فیزیوتراپی پارکینسون در منزل

 1. خانه
 2. بیماری های مغز و اعصاب
 3. فیزیوتراپی پارکینسون در منزل
فیزیوتراپی پارکینسون در منزل

فیزیوتراپی پارکینسون در منزل کمک زیادی به بهبود تحرک و توانایی حفظ تعادل در این بیماران دارد و در کل کیفیت زندگی بیماران را بهبود می بخشد.

فرد مبتلا به پارکینسون ممکن است چندین علامت را به طور همزمان تجربه کند. گرفتن سابقه و ارزیابی فیزیکی شما باید موضوع (های) اصلی را به عنوان بخشی از استراتژی مدیریت اولویت بندی کند. در حالی که فیزیوتراپی بر روی تظاهرات فیزیکی یک اختلال متمرکز است، فراموش نکنید که چگونه علائم دیگر آنها بر سبک زندگی فرد تأثیر می گذارد.

همچنین به یاد داشته باشید که نتیجه مطلوب از طریق همکاری با دیگران از تیمی از متخصصان بهداشت و مراقبت های اجتماعی با تخصص در سایر حوزه های پارکینسون، از داوطلبان، خانواده و دوستان به دست می آید.

تصور می‌شود که افراد مبتلا به پارکینسون تقریباً یک سوم کمتر از جمعیت عمومی همسنشان فعال هستند. ورزش نکردن می تواند به سلامتی شما آسیب برساند و احتمال ابتلا به بیماری های دیگر مانند بیماری قلبی، دیابت نوع 2 و پوکی استخوان بیشتر است. بنابراین باید سعی کنید ورزش را به بخشی از روال معمول خود تبدیل کنید و انواع ورزش را متناسب با توانایی ها و نیازهای فردی خود انتخاب کنید. ایده خوبی است که قبل از شروع هر برنامه ورزشی از فیزیوتراپیست یا پزشک خود راهنمایی بخواهید.

اهداف فیزیوتراپی پارکینسون در منزل

 • حفظ و بهبود سطوح عملکرد و استقلال، که به بهبود کیفیت زندگی فرد کمک می کند
 • برای بهبود تحرک از راهبردهای ورزش و حرکت استفاده می کند
 • در صورت امکان الگوهای حرکتی و وضعیت غیرعادی را اصلاح و بهبود می بخشد
 • قدرت عضلانی و انعطاف پذیری مفاصل را به حداکثر می رساند
 • اصلاح و بهبود وضعیت و تعادل، و به حداقل رساندن خطرات سقوط
 • تقویت فعالیت های روزانه (بلند شدن و بلند شدن از رختخواب، بلند شدن از روی صندلی)
 • حفظ الگوی راه رفتن ایمن (با یا بدون وسایل کمک حرکتی)
 • الگوی تنفسی خوب و سرفه موثر را حفظ می کند
 • به فرد مبتلا به پارکینسون و مراقب یا اعضای خانواده او آموزش می دهد
 • اثرات دارو درمانی را افزایش می دهد

فیزیوتراپی در منزل برای بیماران مبتلا به پارکینسون

ثابت شده است که ورزش سلامت و تندرستی را در پارکینسون حفظ می کند و اکنون مهمتر از همه نشان داده شده است که نقش مهمی در پرداختن به پیشگیری ثانویه (تمرکز بر قدرت، استقامت، انعطاف پذیری، تمرین عملکردی و تعادل) دارد. ورزش برای محافظت عصبی بر استقامت تمرکز دارد و از رویکردهای اصول یادگیری حرکتی، مانند تصویرسازی ذهنی و تمرین دوگانه استفاده می کند. آموزش محافظت از اعصاب، برای موثر بودن، باید در مراحل اولیه معرفی شود، اما در تمام مراحل کمک کننده است. این شامل تمرینات پیچیده، قدرتمند و شدید است.

فعالیت بدنی، به ویژه، ورزش هوازی ممکن است انحطاط مهارت حرکتی و افسردگی را کاهش دهد. علاوه بر این، کیفیت زندگی بیماران مبتلا به پارکینسون را افزایش می دهد.

کیفیت زندگی ممکن است هنگام انجام تمرینات قدرتی که متخصص فیزیوتراپی در منزل برای آن ها در نظر می گیرد تا حد زیادی بهبود پیدا می کند.

یک متخصص فیزیوتراپی پارکینسون در منزل می تواند بیمار را از طریق حرکات مناسب برای افزایش تحرک، قدرت و تعادل راهنمایی کند و به فرد کمک کند مستقل بماند. 

فیزیوتراپی پارکینسون در منزل

هدف فیزیوتراپی این است که شما را به طور ایمن و مستقل در حرکت نگه دارد، در حالی که بدن شما تا حد ممکن در شرایط کاری خوب قرار دارد. فیزیوتراپیست اغلب عضوی از تیم چند رشته ای است، یعنی گروهی از متخصصان با زمینه های مختلف تخصص، که با هم به شما کمک می کنند تا علائم خود را مدیریت کرده و کیفیت زندگی خود را به حداکثر برسانید.

چگونه فیزیوتراپی پارکینسون در منزل کمک کننده است؟

 اهداف فیزیوتراپی بسته به مرحله تجربه پارکینسون متفاوت است.

مرحله اولیه:

هدف اصلی در مراحل اولیه این بیماری، جلوگیری از عدم تحرک و بهبود توانایی فیزیکی از نظر ظرفیت هوازی، قدرت عضلانی و تحرک مفاصل است. فیزیوتراپیست شما ممکن است یک برنامه ورزشی ارائه دهد که می توانید آن را به تنهایی یا به صورت گروهی همراه با پیشنهادات و توصیه هایی در مورد حفظ سطح تناسب اندام خود دنبال کنید.

مرحله میانی:

در این مرحله فیزیوتراپی با هدف بهبود عملکرد اندام فوقانی، به ویژه در دست گرفتن و گرفتن، و همچنین بهبود وضعیت بدنی، تعادل، راه رفتن و انتقال انجام می شود. فیزیوتراپیست شما ممکن است طیف وسیعی از تمرین‌ها را برای کمک به این فعالیت‌ها پیشنهاد کند، از جمله تمرینات دستی برای کمک به مهارت دستی، به‌عنوان مثال، بتوانید راحت‌تر دکمه‌های پیراهن را ببندید. او همچنین ممکن است با یک کاردرمانگر همکاری کند تا مطمئن شود خانه شما ایمن است و خطر سقوط شما را کاهش دهد.

همچنین ممکن است راهبردهای نشانه گذاری برای بهبود راه رفتن و غلبه بر یخ زدگی پیشنهاد شود – برای اطلاعات بیشتر در مورد نشانه گذاری به انجماد و راه رفتن مراجعه کنید. علاوه بر این، استراتژی‌های حرکت شناختی ممکن است آموزش داده شوند که به شما امکان می‌دهند حرکات پیچیده را به دنباله‌ای از حرکات فردی تقسیم کنید که می‌توانید روی آن تمرکز کنید، به عنوان مثال هنگام انتقال از تخت یا صندلی و نیاز به حرکت به سمت لبه، زانوها را خم کنید، دست ها را در کنار خود قرار دهید تا فشار دهید، پایین بدن خود را بلند کنید و غیره.

مرحله آخر:

در این مرحله هدف فیزیوتراپی پیشگیری از عوارضی است که ممکن است در اثر استفاده از ویلچر یا در بستر بودن ایجاد شود. این شامل حفظ تنفس، جلوگیری از زخم های فشاری و کار با مراقبین برای اطمینان از اینکه آنها شما را به درستی قرار می دهند و از آسیب رساندن به خود هنگام بلند کردن جلوگیری می کند، می شود.

فیزیوتراپیست ها همچنین می توانند به مراقب و خانواده شما راهنمایی کنند که چگونه به شما کمک کنند تا حد ممکن مستقل بمانید. علاوه بر این، آنها می توانند به مراقبان و خانواده در مورد راه هایی برای مراقبت از سلامت خود، به عنوان مثال، در صورتی که به شما در بلند شدن از تخت، صندلی یا ماشین کمک کنند، راهنمایی کنند.

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در کلینیک و‌ منزل (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل پارکینسون – فیزیوتراپی پارکینسون در منزل – درمان پارکینسون – علائم پارکینسون – فیزیوتراپی بیماری پارکینسون

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

فواید فیزیوتراپی در درمان کمردرد

فواید فیزیوتراپی در درمان کمردرد کمردرد می تواند به اشکال مختلف ظاهر شود، از ناراحتی حاد، کوتاه مدت تا درد مزمن و طولانی مدت. این می تواند ناشی از عوامل متعددی از جمله وضعیت بدنی نامناسب، عدم تعادل عضلانی، فتق دیسک یا حتی استرس باشد. صرف نظر از علت، درد می تواند ناتوان کننده باشد…

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک موثرترین روش درمان غیرجراحی این عارضه است که در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. درد عصب سیاتیک که به عنوان سیاتیک نیز شناخته می شود، یک بیماری شایع است که می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. با این حال، خبر خوب این است که تسکین موثر…

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران در مرکز فیزیوتراپی آیتن توسط متخصصان با تجربه ما و با هدف تشخیص ، ارزیابی و درمان مشکلات ستون فقرات ارائه می شود. ستون فقرات انسان یا ستون مهره‌ای، از 33 مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته‌اند. این مهره ها به پنج ناحیه گردنی، سینه ای، کمری،…

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد فیزیوتراپی ، یک روش غیرتهاجمی برای درمان کمردرد است. این شامل انواع تکنیک ها و تمرینات طراحی شده برای کاهش درد، بهبود عملکرد و جلوگیری از حمله های بعدی کمردرد است.  کمردرد یک بیماری شایع است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این…

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل فیزیوتراپی، شاخه ای تخصصی از مراقبت های بهداشتی، نقش اساسی در مراقبت های بعد از عمل ایفا می کند. این مقاله به اهمیت فیزیوتراپی پس از جراحی و چگونگی کمک به بهبود سریعتر و موثرتر می پردازد. بیمارانی که تحت عمل های ارتوپدی مانند تعویض مفصل زانو و لگن…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ