درمان دیسک کمر بدون عمل جراحی

درمان دیسک کمر بدون عمل جراحی

درمان دیسک کمر بدون عمل جراحی

بر اساس آمارها دو سوم افراد 45 ساله و بالاتر به نوعی از بیماری دیسک مبتلا هستند. از جمله نام‌های این بیماری‌ها می‌توان به فتق دیسک، لغزش دیسک، برآمدگی دیسک، پارگی دیسک، بیرون زدگی دیسک و … اشاره کرد که همگی کم و بیش به جای هم استفاده می‌شوند.

خوشبختانه برای همه افراد میانسال در جهان، اکثر بیماری های دیسک درد قابل توجهی ایجاد نمی کنند و نیازی به درمان دارویی ندارند.

با این حال، هنوز میلیون‌ها نفر را با علائم کلاسیک فتق دیسک مواجه می‌کند: درد، بی‌حسی، گزگز، ضعف و موارد دیگر.

پزشکی مدرن چندین رویکرد را برای درمان فتق دیسک، هم غیر جراحی و هم جراحی ایجاد کرده است. هر راهی را که برای درمان گردن درد یا کمردرد انتخاب کنید به شرایط منحصر به فرد شما بستگی دارد: چه چیزی باعث درد می شود، درد در کجا قرار دارد و چه علائمی بروز می کند.

درمان دیسک کمر بدون عمل جراحی توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود.

دیسک ها در ستون فقرات قرار دارند که از 23 دیسک متناوب و 33 استخوان (مهره) تشکیل شده است. مهره ها استحکام ساختاری، ثبات و محافظت از نخاع، رشته های عصبی را که مستقیماً به ساقه مغز می ریزند، فراهم می کنند. دیسک‌ها که از غضروف لاستیکی و ضخیم تشکیل شده‌اند، انعطاف‌پذیری، فاصله بین مهره‌ای مناسب، تراز پویای کل ستون فقرات و جذب ضربه را فراهم می‌کنند.

لایه بیرونی هر دیسک (فیبروز حلقوی) هسته‌ای از ژل ضخیم (هسته پالپوس) را احاطه کرده است که به دیسک‌ها اجازه می‌دهد تا با بدن له شوند، کشیده شوند و بپیچند.

فتق دیسک زمانی اتفاق می‌افتد که لایه بیرونی دیسک پاره می‌شود و به هسته داخلی اجازه می‌دهد به بیرون نشت کند. 

ژل نشت‌کننده ممکن است اعصاب درون لایه بیرونی خود دیسک را تحریک کند، یا در صورت نشت کامل (فتق) از فیبروز حلقوی، ممکن است اعصاب نخاعی را که از جلو می‌روند فشرده، نیشگون بگیرد و تحریک کند.

بیشتر دیسک‌های لغزنده در قسمت پایین کمر رخ می‌دهند. دیسک های برآمده نیز در گردن رایج است. شایع ترین علائمی که همراه با فتق دیسک است، درد، بی حسی، گزگز و ضعف است که ممکن است به بازو یا پای نزدیک به ناحیه آسیب دیده گسترش یابد. لغزش دیسک در قسمت پایین کمر ممکن است باعث سیاتیک شود، درد که از ستون فقرات گاهی تا انگشتان پا می‌رسد.

درمان دیسک کمر بدون عمل جراحی

برای تعیین و تشخیص قطعی فتق دیسک نیاز به MRI است، زیرا بافت های نرم به وضوح در عکس اشعه ایکس دیده نمی شوند. علاوه بر این، قبل از شروع هر دوره درمانی، پزشک باید سؤالات خاصی در مورد شدت، منبع و علائم درد بپرسد.

برای اکثر بیماران مبتلا به لغزش دیسک، پزشکان یک رویکرد محافظه کارانه و غیر جراحی را توصیه می کنند. این به دلیل چندین واقعیت شناخته شده در مورد فتق دیسک است:

  • همه فتق های دیسک باعث درد یا علائم نمی شوند.
  • کمردرد ممکن است در اثر آسیب، آسیب یا سایر مشکلات سایر بافت‌های نرم مانند ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و رباط‌ها ایجاد شود.
  • جراحی ممکن است به همان اندازه یا کمتر از زمان، تنظیمات اسکلتی عضلانی داخلی، وضعیت بهتر وضعیت بدن، یا تغییرات سبک زندگی، مانند کاهش وزن یا تقویت عضلات پشت و شکم موثر باشد.
  • جراحی ممکن است مشکل را بدتر کند یا عوارض دیگری ایجاد کند.

مگر اینکه بیمار از مشکلات شدید و ناتوان کننده رنج می برد، مانند ضعف بزرگ، پیشرفته در اندام های خود به دلیل دیسک آسیب دیده که باعث گیرکردن شدید ریشه عصبی (که ممکن است باعث آسیب دائمی عصبی شود)، از دست دادن ناگهانی کنترل روده یا مثانه، یا درد فلج کننده، گزینه های غیرجراحی زیر اولین قدم در درمان درد پارگی دیسک خواهد بود.

فیزیوتراپی برای دیسک کمر

درمان لغزش دیسک بدون توجه به محل فتق دیسک، در صورتی که در ناحیه گردن، قسمت فوقانی پشت (سینه) یا قسمت تحتانی کمر رخ دهد، یکسان خواهد بود.

گزینه های درمان دیسک کمر بدون عمل جراحی عبارتند از :

درمان‌های غیرجراحی دیسک‌های لغزنده چهار تا شش هفته طول می‌کشد تا حداکثر تأثیر را داشته باشند. این رویکردها طراحی شده اند تا درد و ناراحتی را کاهش دهند و همچنین به عنوان آزمایش های تشخیصی مداوم برای مشخص کردن ماهیت دقیق آسیب دیسک عمل کنند.

علاوه بر این، رویکرد غیرجراحی ممکن است به بیماران در مورد مکانیک مناسب بدن آموزش دهد که از آسیب بیشتر در آینده جلوگیری می کند. تکنیک‌های مناسب بلند کردن، کشش و تمرین‌ های انعطاف‌ پذیری همگی می‌ توانند دیسک‌ ها را از «ساییدگی و پارگی» غیرضروری محافظت کنند.

ساده ترین و اولین راهکار برای کاهش درد و دیگر علائم استراحت و کاهش سطح فعالیت است.

فیزیوتراپی به عنوان موثرترین روش در کنترل علائم فتق دیسک کمر شناخته می شود ، متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران پس از ارزیابی دقیق شرایط بیماران از موثرترین روشهای فیزیوتراپی برای کمک به بهبود شرایط مراجعه کنندگان عزیز بهره می برند.

تمرینات ورزش کششی که دکتر فیزیوتراپی برای بیمار در نظر می گیرد می تواند به کاهش فشار روی ریشه عصبی کمک کند.

دکتر فیزیوتراپی همچنین از سرما و گرما درمانی نیز برای کمک به مدیریت علائم در بیماران مبتلا به فتق دیسک بهره می برد. این روشها عضلات سفت شده را شل کرده و به کاهش درد و التهاب کمک می کند.

تکنیک های درمان دستی و دستکاری ستون فقرات ، سوزن خشک و مدالیته های تسکین دهنده درد مانند الکتروتراپی ، لیزر درمانی و مگنت تراپی نیز برای کمک به تسکین علائم در بیماران توسط متخصصان ما در بهترین فیزیوتراپی شریعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

سایر روشهای درمانی

استفاده از داروهای ضددرد و ضدالتهاب برای کمک به تسکین علائم توصیه می شود، داروهای استروئیدی تزریقی نیز در صورت درد شدید توصیه می شوند.

اجتناب از انجام حرکات پرفشار و سنگین نیز برای جلوگیری از تشدید علائم ضروری است.

در صورتی که شرایط بیمار با روشهای غیرتهاجمی قابل کنترل نباشد جراحی به عنوان آخرین گزینه درمانی انجام می گیرد. فیزیوتراپی پس از جراحی دیسک کمر نیز به مدت چند ماه برای بهبودی سریعتر و بهبود تحرک ضروری است.

 

 

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ