه سینه

فیزیوتراپی تنفسی می تواند از طریق تکنیک های مختلفی که توسط یک فیزیوتراپیست آموزش دیده و یا حتی توسط یک مراقب در آسایش خانه انجام می شود، پاکسازی موثر راه هوایی را فراهم کند.

پرکاشن و درناژ پاسچرال
فیزیوتراپیست با استفاده از پرکاشن و درناژ وضعیتی، از نیروی جاذبه برای تخلیه مخاط از ریه ها استفاده می کند. آن‌ها بدن شما را در یکی از موقعیت‌های متفاوتی که به سمت ریه‌های شما رو به پایین است، تنظیم می‌کنند، قبل از اینکه سینه‌تان را کف بزنند و یا ارتعاش دهند این ضربه موکوس را بیشتر به سمت راه های هوایی حرکت می دهد. پس از تکمیل، به شما هدایت می شود که به اندازه کافی قوی سرفه کنید تا پاکسازی مخاط از ریه های خود را به پایان برسانید.

نکته مهم: برای جلوگیری از آسیب یا ناراحتی، فردی که کف می‌زند هرگز نباید به ستون فقرات، سینه، شکم، دنده‌های پایین یا پشت دست بزند.

این تکنیک باید با معده خالی، قبل از غذا یا دو ساعت و نیم بعد از غذا انجام شود.

درناژ اتوژنیک (AD)
درناژ اتوژنیک (AD) یک تکنیک پاکسازی راه هوایی است که از تنفس کنترل شده با افزایش حجم ریه برای شل کردن و انتقال مخاط به سمت بالا و خارج از ریه ها استفاده می کند.

این در سه مرحله اتفاق می افتد، کار بر روی تجمع از خارج راه های هوایی به سمت وسط و سپس به راه های هوایی مرکزی که می توان آن را پاک کرد. مرحله اول شامل تنفس با حجم کم است. مرحله دو تنفس متوسط ​​یا جزر و مدی است. مرحله سوم تنفس های با حجم زیاد است که به شما امکان می دهد مخاط را سرفه کنید یا مخاط را بیرون بکشید. یک فیزیوتراپیست قفسه سینه می تواند شما را در هر مرحله راهنمایی کند و به شما در مورد آنچه که باید احساس کنید و یا بشنوید و چه زمانی باید شروع به سرفه کنید، راهنمایی می کند.

چرخه فعال تکنیک تنفس (ACBT)
فیزیوتراپیست شما می تواند تکنیک های تنفس فعال مناسب (ACBT) را برای کمک به پاکسازی مخاط از ریه ها به شما آموزش دهد. آنها ممکن است با کنترل تنفس (در صورت امکان به داخل و خارج از دهان) شروع شوند، سپس با تنفس عمیق (گاهی اوقات نفس را به مدت دو تا سه ثانیه قبل از رها کردن آن نگه دارید) و سپس خفه کردن.

ها کردن یک بازدم قوی از طریق گلو است، مانند اینکه می خواهید آینه را مه کنید. ماهیچه های معده شما به سمت داخل کشیده می شوند و دهان شما باید صدای “ها” بدهد.

دستگاه های فشار بازدم مثبت (PEP)
این دستگاه ها مانند ماسک یا دهانی دستی به تکنیک های تنفسی کمک می کنند که می توانند ریه های شما را پاک کنند.

دستگاه PEP به شما امکان می دهد آزادانه نفس بکشید اما در هنگام بازدم مقاومت ایجاد می کند. برای پشت سر گذاشتن این مقاومت، باید با شدت بیشتری بازدم کنید، تقریباً چهار برابر طول دم خود. این کار باعث می شود که مخاط شما حرکت کند و در حین انجام این کار راه های هوایی شما باز نگه داشته شود.

PEP نوسانی
مانند PEP معمولی، این دستگاه امکان تنفس آسان و مقاومت در هنگام بازدم را فراهم می کند. با این حال، یک دستگاه PEP همچنین ارتعاشات (یا نوسانات) را در دم بیرون ایجاد می کند تا مخاط را از راه های هوایی محیطی و میانی به سمت راه های هوایی مرکزی حرکت دهد. پس از چندین بار تنفس، به شما دستور داده می‌شود که سرفه کنید تا مخاط از ریه‌ها کاملاً پاک شود.

فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در کلینیک و‌ منزل (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی تنفسی در منزل – فیزیوتراپی در منزل تهران – فیزیوتراپی در منزل نارمک – فیزیوتراپی در منزل تهرانپارس

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک موثرترین روش درمان غیرجراحی این عارضه است که در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. درد عصب سیاتیک که به عنوان سیاتیک نیز شناخته می شود، یک بیماری شایع است که می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. با این حال، خبر خوب این است که تسکین موثر…

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران در مرکز فیزیوتراپی آیتن توسط متخصصان با تجربه ما و با هدف تشخیص ، ارزیابی و درمان مشکلات ستون فقرات ارائه می شود. ستون فقرات انسان یا ستون مهره‌ای، از 33 مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته‌اند. این مهره ها به پنج ناحیه گردنی، سینه ای، کمری،…

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد فیزیوتراپی ، یک روش غیرتهاجمی برای درمان کمردرد است. این شامل انواع تکنیک ها و تمرینات طراحی شده برای کاهش درد، بهبود عملکرد و جلوگیری از حمله های بعدی کمردرد است.  کمردرد یک بیماری شایع است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این…

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل فیزیوتراپی، شاخه ای تخصصی از مراقبت های بهداشتی، نقش اساسی در مراقبت های بعد از عمل ایفا می کند. این مقاله به اهمیت فیزیوتراپی پس از جراحی و چگونگی کمک به بهبود سریعتر و موثرتر می پردازد. بیمارانی که تحت عمل های ارتوپدی مانند تعویض مفصل زانو و لگن…

درمان سردرد با فیزیوتراپی

درمان سردرد با فیزیوتراپی به عنوان یکی از موثرترین روشهای درمانی در کلینیک فیزیوتراپی آیتن تهران ارائه می شود. سردرد یک بیماری شایع است که می تواند به طور قابل توجهی کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. در حالی که دارو اغلب راه حلی برای تسکین سردرد است، فیزیوتراپی یک رویکرد جایگزین و…

فیزیوتراپی تخصصی کمر درد

فیزیوتراپی تخصصی کمر درد کمر درد یک بیماری شایع است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. چه به دلیل وضعیت نامناسب، فشار عضلانی یا یک بیماری زمینه ای باشد، می تواند ناتوان کننده باشد و کیفیت زندگی فرد را تا حد زیادی کاهش دهد.  این بیماری می تواند…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ