فیزیوتراپی چیست؟

 1. خانه
 2. معرفی رشته های توانبخشی
 3. فیزیوتراپی
 4. فیزیوتراپی چیست؟
فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی شاخه ای از پزشکی در حوزه توانبخشی است که با هدف کمک به بیماران در حفظ و بهبود توانایی های فیزیکی خود انجام می شود.

فیزیوتراپیست ها که متخصصان این رشته هستند، با بیمارانی کار می کنند که حرکات آنها ممکن است به دلیل افزایش سن، بیماری، عوامل محیطی یا خطرات ورزشی تضعیف شود.

فیزیوتراپی همچنین به معنای درمان هر گونه درد، بیماری یا آسیب با ابزارهای فیزیکی است.

فیزیوتراپی یک رویکرد حیاتی و جامع است که به شما کمک می کند توانایی بدن خود را برای حرکت و عملکرد در تمام کارهایی که انجام می دهید بهینه کنید.

یک فیزیوتراپیست به دنبال شناسایی و به حداکثر رساندن کیفیت زندگی و پتانسیل حرکتی از طریق پیشگیری، مداخله (درمان)، ارتقاء، توانبخشی و تطابق است.

 • تطابق به معنای ایجاد تناسب یا توانایی در انجام کاری است.
 • توانبخشی به معنای ایجاد تناسب اندام یا توانایی برای انجام کاری است که دیگر نمی‌توانست آن را به
 • درستی یا اصلاً انجام دهد، اما قبلاً قادر به انجام آن بود – یعنی بازیابی یک توانایی یا توانایی.
  ارتقا به معنای فرآیند توانمند ساختن افراد برای افزایش کنترل و بهبود سلامت خود است.

فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی یک علم سلامت بالینی است فیزیوتراپی درمان جایگزین نیست. این یک علم بهداشت بالینی است. فیزیوتراپیست ها به مطالعه موضوعات علوم پزشکی در دانشکده پزشکی می پردازند که شامل آناتومی، فارماکولوژی، فیزیولوژی و بسیاری موارد دیگر می شود تا به آموزش های بهداشتی مورد نیاز برای پیشگیری، تشخیص، درمان، توانبخشی و غیره بیماران مبتلا به مشکلات جسمانی دست یابند.

فیزیوتراپیست در بیمارستان ها، مطب های عمومی ، خصوصی ، در تیم های ورزشی به عنوان بخش مهمی از کادر درمان و … فعالیت می کند.

فیزیوتراپیست واجد شرایط در معاینه و درمان افراد مبتلا به بیماری های قلبی، اسکلتی عضلانی و عصبی-عضلانی متخصص است. تمرکز بر شرایط و مشکلاتی که توانایی های بیماران را برای حرکت و عملکرد موثر تضعیف می کند.

اهمیت فیزیوتراپی چیست؟

شما هر روز از بدن خود استفاده می کنید، بنابراین مراقبت از آن می تواند تأثیر زیادی بر سلامت و شادی کلی شما داشته باشد.

فیزیوتراپی یک حرفه پزشکی شناخته شده است که می تواند به شما کمک کند تا در صورت آسیب، بیماری، ناتوانی یا درد، سلامت خود را با بازگرداندن حرکت و عملکرد به بدن ارتقا دهید.

فیزیوتراپی برای چه کسانی مناسب است؟

فیزیوتراپی برای همه مناسب است. چه مشکل شدید یا یک تحریک کوچک داشته باشید، متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما در مرکز فیزیوتراپی در تهرانپارس می توانند به شما کمک کنند تا احساس بهتری داشته باشید.

ما با طیف وسیعی از سطوح تناسب اندام و اهداف رفاهی به افراد در هر سن و پیشینه کمک می کنیم.

موارد کاربرد فیزیوتراپی چیست؟

 • صدمات یا دردهای ناگهانی، مانند آسیب های ورزشی همچون پارگی رباط های زانو ، دررفتگی های مفصلی ، شکستگی استخوان ها ، گرفتگی عضلانی که بطور ناگهانی و به دلیل پوسچر نامناسب رخ می دهد و …
 • دردهای مزمن مفصلی و عضلانی مانند کمردرد ، گردن درد ، زانودرد و …
 • به حداکثر رساندن عملکرد ورزشی و جلوگیری از آسیب.
 • بهبودی و توانبخشی پس از مراقبت های بیمارستانی، جراحی های ارتوپدی همچون جراحی تعویض مفصل زانو و لگن
 • مشکلات ستون فقرات مانند آسیب دیسک ها ، تنگی کانال نخاعی و …
 • شرایط اسکلتی عضلانی مزمن (طولانی مدت) مانند آرتریت ، آرتروز مفاصل یا پوکی استخوان.
 • هر نوع ناتوانی یا نقصی که بر تحرک یا حرکت عضلات تأثیر بگذارد مانند سکته مغزی ، آسیب نخاعی و …
 • بیماریهای مادرزادی کودکان مانند فلج مغزی ، دیستروفی عضلانی و …
 • و … بسیاری مشکلات دیگر که فیزیوتراپی می تواند در آن ها کمک کننده باشد.

فیزیوتراپی چیست؟

متدها و مدالیته های فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپیست ها ممکن است از طیف وسیعی از تکنیک ها و درمان های مختلف، بسته به نیازها و موقعیت های فردی شما استفاده کنند.

تکنیک های درمان دستی یا همان منوال تراپی یکی از بخش های اصلی در برنامه فیزیوتراپی در اغلب موارد است ، درمان دستی و ماساژ کمک زیادی به بهبود وضعیت مفاصل و بافت های نرم بدن بیماران می کند.

تکنیک های الکتروتراپی ، لیزر درمانی با لیزر پرتوان و کم توان ، مگنت تراپی ، شاک ویو تراپی و … نیز برای کمک به تسکین درد و تسریع روند بهبودی توسط متخصصان فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرند.

تمرینات ورزشی نیز بخش اصلی درمان با فیزیوتراپی هستند که با توجه به شرایط هر بیمار بطور منحصر بفرد توسط فیزیوتراپیست تنظیم می شوند.

نکات پایانی

فیزیوتراپی به بازگرداندن حرکت و عملکرد تا حد امکان به حالت طبیعی کمک می کند، زمانی که فردی تحت تأثیر آسیب، بیماری یا ناتوانی رشدی یا دیگر قرار می گیرد.

فیزیوتراپیست ها در طیف گسترده ای از شرایط بهداشتی مانند مراقبت های ویژه، بیماری های روانی، بهبودی سکته مغزی، سلامت شغلی و مراقبت از سالمندان کار می کنند.

فیزیوتراپی از رویکردهای فیزیکی برای ارتقا، حفظ و بازیابی بهزیستی فیزیکی، روانی و اجتماعی با در نظر گرفتن تغییرات وضعیت سلامت استفاده می کند.

فیزیوتراپی مبتنی بر علم است و متعهد به گسترش، بکارگیری، ارزیابی و بررسی شواهدی است که پایه و اساس عمل و ارائه آن را نشان می دهد.

فیزیوتراپیست های با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی در منزل (فیزیوتراپی در تهرانپارس) دانش، مهارت ها و رویکرد خود را برای بهبود طیف گسترده ای از مشکلات فیزیکی مرتبط با “سیستم های” مختلف بدن ترکیب می کنند.

آنها به طور خاص سیستم عصبی عضلانی (مغز و سیستم عصبی)، اسکلتی عضلانی (بافت های نرم، مفاصل و استخوان ها)، سیستم های قلبی عروقی و تنفسی (قلب و ریه ها و فیزیولوژی مرتبط) را درمان می کنند.

 

نویسنده: فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در منزل و کلینیک (تهران و کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی چیست؟ – فیزیوتراپی کمردرد در تهرانپارس– فواید فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل توسط خانم – قیمت فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل توسط آقا – فیزیوتراپی در بلوار پروین – فیزیوتراپی خوب در تهرانپارس شرقی – فیزیوتراپی در فلکه سوم تهرانپارس – فیزیوتراپی در شمال تهران – تعرفه فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی در منزل نیاوران – فیزیوتراپی در منزل مجیدیه – فیزیوتراپی در منزل هروی – فیزیوتراپی در منزل پاسداران – فیزیوتراپی در منزل با بیمه تکمیلی – فیزیوتراپی در فلکه دوم تهرانپارس

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک

فیزیوتراپی کف لگن با بیوفیدبک یکی از روشهای درمان اختلالات کف لگن و مشکلات ناشی از اختلال در عملکرد عضلات کف لگن است. بیوفیدبک ابزاری است که برای توانبخشی کف لگن استفاده می شود. این تکنیک شامل قرار دادن یک وسیله کوچک در پایین بدن هنگام انجام تمرینات کف لگن است. این دستگاه محرک های…

فیزیوتراپی اختلالات کف لگن

فیزیوتراپی اختلالات کف لگن یک درمان موثر و مناسب برای شرایط شایعی مانند بی اختیاری ادرار و مدفوع، افتادگی اندام لگن و دردهای لگنی مزمن است. فیزیوتراپی کف لگن شامل تقویت عضلات کف لگن، آرامش و هماهنگی برای کمک به درمان سفتی یا ضعف عضلات کف لگن و مشکلات مرتبط با آن است. هنگامی که…

فیزیوتراپی در میرداماد

فیزیوتراپی در میرداماد طرف قرارداد با بیمه های پایه و تکمیلی توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ما ارائه می شود. فیزیوتراپی از تکنیک های اثبات شده برای کمک به بازگرداندن حرکت و عملکرد هر فردی که تحت تأثیر آسیب، ناتوانی یا وضعیت سلامتی قرار گرفته است استفاده می کند. این یک روش درمانی…

اهمیت فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی

اهمیت فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی سکته مغزی یک آسیب مغزی ناگهانی است که زمانی رخ می دهد که جریان خون به بخشی از مغز قطع شود و معمولا به دلیل انسداد یکی از عروق مغزی به دلیل وجود لخته خود و در موارد کمتر پارگی یکی از عروق مغزی رخ می دهد. سکته مغزی…

فیزیوتراپی کمردرد در شریعتی

فیزیوتراپی کمردرد در شریعتی توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ما (طرف قرارداد با بیمه ها) ارائه می شود. ستون فقرات از 33 استخوان به نام مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته اند. 7 عدد در گردن، 12 عدد در قسمت میانی پشت و 5 عدد در قسمت تحتانی کمر وجود…

فیزیوتراپی زنان در شریعتی

فیزیوتراپی زنان در شریعتی برای کمک به مشکلات مرتبط با اختلال در عملکرد عضلات کف لگن ، کمردرد و … توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی در شریعتی (طرف قرارداد با بیمه) یا توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما ارائه می شود. فیزیوتراپی نقش مهمی در افزایش سلامت بانوان و بهبود کیفیت زندگی آن ها…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ