فیزیوتراپی برای بیمار ام اس

  1. خانه
  2. بیماری های مغز و اعصاب
  3. ام اس
  4. فیزیوتراپی برای بیمار ام اس
فیزیوتراپی برای بیمار ام اس

فیزیوتراپی برای بیمار ام اس نقش موثر و کمک کننده ای در مدیریت علائم و غلبه بر چالش ها و مشکلات ناشی از این بیماری پیشرونده عصبی دارد.

رشته های عصبی توسط یک غلاف میلین احاطه شده اند که از آنها محافظت می کند. میلین همچنین به اعصاب کمک می کند تا سیگنال های الکتریکی را سریع و کارآمد انجام دهند. در بیماری ام اس، غلاف میلین در چندین نواحی ناپدید می شود و اسکار یا اسکلروز بر جای می گذارد. مولتیپل اسکلروزیس به معنای “بافت اسکار در چندین ناحیه” است.

به مناطقی که میلین یا کمبود میلین وجود ندارد پلاک یا ضایعات گفته می شود. با بدتر شدن ضایعات، رشته های عصبی می توانند بشکنند یا آسیب ببینند. در نتیجه، تکانه های الکتریکی مغز به آرامی به سمت عصب هدف جریان نمی یابد. وقتی میلین وجود نداشته باشد، فیبرها به هیچ وجه نمی توانند تکانه های الکتریکی را هدایت کنند. پیام های مغز به ماهیچه ها قابل انتقال نیستند.

علت مولتیپل اسکلروزیس ناشناخته است. این یک بیماری خود ایمنی در نظر گرفته می شود که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت های خود حمله می کند. در مورد ام اس، این اختلال در عملکرد سیستم ایمنی میلین (ماده چربی که رشته های عصبی مغز و نخاع را می پوشاند و از آن محافظت می کند) را از بین می برد.

هنگامی که میلین محافظ آسیب می بیند و فیبر عصبی در معرض دید قرار می گیرد، پیام هایی که در طول آن عصب حرکت می کنند ممکن است کند یا مسدود شوند. عصب نیز ممکن است خودش آسیب ببیند.

مشخص نیست که چرا ام اس در برخی افراد ایجاد می شود و در برخی دیگر نه. به نظر می رسد ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی مسئول این امر باشد.

فیزیوتراپی برای بیمار ام اس

درمان فیزیوتراپی می تواند نقش اساسی در فعال نگه داشتن بیمار مبتلا به ام اس در جامعه داشته باشد. در حالی که هیچ درمانی برای مولتیپل اسکلروزیس وجود ندارد، به نظر می رسد ورزش در سطوح مختلف مفید است و ممکن است نقش مهمی در به تاخیر انداختن علائم منفی بیماری داشته باشد.

تمرینات باید با توجه به نقاط قوت و ضعف فرد انتخاب شود. پیشنهاد می‌شود که ورزش درمانی در بیماری ام‌اس کارآمدی داشته باشد. بیان بهترین دوز (شدت، دفعات و مدت) درمان برای دستیابی به اثرات مفید بهینه ورزش درمانی از نظر فعالیت‌ها و مشارکت برای بیماران مبتلا به ام اس است. هیچ مدرکی دال بر توصیف اثرات مضر ورزش درمانی برای بیماران ام اس وجود نداشت. .ورزش به عنوان وسیله ای موثر برای توانبخشی در نظر گرفته می شود.

ارزیابی فیزیوتراپی برای بیمار ام اس باید بر وضعیت بدن، حرکت و عملکرد متمرکز باشد و با در نظر گرفتن اینکه چگونه عملکرد بیمار ممکن است توسط خستگی، درد یا عوامل دیگر محدود شود، به دقت مورد توجه قرار گیرد. تجزیه و تحلیل این نتایج همراه با نظر و علاقه مناسب فرد مبتلا به ام اس، فیزیوتراپیست را قادر می سازد تا یک برنامه فردی را تنظیم کند. این برنامه باید به گونه ای تنظیم شود که بتوان آن را به راحتی در خانه انجام داد. آموزش همچنین برای کمک به بیماران در مدیریت برنامه های خود تا حد امکان مستقل مهم است. درمان چند رشته ای برای بیماران ام اس ممکن است به اثرات مثبت منجر شود.

در مراحل اولیه ام اس، بیماران ممکن است با حداقل اختلالات مراجعه کنند. در این زمان، فیزیوتراپی برای بیمار ام اس می تواند بر آموزش بیمار و اعضای خانواده یا مراقبان در مورد پیشرفت بیماری و استراتژی های جبرانی برای صرفه جویی در انرژی تمرکز کند.

فیزیوتراپی بر حرکت در خارج از منزل به خصوص در زیر نور خورشید تاکید می کند تا از مزایای مستقیم نور خورشید در ام اس استفاده کند. مطالعه اخیر نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض نور خورشید در طول زندگی بدون در نظر گرفتن نژاد/قومیت، خطر ابتلا به مولتیپل اسکلروزیس را کاهش می دهد. مطالعه نشان می دهد که اثر محافظتی قرار گرفتن در معرض نور خورشید در ام اس به احتمال زیاد از طریق مکانیسم های تعدیل کننده ایمنی انجام می شود.

با توجه به ماهیت پیشرونده بیماری، افرادی که در مرحله متوسط ​​هستند ممکن است متوجه اختلالات در درجات مختلف شوند و فعالیت های روزمره زندگی (ADL) ممکن است به کمک نیاز داشته باشد. در این مرحله میانی، درمان باید بیشتر بر بهبود یا حفظ عملکردهای حرکتی از طریق قدرت، استقامت، انعطاف پذیری، تعادل، تمرین تنفسی و آموزش وسایل کمکی و همچنین پیشنهاد تغییرات محیطی در خانه یا ارزیابی وسایل کمک حرکتی مورد نیاز برای حرکت در جامعه تمرکز کند. برای حفظ کیفیت زندگی اطلاع رسانی به مراقبان در مورد وضعیت صحیح وضعیت از عوارض بعدی جلوگیری می کند. همکاری نزدیک بین مراقبین حرفه ای جامعه و مراقبین غیرحرفه ای در خانه عامل کلیدی برای مدیریت موفق توانبخشی است.

مراحل پیشرفته ام اس اغلب با اختلالات متعدد با شدت فزاینده در مقایسه با مراحل قبلی بروز می کند. اهداف اولیه فیزیوتراپی برای بیمار ام اس در مراحل پایانی به حداکثر رساندن استقلال از طریق آموزش وضعیتی و ADL، عملکرد تنفسی، استراتژی‌های ایمنی و پیشگیری برای ایجاد انقباض یا زخم‌های فشاری، پیشنهادات تجهیزات و تکنیک‌های انتقال مناسب است.

اما بیشتر از آن، بر مدیریت علائم نیز تمرکز دارد و به شما کمک می کند تا روی تحرک، قدرت و تعادل خود کار کنید. این می تواند از بدتر شدن برخی علائم – مانند خستگی و مشکلات حرکتی – در طول زمان جلوگیری کند.

فیزیوتراپیست های ما در کمک به افراد مبتلا به بیماری های عصبی تخصص دارند. بنابراین ما چالش های شما و نحوه کمک به شما را درک می کنیم.

فواید فیزیوتراپی برای ام اس

فیزیوتراپی می تواند از بسیاری جهات برای افراد مبتلا به ام اس و سایر بیماری های عصبی مفید باشد. می تواند به شما کمک کند:

  • علائمی مانند خستگی، ضعف، سفتی و درد را مدیریت کنید
  • تعادل و تحرک خود را بهبود بخشید
  • در سطحی که برای شما مناسب است ورزش کنید
  • خلق و خوی و احساسات خود را بهبود بخشد
  • از سلامت و تندرستی بهتری برخوردار شوید
  • مستقل تر زندگی کنید

 

مقالات مرتبط :

فیزیوتراپی ام اس

توانبخشی ام اس

 

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک موثرترین روش درمان غیرجراحی این عارضه است که در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. درد عصب سیاتیک که به عنوان سیاتیک نیز شناخته می شود، یک بیماری شایع است که می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. با این حال، خبر خوب این است که تسکین موثر…

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران در مرکز فیزیوتراپی آیتن توسط متخصصان با تجربه ما و با هدف تشخیص ، ارزیابی و درمان مشکلات ستون فقرات ارائه می شود. ستون فقرات انسان یا ستون مهره‌ای، از 33 مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته‌اند. این مهره ها به پنج ناحیه گردنی، سینه ای، کمری،…

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد فیزیوتراپی ، یک روش غیرتهاجمی برای درمان کمردرد است. این شامل انواع تکنیک ها و تمرینات طراحی شده برای کاهش درد، بهبود عملکرد و جلوگیری از حمله های بعدی کمردرد است.  کمردرد یک بیماری شایع است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این…

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل فیزیوتراپی، شاخه ای تخصصی از مراقبت های بهداشتی، نقش اساسی در مراقبت های بعد از عمل ایفا می کند. این مقاله به اهمیت فیزیوتراپی پس از جراحی و چگونگی کمک به بهبود سریعتر و موثرتر می پردازد. بیمارانی که تحت عمل های ارتوپدی مانند تعویض مفصل زانو و لگن…

درمان سردرد با فیزیوتراپی

درمان سردرد با فیزیوتراپی به عنوان یکی از موثرترین روشهای درمانی در کلینیک فیزیوتراپی آیتن تهران ارائه می شود. سردرد یک بیماری شایع است که می تواند به طور قابل توجهی کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. در حالی که دارو اغلب راه حلی برای تسکین سردرد است، فیزیوتراپی یک رویکرد جایگزین و…

فیزیوتراپی تخصصی کمر درد

فیزیوتراپی تخصصی کمر درد کمر درد یک بیماری شایع است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. چه به دلیل وضعیت نامناسب، فشار عضلانی یا یک بیماری زمینه ای باشد، می تواند ناتوان کننده باشد و کیفیت زندگی فرد را تا حد زیادی کاهش دهد.  این بیماری می تواند…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ