درمان دیسک کمر با ورزش و فیزیوتراپی

  1. خانه
  2. معرفی رشته های توانبخشی
  3. فیزیوتراپی
  4. درمان دیسک کمر با ورزش و فیزیوتراپی
درمان دیسک کمر با ورزش و فیزیوتراپی

درمان دیسک کمر با ورزش و فیزیوتراپی موثرترین راهکار درمان غیرجراحی دیسک کمر و گردن است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود.

تخمین زده می شود که تا 80 درصد افراد در طول زندگی خود از یک دوره کمردرد رنج می برند و فتق دیسک کمر یکی از مشکلات زمینه ای رایج است.

فتق دیسک معمولاً در قسمت تحتانی کمر رخ می‌ دهد و شامل جابجایی مواد دیسک به خارج از فضای دیسک بین مهره‌ای است.

به عبارت ساده تر، ستون فقرات از مهره های منفرد تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته اند. بین هر مهره یک دیسک بین مهره ای وجود دارد که یک بالشتک ایجاد می کند تا مهره ها به هم ساییده نشوند.

علاوه بر این، این دیسک ها (دیسک های بین مهره ای) بین مهره ها دارای یک ماده ژل مانند در داخل هستند (به نام هسته پالپوس).

فتق دیسک زمانی است که آن ماده ژل مانند از لایه بیرونی دیسک پاره می شود و می تواند بر روی نخاع یا اعصاب نخاعی فشار بیاورد و در نتیجه علائمی از جمله کمردرد و سایر علائم مرتبط را ایجاد کند که می تواند انجام فعالیت های روزمره را دشوار کند.

درمان دیسک کمر با ورزش و فیزیوتراپی در اغلب بیماران موفقیت آمیز است و نیاز به انجام جراحی را به حداقل می رساند.


بیشتر بخوانید : فتق دیسک کمر چیست؟


علائم فتق دیسک کمر

  • کمردرد (معمولاً اولین علامت)
  • انتشار درد به پاها
  • بی حسی یا سوزن سوزن شدن پا
  • احساس ضعف در پاها
  • تشدید درد با نشستن و ایستادن به مدت طولانی
  • محدود شدن دامنه حرکات ستون فقرات

لطفاً توجه داشته باشید که فتق دیسک همیشه باعث درد نمی‌شود، بنابراین باید تشخیص درستی داشته باشید.

مهم: یک علامت بسیار نادر فتق دیسک کمر، از دست دادن کنترل روده یا مثانه است، که ممکن است نشان دهنده این باشد که مشکل جدی تری در کمین است ، سندرم دم اسب. این سندرم ناشی از فشرده سازی ریشه های عصبی نخاعی است و یک اورژانس پزشکی در نظر گرفته می شود که نیاز به توجه فوری دارد.

کمردرد معمولاً اولین علامت فتق دیسک کمر است. اغلب این درد چند روز طول می کشد و سپس فروکش می کند، اما درد پا، بی حسی یا سوزن سوزن شدن، و یا ضعف اندام تحتانی اغلب به دنبال دارد.

به طور معمول درد ساق پا در نهایت به زیر زانو می رسد و حتی می تواند مچ پا و پا را تحت تاثیر قرار دهد.

اکثر بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر به تدریج در طی چند روز تا چند هفته بهبود می یابند و اکثر بیماران در عرض 3 تا 4 ماه بدون علامت هستند.

درمان دیسک کمر با ورزش و فیزیوتراپی

بیمارانی که به طور فعال در یک برنامه ورزشی شرکت می کنند، اغلب کاهش قابل توجهی از درد و بهبود توانایی برای انجام فعالیت های روزانه خود را گزارش می دهند.

با توجه به این ارزیابی بالینی و گزینه‌ های درمانی برای فتق دیسک کمر، برنامه تمرینی مک‌کنزی یکی از مفیدترین روش های فیزیوتراپی در درمان دیسک کمر است. این برنامه با توجه به علائم بیمار شخصی‌ سازی می‌شود و بر تمرین‌ هایی تأکید می‌کند که درد انتشاری را به حداقل می‌رساند.

علاوه بر این، تاثیر تمرینات ثبات مرکزی برای کاهش کمردرد به اثبات رسیده است.

برای انتخاب بهترین ورزش برای دیسک کمر با فیزیوتراپیست خود مشورت کنید.

انجام تمرینات خاص برای افزایش دامنه حرکتی و تقویت ماهیچه‌های کمر و قسمت مرکزی بدن ممکن است به تسکین درد و کاهش احتمال آسیب‌دیدگی مجدد کمک کند.

دکتر فیزیوتراپی علاوه بر در نظر گرفتن تمرینات ورزشی برای کمک به درمان دیسک کمر از سایر متدها و مدالیته های فیزیوتراپی نیز بهره می برد. 


بیشتر بخوانید : فیزیوتراپی دیسک کمر


تکنیک های درمان دستی و دستکاری ستون فقرات از راهکارهای فیزیوتراپی در درمان دیسک کمر است که به بهبود دامنه حرکتی و کاهش درد کمک کند.

ماساژ درمانی نیز می تواند به افزایش گردش خون و شل شدن عضلات کمک کند و در نتیجه به کاهش درد کمک کند.

دکتر فیزیوتراپی از مدالیته های ضددرد همچون لیزرتراپی ، الکتروتراپی ، التراسوند و سوزن خشک نیز برای تسکین علائم دیسک کمر بهره می برد.

فیزیوتراپیست همچنین توصیه هایی در ارتباط با نحوه صحیح انجام فعالیت ها برای جلوگیری از تشدید آسیب دیسک به بیماران ارائه می دهد.


بیشتر بخوانید : فواید فیزیوتراپی چیست؟


سایر راهکارهای تسکین علائم دیسک کمر عبارتند از :

استراحت – اغلب چند روز استراحت به کاهش درد شدید ناشی از فتق دیسک کمر کمک می کند. با این حال، مهم است که بیش از این مدت استراحت نکنید، زیرا در واقع می تواند درد و سفتی را بدتر کند.

داروهای ضد التهاب – داروهایی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن ممکن است به کاهش التهاب و تسکین درد کمک کنند.

تزریق استروئید اپیدورال – تزریق کورتیکواستروئیدها در ناحیه آسیب دیده ممکن است به کاهش التهاب موضعی و تسکین درد کمک کند.

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

فواید فیزیوتراپی در درمان کمردرد

فواید فیزیوتراپی در درمان کمردرد کمردرد می تواند به اشکال مختلف ظاهر شود، از ناراحتی حاد، کوتاه مدت تا درد مزمن و طولانی مدت. این می تواند ناشی از عوامل متعددی از جمله وضعیت بدنی نامناسب، عدم تعادل عضلانی، فتق دیسک یا حتی استرس باشد. صرف نظر از علت، درد می تواند ناتوان کننده باشد…

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک موثرترین روش درمان غیرجراحی این عارضه است که در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. درد عصب سیاتیک که به عنوان سیاتیک نیز شناخته می شود، یک بیماری شایع است که می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. با این حال، خبر خوب این است که تسکین موثر…

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران در مرکز فیزیوتراپی آیتن توسط متخصصان با تجربه ما و با هدف تشخیص ، ارزیابی و درمان مشکلات ستون فقرات ارائه می شود. ستون فقرات انسان یا ستون مهره‌ای، از 33 مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته‌اند. این مهره ها به پنج ناحیه گردنی، سینه ای، کمری،…

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد فیزیوتراپی ، یک روش غیرتهاجمی برای درمان کمردرد است. این شامل انواع تکنیک ها و تمرینات طراحی شده برای کاهش درد، بهبود عملکرد و جلوگیری از حمله های بعدی کمردرد است.  کمردرد یک بیماری شایع است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این…

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل فیزیوتراپی، شاخه ای تخصصی از مراقبت های بهداشتی، نقش اساسی در مراقبت های بعد از عمل ایفا می کند. این مقاله به اهمیت فیزیوتراپی پس از جراحی و چگونگی کمک به بهبود سریعتر و موثرتر می پردازد. بیمارانی که تحت عمل های ارتوپدی مانند تعویض مفصل زانو و لگن…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ