درمان درد گردن

درمان درد گردن

درمان درد گردن با توجه به علت و عامل بوجود آورنده درد ، شدت بیماری و یا آسیب دیدگی و دیگر شرایط با روش های مختلف جراحی و غیرجراحی انجام می گیرد.

گردن و ستون فقرات گردن، ساختار منظمی از استخوان ها، اعصاب، عضلات ، رباط ها و تاندون ها است که در عین ظریف بودن بسیار قوی و انعطاف پذیر است و به حرکت گردن در تمام جهات کمک می کند.

ستون مهره های گردنی ذارای 7 مهره می باشدودر بین مهره ها غضروفی که عمدتا متشکل از اب میباشد و دیسک نام دارد قرار دارد. هم ساییدگی خود مهره ها و آرتروز گردن و هم بیرون زدگی دیسک بین مهره ها می توانند عوامل گردن درد باشند.

درد گردن از جمله مشکلات رایج ارتوپدی است و فیزیوتراپی گردن به عنوان یکی از موثرترین روش های درمان غیرجراحی مشکلات مرتبط با گردن شناخته می شود.

کشیدگی عضلات گردن در اثر وضعیت نامناسب بدنی یکی از مهم ترین و رایج ترین دلایل بروز گردن درد در افراد است که با اصلاح پوسچر و وضعیت بدنی مناسب حین انجام فعالیت ها می توان از بروز این وضعیت پیشگیری کرد.

برای درمان درد گردن ابتدا باید عامل بوجود آورنده درد شناسایی شود تا درمان متناسب با آن انجام بگیرد.

درد گردن معمولا با حرکت دادن سر و گردن تشدید شده و قرار گرفتن گردن در یک وضعیت به مدت طولانی نیز سبب افزایش درد می شود ، خشکی و سفتی عضلات گردن نیز در بسیاری از موارد دیده می شود.

خوشبختانه در بسیاری از موارد درمان درد گردن با روش های غیرجراحی همچون ورزش و فیزیوتراپی امکان پذیر است و جراحی تنها در موارد شدید توصیه می شود.

دلایل درد گردن

آرتروز گردن

یکی از مهم ترین دلایل گردن درد در افراد میانسال و سالمند است که به دلیل تخریب تدریجی غضروف مفصلی رخ می دهد.

غضروف مفصلی در ناحیه گردن در طی روند طبیعی افزایش سن دچار فرسایش شده و در صورتی که سایر عوامل خطر همچون حرکات تکراری گردن ، ضعف عضلات گردن و مشکلات این چنینی در فرد وجود داشته باشد ریسک بروز آرتروز گردن افزایش خوهد یافت.

احساس درد و التهاب در ناحیه گردن ، خشکی و کاهش دامننه حرکتی گردن از مهم ترین دلایل بروز آرتروز گردن هستند.

فیزیوتراپی یکی از موثرترین روش ها در درمان درد گردن ناشی از آرتروز گردن است.

بیرون زدگی دیسک گردن

یکی از بیماری های جدی و مهم ستون مهره ها در ناحیه گردن است که می تواند سبب وارد شدن فشار به ریشه ها و اعصاب نخاعی در ناحیه گردن شده و مشکلات زیادی را برای بیمار به همراه داشته باشد.

وظیفه دیسک های گردن ، جذب شوک و تنش های وارده به گردن است و در عین حال به حرکات گردن کمک می کند.

فتق دیسک گردن به دو صورت ناگهانی و یا تدریجی رخ می دهد و امروزه به دلیل سبک زندگی نادرست نسبت به گذشته شیوع بیشتری پیدا کرده است.

این عارضه که در بین مهره های 4 تا 6 گردنی شایع تر است اغلب در سنین 35 تا 55 سالگی رخ می دهد.

کشیدگی عضلات گردن

استفاده ی بیش از حد از گردن مانند ساعت های زیادی که از رایانه یا گوشی خود استفاده می کنید، اغلب موجب کشیدگی عضلات گردن و بروز درد گردن می شود.

با انجام نرمش و ورزش های مخصوص می توان به درمان درد گردن کمک کرد.

آسیب ویپلش

آسیب ویپلش یا کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن یکی از عارضه هایی است در اثر وارد شدن ضربه به گردن و اغلب در حین تصادفات رانندگی رخ می دهد.

این وضعیت که به دلیل تغییر شتاب حرکت سر و گردن حین تصادف رخ می دهد سبب ایجاد فلکشن_اکستنشن در ستون فقرات در ناحیه گردن می شود.

وارد شدن ضربه شدید به گردن

وارد شدن ضربه شدید به گردن در طی حوادثی همچون تصادفات رانندگی سبب وارد شدن آسیب شدیدی به گردن شده و حتی می تواند منجر به آسیب مهره ها و یا اعصاب نخاعی و فلج شدن فرد شود.

سایر دلایل

  • آرتریت روماتوئید
  • پوسچر نامناسب گردن حین انجام فعالیت ها
  • ضعف عضلات گردن
  • خشکی عضلات گردن
  • کار کردن طولانی مدت پشت میز بدون تغییر دادن وضعیت
  • خوابیدن در حالتی که گردن در وضعیت نامناسبی قرار گیرد.
  • تکان خوردن سریع و با شتاب گردن در حین ورزش

درمان درد گردن

برای درمان این عارضه ابتدا باید عامل بوجود آورنده درد مشخص شده شود تا درمان مناسب با آن اتخاذ شود.

خوشبختانه در بسیاری از موارد تغییر سبک زندگی و اصلاح پوسچر گردن حین انجام فعالیت ها علاوه بر تسکین درد گردن به پیشگیری از بروز گردن درد نیز کمک می کند.

در مواردی ممکن است پزشک با تجویز آتل یا گردن بند طبی اقدام به محدود کردن حرکات گردن برای جلوگیری از پیشرفت آسیب دیدگی و تشدید درد کند.

فیزیوتراپی گردن به عنوان بهترین و موثرترین روش درمان درد گردن شناخته می شود که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی یا بصورت خدمات فیزیوتراپی در منزل قابل ارائه است.

فیزیوتراپیست برای کمک به بیمار از متدها و مدالیته های مختلفی همچون لیزر پرتوان ، مگنت تراپی ، گرما و سرما درمانی ، الکتروتراپی ، کشش ستون فقرات و تمرینات ورزشی بهره می برد.

استفاده از لیزر پرتوان کمک موثری به تسکین درد شدید گردن که با سایر روش ها کنترل نشده خواهد داشت.

تحریک الکتریکی از راه پوست نیز کمک زیادی به تسکین درد گردن می کند.

تراکشن ستون فقرات و متدهای درمان دستی و ماساژ توسط فیزیوتراپیست نیز در تخفیف علائم بیمار موثر است.

خدمات فیزیوتراپی در منزل برای آن دسته از عزیزانی که در مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی دچار مشکل هستند بسیار مناسب است.

برای تسکین علائم و درمان موقتی درد گردن می توان از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی استفاده کرد ، در صورت درد شدید نیز تزریق داروهای استروئیدی و داروهای بی حس کننده عصبی نیز موثر است.

در صورتی که درد گردن با روش های غیرجراحی قابل کنترل نباشد و شدت بیماری در حال پیشرفت باشد و سبب بروز عوارض جدی برای فرد شده باشد جراحی باید در کمترین زمان ممکن انجام بگیرد.

 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی گردن – درمان درد گردن – فیزیوتراپی در شرق تهران – هزینه فیزیوتراپی در منزل

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی در نیاوران – فیزیوتراپی در شمال تهران

فیزیوتراپی در نیاوران توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن برای طیف وسیعی از اختلالات اسکلتی – عضلانی ، مشکلات نورولوژی و مشکلات کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی به بهینه سازی حرکت و عملکرد انسان اختصاص دارد و شامل طیف گسترده ای از اقدامات با هدف ارتقاء، حفظ و بازیابی بهزیستی فیزیکی، روانی و اجتماعی…

درمان کمردرد با ورزش

درمان کمردرد با ورزش و فیزیوتراپی موثرترین روش غیرجراحی در درمان این اختلال اسکلتی – عضلانی شایع است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. کمردرد یکی از شایع ترین شکایات سلامتی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. کمردرد می تواند ناشی از عوامل…

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ