فیزیوتراپی پس از جراحی تعویض مفصل زانو

  1. خانه
  2. معرفی رشته های توانبخشی
  3. فیزیوتراپی
  4. فیزیوتراپی پس از جراحی تعویض مفصل زانو
فیزیوتراپی پس از جراحی تعویض مفصل زانو

فیزیوتراپی پس از جراحی تعویض مفصل زانو برای بازیابی قدرت و تحرک زانو ضروری است و توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی در شریعتی ارائه می شود.

برای شرایطی مانند آرتروز پیشرفته یا آسیب های ورزشی شدید، تعویض مفصل ممکن است تنها راه حل عملی باشد که می تواند نتایج پایداری ارائه دهد. با این حال، شما نمی توانید به خانه بروید و در حالی که منتظر بهبودی بدن خود هستید بنشینید. برای کمک به بهبودی صحیح و کامل، باید تمرینات فیزیوتراپی را برای تقویت ناحیه انجام دهید.

خوشبختانه، مشکلات بعد از جراحی نادر است، کمتر از یک نفر از هر 100 نفر بعد از تعویض مفصل ران، عوارض شدیدی را تجربه می کنند، و اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، اکثر افراد پس از چند روز از بیمارستان خارج می شوند.

جراحی تعویض مفصل زانو امروزه یکی از جراحی های ارتوپدی رایج است و در مواردی انجام می گیرد که مفصل بحدی تخریب شده که با روش های غیرجراحی قابل بهبود نباشد.

شانس بهبودی کامل و زندگی بدون درد پس از این جراحی بسیار زیاد است و پیگیری توانبخشی با فیزیوتراپی شانس این موفقیت را افزایش می دهد.

12 هفته بعد از جراحی برای بهبودی و توانبخشی بسیار مهم است. متعهد شدن به یک برنامه توانبخشی منظم به بیماران کمک می کند تا هرچه سریع تر به زندگی عادی بازگردند.

توانبخشی با فیزیوتراپی اغلب بلافاصله پس از جراحی و در همان روز آغاز خواهد شد و تا زمانی که بیمار به شرایط مطلوب حرکتی برسد باید ادامه پیدا کند.

هنگامی که فرد تحت جراحی تعویض کامل زانو قرار می گیرد، بهبودی و توانبخشی مرحله بسیار مهمی است. توانبخشی به بیماران کمک می کند تا دوباره بتوانند آزادانه و بدون درد حرکت کنند و به انجام فعالیت های روزمره خود بپردازند.

فیزیوتراپی پس از جراحی تعویض مفصل زانو

شروع به موقع فیزیوتراپی و پیگیری منظم جلسات فیزیوتراپی شانس موفقیت این جراحی در طولانی مدت را افزایش خواهد داشت و عوارض ناشی از جراحی را به حداقل می رساند.

پروسه توانبخشی و فیزیوتراپی

طی 24 ساعت پس از جراحی، یک فیزیوتراپیست به بیمار کمک می کند تا بایستد و با استفاده از یک دستگاه کمکی مانند عصا یا واکر راه برود.

فیزیوتراپیست به بیمار آموزشهایی می دهد که چگونه از رختخواب داخل و خارج شود و چگونه با استفاده از یک وسیله کمکی حرکت کنید. راه رفتن کوتاه در فاصله بین تخت و صندلی داخل اتاق توصیه می شود.

فیزیوتراپی همچنین به بیمار کمک می کند تا از یک دستگاه حرکت غیرفعال پیوسته (CPM) استفاده کنید. این دستگاه بعد از جراحی مفصل را به آرامی حرکت می دهد و از ایجاد بافت اسکار و سفتی مفاصل جلوگیری می کند.

در روز دوم پس از جراحی ممکن است بیمار بتواند برای مدت کوتاهی با استفاده از یک وسیله کمکی راه برود. با بهبودی پس از جراحی، سطح فعالیت به تدریج افزایش می یابد.

در روز دوم، بیمار می تواند بایستد، بنشیند و مکان خود را تغییر دهد. با کمک فیزیوتراپیست بیمار می تواند کمی بیشتر راه برود.

اینکه چه زمانی بیمار می تواند بیمارستان را ترک کند به شدت به فیزیوتراپی مورد نیاز، سرعت پیشرفت، سلامت قبل از عمل جراحی، سن شما و هر گونه مسائل پزشکی بستگی دارد.

فزیوتراپی پس از جراحی تعویض مفصل زانو تا ۳ هفته پس از جراحی باید بطور منظم پیگیری شود تا بیمار بتواند تحرک و دامنه حرکتی خود در حد فعالیت های روزمره بازیابی کند.

پس از 7 تا 10 روز، بیمار باید بتواند زانوی خود را به طور کامل به سمت بیرون باز کند.

 افراد در عرض 2 تا 3 هفته به استفاده از عصا یا واکر دیگر نیازی خواهند داشت چراکه فیزیوتراپی در این مدت به تقویت زانوها و افزایش تحمل پذیری آن ها کمک کرده است.

پس از ۶ هفته از شروع فیزیوتراپی پس از جراحی تعویض مفصل زانو احتمالا بیمار بهبودی چشمگیری را در قدرت و تحرک زانوی خود مشاهده می کند ، در این مرحله قدرت خم و راست کردن زانوها تا حد زیادی افزایش پیدا کرده است.

افزایش قدرت و دامنه حرکتی زانو با استفاده از فیزیوتراپی پس از ۶ هفته همچنان ادامه پیدا خواهد کرد. فیزیوتراپیست ممکن است از بیمار بخواهد که پیاده روی طولانی تری داشته باشد.

۶ هفته پس از جراحی و با انجام منظم فیزیوتراپی اغلب بیماران می توانند فعالیتهای شخصی خود را انجام دهند و اگر شغل آن ها تحرک زیادی نیاز ندارد و بیمار میز کار دارد می تواند به فعالیت های شغلی خود نیز برگردد ولی در صورتی که شغل بیمار نیازمند راه رفتن یا ایستادن به مدت طولانی است لازم است که تا ۳ ماه برای بازگشت به کار صبر کند.

برخی از افراد در عرض 4 تا 6 هفته پس از جراحی شروع به رانندگی می کنند که این امر بسته به میزان بهبودی دارد و باید با مشورت جراح ارتوپد یا فیزیوتراپیست انجام بگیرد.

اغلب بیماران به ۱۲ هفته فیزیوتراپی پس از جراحی تعویض مفصل زانو نیاز دارند تا بتوانند از مفصل زانوی خود به بهترین نحو استفاده کنند. 

اهداف اصلی فیزیوتراپی پس از این جراحی بازیابی قدرت و تحرک زانو و دامنه حرکتی زانو برای خم و راست کردن است.

نکات پایانی

پس از انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو نیاز جدی به انجام فیزیوتراپی جهت بازگشت کامل قدرت به زانو وجود دارد چراکه عضلات پا بر اثر عدم استفاده احساس ضعف خواهند داشت.

احساس درد پس از انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو امری کاملا طبیعی است و پس از مدتی کاهش پیدا خواهد کرد. برنامه ‌های توانبخشی معمولا شامل طیف وسیعی از تمرینات حرکتی، تقویت عضلات چهار سر ران، درمان های دستی(منوال تراپی)، تمرین ‌های تخصصی جهت راه‌ رفتن دوباره و تمرینات روزمره ی زندگی است. خیلی حائز اهمیت خواهد بود که در طول مدت زمان ریکاوری پس از عمل جراحی زانو، از انجام کارهای سنگین که فشار زیادی به زانوها وارد می کند اجتناب شود.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی پس از جراحی تعویض مفصل زانو – فیزیوتراپی بعد از جراحی زانو – فیزیوتراپی زانو در شریعتی – فیزیوتراپی با بیمه – فیزیوتراپی در قلهک – فیزیوتراپی زانودرد – فیزیوتراپی ورزشی – فیزیوتراپی در پاسداران – فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در ظفر – فیزیوتراپی در میرداماد – فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل در شریعتی – بهترین مرکز فیزیوتراپی شریعتی

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک موثرترین روش درمان غیرجراحی این عارضه است که در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. درد عصب سیاتیک که به عنوان سیاتیک نیز شناخته می شود، یک بیماری شایع است که می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. با این حال، خبر خوب این است که تسکین موثر…

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران در مرکز فیزیوتراپی آیتن توسط متخصصان با تجربه ما و با هدف تشخیص ، ارزیابی و درمان مشکلات ستون فقرات ارائه می شود. ستون فقرات انسان یا ستون مهره‌ای، از 33 مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته‌اند. این مهره ها به پنج ناحیه گردنی، سینه ای، کمری،…

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد فیزیوتراپی ، یک روش غیرتهاجمی برای درمان کمردرد است. این شامل انواع تکنیک ها و تمرینات طراحی شده برای کاهش درد، بهبود عملکرد و جلوگیری از حمله های بعدی کمردرد است.  کمردرد یک بیماری شایع است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این…

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل فیزیوتراپی، شاخه ای تخصصی از مراقبت های بهداشتی، نقش اساسی در مراقبت های بعد از عمل ایفا می کند. این مقاله به اهمیت فیزیوتراپی پس از جراحی و چگونگی کمک به بهبود سریعتر و موثرتر می پردازد. بیمارانی که تحت عمل های ارتوپدی مانند تعویض مفصل زانو و لگن…

درمان سردرد با فیزیوتراپی

درمان سردرد با فیزیوتراپی به عنوان یکی از موثرترین روشهای درمانی در کلینیک فیزیوتراپی آیتن تهران ارائه می شود. سردرد یک بیماری شایع است که می تواند به طور قابل توجهی کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. در حالی که دارو اغلب راه حلی برای تسکین سردرد است، فیزیوتراپی یک رویکرد جایگزین و…

فیزیوتراپی تخصصی کمر درد

فیزیوتراپی تخصصی کمر درد کمر درد یک بیماری شایع است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. چه به دلیل وضعیت نامناسب، فشار عضلانی یا یک بیماری زمینه ای باشد، می تواند ناتوان کننده باشد و کیفیت زندگی فرد را تا حد زیادی کاهش دهد.  این بیماری می تواند…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ