درمان بی اختیاری گاز روده با بیوفیدبک

درمان بی اختیاری گاز روده با بیوفیدبک

درمان بی اختیاری گاز روده با بیوفیدبک یکی از روشهای موثر درمانی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود.

درمانگران ما خدمات فیزیوتراپی کف لگن را برای درمان مشکلات ناشی از اختلال در عملکرد عضلات کف لگن را ارائه می دهند.

بی اختیاری گاز معده و روده هر گونه از دست دادن تصادفی یا غیرارادی باد از روده است. این یک اختلال در عملکرد روده است که به این معنی است که وقتی باد را عبور می دهید بیشتر قابل توجه است زیرا نمی توانید آن را مهار کنید.

ایجاد و خروج کنترل شده باد بخشی از یک سیستم گوارشی طبیعی و سالم است و نمی توان و نباید به طور کامل از آن جلوگیری کرد.

گازی که آزاد می کنید ترکیبی از هوا (که هنگام خوردن، نوشیدن یا سیگار می بلعید) و گازی است که توسط میکروبیوتای روده بزرگ (میکروهای زنده) در سیستم گوارش شما هنگام تجزیه غذا تولید می شود.

اگر اسفنکتر داخلی شما آسیب عصبی داشته باشد، ممکن است هنگام عبور گاز توسط آن تحریک نشوید، بنابراین می‌توانید بدون اینکه بدانید باد می‌آید از آن عبور کنید. اگر میل به عبور باد دارید، اسفنکتر خارجی خود را منقبض می‌کنید تا آن را تا زمان مناسب نگه دارید. اگر این اسفنکتر آسیب دیده یا ضعیف باشد، ممکن است کنترلی بر توقف گاز نداشته باشید.

60 درصد از افراد مبتلا به بی اختیاری مدفوع (از دست دادن غیرارادی مدفوع از روده های خود) نیز بی اختیاری گاز معده را تجربه می کنند، اما اغلب به صورت جداگانه رخ می دهد. مردان و زنان در هر سنی ممکن است از آن رنج ببرند و اگر چه تهدید کننده زندگی نیست، بی اختیاری گاز معده می تواند منجر به انزوای اجتماعی، افسردگی و اضطراب شود.

بیوفیدبک چیست؟

بیوفیدبک ابزاری برای آموزش مجدد عصبی-عضلانی است که می‌توانیم از آن برای تشخیص درست عملکرد برخی فرآیندهای بدنمان استفاده کنیم. این یک فرآیند بدون درد است که از یک کامپیوتر و یک مانیتور ویدیویی برای نمایش عملکردهای بدن استفاده می کند که معمولاً از آن آگاه نیستیم.

حسگرهای ویژه این عملکردها را اندازه گیری می کنند، که به صورت صداهایی که می توانیم بشنویم یا به صورت نمودارهای خطی که می توانیم روی صفحه کامپیوتر ببینیم نمایش داده می شوند. به این ترتیب اطلاعات بیشتری در مورد نحوه عملکرد بدن خود دریافت می کنیم.

یک درمانگر به ما کمک می کند از این اطلاعات نمایش داده شده برای اصلاح یا تغییر پاسخ های غیرعادی به الگوهای طبیعی تر استفاده کنیم. این ممکن است به معنای افزایش پاسخ، کاهش پاسخ، یا یادگیری هماهنگی مؤثرتر دو پاسخ باشد.

درمان بی اختیاری گاز روده با بیوفیدبک چگونه است؟

کنترل روده یک عملکرد اساسی در بدن است که می تواند با بیوفیدبک شکل بگیرد.

کنترل روده چیزی است که اکثر ما در سال های اولیه کودکی خود به آن مسلط هستیم. هنگامی که کنترل برقرار شد، ما خیلی کم به این فرآیندها فکر می کنیم. یعنی تا زمانی که مشکلی پیش بیاید.

بیماری، ضربه یا تغییرات مرتبط با افزایش سن در بدن ممکن است توانایی ما را برای فرمان دادن به این عملکرد حیاتی بدن مختل کند. تکنیک‌های بیوفیدبک به ما کمک می‌کنند تا این الگوهای آموخته‌ شده را دوباره ایجاد کنیم. این فناوری به ما امکان می دهد فرآیندهای معیوب را مجدداً آموزش دهیم و عملکرد عادی تر را بازیابی کنیم.

بیوفیدبک و تمرینات تقویتی در منزل یک گزینه درمانی غیر تهاجمی و غیرجراحی است که نشان داده شده است علائم را در درصد زیادی از افراد کاهش می دهد. با این حال، مزایای بیوفیدبک از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود.

شرکت در این درمان بی اختیاری گاز روده با بیوفیدبک می تواند به بازیابی حس کنترل شخصی که ممکن است در نتیجه برخورد با اختلال عملکردی روده از دست رفته باشد، کمک کند.

چه اختلالاتی را می توان با بیوفیدبک درمان کرد؟

درمان بیوفیدبک ممکن است برای درمان انواع اختلالات روده از جمله بی اختیاری مدفوع و گاز، یبوست، اسپاسم دردناک عضلات کف لگن و علائم مرتبط با سندرم روده تحریک پذیر استفاده شود.

هنگام بررسی گزینه های درمانی مهم است که با یک فیزیوتراپیست متخصص سلامت لگن مشورت کنید. ممکن است یک یا چند آزمایش تشخیصی مختلف پیشنهاد شود. قبل از انجام درمان بی اختیاری، ارزیابی کامل عضلات و اعصاب در کف لگن باید انجام شود.

به منظور اجرای یک برنامه آموزش مجدد عصبی عضلانی که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد، اطلاعات دقیق مربوط به علائم شما باید به پزشک و درمانگر شما داده شود. هنگامی که ارزیابی انجام شد، گزینه درمانی صحیح می تواند اجرا شود.

جلسات درمانی ممکن است متفاوت باشد. فردی با مشکل غیر عصبی ممکن است به طور متوسط 6 تا 8 جلسه درمانی در یک دوره سه ماهه نیاز داشته باشد. جلسات درمانی ممکن است به صورت هفتگی برنامه ریزی شود و با ایجاد بهبود، دفعات آن کاهش یابد.

تمرین در خانه کلید بهبود است. مهم است که آنچه را که در جلسات درمانی آموخته‌اید، بگیرید و همین تمرین‌ ها و استراتژی‌ ها را در خانه به کار ببرید. تکرار الگوهای صحیح و استفاده از این الگوها در موقعیت های روزمره برای برقراری مجدد کنترل روده حیاتی است.

تحقیقات نشان می دهد که کاهش متوسط علائم بین 75 تا 80 درصد با این نوع درمان امکان پذیر است. بیوفیدبک یک جایگزین درمانی مهم برای افراد مبتلا به اختلالات روده ارائه می دهد.

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ