درمان زانودرد

 1. خانه
 2. دسته‌بندی نشده
 3. درمان زانودرد
درمان زانودرد

درمان زانودرد با روشهای غیرجراحی از جمله فیزیوتراپی در اغلب بیماران موثر است و می تواند به بهبود عملکرد زانو کمک کند.

زانو درد می تواند به دلایل زیادی رخ دهد، که بیشتر به دلیل استفاده بیش از حد، آسیب دیدگی و آرتروز است.

زانو مفصل آسیب‌ پذیری است که استرس زیادی را ناشی از فعالیت‌ های روزمره مانند بلند کردن و زانو زدن و فعالیت‌های پر فشار مانند دویدن و ایروبیک تحمل می‌کند.

افراد در هر سنی ممکن است زانو درد را تجربه کنند، اما افراد مسن به دلیل تحلیل رفتن مفصل، وضعیتی که به عنوان آرتروز شناخته می شود، بیشتر به آن مبتلا می شوند.

بسته به اینکه چه چیزی باعث درد شما شده است، ممکن است با استراحت، داروهای ضد التهاب و یخ احساس بهتری داشته باشید. اگر آسیب شدیدتری دارید، ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشید.

برای درمان ابتدا باید علت اصلی بروز درد شناسایی شود تا درمان مناسب بر اساس مشکل بیمار در نظر گرفته شود.

فیزیوتراپی به عنوان بهترین درمان زانودرد بدون جراحی شناخته می شود که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی می توانید از آن بهره مند شوید.

فیزیوتراپی در منزل با بیمه نیز توسط متخصصان ما برای آن دسته از عزیزانی که به دلیل زانودرد و دیگر مشکلات امکان مراجعه حضوری به کلینیک فیزیوتراپی را ندارند ارائه می شود.

ورزشکارانی که می دوند یا ورزش هایی را انجام می دهند که شامل پریدن یا چرخش سریع است نیز بیشتر در معرض درد و مشکلات زانو هستند. اما چه زانو درد یک فرد ناشی از افزایش سن یا آسیب باشد، می تواند در برخی شرایط آزاردهنده و حتی ناتوان کننده باشد.

رایج ترین دلایل زانودرد

آرتروز زانو شایع ترین دلیل زانودرد در افراد میانسال و سالمند است که می تواند منجر به بروز محدودیت های حرکتی زیادی برای فرد بیمار شود. آرتروز منجر به بروز درد ، التهاب و کاهش دامنه حرکتی مفصل زانو می شود و در عملکرد روزانه فرد اختلال ایجاد می کند. آرتروز زانو به دلیل ساییدگی غضروف مفصل زانو در نتیجه عوامل همچون افزایش سن ، استفاده بیش از حد از مفصل ، اضافه وزن ، حرکات مکرر زانو و آسیب دیدگی زانو در گذشته رخ می دهد.

پارگی منیسک زانو از جمله شایع ترین آسیب های زانو در ورزشکاران است که منجر به درد و تورم شدیدی در زانو می شود ، این آسیب می تواند منجر به بی ثباتی زانو شده و عملکرد زانو را دچار اختلال کند. درمان زانودرد در این موارد بسته به شدت آسیب می تواند شامل روشهای غیرجراحی و جراحی باشد و فیزیوتراپی در هر دو درمان رکن اساسی درمان است. فیزیوتراپی به بازگشت هرچه سریع تر ورزشکار به شرایط قبل از آسیب دیدگی کمک زیادی می کند.

سایر دلایل

 • پارگی رباط های زانو
 • ازگود اشلاتر
 • کندرومالاسی کشکک زانو
 • ضرب خوردگی زانو
 • دررفتگی و شکستگی زانو
 • تاندونیت یا بورسیت زانو که به دلیل التهاب بورس ها و تاندون های زانو رخ می دهند.

درمان زانودرد

همانطور که گفته شد انتخاب بهترین درمان بسته به نوع و شدت آسیب ایجاد شده و همچنین سن بیمار متفاوت خواهد بود.

استراحت و کاهش سطح فعالیت برای جلوگیری از وارد شدن فشار بیش از حد بر زانوی آسیب دیده ضروری است.

در صورت وجود درد شدید که مانع از انجام فعالیت ها می شود ، استفاده از داروهای مسکن و ضدالتهاب مانند ایبوپروفن و ناپروکسن توصیه می شود. در صورتی که درد بیمار با مسکن های رایج تسکین پیدا نکرد ، داروهای استروئیدی قوی تر و تزریقی برای کنترل درد تجویز می شوند.

فیزیوتراپی زانو در درمان زانودرد

فیزیوتراپی موثرترین روش درمان زانودرد بدون جراحی است که توسط درمانگران ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود

فیزیوتراپی می تواند به درد زانو شما کمک کند، بسته به اینکه چه چیزی باعث آن شده است و چه بخشی از زانوی شما درد می کند. یک فیزیوتراپیست می تواند توصیه هایی متناسب با شرایط فردی شما ارائه دهد.

درمان هایی که ممکن است فیزیوتراپیست شما پیشنهاد دهد عبارتند از:

 • برنامه‌ ای از تمرینات متناسب با نیازهای خاص شما . بسته به اینکه چه چیزی باعث زانو درد شما شده است، ممکن است لازم باشد مدتی طول بکشد.
 • مدالیته های ضددرد . لیزر درمانی با لیزر پرتوان و کم توان ، الکتروتراپی و التراسوند از جمله روشهای درمانی تسکین دهنده درد هستند.
 • گرما و سرما درمانی. استفاده از سرما و گرما از دیرباز برای تسکین دردهای اسکلتی – عضلانی مفید بود و فیزیوتراپیست ها نیز با توجه به شرایط بیماران از آن بهره می برند.
 • سوزن خشک . تکنیک سوزن خشک یکی از روشهای تسکین دهنده درد است که ممکن است توسط دکتر فیزیوتراپی مورد استفاده قرار بگیرد.
 • تیپینگ . این شامل چسباندن نوار چسب روی کاسه زانو برای تغییر نحوه نشستن یا حرکت کاسه زانو است.
 • زانوبند طبی . اگر می خواهید بدانید که آیا بریس برای شما مناسب است یا خیر، با پزشک یا فیزیوتراپیست خود صحبت کنید.

جراحی یا تزریق

جراحی یا تزریق در زانو به عنوان درمانی برای اکثر انواع زانو درد توصیه نمی شود. این به این دلیل است که افراد اغلب با درمان های غیرتهاجمی نیز بهبود می یابند یا بهتر می شوند.

بعید است که تزریق به خودی خود یک درمان باشد. همچنین، همه مشکلات زانو نمی توانند از تزریق سود ببرند، و تزریق ممکن است گاهی اوقات عوارض جانبی ایجاد کند.

اگر استئوآرتریت زانو دارید و باعث ایجاد درد و مشکلات زیادی در انجام فعالیت‌های روزمره می‌شود، ممکن است پزشک شما را به یک جراح ارجاع دهد تا در مورد جراحی تعویض مفصل زانو صحبت کند.

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

فواید فیزیوتراپی در درمان کمردرد

فواید فیزیوتراپی در درمان کمردرد کمردرد می تواند به اشکال مختلف ظاهر شود، از ناراحتی حاد، کوتاه مدت تا درد مزمن و طولانی مدت. این می تواند ناشی از عوامل متعددی از جمله وضعیت بدنی نامناسب، عدم تعادل عضلانی، فتق دیسک یا حتی استرس باشد. صرف نظر از علت، درد می تواند ناتوان کننده باشد…

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک موثرترین روش درمان غیرجراحی این عارضه است که در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. درد عصب سیاتیک که به عنوان سیاتیک نیز شناخته می شود، یک بیماری شایع است که می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. با این حال، خبر خوب این است که تسکین موثر…

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران در مرکز فیزیوتراپی آیتن توسط متخصصان با تجربه ما و با هدف تشخیص ، ارزیابی و درمان مشکلات ستون فقرات ارائه می شود. ستون فقرات انسان یا ستون مهره‌ای، از 33 مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته‌اند. این مهره ها به پنج ناحیه گردنی، سینه ای، کمری،…

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد فیزیوتراپی ، یک روش غیرتهاجمی برای درمان کمردرد است. این شامل انواع تکنیک ها و تمرینات طراحی شده برای کاهش درد، بهبود عملکرد و جلوگیری از حمله های بعدی کمردرد است.  کمردرد یک بیماری شایع است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این…

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل فیزیوتراپی، شاخه ای تخصصی از مراقبت های بهداشتی، نقش اساسی در مراقبت های بعد از عمل ایفا می کند. این مقاله به اهمیت فیزیوتراپی پس از جراحی و چگونگی کمک به بهبود سریعتر و موثرتر می پردازد. بیمارانی که تحت عمل های ارتوپدی مانند تعویض مفصل زانو و لگن…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ