فیزیوتراپی مچ پا در منزل

  1. خانه
  2. معرفی رشته های توانبخشی
  3. فیزیوتراپی
  4. فیزیوتراپی مچ پا در منزل
فیزیوتراپی مچ پا در منزل

فیزیوتراپی مچ پا در منزل برای تسکین درد مچ پا و توانبخشی مچ پا پس از آسیب دیدگی توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما ارائه می شود.

درد مچ پا می تواند به طور ناگهانی یا آهسته در طول زمان اتفاق بیفتد. این می تواند ناشی از یک آسیب آشکار مانند رگ به رگ شدن باشد یا با شرایط پزشکی مانند آرتروز یا نقرس متفاوت باشد.

مفصل مچ پا یک مفصل مهم و معمولا آسیب دیده در بدن است. برای اینکه در حین پیاده روی، دویدن و ورزش ما را به جلو سوق دهد، مچ پا فشار بسیار زیادی را از بدن و عضلات در حال کار ما به زمین منتقل می کند. برای حفظ ثبات و تطبیق با سطوح و زمین های مختلف، به شبکه یا ماهیچه ها، تاندون ها، استخوان ها و رباط های پیچیده متکی است.

فیزیوتراپی مچ پا در منزل به دلیل اینکه آسیب دیدگی مچ پا سبب بروز محدودیت های حرکتی شده و فرد آسیب دیده توانایی مراچعه به کلینیک فیزیوتراپی را ندارد از اهمیت بالایی برخوردار است.

انواع آسیب مچ پا

آسیب‌های رایج به مچ پا را می‌توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد:

  • صدمات حاد که به طور ناگهانی رخ می دهد مانند رگ به رگ شدن رباط (غلط/پیچ خوردگی مچ پا) یا شکستگی مچ پا.
  • صدمات ناشی از استفاده بیش از حد که معمولاً در طول زمان ایجاد می شوند مانند تاندونیت آشیل (یا تاندونوپاتی) یا تاندونوپاتی خلفی تیبیالیس.

علل شایع درد مرتبط با مچ پا

رگ به رگ شدن مچ پا یکی از شایع ترین علل درد مچ پا است که زمانی رخ می دهد که رباط های مچ پا پاره شوند یا “بیش از حد کشیده” شوند.شدت آنها می تواند از پیچ خوردگی خفیف مچ پا گرفته تا پارگی کامل رباط، شکستگی های بیرون زدگی یا شکستگی استخوان متفاوت باشد. پیچ خوردگی می تواند در هر گروه سنی و زمانی رخ دهد، فیزیوتراپی مچ پا در منزل روشی موثر در تسکین علائم ناشی از پیچ خوردگی مچ پا است.

بی‌ثباتی مزمن مچ پا ناشی از پیچ‌خوردگی قبلی می‌تواند باعث درد داخلی یا جانبی مچ پا شود. درمان این موارد اغلب سخت است، اما اگر به آنها توجه نشود، درد ادامه خواهد داشت.

درد پا و مچ پا مربوط به تاندون برای تشخیص و همچنین درمان مشکل است. چندین تاندون در اطراف مفصل مچ پا از جمله آشیل، پرونئال و تیبیالیس قدامی و خلفی وجود دارد. ماهیچه‌های این تاندون‌ها همگی مسئول کنترل و ثبات مفصل مچ پا هستند که در صورت وجود بی‌ثباتی، ضعف یا مواردی از بارگیری بیش از حد از طریق ورزش می‌تواند به شدت باعث درد شود. این می‌تواند منجر به تورم و سفت شدن مچ پا با جهت‌های خاص شود. حرکت بسته به ناحیه آسیب دیده دردناک تر از سایرین است. درد و سفتی صبحگاهی معمولاً با هر درد مرتبط با تاندون و همچنین ناراحتی همراه با یا بعد از ورزش یا تحرک طولانی مدت همراه است.

استئوآرتریت (OA) یکی از علل شایع درد مچ پا در افراد مسن است که به دلیل آن ساییدگی و پارگی مفصل، که می تواند اکثر فعالیت های تحمل وزن (مانند راه رفتن) را ناراحت کننده کند. درد و سفتی صبحگاهی مجدداً در موارد آرتریت درد مرتبط با مچ پا همراه است که ممکن است پس از “گرم شدن” کاهش یابد یا نه. فیزیوتراپی مچ پا در منزل برای مدیریت علائم آرتروز مچ پا بسیار موثر است که توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما ارائه می شود.

نقرس شکل دیگری از آرتریت است که می تواند هر مفصلی در بدن را تحت تاثیر قرار دهد. این وضعیت اغلب بسیار دردناک است و بسیاری احساس نقرس را طوری توصیف می کنند که گویی مفصلشان در حال سوختن است. شعله ور شدن حاد نقرس باعث ایجاد مفاصل متورم، قرمز، داغ و سفت با درد غیرقابل تحمل می شود که در ناحیه پا و مچ پا راه رفتن و فعالیت های روزانه را بسیار دشوار می کند.

فیزیوتراپی مچ پا در منزل

فیزیوتراپی مچ پا در منزل

مدیریت اولیه آسیب های حاد مچ پا

مدیریت زودهنگام آسیب های حاد بسیار مهم است. ابتدا مطمئن شوید که استخوان شکسته ای وجود ندارد. یک فیزیوتراپ یا پزشک می تواند نیاز به عکسبرداری با اشعه ایکس را برای تشخیص شکستگی ارزیابی کند و این باید در اولویت قرار گیرد. همچنین ایده خوبی است که دویدن یا ورزش روی مچ پا را تا زمانی که فرصتی برای بهبودی پیدا نکند متوقف کنید. یخ، فشرده سازی و قرار دادن مچ پا در سطح بالاتر از قلب در ابتدا راه های موثری برای کمک به درد هستند.

یک برنامه توانبخشی و فیزیوتراپی مچ پا در منزل که شامل قدرت، دامنه حرکتی مفاصل و تعادل ، حساسیت است، کلید تضمین بهبودی خوب و جلوگیری از هر گونه اختلال درازمدت است. تحقیقات نشان داده است که مچ پا پس از آسیب، مستعد آسیب دیدگی بیشتر است، مگر اینکه یک برنامه توانبخشی جامع انجام شود. فیزیوتراپیست ها بهترین متخصصان برای ارائه این درمان هستند و اطمینان حاصل می کنند که می توانید راحت به فعالیت های روزانه یا ورزش بازگردید.

درمان و توانبخشی آسیب های مزمن مچ پا

آسیب‌های ناشی از استفاده بیش از حد مچ پا معمولاً به کندی ایجاد می‌شوند و ممکن است مربوط به شروع یک ورزش جدید یا افزایش ناگهانی سطح فعالیت شما باشد. این آسیب‌ها می‌توانند به این دلیل اتفاق بیفتند که بدن شما برای سطح جدیدی از فعالیت که انجام داده است به اندازه کافی قوی نیست.

شایع ترین آسیب ناشی از استفاده بیش از حد، تاندونیت آشیل است، که یک تحریک تاندون در پشت مچ پا است (در مورد تاندونیت آشیل در بخش درد ساق پا و پاشنه ما بیشتر بخوانید). یکی دیگر از مشکلات مزمن مچ پا، آرتریت مفصل است که معمولاً با فیزیوتراپی خاص به خوبی بهبود می‌یابد تا حرکت و قدرت طبیعی را بازیابی کند.

در مرکز فیزیوتراپی مچ پا در منزل ، متخصصان ما تجربه زیادی در درمان آسیب های مچ پا دارند و با توجه به شرایط هر بیمار از روشهای درمانی مختلفی بهره می برند.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی مچ پا در منزل – فیزیوتراپی پا در منزل – فیزیوتراپی در منزل پس از جراحی – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی زانو – فیزیوتراپی در نارمک – فیزیوتراپی در تهرانپارس – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در منزل غرب تهران – هزینه فیزیوتراپی در منزل -فیزیوتراپی در منزل توسط آقا

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی زانو در شریعتی

فیزیوتراپی زانو در شریعتی توسط متخصصان ما برای کمک به درمان و توانبخشی بیماری ها و آسیبهای مفصل زانو ارائه می شود. مفصل زانو به دلیل شیوع بالای آسیب های زانو در ورزش مورد مطالعه گسترده قرار گرفته است و با مداخله زودهنگام مدیریت درد و آسیب های زانو با اقدامات ساده می تواند بسیار…

مزایای فیزیوتراپی برای کمردرد

مزایای فیزیوتراپی برای کمردرد فقط در تسکین درد خلاصه نمی شود ، بلکه فیزیوتراپی می تواند به درمان عامل بوجود آورنده درد کمک کند و ریسک بروز آسیب دیدگی مجدد را نیز به حداقل برساند. کمردرد می‌تواند تأثیر جدی بر روی فعالیت های روزانه شما داشته باشد، اما جستجوی درمان ممکن است کیفیت زندگی شما…

فتق دیسک کمر چیست؟

فتق دیسک کمر چیست؟ فتق دیسک کمر یکی از علل شایع کمردرد و پا درد (مانند سیاتیک) است. دیسک های بین مهره ای که به عنوان ضربه گیر ستون فقرات عمل می کنند، در بین هر مهره قرار دارند. یک نوار لاستیک مانند (آنولوس فیبروزیس) یک ماده ژل مانند، هسته پالپوزوس را در بر می…

آسیبهای ورزشی مفصل زانو

آسیبهای ورزشی مفصل زانو شکستگی کشکک شکستگی کشکک از آسیب های جدی زانو است که می تواند منجر به آسیب زانو شود. این آسیب زمانی اتفاق می‌افتد که مستقیماً روی کاسه زانو، سقوط میکنید و یا ضربه شدیدی به کشکک وارد می شود. علائم شکستگی کشکک عبارتند از: شروع ناگهانی درد شدید و تیز در…

درمان واژینیسموس با فیزیوتراپی

درمان واژینیسموس با فیزیوتراپی واژینیسموس وضعیتی است که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن، ماهیچه های اطراف دهانه واژن مشخص می شود. زنانی که با واژینیسموس دست و پنجه نرم می‌کنند، هر گونه فعالیت جنسی که شامل دخول به واژن باشد را غیرممکن می دانند و رابطه جنسی برای آن ها دردناک است (که…

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک یکی از روشهای درمان اختلالات کف لگن و مشکلات ناشی از اختلال در عملکرد عضلات کف لگن است. بیوفیدبک ابزاری است که برای توانبخشی کف لگن استفاده می شود. این تکنیک شامل قرار دادن یک وسیله کوچک در پایین بدن هنگام انجام تمرینات کف لگن است. این دستگاه محرک های…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ