فیزیوتراپی مچ پا در منزل

فیزیوتراپی مچ پا در منزل

فیزیوتراپی مچ پا در منزل برای تسکین درد مچ پا و توانبخشی مچ پا پس از آسیب دیدگی توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما ارائه می شود.

درد مچ پا می تواند به طور ناگهانی یا آهسته در طول زمان اتفاق بیفتد. این می تواند ناشی از یک آسیب آشکار مانند رگ به رگ شدن باشد یا با شرایط پزشکی مانند آرتروز یا نقرس متفاوت باشد.

مفصل مچ پا یک مفصل مهم و معمولا آسیب دیده در بدن است. برای اینکه در حین پیاده روی، دویدن و ورزش ما را به جلو سوق دهد، مچ پا فشار بسیار زیادی را از بدن و عضلات در حال کار ما به زمین منتقل می کند. برای حفظ ثبات و تطبیق با سطوح و زمین های مختلف، به شبکه یا ماهیچه ها، تاندون ها، استخوان ها و رباط های پیچیده متکی است.

فیزیوتراپی مچ پا در منزل به دلیل اینکه آسیب دیدگی مچ پا سبب بروز محدودیت های حرکتی شده و فرد آسیب دیده توانایی مراچعه به کلینیک فیزیوتراپی را ندارد از اهمیت بالایی برخوردار است.

انواع آسیب مچ پا

آسیب‌های رایج به مچ پا را می‌توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد:

  • صدمات حاد که به طور ناگهانی رخ می دهد مانند رگ به رگ شدن رباط (غلط/پیچ خوردگی مچ پا) یا شکستگی مچ پا.
  • صدمات ناشی از استفاده بیش از حد که معمولاً در طول زمان ایجاد می شوند مانند تاندونیت آشیل (یا تاندونوپاتی) یا تاندونوپاتی خلفی تیبیالیس.

علل شایع درد مرتبط با مچ پا

رگ به رگ شدن مچ پا یکی از شایع ترین علل درد مچ پا است که زمانی رخ می دهد که رباط های مچ پا پاره شوند یا “بیش از حد کشیده” شوند.شدت آنها می تواند از پیچ خوردگی خفیف مچ پا گرفته تا پارگی کامل رباط، شکستگی های بیرون زدگی یا شکستگی استخوان متفاوت باشد. پیچ خوردگی می تواند در هر گروه سنی و زمانی رخ دهد، فیزیوتراپی مچ پا در منزل روشی موثر در تسکین علائم ناشی از پیچ خوردگی مچ پا است.

بی‌ثباتی مزمن مچ پا ناشی از پیچ‌خوردگی قبلی می‌تواند باعث درد داخلی یا جانبی مچ پا شود. درمان این موارد اغلب سخت است، اما اگر به آنها توجه نشود، درد ادامه خواهد داشت.

درد پا و مچ پا مربوط به تاندون برای تشخیص و همچنین درمان مشکل است. چندین تاندون در اطراف مفصل مچ پا از جمله آشیل، پرونئال و تیبیالیس قدامی و خلفی وجود دارد. ماهیچه‌های این تاندون‌ها همگی مسئول کنترل و ثبات مفصل مچ پا هستند که در صورت وجود بی‌ثباتی، ضعف یا مواردی از بارگیری بیش از حد از طریق ورزش می‌تواند به شدت باعث درد شود. این می‌تواند منجر به تورم و سفت شدن مچ پا با جهت‌های خاص شود. حرکت بسته به ناحیه آسیب دیده دردناک تر از سایرین است. درد و سفتی صبحگاهی معمولاً با هر درد مرتبط با تاندون و همچنین ناراحتی همراه با یا بعد از ورزش یا تحرک طولانی مدت همراه است.

استئوآرتریت (OA) یکی از علل شایع درد مچ پا در افراد مسن است که به دلیل آن ساییدگی و پارگی مفصل، که می تواند اکثر فعالیت های تحمل وزن (مانند راه رفتن) را ناراحت کننده کند. درد و سفتی صبحگاهی مجدداً در موارد آرتریت درد مرتبط با مچ پا همراه است که ممکن است پس از “گرم شدن” کاهش یابد یا نه. فیزیوتراپی مچ پا در منزل برای مدیریت علائم آرتروز مچ پا بسیار موثر است که توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما ارائه می شود.

نقرس شکل دیگری از آرتریت است که می تواند هر مفصلی در بدن را تحت تاثیر قرار دهد. این وضعیت اغلب بسیار دردناک است و بسیاری احساس نقرس را طوری توصیف می کنند که گویی مفصلشان در حال سوختن است. شعله ور شدن حاد نقرس باعث ایجاد مفاصل متورم، قرمز، داغ و سفت با درد غیرقابل تحمل می شود که در ناحیه پا و مچ پا راه رفتن و فعالیت های روزانه را بسیار دشوار می کند.

فیزیوتراپی مچ پا در منزل

فیزیوتراپی مچ پا در منزل

مدیریت اولیه آسیب های حاد مچ پا

مدیریت زودهنگام آسیب های حاد بسیار مهم است. ابتدا مطمئن شوید که استخوان شکسته ای وجود ندارد. یک فیزیوتراپ یا پزشک می تواند نیاز به عکسبرداری با اشعه ایکس را برای تشخیص شکستگی ارزیابی کند و این باید در اولویت قرار گیرد. همچنین ایده خوبی است که دویدن یا ورزش روی مچ پا را تا زمانی که فرصتی برای بهبودی پیدا نکند متوقف کنید. یخ، فشرده سازی و قرار دادن مچ پا در سطح بالاتر از قلب در ابتدا راه های موثری برای کمک به درد هستند.

یک برنامه توانبخشی و فیزیوتراپی مچ پا در منزل که شامل قدرت، دامنه حرکتی مفاصل و تعادل ، حساسیت است، کلید تضمین بهبودی خوب و جلوگیری از هر گونه اختلال درازمدت است. تحقیقات نشان داده است که مچ پا پس از آسیب، مستعد آسیب دیدگی بیشتر است، مگر اینکه یک برنامه توانبخشی جامع انجام شود. فیزیوتراپیست ها بهترین متخصصان برای ارائه این درمان هستند و اطمینان حاصل می کنند که می توانید راحت به فعالیت های روزانه یا ورزش بازگردید.

درمان و توانبخشی آسیب های مزمن مچ پا

آسیب‌های ناشی از استفاده بیش از حد مچ پا معمولاً به کندی ایجاد می‌شوند و ممکن است مربوط به شروع یک ورزش جدید یا افزایش ناگهانی سطح فعالیت شما باشد. این آسیب‌ها می‌توانند به این دلیل اتفاق بیفتند که بدن شما برای سطح جدیدی از فعالیت که انجام داده است به اندازه کافی قوی نیست.

شایع ترین آسیب ناشی از استفاده بیش از حد، تاندونیت آشیل است، که یک تحریک تاندون در پشت مچ پا است (در مورد تاندونیت آشیل در بخش درد ساق پا و پاشنه ما بیشتر بخوانید). یکی دیگر از مشکلات مزمن مچ پا، آرتریت مفصل است که معمولاً با فیزیوتراپی خاص به خوبی بهبود می‌یابد تا حرکت و قدرت طبیعی را بازیابی کند.

در مرکز فیزیوتراپی مچ پا در منزل ، متخصصان ما تجربه زیادی در درمان آسیب های مچ پا دارند و با توجه به شرایط هر بیمار از روشهای درمانی مختلفی بهره می برند.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی مچ پا در منزل – فیزیوتراپی پا در منزل – فیزیوتراپی در منزل پس از جراحی – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی زانو – فیزیوتراپی در نارمک – فیزیوتراپی در تهرانپارس – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در منزل غرب تهران – هزینه فیزیوتراپی در منزل -فیزیوتراپی در منزل توسط آقا

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ