درمان غیرجراحی فتق دیسک با فیزیوتراپی

درمان غیرجراحی فتق دیسک

درمان غیرجراحی فتق دیسک کمر و گردن با فیزیوتراپی توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی ارائه می شود.

برنامه های مختلفی برای درمان فتق دیسک وجود دارد. بسیاری از بیمارانی که از فتق دیسک کمر رنج می برند اغلب به این فکر می کنند که آیا می توانند خود به خود بهبود یابند. در بسیاری از موارد، درد به مرور زمان و بدون نیاز به مداخله پزشکی رو به کاهش می رود. حتی اگر درد و سفتی کاهش یابد، به این معنی نیست که فتق دیسک به طور طبیعی بهبود یافته است و دیگر نیازی به درمان کمردرد ندارید.

یکی از رایج ترین درمان های فتق دیسک که شامل جراحی نمی شود، فیزیوتراپی است. متخصصان فیزیوتراپی به بیماران تمرینات و ماساژهایی را آموزش می دهند که به بهبودی آنها کمک می کند. علاوه بر کمک به بهبودی بیماران، این تمرینات و برنامه ها ممکن است برای توانبخشی و همچنین بهبود تحرک آنها نیز مورد استفاده قرار گیرند.

فیزیوتراپی روشی ایمن ، موثر و کم هزینه است که به عنوان موثرترین روش درمان غیرجراحی فتق دیسک کمر و گردن شناخته می شود.

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران دارای دانش و تجربه بالا در زمینه درمان مشکلات ستون فقرات از جمله بیرون زدگی دیسک کمر خدمات تخصصی فیزیوتراپی ستون فقرات را با بالاترین کیفیت ارائه می دهند.

درمان غیرجراحی فتق دیسک 

فیزیوتراپی برای فتق دیسک کمر و گردن شامل تمرینات ورزشی، الکتروتراپی، رهاسازی میوفاشیال، تمرین استقامتی، تیپینگ و آنالیز و اصلاح وضعیت بدن است. پس از ارزیابی دقیق توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی یک برنامه درمانی منحصر بفرد برای هر بیمار در نظر گرفته می شود که مطابق با نیازها و شرایط بیمار است و اهداف درمانی او را دنبال می کند.

تمرینات ورزشی برای دیسک کمر و گردن
ماهیچه های مرکزی که به عنوان بریس طبیعی بدن انسان شناخته می شوند، نقش مهمی در حمایت و تثبیت ستون فقرات دارند. یکی از دلایل اصلی بیرون زدگی دیسک و یا هر نوع آسیب دیگر در ستون مهره ها، ضعیف شدن عضلات مرکزی است. اگر عضلات مرکزی بدن شما ضعیف باشند، منجر به افزایش بار و فشار بر روی ستون فقرات می شود که منجر به کمردرد می شود.

بنابراین تقویت عضلات مرکزی بدن از طریق تمرینات به یک جنبه مهم در درمان غیرجراحی فتق دیسک با فیزیوتراپی تبدیل می شود. با این حال، شروع یک برنامه ورزشی بدون ارزیابی دقیق می تواند خطرناک باشد و بنابراین باید با یک دکتر فیزیوتراپی متخصص ستون فقرات مشورت کنید.

تمرینات تقویتی که دکتر فیزیوتراپی در خیابان شریعتی برای بیماران مبتلا به دیسک کمر در نظر می گیرد عضلات مرکزی را تقویت می کند که منجر به کاهش فشار روی کمر و بهبود وضعیت بیمار می شود.

الکتروتراپی
در کنار تمرینات ورزشی، روش های الکتروتراپی مانند لیزر تراپی، تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS) و درمان مداخله ای (IFT) برای تسکین فوری درد استفاده می شود.

این روش ها تحریک الکتریکی خفیفی را در ماهیچه ها ارسال می کنند و در طول دوره درمان اولیه برای تسکین درد استفاده می شوند.

تحریک الکتریکی سبک، عصب نهفته در پشت را تحریک می کند که مغز شما را فریب می دهد تا سیگنال های درد را مسدود کند. این همچنین بدن شما را تحریک می کند تا اندورفین تولید کند، که به عنوان هورمون های مسکن طبیعی بدن عمل می کند.

بنابراین این روش ها به کاهش درد احساس می شود که اولین اولویت در درمان دیسک لغزش است.

سایر تکنیک های فیزیوتراپی در درمان دیسک کمر و گردن

رهاسازی میوفاشیال
در رهاسازی میوفاشیال، فشار دستی آهسته و پایدار به پشت شما اعمال می شود که به کشش و شل شدن عضلات کشیده شده کمر شما کمک می کند.

این تکنیک عملی کمک زیادی به کاهش درد شما می کند.

تمرینات استقامتی
تمرینات استقامتی با هدف افزایش استقامت و کاهش خستگی در عضلات پشت شما آغاز می شود.

تمرینات استقامتی برای لغزش دیسک معمولاً با 2-3 ست 15 تکراری تمرینات اکستنشن پشت در روز شروع می شود.

انقباض مکرر عضلانی (یا ورزش) برای مدت طولانی به افزایش قدرت و استقامت شما کمک می کند.

تیپینگ
نوار چسب یا کینزیوتیپینگ یکی دیگر از روش های موثر برای تسکین درد است که توسط متخصصان فیزیوتراپی در شریعتی برای بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر و سایر مشکلات ارتوپدی مورد استفاده قرار می گیرد.

این روش درمانی منجر به تسکین فوری درد می شود. همچنین گردش خون در پشت را افزایش می دهد که روند بهبود را سرعت می بخشد. تیپینگ همچنین از ستون فقرات پشتیبانی می کند و وضعیت بدنی سالم و عملکرد طبیعی را ارتقا می دهد.

تحلیل و تصحیح وضعیتی
همچنین باید آنالیز و اصلاح وضعیت بدن را در نظر بگیرید. وضعیت بد بدن منجر به فشار غیر ضروری بر روی کمر شما می شود. دکتر فیزیوتراپی در طی آنالیز و اصلاح وضعیت بدن شما را تجزیه و تحلیل می کند و اقداماتی را برای اصلاح آن توصیه می کند. این همچنین به کاهش استرس ناخواسته بر ستون فقرات شما کمک می کند.

سایر راهکارهای درمان غیرجراحی دیسک کمر و گردن

دارو
بسته به شدت بیماری، ممکن است به شما توصیه شود که فقط از داروهای مسکن برای تسکین ناراحتی استفاده کنید. داروهایی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن در تسکین علائم و انجام تمرینات فیزیوتراپی در دامنه بدون درد موثر هستند. در صورت درد شدید تزریق داروهای استروئیدی نیز توصیه می شود.

ورزش و سایر فعالیت ها
در گذشته، به بیماران مبتلا به فتق دیسک توصیه می شد که استراحت کنند و در رختخواب بمانند، به این امید که این امر به دیسک لیز خورده اجازه دهد تا خودش را درست کند. امروزه به بیماران گفته می شود که فعال بمانند مگر اینکه درد برایشان غیرقابل تحمل باشد. به غیر از فیزیوتراپی برای کمردرد، فعالیت‌های فیزیکی خاصی وجود دارد که می‌توانید از آنها لذت ببرید و ناراحتی را کاهش دهید.

جراحی برای فتق دیسک

در صورتی که روشهای غیرجراحی نتوانند کمکی به درمان فتق دیسک بکنند جراحی به عنوان آخرین گزینه درمان فتق دیسک در نظر گرفته می شود. پس از جراحی نیز انجام فیزیوتراپی منظم برای تسریع بهبودی ضروری است.

 

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ