درمان فتق دیسک کمر با فیزیوتراپی

درمان فتق دیسک کمر با فیزیوتراپی

درمان فتق دیسک کمر با فیزیوتراپی به عنوان موثرترین روشهای درمانی توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود.

کمردرد یکی از شکایات جدی جمعیت در سن کار بوده است که سبک زندگی افراد را به هر طریقی تحت تأثیر قرار داده است. کمردرد دومین دلیل اصلی است که چرا افراد به دنبال مراقبت های پزشکی هستند و یکی از شایع ترین دلایل کمردرد فتق دیسک بین مهره ای در کانال نخاعی است.

فتق دیسک التهاب ستون فقرات ناشی از ضربه یا فشار بر ستون فقرات است. معمولاً به آن بیرون زدگی دیسک نیز گفته می شود. بیماران معمولی که فتق دیسک را تجربه می کنند ممکن است بین 30 تا 50 سال سن داشته باشند و مردان دو برابر بیشتر از زنان به آن دچار می شوند.

فتق دیسک کمر در دیسک بین مهره ای رخ می دهد ، دیسک دوناتی شکل که بین سطوح ستون فقرات (بین دیسک های ستون فقرات) قرار دارد. قسمت بیرونی این دیسک دوناتی شکل، آنولوس فیبروزوس نامیده می شود. این ماده ژله مانندی به نام نوکلئوس پالپوزوس را پوسته می کند. فتق دیسک زمانی رخ می دهد که دیسک بین مهره ای ماده داخلی را خارج از موقعیت طبیعی خود به بیرون فشار دهد.

در حالی که فتق دیسک می تواند در هر نقطه از ستون فقرات اتفاق بیفتد، اغلب در قسمت پایین کمر یا ستون فقرات کمری رخ می دهد.

هنگامی که فتق یا برآمدگی وجود دارد، افراد معمولاً دچار اسپاسم عضلانی و دردهای شدید در ناحیه ستون فقرات می شوند که ممکن است بر تحرک و دامنه حرکت آنها تأثیر بگذارد. دو رویکرد برای درمان وجود دارد: درمان جراحی یا درمان های فیزیوتراپی غیر تهاجمی.

درمان فتق دیسک کمر با فیزیوتراپی بهترین روش درمان غیرجراحی دیسک کمر است که نیاز به انجام جراحی های غیرضروری را به حداقل می رساند.

علائم دیسک کمر

  • احساس درد در کمر که می تواند با حرکات بدن تشدید شود.
  • تشدید درد با عطسه و سرفه
  • محدود شدن حرکات بدن به دلیل وجود درد
  • در مواردی که فتق دیسک سبب وارد شدن فشار بر ریشه های عصبی نخاعی شود علائم درگیری ریشه های عصبی نیز دیده می شود که می تواند شامل انتشار درد به باسن و پاها و نیز علائمی همچون بی حسی ، گزگز کردن و سوزن سوزن شدن اندام ها شود ، در موارد شدید حتی ممکن است عوارض جدی مانند بی اختیاری ادرار و مدفوع نیز رخ دهد.

درمان فتق دیسک کمر با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی برای درمان فتق یا برآمدگی دیسک توصیه می شود تا به بیماران کمک کند تا درد خود را مدیریت کنند و دوباره حرکت کنند. اغلب در فیزیوتراپی، بیماران با یک برنامه ورزشی طراحی شده برای هر ناحیه آسیب دیده آشنا می شوند. تمرینات تحرکی و تقویتی به تقویت قدرت در اطراف ستون فقرات، بهبود ثبات مرکزی و کاهش فشار روی ستون مهره کمک می کند.

در طول روند بهبودی، از طریق مشورت با فیزیوتراپیست خود، برخی از محدودیت های فعالیت ممکن است شامل اجتناب از بلند کردن وزنه های سنگین و استراحت در اثر ورزش یا فعالیت شدید باشد. فعالیت های توصیه شده برای کمک به بهبودی شامل یوگا، پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری است.

درمان فتق دیسک کمر با فیزیوتراپی می تواند به تمام بیماران مبتلا به کمردرد ناشی از فتق یا تخریب دیسک کمک کند. با مشاوره با یک فیزیوتراپیست که می تواند برنامه درمانی و ورزشی شما را برای شما تنظیم کند، بیماران می توانند به بهبودی کامل از آسیب خود برسند و درد روزانه خود را آسان تر مدیریت کنند.

بسیاری از فتق‌های دیسک بسته به فرد در طی چند هفته تا چند ماه بهبود می‌یابند. حرکت و درمان با هدف کاهش علائم، بهبود نقایص عملکردی، و بهبود نقایص مشاهده شده سریعترین راه برای ترویج بهبود فتق دیسک است. برخی از بیماران در عرض چند هفته کاهش علائم را مشاهده می کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است علائم را برای ماه ها تا سال ها تجربه کنند. به طور کلی، فتق دیسک پیش آگهی خوبی برای درمان محافظه کارانه از طریق فیزیوتراپی دارد.

شواهد از استفاده از تکنیک‌های درمان دستی برای کاهش درد و بهبود نقایص در بیماران مبتلا به فتق دیسک حمایت می‌کنند. این شامل حرکت مفاصل به ستون فقرات کمری، ستون فقرات قفسه سینه، و لگن، سر خوردن عصب به اندام تحتانی، تحرک بافت نرم و سوزن خشک برای نقطه ماشه ای است.

جراحی برای درمان فتق دیسک

در برخی موارد محدودیت های فیزیکی شدید یا علائم عصبی اضافی، مداخله جراحی ممکن است ضروری باشد. برخی از فتق‌ های دیسک ممکن است به میکرودیسککتومی سریع برای کاهش فشار روی ستون فقرات و کاهش سریع‌تر درد نیاز داشته باشند. بسیاری از موارد از طریق درمان کمتر تهاجمی و محافظه کارانه با فیزیوتراپی مدیریت می شوند که اکثر موارد با گذشت زمان برطرف می شوند.

فیزیوتراپی در صورت نیاز به جراحی نیز پس از جراحی برای تسریع بهبودی ، تخفیف عوارض جراحی و بازیابی قدرت و دامنه حرکات ستون فقرات از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران خدمات تخصصی درمان فتق دیسک کمر با فیزیوتراپی را ارائه می دهند ، عزیزانی که دچار درد و محدودیت های حرکتی هستند می توانند از خدمات فیزیوتراپی در منزل متخصصان ما بهره مند شوند.

 

 

 

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی در نیاوران – فیزیوتراپی در شمال تهران

فیزیوتراپی در نیاوران توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن برای طیف وسیعی از اختلالات اسکلتی – عضلانی ، مشکلات نورولوژی و مشکلات کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی به بهینه سازی حرکت و عملکرد انسان اختصاص دارد و شامل طیف گسترده ای از اقدامات با هدف ارتقاء، حفظ و بازیابی بهزیستی فیزیکی، روانی و اجتماعی…

درمان کمردرد با ورزش

درمان کمردرد با ورزش و فیزیوتراپی موثرترین روش غیرجراحی در درمان این اختلال اسکلتی – عضلانی شایع است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. کمردرد یکی از شایع ترین شکایات سلامتی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. کمردرد می تواند ناشی از عوامل…

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ