حوزه های تخصصی فیزیوتراپی

حوزه های تخصصی فیزیوتراپی

حوزه های تخصصی فیزیوتراپی هرکدام به طور خاص به تشخیص ، درمان و توانبخشی نوعی آسیب یا بیماری کمک می کنند.

متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی تهران خدمات تخصصی فیزیوتراپی را در حوزه های مختلفی برای کمک به بهبود شرایط مراجعه کنندگان عزیز بهره می برند.

فیزیوتراپی به طور کلی به عنوان یک روش درمانی توصیف می شود که معمولاً برای جلوگیری از آسیب، ارتقای سلامت و به حداکثر رساندن قدرت بدنی استفاده می شود.

فیزیوتراپی روشی ایمن ، غیرتهاجمی و موثر است که نیاز بیماران به مصرف داروهای شیمیایی و انجام جراحی های غیرضروری را به حداقل می رساند.

فیزیوتراپیست ها بیشتر از ماساژ، ورزش، گرما درمانی و الکتروتراپی برای درمان آسیب ها و ناهنجاری ها استفاده می کنند.

متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی آیتن در خیابان شریعتی ، خدمات فیزیوتراپی در منزل را نیز برای عزیزانی که به دلیل بیماری ، آسیب دیدگی یا جراحی دارای محدودیت در حرکت و جابجایی هستند ارائه می دهند.

حوزه های تخصصی فیزیوتراپی

فیزیوتراپی ورزشی

به طور کلی، فعالیت های ورزشی از نظر جسمی بیشتر از فعالیت های معمولی هستند. این باعث می شود که ورزشکاران در برابر کشیدگی عضلات و آسیب های تاندون آسیب پذیرتر شوند.

چه یک ورزشکار مبتدی یا یک ورزشکار باتجربه، فیزیوتراپیست های ورزشی می توانند به شما کمک کنند تا سریعتر از یک آسیب ورزشی بهبود یافته و عملکرد کلی شما را افزایش دهند.

این یک تخصص فیزیوتراپی است که در درجه اول با پیشگیری از آسیب و توانبخشی بیماران و ورزشکارانی که در فعالیت های ورزشی شرکت می کنند، سروکار دارد.

فیزیوتراپیست های ورزشی می توانند از طرق مختلف به ورزشکاران کمک کنند، از افزایش قدرت بدنی، کمک به آرامش بدن، بهبود انعطاف‌پذیری مفاصل و ماهیچه‌ها، پیشگیری از آسیب‌ها و درمان آسیب‌ها.

فیزیوتراپی سالمندان

کاهش قدرت عضلانی، کاهش رفلکس و کاهش تعادل و هماهنگی از مهم ترین عوارض دوران سالمندی هستند. علاوه بر این، بیشتر آنها مشکلات سلامتی همپوشانی دارند که برای مدیریت به تمرینات خاصی نیاز دارند.

با افزایش سن، بسیاری از مشکلات فیزیکی رایج از درد مفاصل و کاهش تحرک گرفته تا کمردرد و حتی بیماری های جدی تری مانند پوکی استخوان، ام اس و پارکینسون وجود دارد. بسیاری از سالمندان با اکراه این دردها و مشکلات را به عنوان بخشی اجتناب ناپذیر از پیری می پذیرند و یاد می گیرند که با آن زندگی کنند، اما لازم نیست که اینطور باشد.

خوشبختانه، با فیزیوتراپی سالمندان، شرایط رایج در افراد مسن مانند از دست دادن حرکت، آرتریت یا بیماری آلزایمر قابل کنترل است.

فیزیوتراپی سلامت زنان نیز از حوزه های تخصصی فیزیوتراپی است.

این فیزیوتراپیست‌ها از روش های درمانی برای کمک به تمام اختلالات مؤثر بر لگن، کف لگن و مراقبت‌های پس از زایمان استفاده می‌کنند. از بی اختیاری تا پرولاپس، درد لگن یا یبوست.

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد فیزیوتراپی می تواند این علائم را کاهش داده و در بسیاری از موارد درمان کند. اکثر زنان حتی از وجود این خدمات اطلاعی ندارند، بنابراین اگر از هر یک از موارد فوق رنج می برید، یک فیزیوتراپیست سلامت زنان است که نیاز دارید!

متخصصان فیزیوتراپی کف لگن در درجه اول بر روی کف لگن تمرکز دارند. این فیزیوتراپیست ها به زنان کمک می کنند تا عضلات کف لگن خود را بازسازی کنند. این ماهیچه ها می توانند با زایمان، جراحی، بلند کردن اجسام سنگین، اضافه وزن، یبوست یا یائسگی ضعیف شوند.

ماهیچه های کف لگن از رحم ، مثانه و روده (کولون) حمایت می کنند و از استخوان شرمگاهی در جلو تا دنبالچه در پشت یک “بند” تشکیل می دهند. اگر ماهیچه ها ضعیف باشند، این می تواند بر کنترل مثانه و روده تأثیر بگذارد و منجر به بی اختیاری (نشت) یا افتادگی شود. برای رفع این علائم به فیزیوتراپ کف لگن مراجعه کنید!

حوزه های تخصصی فیزیوتراپی

حوزه های تخصصی فیزیوتراپی

فیزیوتراپی ارتوپدی

فیزیوتراپی ارتوپدی به عنوان تخصصی مربوط به اصلاح ناهنجاری ها یا اختلالات عملکردی سیستم اسکلتی، به ویژه اندام ها و ستون فقرات، و ساختارهای مرتبط، به عنوان ماهیچه ها و رباط ها تعریف می شود.

اگر آسیب یا وضعیتی دارید که مربوط به آسیب ها و شرایطی است که اسکلت (استخوان ها)، ماهیچه ها، تاندون ها، رباط ها و فاسیا را درگیر می کند می توانید از این حوزه تخصصی فیزیوتراپی بهره مند شوید.

به طور معمول، آسیب های کمر، گردن و زانو باعث درد مزمن و اغلب منجر به بی حرکتی و ضعف عمومی می شود. خوشبختانه، فیزیوتراپی تخصصی ارتوپدی می تواند شما را پس از یک آسیب یا بیماری تهدید کننده زندگی به مسیر درست بازگرداند.

این فیزیوتراپی بر روی ادغام سایر اعضای بدن شما با سیستم اسکلتی عضلانی تمرکز دارد تا از بهبودی مناسب و سریع اطمینان حاصل شود.

فیزیوتراپی نورولوژیک نیز از حوزه های تخصصی فیزیوتراپی است.

بیماری ها یا آسیب های عصبی بر اعصاب محیطی، مغز و نخاع تأثیر می گذارد. در نتیجه، ممکن است از دست دادن تعادل، کاهش دامنه حرکتی و کمبود قدرت عضلانی را تجربه کنید.

این نوع درمان برای افرادی که از سکته مغزی، بیماری پارکینسون، فلج مغزی یا ام اس رنج می برند توصیه می شود.

هنگامی که یک قرار ملاقات با یک درمانگر مغز و اعصاب تعیین می کنید، آنها از تکنیک های مختلفی برای تسکین درد، کاهش استرس، بازگرداندن تحرک و جلوگیری از سایر بیماری های عصبی استفاده می کنند.

فیزیوتراپی کودکان

فیزیوتراپی کودکان یکی از حوزه های تخصصی فیزیوتراپی است که بر تشخیص، پیشگیری و درمان اختلالات رشدی در نوزادان، کودکان و نوجوانان خردسال تمرکز دارد.

فیزیوتراپیست های کودکان از تمرینات و سایر درمان های پیشرفته برای کمک به کودکان مبتلا به فلج مغزی، عقب ماندگی رشد، اختلالات اسکلتی یا ناتوانی های مادرزادی برای بازیابی قدرت و بهبود مهارت های حرکتی خود استفاده می کنند.

فیزیوتراپی قلب و عروق

فیزیوتراپیست های قلب و عروق ورزش های مناسب را برای حفظ سلامت قلب و ریه های شما آزمایش و تجویز می کنند.

برخی از شرایطی که تحت این شاخه از درمان درمان می شوند، آسم و افزایش ترشح قفسه سینه هستند.

همچنین در صورت داشتن مشکلات حاد مانند آسم، عفونت حاد قفسه سینه و تروما، باید به فیزیوتراپیست قلبی-تنفسی مراجعه کنید. همچنین اگر در حال آماده شدن و نقاهت پس از جراحی بزرگ هستید. آنها همچنین می توانند طیف گسترده ای از بیماری های مزمن قلبی و تنفسی مانند بیماری انسداد مزمن ریه (COPD)، فیبروز کیستیک (CF) و انفارکتوس میوکارد (MI) را درمان کنند.

 

 

 

مقالات بیشتر

کمردرد حاد

کمردرد حاد یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با شروع ناگهانی درد در پشت مشخص می شود که معمولاً از چند روز تا چند هفته طول می کشد. کمر درد حاد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کشیدگی عضلانی، رگ به…

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد یکی از شایعترین بیماری های سیستم اسکلتی_عضلانی بدن انسان است بطوری که بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی را افراد مبتلا به کمردرد تشکیل می دهند. متاسفانه با شیوع چاقی و کمر تحرکی سن ابتلا به کمردرد کاهش یافته بطوری که امروزه بسیاری از جوانان و حتی کودکان از کمردرد…

درمان دستی دیسک کمر

درمان دستی دیسک کمر به یک رویکرد عملی اشاره دارد که توسط فیزیوتراپیست ها برای کاهش درد و اختلال عملکرد مرتبط با فتق دیسک کمر یا برآمدگی در قسمت پایین کمر استفاده می شود. مشکلات دیسک کمر یکی از دلایل شایع کمردرد، سیاتیک و سایر علائمی است که می تواند به طور قابل توجهی بر…

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی

فیزیوتراپی در درمان اختلالات جنسی یک راهکار موثر و نوین است که توسط متخصصان فیزیوتراپی کف لگن ارائه می شود. سلامت جنسی یک جنبه حیاتی از رفاه کلی است و فیزیوتراپی، به ویژه فیزیوتراپی کف لگن (PFPT)، به عنوان یک ابزار ارزشمند در رسیدگی به اختلالات مختلف جنسی ظاهر شده است. این رویکرد یک راه…

اسپوندیلیت

اسپوندیلیت به گروهی از شرایط التهابی اشاره دارد که بر ستون فقرات و مفاصل تأثیر می گذارد. شایع ترین نوع، و اغلب به عنوان “اسپوندیلیت” شناخته می شود، اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) است. این وضعیت در درجه اول مفاصل بین مهره های ستون فقرات را هدف قرار می دهد و باعث التهاب، درد و سفتی می…

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس

فیزیوتراپی در درمان واژینیسموس یک رویکرد موفقیت آمیز است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. واژینیسموس، وضعیتی که با سفت شدن غیرارادی عضلات کف لگن در هنگام تلاش برای دخول در واژن مشخص می شود، می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و بر صمیمیت جنسی تأثیر بگذارد. خوشبختانه، فیزیوتراپی یک رویکرد ایمن و…

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فیزیوتراپی در منزل

جستجو

دسته ها

دسته‌ها

آخرین مقالات

فیزیوتراپیست محمد رضا جان پور
keyboard_arrow_up
مشاوره در واتس آپ