فیزیوتراپی مشکلات کف لگن

 1. خانه
 2. معرفی رشته های توانبخشی
 3. فیزیوتراپی
 4. فیزیوتراپی مشکلات کف لگن
فیزیوتراپی مشکلات کف لگن

فیزیوتراپی مشکلات کف لگن با هدف بهبود عملکرد کف لگن از طریق ورزش، اصلاح سبک زندگی، آموزش و درمان دستی برای کاهش و از بین بردن علائم افرادی که دچار مشکلات مرتبط با اختلالات کف لگن هستند ارائه می شود.

کف لگن، مجموعه ای از عضلات است که در کف لگن قرار دارند. ماهیچه های کف لگن احشاء لگن شامل مثانه، روده و رحم (در زنان) را در بر می گیرند و حفره لگن بالا را از ناحیه پرینه (که بین مقعد و اندام تناسلی آشکار قرار دارد) در زیر جدا می کنند. کف لگن از احشاء شکم و لگن حمایت می کند، مدفوع و مثانه را حفظ می کند و در دفع ادرار، اجابت مزاج، فعالیت جنسی و زایمان نقش دارد.

ضعف، کشیدگی یا بیش از حد سفت شدن عضلات کف لگن می تواند منجر به اختلال عملکرد کف لگن شود که ممکن است شامل درد لگن، بی اختیاری ادرار و مدفوع، درد در رابطه جنسی، اختلال عملکرد جنسی و افتادگی اندام لگنی باشد.

فیزیوتراپی مشکلات کف لگن شامل ارزیابی و درمان گروهی از عضلات است که با عملکرد ادرار، روده و جنسی درگیر هستند. اگر این عضلات به درستی کار نکنند، می تواند منجر به علائمی مانند بی اختیاری، افزایش فوریت و یا تکرار، احتباس (ناتوانی در تخلیه مثانه یا روده) و درد لگن شود.

هنگامی که عضلات کف لگن شما ضعیف هستند، این می تواند منجر به علائمی مانند بی اختیاری، افتادگی، و همچنین فوریت و تکرر ادرار شود. اگر مشخص شد که کف لگن ضعیف است، تمرینات Kegels یا تقویت کف لگن نقش مهمی در کمک به بهبود این علائم دارند.

در مورد سفت بودن کف لگن، تمرینات متمرکز بر آرامش و کشش های ملایم می توانند به آزادسازی عضلات کف لگن کمک کنند تا علائم شما بهبود یابد.

ورزش‌های کف لگن می‌توانند کنترل عصبی عضلانی روی عضله کف لگن را تقویت و افزایش دهند و ممکن است علائم مرتبط با اختلال عملکرد کف لگن را کاهش داده یا از بین ببرند.

فیزیوتراپی مشکلات کف لگن

مشکلات کف لگن می تواند به اشکال مختلف برای مردان و زنان رخ دهد. نشت مدفوع یا ادرار و درد لگن، همه از مشکلات شایع کف لگن هستند. کف لگن ماهیچه ها، رباط ها و بافت همبند اطراف اندام های لگن شما (مانند مثانه، رکتوم، و در مورد زنان، رحم و واژن) را در بر می گیرد. با توجه به ناحیه‌ای از بدن که مشکلات کف لگن در آن رخ می‌دهد، صحبت کردن و تجربه کردن در مورد آن احساس خجالت یا ناراحتی می‌کند.

فیزیوتراپیست های کف لگن ما برای تشخیص و ایجاد برنامه های درمانی سفارشی برای وضعیت کف لگن شما آموزش دیده اند. فیزیوتراپیست های ما متعهد هستند که به شما کمک کنند تا سلامت لگن خود را به مسیر درست برگردانید.

درمان مشکلات کف لگن با فیزیوتراپی

شایع ترین مشکلاتی که با فیزیوتراپی کف لگن قابل درمان هستند عبارتند از :

 • بی اختیاری ادرار
 • بی اختیاری مدفوع
 • درد لگن و واژن
 • آسیب های عصبی لگن
 • اندومتریوز
 • التهاب پروستات
 • ناتوانی در ادرار کردن (احتباس ادرار)
 • یبوست
 • سندرم روده تحریک‌پذیر
 • دردهای مربوط به قبل یا بعد از بارداری در لگن یا پشت
 • افتادگی اندام لگن
 • واژینیسموس
 • مشکلات ارتوپدی مانند درد در لگن، کمردرد، درد مفاصل، درد دنبالچه، یا درد استخوان شرمگاهی
 • درد یا ضعف پس از ضربه در لگن
 • ریکاوری لگن از اعمال جراحی مانند واژینوپلاستی

در بسیاری از موارد، فیزیوتراپی کف لگن تنها یا بهترین گزینه برای درمان بیماری های لگنی است. در مواردی که گزینه‌های جراحی وجود دارد و سلامتی و وضعیت شما واجد شرایط جراحی است، فیزیوتراپی کف لگن هنوز هم می‌تواند قبل و بعد از جراحی مفید باشد.

در طول معاینه اولیه، فیزیوتراپ کف لگن سابقه پزشکی شما را بررسی می‌کند و در مورد سلامتی و رفتارهایی که ممکن است بر وضعیت شما تأثیر بگذارد، سؤالاتی می‌پرسد.

چه چیزی در معاینه عضلات کف لگن داخلی دخالت دارد؟

اکثر بیماران مبتلا به شرایط کف لگن نیاز به معاینه داخلی عضلات کف لگن خود دارند. این معاینه که توسط فیزیوتراپ کف لگن انجام می‌شود، می‌تواند به شناسایی هر گونه مشکل عضلانی، قدرتی یا هماهنگی که باعث درد، ناراحتی یا اختلالات عملکردی شما می‌شود، کمک کند.

به عنوان بخشی از معاینه داخلی عضلات کف لگن، فیزیوتراپیست کف لگن شما باید انگشت خود را در راست روده یا واژن قرار دهد تا عضلات کف لگن شما را ارزیابی کند.

معاینه داخلی کف لگن برای ایجاد یک برنامه درمانی دقیق مهم است. با این حال، ما می توانیم عضلات کف لگن شما را با استفاده از تکنیک های دیگر ارزیابی کنیم:

ارزیابی کمربند لگنی – فیزیوتراپیست کف لگن شما سلامت کمربند لگنی شما را که حلقه پیچیده ای از مفاصل، رباط ها و عضلات است که اسکلت را به اندام های تحتانی و همچنین کف لگن متصل می کند، بررسی می کند.

غربالگری شکم قبل و بعد از زایمان – ما عضلات شکم شما را بررسی می کنیم تا مشخص کنیم که آیا ماهیچه های شکمی جدا شده اند (دیاستاز شکمی).

تست الکترومیوگرافی و بیوفیدبک – ما می‌توانیم از حسگرهای بیوفیدبک با جریان الکتریکی کم برای تحریک پاسخ عضلانی استفاده کنیم که به تشخیص ناهنجاری‌های عصبی عضلانی کمک می‌کند.

این ارزیابی‌های دیگر اغلب به اندازه معاینه داخلی لگن در آزمایش قدرت، تون یا هماهنگی عضلات شما دقیق نیستند. این انتخاب شماست که تصمیم بگیرید کدام ارزیابی برای نیازها و راحتی شما مناسب تر است.

متخصصان فیزیوتراپی مشکلات کف لگن از یک رویکرد تیمی هنگام درمان شما برای شرایط سلامت لگن استفاده می کنند. 

برنامه های درمانی فیزیوتراپی کف لگن بر اساس شرایط شما و اهداف شخصی شما کاملاً فردی است که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اصلاحات رفتاری برای تأثیرگذاری بر عادات روده و مثانه، مصرف مایعات و عادات رژیم غذایی.
 • آگاهی از بدن و آموزش برای بهبود وضعیت بدنی و حرکت مفاصل و رباط های شما.
 • تکنیک‌های تنفس «شکم» یا «سینه» دیافراگمی – این تکنیک‌ها به درد اسکلتی عضلانی کمک می‌کنند.
 • ورزش هایی که می توانید در خانه انجام دهید که بسته به شرایط شما باعث تقویت، آرامش یا ماساژ عضلات می شود.
 • ورزش هایی که می توانند به کنترل مثانه کمک کنند، مانند کگل (انقباض مکرر عضلات لگنی که جریان ادرار را کنترل می کنند).
 • استفاده از حسگرهای بیوفیدبک با جریان الکتریکی با درجه پایین برای تحریک پاسخ عضلانی.
 • دستکاری های دستی – فیزیوتراپیست کف لگن شما از تکنیک هایی مانند ورز دادن عضلات، تحرک مفصل و دستکاری مفاصل استفاده می کند.
 • تکنیک‌های انرژی عضلانی – ما یک سری تمرینات انقباض و آرام‌سازی عضلانی را برای تحرک بخشیدن به مفصل محدود شده با در نظر گرفتن دامنه کامل حرکت آن اعمال می‌کنیم.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی مشکلات کف لگن – فیزیوتراپی کف لگن با بیمه – فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی با بیمه تامین اجتماعی – فیزیوتراپی با بیمه سلامت ایرانیان

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی زانو در شریعتی

فیزیوتراپی زانو در شریعتی توسط متخصصان ما برای کمک به درمان و توانبخشی بیماری ها و آسیبهای مفصل زانو ارائه می شود. مفصل زانو به دلیل شیوع بالای آسیب های زانو در ورزش مورد مطالعه گسترده قرار گرفته است و با مداخله زودهنگام مدیریت درد و آسیب های زانو با اقدامات ساده می تواند بسیار…

مزایای فیزیوتراپی برای کمردرد

مزایای فیزیوتراپی برای کمردرد فقط در تسکین درد خلاصه نمی شود ، بلکه فیزیوتراپی می تواند به درمان عامل بوجود آورنده درد کمک کند و ریسک بروز آسیب دیدگی مجدد را نیز به حداقل برساند. کمردرد می‌تواند تأثیر جدی بر روی فعالیت های روزانه شما داشته باشد، اما جستجوی درمان ممکن است کیفیت زندگی شما…

فتق دیسک کمر چیست؟

فتق دیسک کمر چیست؟ فتق دیسک کمر یکی از علل شایع کمردرد و پا درد (مانند سیاتیک) است. دیسک های بین مهره ای که به عنوان ضربه گیر ستون فقرات عمل می کنند، در بین هر مهره قرار دارند. یک نوار لاستیک مانند (آنولوس فیبروزیس) یک ماده ژل مانند، هسته پالپوزوس را در بر می…

آسیبهای ورزشی مفصل زانو

آسیبهای ورزشی مفصل زانو شکستگی کشکک شکستگی کشکک از آسیب های جدی زانو است که می تواند منجر به آسیب زانو شود. این آسیب زمانی اتفاق می‌افتد که مستقیماً روی کاسه زانو، سقوط میکنید و یا ضربه شدیدی به کشکک وارد می شود. علائم شکستگی کشکک عبارتند از: شروع ناگهانی درد شدید و تیز در…

درمان واژینیسموس با فیزیوتراپی

درمان واژینیسموس با فیزیوتراپی واژینیسموس وضعیتی است که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن، ماهیچه های اطراف دهانه واژن مشخص می شود. زنانی که با واژینیسموس دست و پنجه نرم می‌کنند، هر گونه فعالیت جنسی که شامل دخول به واژن باشد را غیرممکن می دانند و رابطه جنسی برای آن ها دردناک است (که…

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک یکی از روشهای درمان اختلالات کف لگن و مشکلات ناشی از اختلال در عملکرد عضلات کف لگن است. بیوفیدبک ابزاری است که برای توانبخشی کف لگن استفاده می شود. این تکنیک شامل قرار دادن یک وسیله کوچک در پایین بدن هنگام انجام تمرینات کف لگن است. این دستگاه محرک های…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ