فیزیوتراپی پس از تعویض زانو

  1. خانه
  2. معرفی رشته های توانبخشی
  3. فیزیوتراپی
  4. فیزیوتراپی پس از تعویض زانو
فیزیوتراپی پس از تعویض زانو

فیزیوتراپی پس از تعویض زانو امری ضروری است و تکمیل کننده درمان است ، بطوری که بدون آن پروسه درمانی ناتمام خواهد ماند.

تعویض کامل زانو یک روش جراحی است که در آن استخوان های آسیب دیده مفصل زانو با یک مفصل مصنوعی جایگزین می شود. تعویض زانو به کاهش علائم و بهبود عملکرد زانو کمک می کند. همچنین برای اطمینان از موفقیت جراحی و بازگشت کامل یا تقریباً کامل عملکرد در زانو، پیروی از جراحی تعویض کامل زانو با یک برنامه فیزیوتراپی جامع و طولانی مدت ضروری است.

مفصل زانو شما از انتهای استخوان ران (فمور) و استخوان ساق پا (درشت نی) تشکیل شده است. علاوه بر این، کاسه زانو (کشکک) برای محافظت در جلوی زانو قرار دارد. این انتها توسط غضروف ضربه‌گیر پوشانده شده است که به استخوان‌های مفصل کمک می‌کند در حین حرکت به آرامی و کارآمد روی یکدیگر سر بخورند. با این حال، غضروف ممکن است به دلایل متعددی از جمله استئوآرتریت، تروما یا سایر بیماری‌های مخرب مفصل زانو آسیب ببیند یا آسیب ببیند، این امر می‌تواند مفصل را دردناک و سفت کند.

تعویض کامل زانو می تواند علائمی مانند درد، سفتی و کاهش عملکرد مفصل زانو را کاهش دهد. بسته به وضعیت مفصل زانو، جراحی ممکن است شامل تعویض جزئی زانو یا تعویض کامل زانو باشد. تعویض کامل زانو رایج تر است. فیزیوتراپی پس از تعویض زانو نیز با هدف تسریع بهبودی ، کاهش عوارض جراحی و بازیابی دامنه حرکات زانو توصیه می شود و از آن جایی که بیمارانی که تحت جراحی تعویض مفصل قرار گرفته اند برای راه رفتن و مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی دچار محدودیت هستند ، خدمات فیزیوتراپی در منزل برای آن ها بسیار مناسب است.

مکانیسم جراحی تعویض مفصل زانو

در تعویض کامل زانو، هر دو انتهای استخوان ران (فمور) و استخوان ساق پا (درشت نی) با مواد مصنوعی جایگزین می شوند و در برخی موارد پشت کلاهک زانو (کشکک) نیز ترمیم می شود. در طی جراحی تعویض کامل زانو، یک بیهوشی عمومی تجویز می‌شود و پس از آن جراح قسمت جلوی زانو را برش می‌دهد تا کشکک ظاهر شود. سپس کشکک به پهلو منتقل می شود تا جراح بتواند به مفصل زانو در پشت آن برسد. سپس انتهای آسیب دیده استخوان ران (استخوان ران) و درشت نی (استخوان ساق پا) با دقت بریده شده و شکل می گیرد.

پس از شکل گیری استخوان ها، سوراخی در بالای استخوان ساق پا (درشت نی) ایجاد می شود و یک کلاه فلزی صاف روی یک ساقه روی آن قرار می گیرد. یک کلاه فلزی منحنی نیز بر روی انتهای پایین استخوان ران (فمور) نصب شده است. علاوه بر این، در برخی موارد پشت کشکک با یک قسمت پلاستیکی جایگزین می‌شود که به آن لایه‌برداری مجدد کشکک می‌گویند. سپس هر جایگزینی با استفاده از سیمان استخوانی مخصوص ثابت می‌شود و پس از آن یک فاصله‌دهنده پلاستیکی در بین دو جایگزین فلزی قرار می‌گیرد تا به عنوان شکلی از غضروف عمل کند که اصطکاک مفصل جدید زانو را در حین حرکت کاهش می‌دهد.

در نهایت، پس از جایگزینی موفقیت آمیز سطوح آسیب دیده در مفصل زانو با قطعات مصنوعی، سپس زخم با استفاده از بخیه یا گیره بسته می شود و یک پانسمان روی زخم اعمال می شود. علاوه بر این، ممکن است در مراحل اولیه یک آتل برای محافظت از زانو و بی حرکت نگه داشتن آن ارائه شود.

برای درد شدید، سفتی و کاهش عملکرد ناشی از آرتروز زانو، تروما یا سایر بیماری های دژنراتیو، تعویض کامل زانو ضروری است. تعویض موفقیت آمیز زانو معمولاً 10 تا 15 سال طول می کشد. این به سن، موفقیت جراحی، وزن، فعالیت بدنی و پایبندی به برنامه فیزیوتراپی بستگی دارد.

فیزیوتراپی پس از تعویض زانو

برنامه فیزیوتراپی قبل و پس از این جراحی به افزایش شانس موفقیت جراحی کمک زیادی خواهد کرد.

فیزیوتراپی پس از تعویض زانو

فیزیوتراپی قبل از تعویض کامل زانو

قبل از انجام عمل جراحی تعویض کامل زانو باید یک برنامه فیزیوتراپی شخصی با متخصص فیزیوتراپی در منزل انجام دهید تا به شما برای آماده شدن برای جراحی کمک کند و همچنین به کاهش زمان لازم برای بهبودی پس از جراحی کمک کند. برنامه فیزیوتراپی شما قبل از جراحی، بر تقویت عضلات اطراف زانو و در عین حال تقویت عضلات لگن، مچ پا و پای سالم تمرکز دارد. فیزیوتراپی همچنین شامل حفظ دامنه حرکتی در زانوی شما و اطمینان از اینکه زانوی شما در وضعیت مطلوبی قرار دارد تا جراحی موفقیت‌آمیزتری را تضمین کند.

فیزیوتراپی پس از تعویض زانو

بلافاصله پس از تعویض کامل زانو، درد، تورم و سفتی در مفصل زانو را تجربه خواهید کرد. همچنین کاهش دامنه حرکتی در زانو و کاهش قدرت عضلانی را تجربه خواهید کرد. بهترین جراح تعویض مفصل زانو شما را تشویق می کند که متحرک باشید و به شما عصاهای آرنج یا چارچوب راه رفتن برای کمک به راه رفتن تا یک هفته داده می شود. شما تا حدی یا کامل وزن را تحمل خواهید کرد. علاوه بر این، ممکن است برای بازگرداندن حرکت در زانو و ساق پا، روی یک دستگاه حرکت غیرفعال قرار بگیرید. هنگامی که در رختخواب هستید، دستگاه حرکت غیرفعال به آرامی پای شما را حرکت می‌دهد و با بالا نگه داشتن پا به کاهش تورم کمک می‌کند و در عین حال گردش خون را بهبود می‌بخشد. معمولاً 6 تا 10 روز در بیمارستان خواهید بود. به محض اینکه بتوانید زانوی خود را به اندازه کافی بدون درد خم کنید، می توانید رانندگی را از سر بگیرید. این ممکن است تا 6 هفته پس از تعویض کامل زانو طول بکشد. بسته به شغل خود می توانید بین 6 تا 12 هفته به سر کار بازگردید. فیزیوتراپی بلافاصله پس از تعویض کامل زانو شروع می شود و پس از آن باید برای مدت طولانی ادامه یابد.

شروع یک دوره فیزیوتراپی منظم بلافاصله پس از تعویض کامل زانو برای اطمینان از موفقیت جراحی، تضمین بازگشت عملکرد کامل یا تقریباً کامل در زانوی شما و افزایش عمر طولانی تر تعویض مفصل زانو بسیار مهم است. فیزیوتراپی در منزل پس از تعویض زانو همچنین از احتمال بروز هرگونه مشکل پس از عمل شما جلوگیری می کند.

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی زانودرد – فیزیوتراپی زانو در منزل – فیزیوتراپی در منزل پس از جراحی – فیزیوتراپی پس از تعویض زانو – فیزیوتراپی در نارمک – فیزیوتراپی در تهرانپارس – فیزیوتراپی در منزل شرق تهران – فیزیوتراپی در منزل شمال تهران – فیزیوتراپی در منزل غرب تهران – هزینه فیزیوتراپی در منزل

 

مقالات بیشتر

درمان گرفتگی کمر با فیزیوتراپی در منزل

درمان گرفتگی کمر با فیزیوتراپی در منزل و کلینیک توسط متخصصان با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. گرفتگی کمر که به اسپاسم عضلانی نیز معروف است، انقباضات غیرارادی عضلات پشت است. این انقباضات می تواند ناگهانی و شدید باشد و باعث ایجاد درد شدید در ناحیه آسیب دیده شود….

کایروپرکتیک در منزل با بیمه

کایروپراکتیک در منزل با بیمه توسط متخصصان و درمانگران با تجربه ما برای کمک به درمان مشکلات مرتبط با ستون فقرات ارائه می شود. کایروپرکتیک نوعی از طب جایگزین است که بر تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات مربوط به سیستم اسکلتی عضلانی، به ویژه ستون فقرات تمرکز دارد. رویکرد اصلی مورد استفاده در درمان…

راهکارهای درمان قطعی سیاتیک

راهکارهای درمان قطعی سیاتیک سیاتیک وضعیتی است که باعث درد، بی حسی یا سوزن سوزن شدن در ناحیه کمر، باسن و پاها می شود. این عصب معمولاً به دلیل فشرده شدن یا تحریک عصب سیاتیک که بزرگترین عصب بدن است و از قسمت پایین کمر از باسن و پایین پاها عبور می کند، ایجاد می…

دکتر متخصص کایروپراکتیک تهران

دکتر متخصص کایروپراکتیک تهران، یک متخصص مراقبت های بهداشتی است که در تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات سیستم اسکلتی عضلانی، به ویژه ستون فقرات تخصص دارد. متخصصان کایروپراکتیک بر این باورند که بسیاری از مشکلات سلامتی می تواند ناشی از ناهماهنگی ستون فقرات باشد که با سیستم عصبی بدن و فرآیندهای طبیعی بهبودی تداخل…

فیزیوتراپی توسط آقا و خانم با بیمه

فیزیوتراپی توسط آقا و خانم با بیمه در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در تهران در حوزه های تخصصی ارتوپدی ، نورولوژی و کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که بر کمک به افراد برای بازیابی و حفظ عملکرد فیزیکی، حرکت و تحرک تمرکز دارد. فیزیوتراپیست ها با افراد در هر سنی…

درمان گردن درد

درمان گردن درد با فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی یکی از موثرترین روشهای درمانی است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع است که می تواند در اثر عوامل مختلفی مانند وضعیت نامناسب، کشیدگی یا تنش عضلانی، آسیب یا شرایط پزشکی زمینه ای ایجاد شود. علائم…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ