درمان بی اختیاری ادرار با بیوفیدبک

درمان بی اختیاری ادرار با بیوفیدبک

درمان بی اختیاری ادرار با بیوفیدبک یکی به عنوان یکی از موثرترین روش های درمان این عارضه توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود.

ضعف عضلات کف لگن کنترل مثانه را در زنان کاهش می دهد و می تواند منجر به بی اختیاری ادرار شود. اغلب با بارداری و زایمان همراه است و تخمین زده می شود که از هر سه زن در سراسر جهان یک زن را تحت تاثیر قرار دهد.

تمرینات منظم عضلات کف لگن، به عنوان بخشی از یک برنامه نظارت شده، می تواند عضلات کف لگن را تقویت کند، کنترل مثانه را بهبود بخشد و علائم بی اختیاری ادرار را تسکین دهد.

یک امکان استفاده از دستگاه بیوفیدبک برای نشان دادن فعالیت الکتریکی در عضلات کف لگن زنان هنگام انجام تمرینات است. این بیوفیدبک (الکترومیوگرافی یا EMG) می‌تواند به زنان انگیزه دهد تا با تکنیک بهتر، شدیدتر و طولانی‌تر ورزش کنند. بنابراین تصور می شد که می تواند کنترل مثانه را بیشتر از تمرینات به تنهایی بهبود بخشد.

بیوفیدبک تکنیکی است که برای کمک به تقویت عضلات اسفنکتر مجرای ادرار و مقعد و عضلات کف لگن و کمک به فرد برای به دست آوردن کنترل بر مثانه و جلوگیری از بی اختیاری ادرار طراحی شده است.

بیوفیدبک می تواند به فرد مبتلا به بی اختیاری ادرار کمک کند تا یاد بگیرید از کدام عضلات استفاده کنید، چه زمانی از آنها استفاده کند و برای جلوگیری از نشت ادرار چقدر آنها را منقبض کند.

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که بیوفیدبک مزایای بیشتری دارد و بر بی‌اختیاری ادرار تأثیر می‌گذارد.

بیوفیدبک EMG یک تکنیک نسبتا ساده است که می تواند به برنامه های تمرینی عضلات کف لگن اضافه شود.

درمان بی اختیاری ادرار با بیوفیدبک چگونه است؟

از آنجایی که تشخیص عضلات کف لگن دشوار است، بیوفیدبک برای کمک به تمرین این عضلات استفاده می شود. میلیون ها زن که به عنوان روشی ایمن و موثر برای افزایش قدرت عضلات کف لگن شناخته می شود، در بازیابی کنترل مثانه موفق بوده اند.

رایج ترین اشتباهی که برخی افراد در انجام تمرینات عضلات کف لگن مرتکب می شوند، استفاده از عضلات شکم به جای عضلات کف لگن است. بیوفیدبک یک نمایش بصری از فعالیت عضلانی را ارائه می دهد، که به شما کمک می کند یاد بگیرید که چگونه استفاده از عضلات اشتباه را متوقف کنید و شروع به استفاده از عضلات صحیح کنید.

انواع مختلفی از بیوفیدبک وجود دارد، اما یکی از آنها جایی است که یک پروب در واژن (برای زنان) یا پشت (برای مردان) وارد می شود. فشار وارد شده بر روی پروب زمانی که عضلات خود را منقبض می کنید، گویی می خواهید از عبور آب جلوگیری کنید، روی صفحه کامپیوتر نمایش داده می شود.

متخصص فیزیوتراپی کف لگن به فرد آموزش می دهد که چگونه و چه زمانی باید عضلات خود را منقبض کند تا کنترل موثری بر مثانه خود داشته باشد. ابتدا استفاده از صفحه نمایش را به عنوان راهنما تمرین می کند و سپس صفحه از دید پنهان می شود تا مجبور شود به خود متکی باشد.

با گذشت زمان، فرد باید هماهنگی و کنترل بیشتری بر روی عضلات اسفنکتر و کف لگن خود به دست آورد. قدرت این ماهیچه ها نیز با تمرین آنها در طول برنامه بیوفیدبک بهبود می یابد.

شکل دیگر بیوفیدبک استفاده از اسکن سونوگرافی بلادرنگ است. یک کاوشگر روی پرینه قرار داده می شود و تصویری از اندام های لگنی روی صفحه نمایش دیده می شود.

همانطور که فرد عضلات کف لگن را منقبض می کند، می تواند ببیند که در اطراف مثانه و روده چه اتفاقی می افتد، متخصص فیزیوتراپی کف لگن می‌ تواند نحوه صحیح فشردن عضلات را هنگامی که آنها را روی صفحه نمایش می بیند، به بیمار آموزش دهد.

درمان بی اختیاری ادرار با بیوفیدبک برای اغلب مبتلایان به این عارضه مفید است و می تواند به افراد در کنترل ادرار و جلوگیری از نشت آن کمک کند.

سایر روشهای درمانی

آموزش مثانه
اگر بی اختیاری فوری برای فرد تشخیص داده شده است، یکی از اولین درمان هایی که ممکن است به وی پیشنهاد شود، تمرین مثانه است.

اگر بی اختیاری ادراری مختلط وجود دارد، تمرین مثانه نیز ممکن است با تمرین عضلات کف لگن ترکیب شود.

این شامل یادگیری تکنیک هایی برای افزایش مدت زمان بین احساس نیاز به ادرار کردن و دفع ادرار است. این دوره معمولاً حداقل 6 هفته طول خواهد کشید.

تمرین عضلات کف لگن
عضلات کف لگن مثانه و مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از مثانه به خارج از بدن شما می برد) احاطه کرده و جریان ادرار را هنگام ادرار کردن کنترل می کنند.

عضلات ضعیف یا آسیب دیده کف لگن می توانند باعث بی اختیاری ادرار شوند، بنابراین ورزش این عضلات اغلب توصیه می شود.

برنامه تمرینی باید شامل حداقل 8 انقباض عضلانی حداقل 3 بار در روز باشد و حداقل 3 ماه طول بکشد. اگر بعد از این مدت تمرینات کمک کننده بودند، ادامه تمرینات توصیه می شود.

تحقیقات نشان داده است که تمرین عضلات کف لگن می تواند برای همه افراد مبتلا به بی اختیاری ادرار مفید باشد.

تحریک الکتریکی
در این روش یک پروب کوچک در واژن یا مقعد وارد می شود. جریان الکتریکی از پروب عبور می کند که به تقویت عضلات کف لگن در حین تمرین کمک می کند.

ممکن است تحریک الکتریکی برای فرد دشوار یا ناخوشایند باشد، اما اگر فرد نتواند انقباضات عضلات کف لگن را بدون آن کامل کنید، ممکن است مفید باشد.

 

برای درمان بی اختیاری ادرار با بیوفیدبک می توانید به کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی مراجعه کنید.

 

مقالات مرتبط :

فیزیوتراپی در درمان یبوست

درمان بی اختیاری ادرار با فیزیوتراپی

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ