مزایای فیزیوتراپی سکته مغزی

 1. خانه
 2. بیماری های مغز و اعصاب
 3. سکته مغزی
 4. مزایای فیزیوتراپی سکته مغزی
مزایای فیزیوتراپی سکته مغزی

مزایای فیزیوتراپی سکته مغزی

سکته مغزی یک آسیب مغزی است که می تواند منجر به ناتوانی طولانی مدت شود. حدود دو سوم از بازماندگان سکته مغزی به نوعی توانبخشی نیاز دارند.

در طول سکته، جریان خون به بخشی از مغز مختل می شود. اتصالات آسیب دیده بین مغز و بدن می تواند منجر به از دست دادن عملکرد شود. سکته مغزی می تواند قسمت های مختلف مغز را تحت تاثیر قرار دهد و مشکلاتی ایجاد کند، از جمله:

 • فلج در یک یا هر دو طرف بدن.
 • از دست دادن احساس در قسمت های بدن درگیر.
 • ضعف عضلانی.
 • مشکلات تعادل و راه رفتن
 • اختلال گفتار.
 • مشکل یا ناتوانی در انجام برخی حرکات.
 • مشکل در تفکر، حل مسئله یا احساسات.

فیزیوتراپیست ها افراد مبتلا به سکته را درمان می کنند و به آنها کمک می کنند تا سریعتر و قوی تر بهبود یابند.

سکته مغزی هر فرد را به طور متفاوتی تحت تاثیر قرار می دهد. علائم به اندازه و محل سکته مغزی بستگی دارد. فیزیوتراپیست علائم شما را ارزیابی می کند و بر اساس نیازها و اهداف خاص شما یک برنامه درمانی طراحی می کند. هدف بلند مدت فیزیوتراپی تحریک ریکاوری مغز و آموزش مجدد عضلات برای حرکت است. همچنین می تواند به بازماندگان کمک کند تا استقلال و توانایی انجام فعالیت های روزانه را دوباره به دست آورند.

مزایای فیزیوتراپی سکته مغزی

 • بهبودی پس از آسیب مغزی و از دست دادن عملکرد عضلانی.
 • اعصاب و عضلات آسیب دیده را تحریک می کند.
 • کاهش سفتی و حفظ گردش خون در عضلات و اعصاب آسیب دیده.
 • یادگیری دوباره حرکات و فعالیت ها
 • رسیدن به بیشترین عملکرد و استقلال ممکن
 • بازیابی تحرک و قدرت بدنی
 • جلوگیری از ضعف و آتروفی عضلات
 • بهبودی بهتر و سریعتر

فیزیوتراپیست ها در طول دوره بهبودی بیماران خود را تشویق می کنند. آنها به بازماندگان سکته کمک می کنند تا هر چه سریعتر استقلال خود را به دست آورند.

سکته مغزی یکی از علل اصلی ناتوانی طولانی مدت بزرگسالان است. توانبخشی زودهنگام می تواند به طور قابل توجهی احتمال بهبود موفقیت آمیز سکته را افزایش دهد. توانبخشی سکته مغزی شامل یک برنامه درمانی هدفمند است که برای کمک به بیماران برای بازیابی عملکرد از دست رفته و بازیابی استقلال طراحی شده است. در حالی که هر بازمانده سکته مغزی برنامه توانبخشی متفاوتی خواهد داشت، بسیاری از آنها شامل ترکیبی سفارشی از درمان های فیزیوتراپی ، کاردرمانی و گفتاردرمانی هستند.

مزایای فیزیوتراپی سکته مغزی و سایر درمان های توانبخشی سکته مغزی

تحرک را بازیابی می کند

پس از سکته مغزی، بیماران ممکن است تغییرات شدیدی را در تحرک تجربه کنند، از جمله ضعف یا فلج در یک طرف بدن، سفت یا سفت شدن ماهیچه‌ها، سرگیجه و سایر مشکلات تعادلی، و مشکلات در برنامه‌ریزی یا هماهنگی، که منجر به حرکات ناشیانه یا آهسته می‌شود. تغییرات در حس، مانند بی حسی یا حساسیت بیش از حد، همراه با تورم، خستگی و درد نیز شایع است.

توانبخشی سکته مغزی به بیماران کمک می کند تا توانایی هایی را که در اثر سکته مغزی از دست داده یا آسیب دیده اند، از طریق حرکات و تمرینات تجویز شده خاص، تحریک الکتریکی یا حمایت از بریس های موقت، به دست آورند. توانبخشی سکته مغزی همچنین می تواند به بیماران کمک کند تا یاد بگیرند که چگونه با ناتوانی دائمی سازگار شوند و از وسایل کمکی مانند ویلچر و واکر استفاده کنند. 

برای بهره مندی از مزایای فیزیوتراپی سکته مغزی با متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی در منزل و کلینیک در ارتباط باشید: ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

مزایای فیزیوتراپی سکته مغزی

استقلال را در فعالیت های روزمره زندگی به حداکثر می رساند

ضعف، فلج و تغییرات عضلانی اغلب بر بازوها و دست‌های بیماران سکته مغزی تأثیر می‌گذارد و انجام عملکردهای حرکتی ظریف لازم برای غذا خوردن، لباس پوشیدن و بهداشت شخصی را که از ویژگی‌های بارز زندگی مستقل هستند، دشوار می‌سازد.

به عنوان بخشی از فرآیند توانبخشی، بیماران سکته مغزی ممکن است حرکت را برای کارهای روزمره تمرین کنند و تکرار به عنوان کلید بازیابی عملکرد است. سایر بیماران ممکن است برای کمک به بهبود هماهنگی، بازی های ویدیویی انجام دهند. همچنین می توان از تحریک الکتریکی سطح پایین برای کمک به تقویت عضلات ضعیف استفاده کرد. هدف از توانبخشی سکته مغزی کمک به بیماران برای بازیابی توانایی های از دست رفته و به حداکثر رساندن استقلال است. گاهی اوقات این به معنای یادگیری روش های جایگزین برای انجام وظایف روزانه است.

مهارت های ارتباطی و شناختی را تقویت می کند

توانایی های گفتاری و ارتباطی اغلب پس از سکته مغزی به دلیل ضعف یا فلج عضلات داخل و اطراف دهان، لب ها، زبان و تارهای صوتی آسیب می بینند. سکته مغزی همچنین می‌تواند بر هماهنگی ماهیچه‌ها و توانایی‌های شناختی مانند حافظه، تفکر و قضاوت تأثیر بگذارد، به این معنی که بیماران نه تنها در صحبت کردن، خواندن و نوشتن مشکل دارند، بلکه در درک دیگران هنگام صحبت یا اشاره نیز مشکل دارند.

یک برنامه گفتار درمانی جامع و سفارشی می تواند به بیماران کمک کند تا راحت تر با هم ارتباط برقرار کنند. این ممکن است شامل تمرین با صحبت کردن و گوش دادن یا استفاده از حرکات یا وسایل کمکی برای انتقال پیام باشد. گفتار درمانی همچنین به تقویت عضلات و هماهنگی برای بهبود سرعت، ریتم و دقت گفتار بیمار کمک می کند.

از سلامت روان حمایت می کند

معمولاً بیماران در مورد پیشرفت و محدودیت های خود پس از سکته ناامید، افسرده یا مضطرب می شوند. برنامه های توانبخشی سکته مغزی گاهی شامل مشاوره به عنوان بخشی از برنامه درمانی کلی، همراه با گروه های حمایتی و آموزش خانواده است که می تواند به خانواده ها کمک کند تا از عزیزانی که پس از سکته بهبود می یابند، مراقبت کنند.

تغییرات عاطفی و شخصیتی پس از سکته شایع است، از جمله واکنش های اغراق آمیز، احساسات خارج از زمینه، تحریک پذیری یا پرخاشگری، و حتی رفتارهای غیرقابل مهار یا تکانشی. درمان شناختی رفتاری می تواند همراه با آموزش مدیریت رفتاری و دارو کمک کند.

مبتلایان به سکته مغزی زمانی که به انواع حمایت های جسمی و روانی دسترسی داشته باشند، شانس بیشتری برای داشتن یک زندگی پربار و معنادار دارند.

توانبخشی سکته مغزی می تواند به معنای تفاوت بین بازیابی استقلال روزانه و باقی ماندن آسیب شدید باشد، بنابراین اگر شما یا یکی از عزیزانتان اخیراً دچار سکته مغزی شده اید، با متخصصان فیزیوتراپی در منزل و کلینیک ما در ارتباط باشید.

فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در کلینیک و‌ منزل (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

مقالات مرتبط :

دلایل و عوامل خطر سکته مغزی

فیزیوتراپی در منزل برای سکته مغزی

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کودک فلج مغزی

فیزیوتراپی برای کودک فلج مغزی امری ضروری است و کمک زیادی به تخفیف عوارض و بهبود شرایط کودکان مبتلا به این عارضه می کند. فلج مغزی (CP) علت اصلی ناتوانی عصبی دوران کودکی است و شایع ترین ناتوانی رشد جسمانی در دوران کودکی است که شامل گروهی از اختلالات رشد حرکتی و وضعیتی است که…

اسپوندیلولیز

اسپوندیلولیز یا شکستگی استرسی ستون مهره ها زمانی اتفاق می افتد که مشکلی در ستون فقرات باعث ایجاد یک ترک یا شکستگی کوچک بین دو مهره (استخوان های ستون فقرات) شود. اسپوندیلولیز باعث کمردرد می شود اما معمولاً بدون جراحی قابل درمان است. درمان هایی مانند دارو درمانی و فیزیوتراپی زمانی که زودتر شروع شوند…

فیزیوتراپی آسیب های ورزشی

فیزیوتراپی آسیب های ورزشی یکی از حوزه های تخصصی فیزیوتراپی است که به ارزیابی ، درمان و توانبخشی آسیب های ورزشی می پردازد. کشیدگی عضلانی، رگ به رگ شدن رباط و مشکلات تاندون مانند آرنج تنیس بازان یا تاندینوپاتی آشیل از جملخ شایع ترین آسیب های ورزشی هستند که متخصصان فیزیوتراپی در درمان و توانبخشی…

فیزیوتراپی پس از جراحی

فیزیوتراپی پس از جراحی برای بهبودی بهتر و سریع تر و کاهش عوارض ناشی از جراحی همچون درد ، تورم و کاهش دامنه حرکتی ضروری است. انجام یک جراحی موفقیت آمیز به این معنی نیست که می توانید از یک زندگی سالم که قبل از ورود به سالن جراحی در آن زندگی می کردید لذت…

فیزیوتراپی برای بیمار ام اس

فیزیوتراپی برای بیمار ام اس نقش موثر و کمک کننده ای در مدیریت علائم و غلبه بر چالش ها و مشکلات ناشی از این بیماری پیشرونده عصبی دارد. رشته های عصبی توسط یک غلاف میلین احاطه شده اند که از آنها محافظت می کند. میلین همچنین به اعصاب کمک می کند تا سیگنال های الکتریکی…

فیزیوتراپی در منزل برای فلج مغزی

فیزیوتراپی در منزل برای فلج مغزی توسط متخصصان فیزیوتراپی در منزل ما در کلیه مناطق تهران بزرگ و کرج ارائه می شود. فلج مغزی (CP) در مجموع به مجموعه ای از اختلالات عصبی اشاره می کند که بر حرکت و هماهنگی تأثیر می گذارد. این بیماری در اثر آسیب مغزی یا ناهنجاری در رشد مغز…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ