بهترین درمان دیسک کمر

  1. خانه
  2. بیماری های ارتوپدی
  3. بیماری های ستون فقرات
  4. بهترین درمان دیسک کمر
بهترین درمان دیسک کمر

بهترین درمان دیسک کمر با توجه به شدت بیرون زدگی دیسک ، علائم و عوارضی که برای فرد ایجاد کرده و نظر پزشک و فیزیوتراپیست تعیین می شود.

دیسک های ما با افزایش سن دچار کاهش رطوبت شده و ریسک تخریب آن ها افزایش پیدا می کند، هسته داخلی دیسک ما که مانند یک ژل نرم است خشک می شود و کمتر اسفنجی می شود. حلقه بیرونی نیز در معرض خطر ترک خوردن یا شکافتن است زیرا با افزایش سن شکننده می شود. 

بر اساس آمارها دیسک کمر بیشتر در افراد بین 35 تا 55 سال دیده می شود. بیرون زدگی دیسک کمر می تواند در هر جایی از کمر رخ دهد. معمولاً دیسک های بین مهره ای بین مهره های L4 و L5 یا L5 و S1 در برابر فتق آسیب پذیر هستند. این به این دلیل است که ستون فقرات بیشتر وزن بدن را تحمل می کند و دامنه وسیعی از حرکت را پشتیبانی می کند. با افزایش سن، مهره‌های ما شروع به از دست دادن خاصیت ارتجاعی و توانایی برگشت از حرکات روزمره می‌کنند. در نهایت این امر باعث فتق دیسک کمر می شود.

بهترین درمان دیسک کمر توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی بر اساس متدهای درمانی روز دنیا ارائه می شود.

علائم دیسک کمر

علائم بیرون زدگی دیسک کمر شامل کمردرد ناگهانی و به دنبال آن دردی است که به داخل ران یا ساق پا منتشر می شود. در ابتدا، بیماران ممکن است درد شدیدی داشته باشند که می‌توان آن را به عنوان یک درد مبهم عمیق شبیه به درد شدید وارد شدن چاقو توصیف کرد. برخی از افراد نیز در حرکات زانو، لگن یا مچ پا دچار گزگز، بی حسی، ضعف عضلانی می شوند. درد ساق پا یا سیاتیک معمولاً با عطسه، سرفه، خم شدن یا نشستن طولانی بدتر می شود.

دلایل و عوامل خطر

تخریب دیسک یا پیری دیسک یک فرآیند تدریجی است. فتق دیسک کمر زمانی اتفاق می‌افتد که حلقه برای جلوگیری از بیرون زدگی هسته بسیار ضعیف باشد. در بیشتر موارد، هیچ رویداد خاصی باعث فتق نمی شود. اما ممکن است به دلیل آسیب دیدگی یا فشار رخ دهد. معمولاً این حالت در اثر بلند کردن اجسام سنگین، پیچش و خم شدن ستون فقرات، فعالیت خفیف یا در حالت استراحت ایجاد می‌شود. یک دیسک نرمال و سالم دچار این آسیب نمی شود، مگر اینکه از قبل فرسودگی یا ضعف دیسک وجود داشته باشد.

بهترین درمان دیسک کمر

اکثر بیماران طی یک دوره 4 تا 8 هفته ای با درمان محافظه کارانه مانند فیزیوتراپی بهبود می یابند.

کاهش سطح فعالیت های پرفشار برای جلوگیری از وارد شدن فشار بیش از حد بر دیسک های آسیب دیده ضروری است ، اما استراحت مطلق به هیچ وجه توصیه نمی شود ، چراکه استراحت مطلق سبب ضعف عضلات شکم و کمر شده و منجر به تشدید مشکلات بیمار می شود.

فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی به عنوان بهترین درمان دیسک کمر بدون عمل جراحی شناخته می شوند که توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی ارائه می شود.

متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی از روشهای درمانی روز دنیا در کنار تجهیزات پیشرفته فیزیوتراپی برای درمان مشکلات بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر بهره می برند.

دکتر فیزیوتراپی ابتدا اقدام به معاینه دقیق بیمار و بررسی علائم ایجاد شده برای وی کرده و بر اساس نتایج بدست آمده برنامه درمانی منحصر بفردی را در نظر می گیرد که می تواند شامل تکنیک های درمان دستی و درمان مکنزی ، تمرینات ورزشی (تمرینات کششی ، تمرینات تقویتی و تمرینات دامنه حرکتی) ، سوزن خشک و طب سوزنی ، مدالیته های ضددرد مانند لیزر تراپی ، مگنت تراپی ، الکتروتراپی و … باشد.

فیزیوتراپی بهترین درمان دیسک کمر و گردن بدون عمل جراحی است که نیاز به مصرف داروهای شیمیایی را کاهش داده و انجام جراحی های غیرضروری را نیز به حداقل می رساند.

برای تسکین علائم داروهای ضد التهاب، مسکن ها و شل کننده های عضلانی استفاده می شود. در موارد نادر، تزریق اپیدورال استروئید یا قرص استروئیدی را می توان برای رفع التهاب به بیماران داد. با این حال، اثرات این درمان ها موقتی است.

یک فیزیوتراپیست می تواند در مورد تکنیک های تسکین درد، تمرینات ملایم برای حفظ تحرک کمر، راه هایی برای مدیریت فعالیت های روزانه و تناسب اندام به شما توصیه کند.

فیزیوتراپی در منزل نیز توسط دکتر فیزیوتراپی به آن دسته از عزیزانی که توانایی مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی را ندارند ارائه می شود.

 

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در منزل – فیزیوتراپی برای سیاتیک – درمان درد سیاتیک با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی با بیمه تامین اجتماعی – فیزیوتراپی با بیمه خدمات درمانی

مقالات بیشتر

درمان گرفتگی کمر با فیزیوتراپی در منزل

درمان گرفتگی کمر با فیزیوتراپی در منزل و کلینیک توسط متخصصان با تجربه ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. گرفتگی کمر که به اسپاسم عضلانی نیز معروف است، انقباضات غیرارادی عضلات پشت است. این انقباضات می تواند ناگهانی و شدید باشد و باعث ایجاد درد شدید در ناحیه آسیب دیده شود….

کایروپرکتیک در منزل با بیمه

کایروپراکتیک در منزل با بیمه توسط متخصصان و درمانگران با تجربه ما برای کمک به درمان مشکلات مرتبط با ستون فقرات ارائه می شود. کایروپرکتیک نوعی از طب جایگزین است که بر تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات مربوط به سیستم اسکلتی عضلانی، به ویژه ستون فقرات تمرکز دارد. رویکرد اصلی مورد استفاده در درمان…

راهکارهای درمان قطعی سیاتیک

راهکارهای درمان قطعی سیاتیک سیاتیک وضعیتی است که باعث درد، بی حسی یا سوزن سوزن شدن در ناحیه کمر، باسن و پاها می شود. این عصب معمولاً به دلیل فشرده شدن یا تحریک عصب سیاتیک که بزرگترین عصب بدن است و از قسمت پایین کمر از باسن و پایین پاها عبور می کند، ایجاد می…

دکتر متخصص کایروپراکتیک تهران

دکتر متخصص کایروپراکتیک تهران، یک متخصص مراقبت های بهداشتی است که در تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات سیستم اسکلتی عضلانی، به ویژه ستون فقرات تخصص دارد. متخصصان کایروپراکتیک بر این باورند که بسیاری از مشکلات سلامتی می تواند ناشی از ناهماهنگی ستون فقرات باشد که با سیستم عصبی بدن و فرآیندهای طبیعی بهبودی تداخل…

فیزیوتراپی توسط آقا و خانم با بیمه

فیزیوتراپی توسط آقا و خانم با بیمه در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در تهران در حوزه های تخصصی ارتوپدی ، نورولوژی و کف لگن ارائه می شود. فیزیوتراپی یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که بر کمک به افراد برای بازیابی و حفظ عملکرد فیزیکی، حرکت و تحرک تمرکز دارد. فیزیوتراپیست ها با افراد در هر سنی…

درمان گردن درد

درمان گردن درد با فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی یکی از موثرترین روشهای درمانی است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع است که می تواند در اثر عوامل مختلفی مانند وضعیت نامناسب، کشیدگی یا تنش عضلانی، آسیب یا شرایط پزشکی زمینه ای ایجاد شود. علائم…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ