الکتروتراپی با دستگاه تنس

الکتروتراپی با دستگاه تنس

الکتروتراپی با دستگاه تنس

الکتروتراپی با تنس TENS یکی از مدالیته های فیزیوتراپی موثر در بهبود بسیاری از بیماری های اسکلتی_عضلانی، مغز و اعصاب و روماتیسمی است.دستگاه TENS چگونه کار می کند؟

دستگاه TENS یک دستگاه قابل حمل با باتری است که جریان های الکتریکی را از طریق الکترودهایی که روی پوست قرار می گیرند، منتقل می کند. این الکترودها به صورت استراتژیک در اطراف ناحیه دردناک قرار می گیرند و مسیری را برای تکانه های الکتریکی برای عبور از اعصاب ایجاد می کنند.

استفاده از تنس از طریق مانع شدن ارسال پیام درد به طناب نخاعی مانع انتشار درد شده و از این طریق موجب کاهش درد می شود.

در ماده ژلاتینی پشت نخاع محلی برای انتشار درد وجود دارد.

فیبرهای باریک پیام های در را به طناب نخاعی منتقل می کنند.

پیام های خاص فیبرهای عصبی حسی میلین دار قطور پیام های گروه قبلی را بطور پیش سیناپسی بلوکه کرده و درنتیجه از رسیدن آن ها به مراکز عصبی بالاتر جلوگیری می کنند.

افزایش فعالیت فیبرهای میلین دار قطور مانع از انتشار درد و فعالیت فیبرهای باریک سبب انتشار درد می شود.

با انتخاب شدت و فرکانس مناسب تنس توسط متخصص فیزیوتراپی می توان فیبرهای عصبی منتقل کننده درد را بلوک کرد.

علاوه بر این تاثیرات استفاده از دستگاه تنس ترشح مواد درونی تسکین دهنده درد یعنی اندروفین ها و انکفالین ها را نیز افزایش داده و از این طریق نیز به تسکین درد کمک می کند.

در طی تحقیقاتی که توسط گروهی از محققان در ارتباط با تاثیر تنس بر کاهش علائم و درد ناشی از آرتروز انجام گرفت مشخص شد که تنس سبب کاهش درد و بهبود علائم آرتروز زانو می شود.

بیماران زیادی می تواننند از مزایای این روش درمانی بهره ببرند.

دکتر فیزیوتراپی با بررسی شرایط بیمار میزان نیاز وی را به جلسات درمانی با تنس تشخیص داده و به کاهش مشکلات بیماران کمک می کند.

بسیاری از بیماران نیازمند خدمات فیزیوتراپی دچار درجاتی از محدودیت های حرکتی هستند بنابراین این افراد می تواند خدمات فیزیوتراپی در منزل را دریافت کنند.

متاسفانه به تازگی شاهد تبلیغ دستگاه های فیزیوتراپی خانگی هستیم که ضروری است با آگاهی کامل از اینکه خدمات فیزیوتراپی تنها باید توسط متخصص فیزیوتراپی و تحت نظر وی انجام شود از استفاه از این دستگاه ها بطور اکید اجتناب شود تا از خطر عوارض جدی آن ها در امان بمانید.

موارد کاربرد تنس

TENS با دو مکانیسم اصلی کار می کند: مسدود کردن سیگنال های درد و ترویج مواد شیمیایی طبیعی بدن برای مبارزه با درد. هنگامی که از دستگاه TENS استفاده می کنید، سیگنال های درد که به مغز شما می رسد را قطع می کند. به طور همزمان، تولید اندورفین – مسکن های طبیعی بدن شما را تشویق می کند. مثل این است که تیم کوچک مدیریت درد خود را در نوک انگشتان خود داشته باشید.

مدیریت درد مزمن
درد مزمن برای بسیاری از افراد یک مسئله مداوم و اغلب ناتوان کننده است. خواه به دلیل شرایطی مانند فیبرومیالژیا، استئوآرتریت یا نوروپاتی باشد، TENS می تواند بازی را تغییر دهد. این تسکین مداوم را فراهم می کند و به شما امکان می دهد روز خود را با ناراحتی کمتری سپری کنید.

تسکین دردهای عضلانی
درد عضلات ناشی از یک تمرین سخت یا یک روز بلند کردن اجسام سنگین؟ TENS می تواند کمک کند. جریان های الکتریکی ملایم تنش عضلانی را تسکین می دهد و التهاب را کاهش می دهد و تسکین بسیار مورد نیاز را فراهم می کند.

تسکین درد مفاصل
آرتریت و درد مفاصل می تواند زندگی با آنها فوق العاده چالش برانگیز باشد. TENS یک راه غیر تهاجمی برای مدیریت ناراحتی مفاصل ارائه می دهد. این مانند یک ماساژ تسکین دهنده برای مفاصل است که به شما کمک می کند با سهولت بیشتری حرکت کنید.

ریکاوری و توانبخشی
اگر جراحی کرده اید یا آسیب دیده اید، TENS می تواند بهبودی شما را تسریع کند. با تحریک جریان خون و کاهش درد، به روند بهبودی کمک می کند. به آن به عنوان یک دوست حامی در طول سفر خود به سمت بهبودی فکر کنید.

آسیب های ورزشی و TENS
ورزشکاران اغلب برای بهبودی از آسیب های ورزشی به TENS مراجعه می کنند. این یک رویکرد طبیعی و بدون دارو برای مدیریت درد مرتبط با تلاش های ورزشی است. TENS شما را سریعتر به بازی بازمی گرداند.

TENS برای تسکین سردرد
سردرد می تواند ناتوان کننده باشد و داروها همیشه آن را کاهش نمی دهند. از طرف دیگر، TENS می تواند بدون عوارض جانبی داروها را تسکین دهد. مثل یک نسیم ملایم برای سر تپنده شماست.

درد قاعدگی: یک درمان طبیعی
دردهای قاعدگی که غیرقابل تحمل به نظر می رسند. TENS می تواند به کاهش درد بدون نیاز به مسکن کمک کند و این زمان از ماه را کمی قابل کنترل تر می کند.

TENS برای درد زایمان
بارداری و زایمان با مجموعه ای از ناراحتی های خاص خود همراه است. TENS به مادران باردار گزینه ای بدون دارو برای تسکین درد در حین زایمان ارائه می دهد. مثل این است که در طول این فرآیند یک همراه حامی در کنار خود داشته باشید.

TENS برای آرتریت
الکتروتراپی با دستگاه تنس می تواند تسکین بسیار مورد نیاز را فراهم کند و انجام فعالیت های روزمره را آسان تر کند. مثل داشتن یک سلاح مخفی در برابر درد آرتروز است.

روش های کاربرد تنس

سنتی

با فرکانس بالا (50_100) هرتز و به صورت پالس های کم عرض انجام می گیرد.

بر اساس حس مریض تا زمانی که حسی شبیه پارستزی قوی بدون انقباض عضلانی ایجاد شود بر شدت آن افزوده می شود.

فرکانس پایین

احساسی شبیه طب سوزنی ایجاد کرده و با فرکانس پایین(1_4) هرتز و بصورت پالس های با عرض زیاد انجام می گیرد.

شدت آن بتدریج افزایش یافته تا انقباضات قوی ایجاد شود.

در مقایسه با سایر روش ها کاهش درد را به مدت طولانی تری در پی دارد.

کوتاه و شدید

فرکانس آن بیش از 100 هرتز و پالس های با عرض زیاد ایجاد کرده و تا بالاترین حد تحمل بیمار شدت آن افزایش می یابد.

این روش سرعت انتقال پیام های درد را کاهش می دهد.

ترکیبی

در این روش ترکیبی از روش های فرکانس بالا و پایین استفاده می شود.

طی این روش فیبر های انتقال دهنده درد تحریک می شوند تا بیمار احساس بهتری داشته باشد.

موارد عدم کاربرد الکتروتراپی با دستگاه تنس

الکتروتراپی با دستگاه تنس درمانی ایمن و بی خطر بوده و عوارض جانبی خاصی در پی ندارد.

با این وجود در برخی افراد ممکن است نسبت به آن حساسیت پوستی داشته باشند.

بیماران مبتلا به اسکلرودرمی، واسکولیت یا آسیب های نوروپاتیک حسی باید با احتیاط استفاده شود.

افرادی که در قفسه سینه خود ضربان ساز قلبی دارند نیز نباید تت درمان با این مدالیته قرار بگیرند چراکه که تنس ممکن است سبب اختلال در عملکرد این دستگاه ها شود.

 

فیزیوتراپیست محمدرضا جان پور

ارائه خدمات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک

متخصص فیزیوتراپی و توان بخشی

درمان و مشاوره با دکتر : ۰۹۱۲۲۶۵۵۶۴۸

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟

فیزیوتراپی برای کمردرد چگونه است؟ یک روش بسیار موثر و غیر تهاجمی درمانی است، وضعیتی که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. فیزیوتراپی شامل یک ارزیابی جامع، تشخیص و برنامه درمانی توسط فیزیوتراپیست های آموزش دیده برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک و جلوگیری از قسمت های بعدی…

روش مکنزی چیست؟

روش مکنزی که با نام تشخیص و درمان مکانیکی (MDT) نیز شناخته می‌شود، یک رویکرد کاملاً جا افتاده در زمینه فیزیوتراپی است. این دارو توسط فیزیوتراپیست مشهور رابین مک کنزی در دهه 1950 ساخته شد و از آن زمان به دلیل اثربخشی آن در درمان مشکلات اسکلتی عضلانی به رسمیت شناخته شده است. در هسته…

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در منزل فتق دیسک کمر یکی از خدماتی است که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. فتق دیسک کمر یک بیماری شایع ستون فقرات است که می تواند باعث درد و ناراحتی قابل توجهی شود و زمانی اتفاق می افتد که مواد نرم و ژل مانند…

فیزیوتراپی در منزل کمر درد

فیزیوتراپی در منزل کمر درد یکی از روشهای موثر در تسکین کمردرد و درمان عوامل زمینه ای آن است. کمردرد به یک مسئله رایج برای افراد در هر سنی تبدیل شده است، چه یک کارمند اداری باشید که ساعت های طولانی را پشت میز خود می گذرانید و چه ورزشکاری که تحرک بالایی دارد، کمردرد…

فیزیوتراپی گردن درد در منزل

فیزیوتراپی گردن درد در منزل از خدمات تخصصی است که توسط درمانگران با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع و اغلب ناتوان کننده است که می تواند افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به دلایل مختلفی…

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

اشتراک گذاری

32 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ