درمان بی اختیاری ادرار با بیوفیدبک

  1. خانه
  2. معرفی رشته های توانبخشی
  3. فیزیوتراپی
  4. درمان بی اختیاری ادرار با بیوفیدبک
درمان بی اختیاری ادرار با بیوفیدبک

درمان بی اختیاری ادرار با بیوفیدبک یکی به عنوان یکی از موثرترین روش های درمان این عارضه توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی ارائه می شود.

ضعف عضلات کف لگن کنترل مثانه را در زنان کاهش می دهد و می تواند منجر به بی اختیاری ادرار شود. اغلب با بارداری و زایمان همراه است و تخمین زده می شود که از هر سه زن در سراسر جهان یک زن را تحت تاثیر قرار دهد.

تمرینات منظم عضلات کف لگن، به عنوان بخشی از یک برنامه نظارت شده، می تواند عضلات کف لگن را تقویت کند، کنترل مثانه را بهبود بخشد و علائم بی اختیاری ادرار را تسکین دهد.

یک امکان استفاده از دستگاه بیوفیدبک برای نشان دادن فعالیت الکتریکی در عضلات کف لگن زنان هنگام انجام تمرینات است. این بیوفیدبک (الکترومیوگرافی یا EMG) می‌تواند به زنان انگیزه دهد تا با تکنیک بهتر، شدیدتر و طولانی‌تر ورزش کنند. بنابراین تصور می شد که می تواند کنترل مثانه را بیشتر از تمرینات به تنهایی بهبود بخشد.

بیوفیدبک تکنیکی است که برای کمک به تقویت عضلات اسفنکتر مجرای ادرار و مقعد و عضلات کف لگن و کمک به فرد برای به دست آوردن کنترل بر مثانه و جلوگیری از بی اختیاری ادرار طراحی شده است.

بیوفیدبک می تواند به فرد مبتلا به بی اختیاری ادرار کمک کند تا یاد بگیرید از کدام عضلات استفاده کنید، چه زمانی از آنها استفاده کند و برای جلوگیری از نشت ادرار چقدر آنها را منقبض کند.

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که بیوفیدبک مزایای بیشتری دارد و بر بی‌اختیاری ادرار تأثیر می‌گذارد.

بیوفیدبک EMG یک تکنیک نسبتا ساده است که می تواند به برنامه های تمرینی عضلات کف لگن اضافه شود.

درمان بی اختیاری ادرار با بیوفیدبک چگونه است؟

از آنجایی که تشخیص عضلات کف لگن دشوار است، بیوفیدبک برای کمک به تمرین این عضلات استفاده می شود. میلیون ها زن که به عنوان روشی ایمن و موثر برای افزایش قدرت عضلات کف لگن شناخته می شود، در بازیابی کنترل مثانه موفق بوده اند.

رایج ترین اشتباهی که برخی افراد در انجام تمرینات عضلات کف لگن مرتکب می شوند، استفاده از عضلات شکم به جای عضلات کف لگن است. بیوفیدبک یک نمایش بصری از فعالیت عضلانی را ارائه می دهد، که به شما کمک می کند یاد بگیرید که چگونه استفاده از عضلات اشتباه را متوقف کنید و شروع به استفاده از عضلات صحیح کنید.

انواع مختلفی از بیوفیدبک وجود دارد، اما یکی از آنها جایی است که یک پروب در واژن (برای زنان) یا پشت (برای مردان) وارد می شود. فشار وارد شده بر روی پروب زمانی که عضلات خود را منقبض می کنید، گویی می خواهید از عبور آب جلوگیری کنید، روی صفحه کامپیوتر نمایش داده می شود.

متخصص فیزیوتراپی کف لگن به فرد آموزش می دهد که چگونه و چه زمانی باید عضلات خود را منقبض کند تا کنترل موثری بر مثانه خود داشته باشد. ابتدا استفاده از صفحه نمایش را به عنوان راهنما تمرین می کند و سپس صفحه از دید پنهان می شود تا مجبور شود به خود متکی باشد.

با گذشت زمان، فرد باید هماهنگی و کنترل بیشتری بر روی عضلات اسفنکتر و کف لگن خود به دست آورد. قدرت این ماهیچه ها نیز با تمرین آنها در طول برنامه بیوفیدبک بهبود می یابد.

شکل دیگر بیوفیدبک استفاده از اسکن سونوگرافی بلادرنگ است. یک کاوشگر روی پرینه قرار داده می شود و تصویری از اندام های لگنی روی صفحه نمایش دیده می شود.

همانطور که فرد عضلات کف لگن را منقبض می کند، می تواند ببیند که در اطراف مثانه و روده چه اتفاقی می افتد، متخصص فیزیوتراپی کف لگن می‌ تواند نحوه صحیح فشردن عضلات را هنگامی که آنها را روی صفحه نمایش می بیند، به بیمار آموزش دهد.

درمان بی اختیاری ادرار با بیوفیدبک برای اغلب مبتلایان به این عارضه مفید است و می تواند به افراد در کنترل ادرار و جلوگیری از نشت آن کمک کند.

سایر روشهای درمانی

آموزش مثانه
اگر بی اختیاری فوری برای فرد تشخیص داده شده است، یکی از اولین درمان هایی که ممکن است به وی پیشنهاد شود، تمرین مثانه است.

اگر بی اختیاری ادراری مختلط وجود دارد، تمرین مثانه نیز ممکن است با تمرین عضلات کف لگن ترکیب شود.

این شامل یادگیری تکنیک هایی برای افزایش مدت زمان بین احساس نیاز به ادرار کردن و دفع ادرار است. این دوره معمولاً حداقل 6 هفته طول خواهد کشید.

تمرین عضلات کف لگن
عضلات کف لگن مثانه و مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از مثانه به خارج از بدن شما می برد) احاطه کرده و جریان ادرار را هنگام ادرار کردن کنترل می کنند.

عضلات ضعیف یا آسیب دیده کف لگن می توانند باعث بی اختیاری ادرار شوند، بنابراین ورزش این عضلات اغلب توصیه می شود.

برنامه تمرینی باید شامل حداقل 8 انقباض عضلانی حداقل 3 بار در روز باشد و حداقل 3 ماه طول بکشد. اگر بعد از این مدت تمرینات کمک کننده بودند، ادامه تمرینات توصیه می شود.

تحقیقات نشان داده است که تمرین عضلات کف لگن می تواند برای همه افراد مبتلا به بی اختیاری ادرار مفید باشد.

تحریک الکتریکی
در این روش یک پروب کوچک در واژن یا مقعد وارد می شود. جریان الکتریکی از پروب عبور می کند که به تقویت عضلات کف لگن در حین تمرین کمک می کند.

ممکن است تحریک الکتریکی برای فرد دشوار یا ناخوشایند باشد، اما اگر فرد نتواند انقباضات عضلات کف لگن را بدون آن کامل کنید، ممکن است مفید باشد.

 

برای درمان بی اختیاری ادرار با بیوفیدبک می توانید به کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی مراجعه کنید.

 

مقالات مرتبط :

فیزیوتراپی در درمان یبوست

درمان بی اختیاری ادرار با فیزیوتراپی

مقالات بیشتر

درمان گردن درد

درمان گردن درد با فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی یکی از موثرترین روشهای درمانی است که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. گردن درد یک بیماری شایع است که می تواند در اثر عوامل مختلفی مانند وضعیت نامناسب، کشیدگی یا تنش عضلانی، آسیب یا شرایط پزشکی زمینه ای ایجاد شود. علائم…

درمان کمر درد بدون جراحی

درمان کمر درد بدون جراحی با فیزیوتراپی و ورزش در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران ارائه می شود. کمردرد به ناراحتی یا درد احساس شده در پشت اشاره دارد که می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. کمردرد یک بیماری شایع است که می تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر…

ماساژ درمانی در کلینیک و منزل

ماساژ درمانی در کلینیک و منزل توسط متخصصان با تجربه ما که تجربه و آشنایی کامل با تکنیک های ماساژ را دارند ارائه می شود. ماساژ درمانی اغلب در فیزیوتراپی به عنوان یک درمان مکمل برای کمک به تسکین درد، کاهش تنش عضلانی، بهبود گردش خون و تقویت آرامش استفاده می شود. این یک تکنیک…

درمان تنگی کانال نخاعی بدون جراحی

درمان تنگی کانال نخاعی بدون جراحی با فیزیوتراپی و ورزش در بسیاری از بیماران موفقیت آمیز است و نیاز به انجام جراحی های غیرضروری را به حداقل می رساند. تنگی کانال نخاعی یک وضعیت پزشکی است که در آن فضاهای داخل کانال نخاعی که نخاع و اعصاب را در خود جای داده است، باریک می…

بهترین درمان دیسک کمر و سیاتیک

بهترین درمان دیسک کمر و سیاتیک با توجه به شرایط هر بیمار متفاوت است و نمی توان یک روش درمانی واحد را برای تمام افراد در نظر گرفت. فیزیوتراپی به عنوان یکی از موثرترین و بهترین روشهای درمان غیرجراحی مشکلات ستون فقرات شناخته می شود که در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران به…

کایروپراکتیک دیسک کمر و گردن با بیمه

کایروپراکتیک دیسک کمر و گردن کایروپراکتیک یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که که بر تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات مکانیکی سیستم اسکلتی عضلانی، به ویژه ستون فقرات تمرکز دارد. متخصصان کایروپراکتیک از یک رویکرد عملی برای دستکاری یا تنظیم ستون فقرات با هدف بازگرداندن حرکت مناسب و تراز مهره های ستون فقرات استفاده…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ