درمان بی اختیاری گاز روده با بیوفیدبک

درمان بی اختیاری گاز روده با بیوفیدبک

درمان بی اختیاری گاز روده با بیوفیدبک یکی از روشهای موثر درمانی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود.

درمانگران ما خدمات فیزیوتراپی کف لگن را برای درمان مشکلات ناشی از اختلال در عملکرد عضلات کف لگن را ارائه می دهند.

بی اختیاری گاز معده و روده هر گونه از دست دادن تصادفی یا غیرارادی باد از روده است. این یک اختلال در عملکرد روده است که به این معنی است که وقتی باد را عبور می دهید بیشتر قابل توجه است زیرا نمی توانید آن را مهار کنید.

ایجاد و خروج کنترل شده باد بخشی از یک سیستم گوارشی طبیعی و سالم است و نمی توان و نباید به طور کامل از آن جلوگیری کرد.

گازی که آزاد می کنید ترکیبی از هوا (که هنگام خوردن، نوشیدن یا سیگار می بلعید) و گازی است که توسط میکروبیوتای روده بزرگ (میکروهای زنده) در سیستم گوارش شما هنگام تجزیه غذا تولید می شود.

اگر اسفنکتر داخلی شما آسیب عصبی داشته باشد، ممکن است هنگام عبور گاز توسط آن تحریک نشوید، بنابراین می‌توانید بدون اینکه بدانید باد می‌آید از آن عبور کنید. اگر میل به عبور باد دارید، اسفنکتر خارجی خود را منقبض می‌کنید تا آن را تا زمان مناسب نگه دارید. اگر این اسفنکتر آسیب دیده یا ضعیف باشد، ممکن است کنترلی بر توقف گاز نداشته باشید.

60 درصد از افراد مبتلا به بی اختیاری مدفوع (از دست دادن غیرارادی مدفوع از روده های خود) نیز بی اختیاری گاز معده را تجربه می کنند، اما اغلب به صورت جداگانه رخ می دهد. مردان و زنان در هر سنی ممکن است از آن رنج ببرند و اگر چه تهدید کننده زندگی نیست، بی اختیاری گاز معده می تواند منجر به انزوای اجتماعی، افسردگی و اضطراب شود.

بیوفیدبک چیست؟

بیوفیدبک ابزاری برای آموزش مجدد عصبی-عضلانی است که می‌توانیم از آن برای تشخیص درست عملکرد برخی فرآیندهای بدنمان استفاده کنیم. این یک فرآیند بدون درد است که از یک کامپیوتر و یک مانیتور ویدیویی برای نمایش عملکردهای بدن استفاده می کند که معمولاً از آن آگاه نیستیم.

حسگرهای ویژه این عملکردها را اندازه گیری می کنند، که به صورت صداهایی که می توانیم بشنویم یا به صورت نمودارهای خطی که می توانیم روی صفحه کامپیوتر ببینیم نمایش داده می شوند. به این ترتیب اطلاعات بیشتری در مورد نحوه عملکرد بدن خود دریافت می کنیم.

یک درمانگر به ما کمک می کند از این اطلاعات نمایش داده شده برای اصلاح یا تغییر پاسخ های غیرعادی به الگوهای طبیعی تر استفاده کنیم. این ممکن است به معنای افزایش پاسخ، کاهش پاسخ، یا یادگیری هماهنگی مؤثرتر دو پاسخ باشد.

درمان بی اختیاری گاز روده با بیوفیدبک چگونه است؟

کنترل روده یک عملکرد اساسی در بدن است که می تواند با بیوفیدبک شکل بگیرد.

کنترل روده چیزی است که اکثر ما در سال های اولیه کودکی خود به آن مسلط هستیم. هنگامی که کنترل برقرار شد، ما خیلی کم به این فرآیندها فکر می کنیم. یعنی تا زمانی که مشکلی پیش بیاید.

بیماری، ضربه یا تغییرات مرتبط با افزایش سن در بدن ممکن است توانایی ما را برای فرمان دادن به این عملکرد حیاتی بدن مختل کند. تکنیک‌های بیوفیدبک به ما کمک می‌کنند تا این الگوهای آموخته‌ شده را دوباره ایجاد کنیم. این فناوری به ما امکان می دهد فرآیندهای معیوب را مجدداً آموزش دهیم و عملکرد عادی تر را بازیابی کنیم.

بیوفیدبک و تمرینات تقویتی در منزل یک گزینه درمانی غیر تهاجمی و غیرجراحی است که نشان داده شده است علائم را در درصد زیادی از افراد کاهش می دهد. با این حال، مزایای بیوفیدبک از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود.

شرکت در این درمان بی اختیاری گاز روده با بیوفیدبک می تواند به بازیابی حس کنترل شخصی که ممکن است در نتیجه برخورد با اختلال عملکردی روده از دست رفته باشد، کمک کند.

چه اختلالاتی را می توان با بیوفیدبک درمان کرد؟

درمان بیوفیدبک ممکن است برای درمان انواع اختلالات روده از جمله بی اختیاری مدفوع و گاز، یبوست، اسپاسم دردناک عضلات کف لگن و علائم مرتبط با سندرم روده تحریک پذیر استفاده شود.

هنگام بررسی گزینه های درمانی مهم است که با یک فیزیوتراپیست متخصص سلامت لگن مشورت کنید. ممکن است یک یا چند آزمایش تشخیصی مختلف پیشنهاد شود. قبل از انجام درمان بی اختیاری، ارزیابی کامل عضلات و اعصاب در کف لگن باید انجام شود.

به منظور اجرای یک برنامه آموزش مجدد عصبی عضلانی که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد، اطلاعات دقیق مربوط به علائم شما باید به پزشک و درمانگر شما داده شود. هنگامی که ارزیابی انجام شد، گزینه درمانی صحیح می تواند اجرا شود.

جلسات درمانی ممکن است متفاوت باشد. فردی با مشکل غیر عصبی ممکن است به طور متوسط 6 تا 8 جلسه درمانی در یک دوره سه ماهه نیاز داشته باشد. جلسات درمانی ممکن است به صورت هفتگی برنامه ریزی شود و با ایجاد بهبود، دفعات آن کاهش یابد.

تمرین در خانه کلید بهبود است. مهم است که آنچه را که در جلسات درمانی آموخته‌اید، بگیرید و همین تمرین‌ ها و استراتژی‌ ها را در خانه به کار ببرید. تکرار الگوهای صحیح و استفاده از این الگوها در موقعیت های روزمره برای برقراری مجدد کنترل روده حیاتی است.

تحقیقات نشان می دهد که کاهش متوسط علائم بین 75 تا 80 درصد با این نوع درمان امکان پذیر است. بیوفیدبک یک جایگزین درمانی مهم برای افراد مبتلا به اختلالات روده ارائه می دهد.

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ