فیزیوتراپی پس از شکستگی استخوان

 1. خانه
 2. بیماری های ارتوپدی
 3. فیزیوتراپی پس از شکستگی استخوان
فیزیوتراپی پس از شکستگی استخوان

فیزیوتراپی پس از شکستگی استخوان یکی از ارکان مهم برنامه توانبخشی پس از این آسیب حاد است که توسط متخصصان با تجربه ما ارائه می شود.

شکستگی استخوان یکی از آسیب های شایع اسکلتی است و درمان آن در درجه اول شامل بیحرکتی (گچ یا بانداژ) و سپس فیزیوتراپی است.

هنگامی که قسمت شکسته بدن از گچ و باند خارج شد، مهم است که اطمینان حاصل شود که بهبودی شما با درمان فیزیوتراپی کامل شده و نیمه التیام نیافته است.

اغلب اوقات، شکستگی ها به دلیل آسیب ناگهانی ایجاد می شوند که بیش از حد ممکن به استخوان فشار وارد می کند، مانند ضربه مستقیم، سقوط از ارتفاع، تصادفات جاده ای، یا افتادن وزنه بر روی بخشی از استخوان. بدن همچنین ممکن است ناشی از یک ضربه غیرمستقیم، مانند افتادن روی دست کشیده و منجر به شکستگی ترقوه (استخوان ترقوه) باشد.

شکستگی همچنین ممکن است نتیجه برخی شرایط پزشکی باشد که استخوان ها را ضعیف می کند، به عنوان مثال. پوکی استخوان، برخی سرطان ها یا استئومیلیت.

چرا فیزیوتراپی پس از شکستگی استخوان مهم است؟

اکثر شکستگی ها یعنی استخوان های شکسته معمولا در شش هفته بهبود می یابند. اما این فقط نیمی از مشکل است. متأسفانه وقتی استرس کافی برای شکستن استخوان در بدن شما وارد می‌شود، معمولاً بسیاری از بافت‌ها و ساختارهای نرم دیگر در این فرآیند آسیب دیده‌اند. به این موارد استفاده متداول از بیحرکتی در گچ را اضافه کنید، سفتی مفاصل و ضعف عضلانی قابل توجهی خواهید داشت.

این حتی ممکن است بر مفاصلی که به نظر می رسد مرتبط با شکستگی نیستند، تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، شکستگی شانه ممکن است منجر به سفت شدن آرنج یا مچ دست شود، فقط به این دلیل که شانه خود را برای چند هفته در بند نگه داشته اید.

عوامل خطر مرتبط با شکستگی

خطر شکستگی شما تا حدی به سن شما بستگی دارد. شکستگی استخوان در دوران کودکی بسیار شایع است، اگرچه شکستگی‌های کودکان معمولاً کمتر از شکستگی در بزرگسالان است. بیشتر استخوان های انسان به طرز شگفت آوری قوی هستند و به طور کلی می توانند در برابر نیروهای نسبتاً قوی مقاومت کنند. با این حال، اگر این نیرو بیش از حد قوی باشد، یا مشکلی در استخوان وجود داشته باشد، ممکن است شکسته شود.

با افزایش سن، استخوان‌های شما شکننده می‌شوند و احتمال شکستگی‌های ناشی از زمین خوردن که در جوانی رخ نمی‌دهد، بیشتر می‌شود. هر چه سن ما بالاتر می رود، استخوان های ما نیروی کمتری می توانند تحمل کنند.

درمان شکستگی استخوان

یک استخوان شکسته نیاز به مراقبت پزشکی فوری برای بهبودی مناسب و تراز شدن استخوان دارد.

رای درمان شکستگی، بیمار ابتدا توسط یک پزشک مدیریت می‌شود که در مورد گزینه‌های مدیریتی تصمیم می‌گیرد، چه موارد زیر باشد:

محافظه کارانه: مدیریت محافظه کارانه استخوان های شکسته را می توان با بی حرکتی با گچ گیری یا اسپلینت انجام داد

جراحی: مداخله جراحی شامل استفاده از پین‌ها، پیچ‌ها یا میله‌های فلزی برای نگه‌داشتن قطعات شکستگی در جای خود است.

توانبخشی با فیزیوتراپی پس از شکستگی استخوان برای بازیابی قدرت و عملکرد عضلانی برای تکمیل درمان شکستگی مورد نیاز است.

البته نوع درمان بر اساس نوع شکستگی متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی، درمان با برداشتن گچ آغاز می شود. تمرینات تقویتی و دامنه حرکتی تهاجمی معمولاً باید تا بهبودی استخوان صبر کنند. فیزیوتراپیست همچنین ممکن است نیاز بیمار به وسایل کمک حرکتی را ارزیابی کند و به شما پیشنهاد و آموزش دهد که از وسایل کمکی در طول بهبودی استفاده کنید. آموزش راه رفتن نیز هر جا که لازم باشد انجام می شود.

چه زمانی باید فیزیوتراپی پس از شکستگی استخوان را شروع کرد؟

فیزیوتراپی اغلب توسط پزشکان برای تسریع روند بهبود پس از تراز شدن استخوان توصیه می شود. تکنیک های درمان دستی فیزیوتراپی، الکتروتراپی، تکنیک ها و تمرینات تحرک مفصلی به تقویت استخوان و بافت اطراف کمک می کند. این فرآیند با تسریع بهبود، کاهش درد و تورم و بهبود دامنه حرکتی به بهبودی بیمار کمک می کند.

فیزیوتراپیست در مراحل مختلف دوره بهبودی مشارکت خواهد داشت.

اگر شکستگی به روش جراحی یا محافظه کارانه مدیریت شده باشد. ممکن است یک فیزیوتراپیست در روزهای اولیه به شما مراجعه کند.

فیزیوتراپیست می تواند در درمان شکستگی به شما کمک کند:

 • محدودیت های تحمل وزن را درک کنید
 • به شما یاد می دهد که چگونه از وسایل کمکی مانند عصا، عصا یا واکر برای راه رفتن، بالا و پایین رفتن از پله ها استفاده کنید.
 • تقویت و استفاده از عضلات سایر اندام ها (که تحت تأثیر شکستگی قرار نمی گیرند) برای تحمل بار قسمت شکسته.

فیزیوتراپی در منزل پس از شکستگی استخوان

فیزیوتراپی در منزل برای افرادی که به دلیل آسیب نمی توانند خانه را ترک کنند اختصاص دارد. فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند در استفاده از دستگاه کمکی خود در محیط خانه خود استاد شوید. همچنین ممکن است برای بهبود استقامت کلی خود و تقویت عضله اطراف شکستگی تمریناتی انجام دهید. در خانه شما، فیزیوتراپیست شما همچنین می‌تواند محیط خانه شما را ارزیابی کند و توصیه‌هایی برای انجام تنظیمات جزئی ارائه دهد تا به شما امکان می‌دهد راحت و ایمن در خانه خود حرکت کنید.

اهداف فیزیوتراپی پس از شکستگی استخوان

 • کاهش درد (در صورت وجود)،
 • افزایش قدرت، تحرک و …
 • شما را از نظر عملکردی مستقل کند.

فیزیوتراپی پس از شکستگی استخوان اغلب بر از بین بردن اثرات منفی بی حرکتی متمرکز است. یک فیزیوتراپیست از ترکیبی از تکنیک ها و تجهیزات درمانی برای رفع نگرانی های شما و عوارض پس از شکستگی استخوان استفاده می کند:

 • ممکن است از عوامل یا روش های فیزیکی برای کمک به کاهش درد و تورم استفاده شود.
 • همچنین ممکن است از تحریک الکتریکی (TENS) برای کمک به بهبود جذب عضلات استفاده شود.
  وزنه ها، نوارهای مقاومتی و سایر تجهیزات ممکن است برای بهبود قدرت و تحرک عضلات و مفاصل در داخل و اطراف شکستگی استفاده شوند.
 • ماساژ اسکار و موبیلیزاسیون می تواند به کاهش چسبندگی اسکار پس از مداخله جراحی کمک کند.

فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در کلینیک و‌ منزل (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

مقالات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل پس از جراحی

فیزیوتراپی در منزل در تهرانپارس

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک موثرترین روش درمان غیرجراحی این عارضه است که در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. درد عصب سیاتیک که به عنوان سیاتیک نیز شناخته می شود، یک بیماری شایع است که می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. با این حال، خبر خوب این است که تسکین موثر…

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران در مرکز فیزیوتراپی آیتن توسط متخصصان با تجربه ما و با هدف تشخیص ، ارزیابی و درمان مشکلات ستون فقرات ارائه می شود. ستون فقرات انسان یا ستون مهره‌ای، از 33 مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته‌اند. این مهره ها به پنج ناحیه گردنی، سینه ای، کمری،…

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد فیزیوتراپی ، یک روش غیرتهاجمی برای درمان کمردرد است. این شامل انواع تکنیک ها و تمرینات طراحی شده برای کاهش درد، بهبود عملکرد و جلوگیری از حمله های بعدی کمردرد است.  کمردرد یک بیماری شایع است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این…

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل فیزیوتراپی، شاخه ای تخصصی از مراقبت های بهداشتی، نقش اساسی در مراقبت های بعد از عمل ایفا می کند. این مقاله به اهمیت فیزیوتراپی پس از جراحی و چگونگی کمک به بهبود سریعتر و موثرتر می پردازد. بیمارانی که تحت عمل های ارتوپدی مانند تعویض مفصل زانو و لگن…

درمان سردرد با فیزیوتراپی

درمان سردرد با فیزیوتراپی به عنوان یکی از موثرترین روشهای درمانی در کلینیک فیزیوتراپی آیتن تهران ارائه می شود. سردرد یک بیماری شایع است که می تواند به طور قابل توجهی کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. در حالی که دارو اغلب راه حلی برای تسکین سردرد است، فیزیوتراپی یک رویکرد جایگزین و…

فیزیوتراپی تخصصی کمر درد

فیزیوتراپی تخصصی کمر درد کمر درد یک بیماری شایع است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. چه به دلیل وضعیت نامناسب، فشار عضلانی یا یک بیماری زمینه ای باشد، می تواند ناتوان کننده باشد و کیفیت زندگی فرد را تا حد زیادی کاهش دهد.  این بیماری می تواند…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ