روشهای غیرجراحی درمان دیسک کمر

  1. خانه
  2. معرفی رشته های توانبخشی
  3. فیزیوتراپی
  4. روشهای غیرجراحی درمان دیسک کمر
روشهای غیرجراحی درمان دیسک کمر

روشهای غیرجراحی درمان دیسک کمر توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی و یا بصورت فیزیوتراپی در منزل ارائه می شود.

فتق و بیرون زدگی دیسک ، آسیبی است که در آن دیسک به خارج از فضایی که معمولاً اشغال می کند بیرون زده است. آسیب معمولاً در ناحیه کمری ستون فقرات و در قسمت فوقانی و میانی پشت گردن رخ می دهد. با افزایش سن، به دلیل از دست دادن قابلیت ارتجاعی و ساختار دیسک های ستون فقرات، احتمال بروز فتق دیسک افزایش می یابد.

روشهای غیرجراحی درمان دیسک کمر همچون فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی در اغلب بیماران مبتلا موثر واقع شده و نیاز به انجام جراحی را به حداقل می رساند.

دلایل فتق دیسک

بیرون زدگی دیسک زمانی رخ می دهد که فشار روی دیسک ستون فقرات منجر به فشرده شدن عصب نخاعی یا تغییر شکل طبیعی آن شود. این وضعیت معمولا به دلایل زیر رخ می دهد:

بیماری دژنراتیو دیسک – بیماری دژنراتیو دیسک اصطلاحی است که برای توصیف وضعیتی استفاده می شود که در آن دیسک های ستون فقرات به دلیل کاهش محتوای آب به تدریج تخریب می شوند. این تغییرات در ستون فقرات، دیسک ها را در برابر آسیب های ستون فقرات و سایر عوارض آسیب پذیر می کند. سبک زندگی کم تحرک ممکن است آسیب به دیسک های ستون فقرات را تسریع کند و خطر بروز فتق دیسک ها را افزایش دهد.

ساییدگی تدریجی – در طول زمان، ستون فقرات و مهره‌های ما به دلیل سال‌ ها جذب شوک ناشی از حرکات بدن (خم شدن، راه رفتن و پیچ خوردن) ضعیف شده و دچار تخریب می شود. هنگامی که دیسک ها فرسوده می شوند یا توزیع وزن در اطراف دیسک تغییر می کند، ممکن است بیرون زدگی شروع به ایجاد کند.

سایر دلایل دیسک کمر

تروما یا آسیب – یک تصادف یا ضربه ناگهانی که بر روی یک بیماری ستون فقرات موجود قرار می گیرد می تواند سیستم ستون فقرات را مختل کند و دیسک بیرون زده را تشدید کند. یک آسیب تروماتیک نه تنها باعث درد می شود، بلکه به روند بهبودی پیچیده تر برای شرایط موجود ستون فقرات کمک می کند.

وضعیت نامناسب – وضعیت نامناسب بدن در هنگام انجام فعالیت های روزمره در ایجاد بیرون زدگی دیسک نقش دارد. وقتی به جلو خم می شوید، فشار بیشتری بر دیسک ستون فقرات وارد می کنید. به نوبه خود، این می تواند دیسک ستون فقرات شما را تحت فشار قرار دهد و رباط های ستون فقرات شما را بیش از حد کشش دهد. اما حتی اگر وضعیت راه رفتن و نشستن خوبی دارید، همچنان باید مطمئن شوید که در طول روز به حرکت خود ادامه می دهید تا سفتی عضلات و مفاصل را تسکین دهید.

خطرات شغلی – اگر شغلی دارید که شامل خم شدن، بلند کردن و رانندگی مکرر است، ممکن است در معرض آسیب های ستون فقرات مانند برآمدگی دیسک باشید. کارهای فیزیکی سنگین که به طور مکرر و نادرست انجام می شود، فشار بیشتری به کمر وارد می کند و می تواند شما را در معرض خطر بیشتری برای آسیب دیدگی کمر و گردن قرار دهد.

روشهای غیرجراحی درمان دیسک کمر

درمان بیرون زدگی دیسک به علائم شما بستگی دارد. اکثر افراد مبتلا به این آسیب نیازی به جراحی ندارند، زیرا بیشتر علائم می توانند از طریق درمان های محافظه کارانه مانند داروهای مسکن، فیزیوتراپی و تغییرات اندکی در سبک زندگی بهبود یابند.

در زیر چند گزینه درمانی وجود دارد که به تسکین علائم فتق دیسک کمک می کند:

فعال بمانید – افرادی که سبک زندگی فعالی دارند، آسیب، شکنندگی و التهاب کمتری دارند. بنابراین اگر هیچ درد شدیدی را تجربه نمی‌کنید که شما را از ورزش باز می‌دارد، سعی کنید در طول روز حرکت کنید و اشکال مختلفی از ورزش را انجام دهید که از آن لذت می‌برید. به خاطر داشته باشید که نشستن برای مدت طولانی با تعدادی از نگرانی‌های سلامتی مانند چاقی و قند خون بالا مرتبط است، بنابراین ورزش کردن کمر برای کمک به توانبخشی و پیشگیری از کمردرد بسیار مهم است.

استراحت کافی داشته باشید و وضعیت خواب خود را تنظیم کنید – برای کاهش درد کمر، زمانی را به استراحت اختصاص دهید و چند ساعت در رختخواب بمانید. اطمینان حاصل کنید که در حالت استراحت در وضعیت راحتی قرار دارید. در حالت ایده آل، شما باید در وضعیتی دراز بکشید که فشار از ستون فقرات شما کم شود.

حفظ وضعیت بدنی مناسب – اگر شغل شما مستلزم نشستن طولانی مدت پشت میز است، انجام حرکات کششی مکرر و حفظ وضعیت بدنی مناسب اهمیت بیشتری پیدا می کند. در صورت امکان، هر 20 یا 30 دقیقه از روی صندلی خود بلند شوید و حرکت کنید. در حین کار، از یک صندلی اداری ارگونومیک استفاده کنید که پشتیبان را فراهم می کند و به شما کمک می کند تا در هنگام نشستن وضعیت مناسبی داشته باشید. وقتی کار روزانه را تمام کردید، سعی کنید تمرینات وضعیتی را انجام دهید تا نواحی سفت را شل کنید و عضلات کمرتان را تقویت کنید. ورزش های ایزومتریک سبک نیز می توانند به شما کمک کنند که در طول روز کمر شما را صاف نگه دارید.

فیزیوتراپی موثرترین روش درمان غیرجراحی دیسک کمر

فیزیوتراپی به عنوان یکی از بهترین روشهای درمان غیرجراحی دیسک کمر است که توسط متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در شریعتی نرسیده به ظفر ارائه می شود. 

درمانگران ما علاوه بر ارائه خدمات در کلینیک فیزیوتراپی ، خدمات فیزیوتراپی در منزل را به آن دسته از عزیزانی که به دلیل مشکلات ناشی از این بیماری برای مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی دارای محدودیت هستند ارائه می دهند.

دکتر فیزیوتراپی ابتدا اقدام به ارزیابی دقیقی از شرایط بیمار کرده و بر اساس آن برنامه درمانی منحصر بفردی را برای او در نظر می گیرد که می تواند شامل تکنیک های درمان دستی و کشش ستون فقرات ، تمرینات ورزشی (کششی – تقویتی – دامنه حرکتی) ، مدالیته های تسکین دهنده درد مانند لیزر پرتوان ، التراسوند و الکتروتراپی و درمان با سوزن خشک باشد.

دکتر فیزیوتراپی دیسک کمر همچنین توصیه های ارزشمندی در ارتباط با نحوه صحیح انجام فعالیت ها برای جلوگیری از وارد شدن آسیب بیشتر به ستون فقرات به بیمار ارائه می دهد که می تواند از پیشرفت بیماری تا حد زیادی جلوگیری کند.

مقالات بیشتر

فیزیوتراپی کمردرد در تهران

فیزیوتراپی کمردرد در تهران توسط متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی آیتن ، با هدف تسکین علائم و بهبود عوامل زمینه ای کمردرد ارائه می شود. کمردرد مشکل شایعی است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند از ناراحتی خفیف تا درد ناتوان کننده متغیر باشد…

فواید فیزیوتراپی در درمان کمردرد

فواید فیزیوتراپی در درمان کمردرد کمردرد می تواند به اشکال مختلف ظاهر شود، از ناراحتی حاد، کوتاه مدت تا درد مزمن و طولانی مدت. این می تواند ناشی از عوامل متعددی از جمله وضعیت بدنی نامناسب، عدم تعادل عضلانی، فتق دیسک یا حتی استرس باشد. صرف نظر از علت، درد می تواند ناتوان کننده باشد…

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک

فیزیوتراپی درد عصب سیاتیک موثرترین روش درمان غیرجراحی این عارضه است که در مرکز فیزیوتراپی آیتن در تهران ارائه می شود. درد عصب سیاتیک که به عنوان سیاتیک نیز شناخته می شود، یک بیماری شایع است که می تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. با این حال، خبر خوب این است که تسکین موثر…

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران

فیزیوتراپی ستون فقرات در تهران در مرکز فیزیوتراپی آیتن توسط متخصصان با تجربه ما و با هدف تشخیص ، ارزیابی و درمان مشکلات ستون فقرات ارائه می شود. ستون فقرات انسان یا ستون مهره‌ای، از 33 مهره تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته‌اند. این مهره ها به پنج ناحیه گردنی، سینه ای، کمری،…

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد

تکنیکهای فیزیوتراپی برای کمردرد فیزیوتراپی ، یک روش غیرتهاجمی برای درمان کمردرد است. این شامل انواع تکنیک ها و تمرینات طراحی شده برای کاهش درد، بهبود عملکرد و جلوگیری از حمله های بعدی کمردرد است.  کمردرد یک بیماری شایع است که افراد را در هر سن و زمینه ای تحت تاثیر قرار می دهد. این…

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل

فیزیوتراپی پس از جراحی در منزل فیزیوتراپی، شاخه ای تخصصی از مراقبت های بهداشتی، نقش اساسی در مراقبت های بعد از عمل ایفا می کند. این مقاله به اهمیت فیزیوتراپی پس از جراحی و چگونگی کمک به بهبود سریعتر و موثرتر می پردازد. بیمارانی که تحت عمل های ارتوپدی مانند تعویض مفصل زانو و لگن…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
فهرست
مشاوره در واتس آپ