فیزیوتراپی پس از جراحی زانو

فیزیوتراپی پس از جراحی زانو

فیزیوتراپی پس از جراحی زانو بخش مهم و جدایی ناپذیر از برنامه توانبخشی در دوران نقاهت است که روند بهبودی را سرعت می بخشد.

میزان وزنی که می توانید بعد از جراحی روی زانوی خود وارد کنید به پزشک و خود عمل بستگی دارد. ممکن است جراح مفصل زانوی شما توصیه کند که پس از جراحی با استفاده از کمک راه رفتن، وزن مناسبی را روی پای عمل شده خود قرار دهید. در برخی جراحی خا ممکن است به شما دستور داده شود که وزن پای عمل شده را به مدت چهار تا شش هفته پس از جراحی، تنها به مقدار وزن «لمس انگشتان پا» محدود کنید. روش‌های مختلفی برای بازسازی زانو با جراحی وجود دارد، بنابراین دستورالعمل‌هایی که باید بعد از جراحی دنبال کنید به نظر جراح زانو و روش انجام جراحی بستگی دارد.

اقدامات احتیاطی: دستورالعمل های خود را برای میزان وزنی که می توانید روی زانوی عمل شده خود وارد کنید، دنبال کنید. از فعالیت هایی که بر ناحیه جراحی فشار وارد می کند خودداری کنید. در طول فعالیت های خود، اجازه دهید درد تصمیمات شما را هدایت کند. اگر با هر فعالیتی احساس درد می کنید، کاری را که انجام می دهید متوقف کنید یا تغییر دهید زیرا درد در این مرحله نشان دهنده فشار یا تحریک است.

تمرینات: هر تمرینی که انجام می دهید باید فقط با دستور پزشک یا متخصص فیزیوتراپی پس از جراحی زانو انجام شود. انتخاب ورزش های مورد استفاده پس از جراحی با توجه به نوع روش مورد استفاده سنجیده می شود. ممکن است چند تمرین برای مچ پا و پای خود انجام دهید. خم کردن و صاف کردن مچ پا به آرامی می تواند ماهیچه ساق پا را انعطاف پذیر نگه دارد در حالی که تورم اضافی را کاهش می دهد. برخی از تمرینات برای کمک به کنترل درد و کمک به حرکت در زانو استفاده می شود. تمرینات درجه پایین برای عضلات ران معمولاً می توانند بلافاصله شروع شوند. درد اضافی که بعد از این یا سایر تمرینات احساس می‌شود، نشان می‌دهد که آیا زیاده روی می‌کنید. ممکن است لازم باشد تعداد تکرارها، میزان فشار یا تعداد دفعات انجام تمرینات را تغییر دهید.

فیزیوتراپی پس از جراحی زانو

فیزیوتراپی در دوران بستری

برخی از فیزیوتراپیست ها بلافاصله پس از جراحی زانوی شما را در دستگاهی قرار می دهند که به آرامی زانوی شما را خم و صاف می کند. این حرکت غیرفعال پیوسته یا CPM نامیده می شود. این اغلب همراه با نوعی درمان سرد استفاده می شود که ممکن است شامل جریان آب سرد باشد که از طریق شیلنگ ها و پدهای اطراف زانو شما گردش می کند.

ممکن است فیزیوتراپیست شما را در همان روز یا روز بعد پس از جراحی در بیمارستان ببیند. اولین ملاقات به فیزیوتراپیست شما این ایده را می دهد که زانوی شما چقدر خوب حرکت می کند، چقدر می توانید در رختخواب حرکت کنید، ایمنی شما هنگام بلند شدن و نشستن روی لبه تخت، و اینکه آیا می توانید با استفاده از یک وسیله کمکی راه رفتن را شروع کنید یا خیر. قرار دادن مقدار مناسب وزن از طریق پای خود همانطور که با راه رفتن اعتماد به نفس و استقامت بیشتری به دست می آورید، درمانگر شروع به آموزش نحوه بالا و پایین رفتن از پله ها با استفاده از کمک راه رفتن می کند.

همچنین ممکن است در اولین ملاقات با متخصص فیزیوتراپی پس از جراحی زانو چند تمرین را در اتاق بیمارستان خود انجام دهید. برای کمک به شروع مجدد حرکت زانو می توان از تمرینات دامنه حرکتی ملایم استفاده کرد. می توانید یک سری تمرینات تقویتی برای عضلات ران و ساق پا نیز شروع کنید. با بهبود وضعیت شما، ممکن است با ویلچر برای جلسات درمانی خود به کلینیک فیزیوتراپی منتقل شوید و یا از جلسات فیزیوتراپی در منزل پس از جراحی زانو بهره ببرید.

در حالی که شما بستری هستید، ممکن است درمانگر شما را تا دو بار در روز برای درمان ملاقات کند. می توانید انتظار داشته باشید که حداقل سه تا چهار روز پس از جراحی در بیمارستان بمانید. زمانی که بتوانید با خیال راحت از رختخواب بیرون بیایید و با وزن مناسب روی پای خود راه بروید، با خیال راحت از پله ها بالا و پایین بروید و تمرینات خود را خودتان انجام دهید، ممکن است رها شوید تا به خانه بروید.

فیزیوتراپی بعد از خروج از بیمارستان
پس از مرخص شدن از بیمارستان، درمان با فیزیوتراپی در منزل و کلینیک  برای شما ضروری است.

در اولین ویزیت پس از ترخیص از بیمارستان فیزیوتراپیست شما می خواهد اطلاعات بیشتری در مورد سابقه بیماری شما جمع آوری کند. ممکن است پرسشنامه ای به شما داده شود که به شما کمک می کند در مورد مشکلات روزمره ای که به دلیل شرایط خود دارید بگویید. اطلاعاتی که می دهید به اندازه گیری موفقیت درمان شما کمک می کند. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که درد خود را در مقیاس یک تا ده درجه بندی کنید. این به درمانگر شما کمک می‌کند تا میزان درد شما را اندازه‌گیری کند و پس از انجام درمان چگونه درد و علائم شما تغییر می‌کند.

پس از انجام معاینه، متخصص فیزیوتراپی پس از جراحی زانو یک برنامه درمانی را تنظیم می کند. طرح درمان انواع درمان هایی را که برای بیماری شما استفاده می شود فهرست می کند. این نشان می دهد که به چه تعداد جلسات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک فیزیوتراپی نیاز دارید و چه مدت ممکن است به درمان نیاز داشته باشید. این طرح همچنین اهدافی را فهرست می‌کند که شما و متخصص فیزیوتراپی فکر می‌کنید بیشترین کمک را برای انجام فعالیت‌هایتان به صورت ایمن و با کمترین میزان درد دارند. در نهایت، شامل یک پیش آگهی می شود، که دکتر و متخصص فیزیوتراپی زانو پس از جراحی شما احساس می کند که درمان به بهبود شما کمک می کند.نویسنده:

فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور
شماره نظام پزشکی : ف ۴۹۳۹
فیزیوتراپی در کلینیک و‌ منزل (تهران،کرج)
نوبت دهی مشاوره و درمان : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

 

مقالات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل برای زانودرد

توانبخشی آسیب رباط صلیبی زانو

درمان درد زانو با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی پارگی مینیسک زانو

درمان آرتروز زانو با فیزیوتراپی

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ